سیری بر تاریخ هزاره ها در پاکستان – قسمت ششم

مدبریت ۸:۳۱ ق.ظ ۵

 قسمت ششم  :

جنرال محمد موسی

شخصیت های ملی و سیاسی هزاره های پاکستان .


 یکی از دلایل عمده  رشد فرهنگی  اقتصادی و سیاسی  در میان هزاره های پاکستان وجود شخصیت های قابل قدری در میان این مردم بوده است  که در هر عرصه از تاریخ  بیش از یکصد ساله این مردم هر کدام به حد توان شان  خدمات قابل قدری را برای ملت  هزاره  در کویته  انجام داده اند .

 گر چه در عنوان رشد اقتصادی و فکری از شمار از نخبگان  و فرزندان دلیر هزاره  در پاکستان نام بردیم  اما در این بخش لازم میدانم  که  بطور مفصل با شغل و قسمتی از شناسنامه  شخصیت های مهم این  ملت  یاد آوری نما ئیم .

مارشال شربت علی چنگیزی

مرحوم قاضی محمد عیسی  شخصیت ملی و سیاسی  هزاره ها و یکی از همکاران فعال قائد اعظم پاکستان و بانی این کشور محمد علی جناح مرحوم که در پست های مهم  حزب مسلم لیگ فعالیت داشته و برای آزادی پاکستان کنونی دوشادوش محمد علی جناح  و دیگر همرزمانش فعالیت میکرد .

سردار صوبیدار یزدان علی خان  افسر نظامی که در جنگ های جهانی نقش عمده را در بین ارتش بریتانیا داشته  و در ضمن خدمات نیک خود شان  فرزندان برو مندی را برای خدمت به مردم هزاره  تقدیم این جامعه نموده بود .

حاجی ناصرعلی مرحوم  شیر کشمیر یکی از افسران شجاع و دلیر اردوی پاکستان بحساب می آمد .

سردار محمد عیسی خان فرزند دوم سردار یزدان علی خان مرحوم  در بین اقوام مختلف بلوچستان قابل قدر بود و همگی به دید احترام به وی منگریستند . در حفظ وحدت هزاره ها نقش عمده یی را داشت و در زمان حیاتش  سرپرست و سردارخوبی برای ملت  هزاره در پاکستان بود .

سردار محمد اسحق خان فرزند کوچک یزدان علی خان ، فرد شجاع و دلیری بود که جایگاه عالی و مورد احترامی را در میان سرداران  اقوام پشتون و بلوچ داشت و همگی از وی حراس داشتند ، وی سخت پابند به ننگ هزاره گی بود .

جنرال محمد موسی خان فرزند بزرگ یزدان علی خان ، شخصیت سیاسی پاکستان بود، وی نه تنها بهترین  افسر لایق و با انضباط  در اردوی پاکستان بود بلکه نمونه کمی مانند وی در افسران اردوی کشور های جهان دیده میشود وی به حیث یک سرباز ساده در اردوی بریتانیا شامل خدمت شد و به دلیل فعالیت های چشم گیرش تا مقام ستر جنرالی یا جنرال چهار ستاره  رسید که بلند ترین رتبه در اردوی پاکستان است  . در دهه ۱۹۶۰ میلادی فرمانده کل ارتش پاکستان بود و همچنان سمت گورنری ایالت مغربی پاکستان را داشت  که اکنون تمام کشور پاکستان به ان خلاصه میشود ، پاکستان شرقی بنگله دیش بود که در جنگ ۱۹۷۵ هند با پاکستان  به عنوان کشور مستقل و آزاد عرض اندام کرد .

جنرال محمد موسی در جنگ ۱۹۶۵ هند و پاکستان  رهبری قوای پاکستان را به دوش داشت که با شجاعت و ابتکار های  عالی نظامی نیروی هند را شکست داد .

مو صوف در سال ۱۹۸۵ در حالیکه بازنشسته بود به حیث  گورنر ایالت بلوچستان تعیین شد و تا حیات بر این مقام  باقی ماند . جنرال محمد موسی خان در سال ۱۹۸۹ وفات نمود و با احترام مخصوص نظامی اردوی پاکستان  و با حضور رئیس جمهور وقت پاکستان  غلام اسحق خان به خاک سپرده شد اما 
قرار وصیّت شان دوباره از کویته به مشهد ایران منتقل و درآن شهر در محوطه حرم امام رضا (ع) به خاک سپرده شد .

گرچه وصیت مرحوم جنرال محمد موسی  انجام شد اما  انتقال جنازه وی از کویته  به مشهد مقدس ضربه بزرگ و جبران ناپذیری  برای هزاره های پاکستان از نگاه سیاسی بحساب می آید . 

