سو استفاده نوای آشنا از غرفه افغانستان در جشن جهانی نوروز

مدبریت ۴:۳۶ ق.ظ ۶

سو استفاده نوای آشنا از غره افغانستان در جشن جهانی نوروز

جشن جهانی نوروز

(مصاحبه با محترم عبدالکریم افضلی؛ یکی از مدیران غرفه افغانستان در جشن جهانی نوروز)

جاغوری یک: جناب آقای افضلی خود را معرفی کنید؟

افضلی: عبدالکریم افضلی هستم، اوایل نوجوانی به جمهوری اسلامی ایران مهاجرشدم و با زحمات فروان و به طور شبانه در رشته تجربی دیپلم گرفتم و دوره کوتاه مدت و یا کار دانی پزشکی را شرکت کرده ام!

جاغوری یک: شما یکی از مدیران غرفه افغانستان در جشن جهانی نوروز بودید؛ از فعالیت فرهنگی غرفه افغانستان بگویید؟

افضلی: مدیریت غرفه افغانستان به من و جناب آقای شوکت علی محمدی پیشنهاد شد؛ اگر چه وقت کمی داشتیم اما فعالیت فرهنگی چشم گیری انجام شد که به گونه فهرست وار عرض می کنم؛

۱٫   تهیه و تدوین کتابی با عنوان «شکوه گل سرخ» با نوشته و تحقیق نویسندگان و پژوهشگران ارجمند؛ کتر حفیظ­الله شریعتی؛ دکتری زبان و ادبیات پارسی؛ فاضل کیانی؛ پژوهشگر تاریخ افغانستان؛ محمد سرور رجایی؛ محقق و روزنامه نگار؛ شوکت علی محمدی؛ پژوهشگر تاریخ افغانستان و با تدوین و ویراستاری شوکت علی محمدی و طراحی و دیزاین رحمت الله باهنر؛ با شعرهایی از: محمد شریف سعیدی؛ کاظم کاظمی؛ قنبر علی تابش؛ واصف باختری؛ صادق عصیان؛ محمد سرور رجایی؛ شوکت علی محمدی؛ خلیل الله خلیلی؛ دقیقی بلخی؛ رابعه بلخی؛ و….

۲٫   تهیه کاتالوگ (بروشور) با عنوان «نوروز؛ سرگاه بهار» به گونه دفتر چه ای و در قطع a5  و در ۲۰ صفحه که پیشینه و آیین های نوروزی در افغانستان بررسی شده است. این کاتالوگ با تحقیق آقای شوکت علی محمدی انجام شده است؛

۳٫      تهیه و انتشار سه عدد سی دی به نام «میله گل سرخ ۱ و ۲ و ۳»

کلیپی از آیین های نوروزی در افغانستان، اسلایدی از بهترین عکس های آیین های نوروزی، آثار تاریخی؛ آثار فرهنگی- تمدنی؛ طبیعت؛ بازسازی و آهنگ های بهاری و نوروزی؛


۴٫      بر پایی غرفه ای از توانمندی های هنری هنرمندان افغانستان با جمع آوری آثار از شهرهای تهران، قم، اصفهان، ورامین، کرج و…؛ با تنوع آثار هنری؛ نمایش غذاهای سنتی، لباس هاس سنتی، چینش هفت میوه سنتی و….

۵٫      اجرای نمایش هنری پیرک- کمپیرک؛ با سرپرستی جناب آقای سمیع سلطانی؛


۶٫      بر افراشتن نمادین جنده و پرچم مولا علی (ع)؛

۷٫      اجرای جشن سمنک و تقدیر از گروه سمنک؛

۸٫      اجرای گروه سرود؛

۹٫      اجرای موزیک توسط هنرمند ارجمند جناب آقای معصومی؛

۱۰٫  انتشار سی دی فیلم از جشن جهانی امسال و غرفه افغانستان؛

۱۱٫ تقدیر از عوامل اجرایی غرفه افغانستان و هنرمندان عزیزی که آثار هنری شان را به غرفه داده بودند؛ با اعطای لوح تقدیر با مهر مخصوص غرفه افغانستان؛

جاغوری یک: این برنامه از سوی چه نهاد و یا کسانی پشتیبانی مالی شده است؟

این برنامه، از سوی روابط بین الملل فرهنگستان مشترک کشورهای فارسی زبان پیشنهاد و حمایت شده است که جناب آقای امیری اتشه فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در معرفی هنرمندان با ما همکاری داشته است.  

