سمیدم شدن زودهنگام ولسوال جاغوری

نصرالله مومن زاده ۷:۱۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
سمیدم شدن زودهنگام ولسوال جاغوری

سمیدم شدن زودهنگام ولسوال جاغوریFB_IMG_1549393057499_1

چند روز پیش شایعاتی در مورد دستور ولسوال جدید و جوان جاغوری مبنی بر برخورد با موترهای شیشه سیاه و افراد مسلح غیر مسوول در فضای مجازی به نشر رسید. از آنجا که جاغوری در وضعیت جنگی و دفاعی قرار دارد، طرح این مساله جدا از راست و. دروغ بودن آن، حساسیت زیادی به دنبال داشت. برخورد با موترهای شیشه دودی موضوعی نیست که در جاغوری با این حساسیت مطرح شود و بعید می دانم که کسی در این مورد شکایتی داشته باشد. کسانی که با جاغوری آشنا اند می دانند که هشتاد درصد موترهایی که در جاغوری استفاده می شوند، همانند موترهای اکثر ولایات جنوبی و شرقی کشور، هیچ اسنادی ندارند. پرداختن به این موضوع حاشیه ای با توجه به کنترل شدید رفت و آمد در مرزها، فقط ایجاد یک هیاهو و مطرح کردن خود به عنوان یک آدم قانونمند و جدی است و الا دیگر هیچ ارزشی ندارد. این شایعات باعث شد که آقای ولسوال در صفحه فیسبوک خود رسما در این مورد واکنش نشان داده و آن را رد کند.

اما جالب تر از همه اینها متنی است که آقای ولسوال در رد این شایعات نوشته است. آقای رادمند در یک متن سه جمله‌ای این شایعات را رد کرده و بر همکاری نیروهای امنیتی با مردم تاکید کرده است.

همین متن کوتاه سه جمله‌ای به خوبی نشان می دهد که آقای ولسوال چقدر «سمیدم» شده و این شایعات چقدر او را تحت تاثیر قرار داده است. از همان جمله اول کاملا مشخص است که جناب رادمند از مطرح شدن این مسایل کاملا عصبانی شده و نتوانسته خودش را به خوبی کنترل کند.

متن آقای رادمند در صفحه شخصی اش این است:
«شایعه بی اساس و غلط را که تعداد افراد مغرض نشر کردند که گویا حکومت محلی جاغوری تصمیم دارد سلاح مردم را بگیرد حقیقت نداشته و دورغ محض است .
نیرویهای امنیتی وظیفه دارد جلو افراد را که با استفاده از لباس نظامی و سلاح به سرقت و آزار و اذیت مردم می پرداختند بگیرد.
نیرویهای امنیتی همیشهً در خدمت و دفاع از مردم سرفراز و با عزت جاغوری بوده و است .»

اکنون این متن را بررسی می کنیم.

جمله اول آقای رادمند چنین است : «شایعه بی اساس و غلط را که تعداد افراد مغرض نشر کردند که گویا حکومت محلی جاغوری تصمیم دارد سلاح مردم را بگیرد حقیقت نداشته و دورغ محض است .»
ساختار این جمله خیلی بی سر و پا است. نوشتن چنین متنی یکی از این دو موضوع را می تواند اثبات کند: ۱بی‌سوادی نویسنده ۲ دستپاچگی با سمیدمی نویسنده به خاطر فشارهای عصبی. اما از آنجا که آقای رادمند مدرک فوق لیسانس دارد، بعید است که سواد نوشتن یک متن کوتاه را نداشته باشد و چنین اشتباهاتی را مرتکب شود. در این متن کوتاه چند غلط وجود دارد که به جمله اول آن اشاره می شود. «شایعه بی اساس و غلطی را… که تعدادی افراد…نشر کرده‌اند…دروغ…» جدا از مساله طرز نوشتن این جمله، وجود یک غلط تایپی در آن نشان می دهد که آقای ولسوال در قبال این مساله چقدر عصبی بوده و کاملا خود را باخته است. مساله دیگر طرح شدن مساله وجود سلاح میان مردم از سوی یک مقام مسوول است. آقای رادمند بعدا باید این مساله را جوابگو باشد که کدام اسلحه و در دستان چه کسی؟ آقای ولسوال در همین جمله اول دشمن تراشی می‌کند و با حمله بر شایعه پراکنان، آنها را «مغرض» می نامد. جالب اینجا است بلافاصله در جمله بعدی اشاره به وظیفه نیروهای امنیتی در برخورد با افراد مشخص می کند. از اینجا مشخص می شود که شایعه چندان هم بی اساس نیست. احتمالا خود آقای رادمند نتوانسته در فرمان قبلی منظورش را درست تفهیم کند. بنا بر این بهتر بود آقای رادمند این موضوع را سوء تفاهم بنامد نه «شایعات بی اساس افراد مغرض.»
جمله دوم: «نیرویهای امنیتی وظیفه دارد جلو افراد را که با استفاده از لباس نظامی و سلاح به سرقت و آزار و اذیت مردم می پرداختند بگیرد.»

اولین کلمه این جمله غلط تایپی دارد. اشتباهات تکرار می شوند: «… جلوی افرادی را… سوء استفاد…» در جمله دومی آقای رادمند به مساله سرقت مسلحانه و آزار و اذیت شدن مردم توسط این افراد اشاره کرده و از کلمه «می‌پرداختند» فهمیده می شود که این کار انجام شده و ادامه داشته است. معلوم نیست که این اتفاقات در کجای جاغوری روی داده است و چه کسانی دست به این کارها می زده اند. از طرف دیگر چرا مساله دزدی های مسلحانه در این اواخر رسانه‌ای نشده است؟ اینجا باید مشخص شود که کار پیگیری شکایت مال باخته به کجا رسیده است و آیا دزدان شناسایی و مجازات شده اند یا نه؟

جمله سوم: «نیرویهای امنیتی همیشهً در خدمت و دفاع از مردم سرفراز و با عزت جاغوری بوده و است .» در این جمله اشتباه تایپی کلمه اول تکرار می شود و کلمه سومی هم تنوین اضافه دارد. بهتر بود که آقای رادمند «در حال خدمت و دفاع» می نوشتند.

اگر چند نوشتن یک متن سه جمله‌ای با این همه اشکالات تایپی و نوشتاری خیلی بد است اما از طرف یک فوق‌لیسانس بدتر است. با وجود این، نوشته حاضر در صدد گرفتن ایرادات املایی و نوشتاری آقای رادمند نیست، بلکه نشان دادن این نکته است که ایشان چقدر در واکنش به یک مساله کوچک چنین شتابزده عمل کرده و چطور اعصابش را از دست داده است. معلوم نیست که او با چه ذهنیتی وارد میدان شده، مشاورانش چه کسانی اند و در مقابل جنجالهای پیچیده و مغلق تر چه واکنشی خواهد داشت.

سمیدم شدن آقای ولسوال در روزهای اول کاری‌اش و آنهم در قبال مساله‌ای به این کوچکی چندان خوشایند نیست. آقای رادمند باید دقیق تر و با حوصله تر در مورد قضایا جبهه گیری کند. زیرا نوشته‌ها و واکنش های او به عنوان ولسوال و یک مقام مسوول پیامدهای حقوقی خاص خودش را دارد. هر کلمه‌ای که از دهن او در مورد جاغوری و وظیفه اش بیرون می شود، سند قرار داده خواهد شد.
مومن زاده – #جاغوری_انلاین

170بازدید

کامنت بسته شده است.