جاغوری یک: آیا سفارت افغانستان چه نقشی داشته است؟

افضلی: اتشه فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان در انتشار کتاب شکوه گل سرخ و سی دی های میله گل سرخ با ما شریک بوده و هزینه سهم خود را متقبل شده است. خوش بختانه ما تعامل خوبی داشتیم و تمامی کارهای اجرایی و فرهنگی کتاب، سی دی ها و بروشور را آقای محمدی انجام داده و اتشه فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان سهم هزینه ای بخش خود را تقبل کرده اند.

جاغوری یک: شنیده ایم که عده ای افراد سودجو؛ سی دی از فیلم های غرفه افغانستان منتشر کرده و مدیریت ان را به خود نسبت داده اند؛ راست است؟

افضلی: من روز پنجشنه ۲/۴/ ۱۳۹۰ در نمایشگاه آثار افغانستان که در فرهنگسرای نیاوران دایر شده رفته بودم؛ با کمال تعجب مشاهده کردم که یکی از کسی را که جناب آقای امیری در جشن نوروز به نام علی اکرمی که موسسه غیر رسمی به نام نوای آشنا دارد ومعرفی کرده  بود؛ فیلم غرفه ما را به نام کارهای موسسه نوای آشنا و با مدیریت علی اکرمی، آقای جاوید محمودی و خانم  ملالی حبیبی منتشر کرده و می فروختند!! این نام ها در سی دی مذکور آمده است. با آقای امیری تماس گرفتیم اما متاسفانه ایشان از این فعالیت تقلب آمیز جلوگیری نکرد.

فیلم خام این نمایشگاه و غرفه تعداد پنج دی وی دی بود که تنها در اختیار من و آقای محمدی و امیری بود. سی دی ها به دلیل آن که این کار، کار ملی بود؛ و اتشه فرهنگی افغانستان  به عنوان نماینده رسمی دولت و ملت افغانستان است و ما خادم ملت بودیم؛ تحویل داده بودیم. حالا حیرانیم که این فیلم ها چگونه در اختیار اکرمی موسسه نوای آشنا  قرار گرفته است؟ من و آقای محمدی که قطعا این کار را نکرده ایم؛ آقای امیری هم در تماس تلفنی اظهار بی اطلاعی کرده اند. در این جشن و در برگزاری غرفه افغانستان؛ بیش ۲۰۰ نفر به مستقیم درگیر بودند و مشارکت داشتند؛ همه در جریان مدیریت آن بوده اند و این همه آثار فرهنگی با آرم و نام مدیریت غرفه منتشرشده است اما با کمال تأسف عده ای کسانی که با انگیزه غیر فرهنگی وارد عرصه فرهنگی شده اند؛ فضای فرهنگی را مسموم می کنند.خانم قربانی عکاس این جشن نیز از سو استفاده از عس هایش در تماس تلفنی اظهار نارضایتی کردند و خواهان پیگیری بودند.

ما به طور جدی پی گیر این سرقت و تقلب بزرگ هستیم. فرهنگستان؛ به دلیل آن که ارتباط فرهنگی با کشورهای حوزه تمدنی نوروز دارد؛ با هماهنگی نهاد ریاست جمهوری برگزاری همایش جهانی «سرامدان فرهنگ و هنر» بر عهده داشتند؛ نمایشگاه نوروزی به همت ما و حمایت آنان برگزار شده و برای این کار هزینه کرده اند؛ آنان نیز صد در صد پی گیر این تقلب از مجاری قانونی هستند! +;نوشته شده در ;جمعه سوم تیر ۱۳۹۰ساعت;۴:۳۶ توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;

1,501بازدید

۶ دیدگاه »

 1. نور محمد سرطان ۳, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۵ ق.ظ -

  جمعه ۳ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۱۵

  نتایج خنده آور دادگاه قبیله مرا از خنده کشت!!!!!!!!!!!!!!!

  چند نفر گلچین شده شش ماه رفته اند در خانه های شان لیست درست کرده آورده اند به عنوان نتیجه انتخابات ملی اعلان می کنند. !!!!!

  آیا در کدام نقطه روی کره زمین تا این حد لجام گسیختگی و وحشیگری دیده می شود که امروز کرزی در افغانستان ایجاد کرده است؟؟

  نمایندگان نهادهای بین المللی از ابتدا کرزی را محکوم کرده و از لجاجت و بی بندوباری برحذر داشته بود اما کرزی بنا به همان خصلت بیابانی اش این کار مضحک و شرم آور را ادامه داد.
  کرزی با این کارهایش در ابتدا به جامعه پشتون بد ترین خیانت می کند که آنها را انسانهای بی نهایت وحشی و گریزان از قانون و مدنیت معرفی می کند. همه پشتونها از کارهای شرم آور کرزی و هم باندهایش خجالت زده وعصبانی اند.

 2. علی اخوان سرطان ۳, ۱۳۹۰ در ۸:۲۴ ب.ظ -

  جمعه ۳ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۲۴

  سلام آقای افضلی متاسفانه این آقای امیری کم کم فغان همه را کشیده است. اشتهای شهرت طلبی بدون توانایی های لازم او را در مسیر های چنینی سوق می دهد . نمونه های مشابه هم داشته است و خواهد داشت.

 3. نصیر سرطان ۴, ۱۳۹۰ در ۲:۲۵ ب.ظ -

  شنبه ۴ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۲۵

  اگر این نمایشگاه در نوروز دایر شده و حالا (تابستان) حرف از آن به میان می آید، خیلی دیر شده و بعد از وقت است.

 4. هزاره سرطان ۴, ۱۳۹۰ در ۲:۵۰ ب.ظ -

  شنبه ۴ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۵۰

  هیج کاری واحبتر از آگاهی و حفظ وحدت برای هزاره ها نیست.

  عزت و هویت هزاره ها سلاخی می شود.

 5. سیدعصمت الله نقوی سرطان ۴, ۱۳۹۰ در ۳:۵۱ ب.ظ -

  شنبه ۴ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۵۱

  دراخیرجناب سلطان کرزی کار خود را انجام داد وخودش که غیرقانونی درچوکی ریاست جمهوری نشسته نه دادگاه ویژه پرسانش میکند ونه مردم .
  متسفانه که قراراین لیست بتعداد (۹) از مردم هزاره باید پارلمان افغانستان را ترک کنند وبجای آنان ازدیگر اقوام به پارلمان تشریف بیاورند این محکمه غیرقانونی بوده که هیچ گونه برای مردم افغانستان قابل اعتبارنیست….

 6. حمیدزسولی سرطان ۴, ۱۳۹۰ در ۸:۴۴ ب.ظ -

  شنبه ۴ تیر۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۴۴

  برادری عزیز جناب اقای محمدی واقای افضلی سلام . متاسفانه بله هست چه در جامعه ای ما وچه در عالم مهاجرت . همچتین ادمهای که از موقیعیتها سو استفاده و نا مردی خود را بر ملا میسازد . اما بهتر از واقیعیت چه باشد . خدمات ارزنده . وبرنامه ریزی صحیح با مدیریت عالی شما عزیزان در این جشن ملی نوروزی برای تک تک از بینیندگان و اشتراک کنندگان در جشن ملی نوروزی قابل قدر بوده وهست موفق وسالم باشید