سردار نثار علی هزاره دومین  فرزند  سردار محمد عیسی خان ، دو بار بحیث وزیر ایالتی بلوچستان و نماینده مردم هزاره در پارلمان ایالتی بود  برای هزاره های کویته خدمات قابل قدری را انجام داد که با روی کار آمدن دولت نظامی  به رهبری  جنرال پرویز مشرف ، از سوی دولت نظامی به جرم خدمت به مردم  مدتی را در زندان به سر برد و اکنون مریضی شدیدی دچار حالش شده است  . وی در زمانی که نماینده مردم در پارلمان ایالتی بود ،  فعالیت زیاد و کار های ثمر بخشی را برای مناطق هزاره نشین کویته انجام داد که مهم ترین ان  تعمیر کالج های پسرا نه و دخترانه در خیابان  علمدار و تعمیر چندین باب مکتب  دخترانه و پسرانه در مناطق هزاره نشین  کویته است . 

سردار سعادت علی هزاره فرزند دیگر سردار محمد عیسی خان جوان دلیر و با صلاحیت و شجاع است  وی نیز در دستگاه دولت و مردم  بلوچستان قابل احترام بود و چند بار به عنوان وزیر در دولت های ایالتی انجام وظیفه نمود .  سر داد سعادت علی در این اواخر پاکستان را ترک گفته و در کانادا اقامت دارد ، البته گاه گاهی به کویته برمیگردد.

سردار محمد آصف مرحوم فرزند سردار محمد اسحق خان مرحوم  یکی از چهره های درخشنده هزاره ها بود وی خدمات قابل قدری را برای هزاره ها در کویته انجام داد و تا ایام وفا تش به حیث رئیس شیعه کنفرانس بلوچستان برای شیعه ها و هزاره ها خدمت کرد  تا اینکه چند سال پیش از اثر بیماری قلبی در سن جوانی  جهان را بدرود گفت و ملت هزاره  را داغ دار ساخت .                                                                  

مارشال باز نشسته هوایی  شربت علی چنگیزی  یکی از چهره های ممتاز هزاره و از فرماندهان و ستاره های درخشنده نیروی هوایی پاکستان بحساب می اید . موصوف داماد جنرال محمد موسی خان مرحوم میباشد و در شهر کراچی سکونت دارد. ایشان بعد از بازنشستگی از نیروی هوایی ، بحیث رئیس در ادارات  مختلف از جمله  رئیس اداره گاز پاکستان انجام وظیفه مینمود .

مارشال بازنشسته هوایی  شوکت علی حیدری  چهره تابنده دیگری از نیروی هوایی پاکستان است  موصوف تا سالیان قبل بحیث فرمانده کل پولیس اطرافی  بلوچستان انجام وظیفه مینمود .                 

 افسر بازنشسته اردو میجر نادر علی یکی از فرزندان فعال این مردم است که پس از بازنشستگی از اردو  در پست های مهم دولتی  انجام وظیفه نموده است . چند سالی به حیث کمشنر در نواحی مختلف بلوچستان انجام وظیفه نمود و در سالهای اخیر به حیث سکرتر ترقیات حکومت بلوچستان انجام وظیفه مینمود. میجر نادر علی نیز مدتی را به اتهام اختلاس  در زندان به سر برد و بالاخره  چون گناه نداشت  ازاد گردید. وی در حین وظیفه بعدی اش خدمات شایسته را برای هزاره ها انجام داد . تعمیر شفا خانه یی به نام  بی نظیر بوتو در گلستان تاون ، تعمیر اساسی سرک های هزاره تاون و تعمیر ستد یوم ورزشی در گلستان  تاون  از جمله خدمات وی بحساب می اید .

مرحوم حاجی طالب حسین  فرزند شیخ رستم علی  یکی از فعالان سیاسی هزاره ها در پاکستان به شمار می اید .  ایشان  دو بار به حیث وزیر در کابینه ایالتی  انجام وظیفه نمود و خدمات زیادی را برای ملت هزاره  انجام داد.

میجر محمد علی  مرحوم  ، کرنل برکت علی شهید ، فرزندش میجر محمد علی شهید کارگل میجرنیازعلی و شمار زیادی از فرزندان هزاره در اردوی پاکستان  ستاره وار درخشیده اند که برخی دار فانی را وداع گفته و شماری در قید حیات هستند . افسر باز
نشسته اردو کرنل محمد داود یکی از چهره های فعال و شناخته شده هزاره است .  مرحوم خیرمحمد خان جنرال پولیس ، برادرش گل محمد خان ،  الحاج محمد موسی جعفری جنرال پولیس و افسران عالی پولیس هریک دی آی جی فقیرحسین هزاره ، اس پی منظور حسین ،اس پی صفدرعلی ، اس پی سلمان علی ، دی اس پی جعفرعلی ، دی اس پی غلام محمد شهید  هر کدام خدمت گار خوبی برای مردم هزاره  بوده و هستند.

سردار حسن موسی  فرزند  جنرال محمد موسی خان  در شهر کراچی به دنیا امد ، وی بحیث رئیس مجمتع ورزشی شرکت هوایی  پاکستان انجام وظیفه مینمود و در نزدیک دفترکارش واقع خیابان کشمیر در شهر کراچی توسط  افراد متعصب سپاه صحابه به شهادت رسید .

سردار مهدی حسن موسی  فرزند شهید حسن موسی  وی در کابینه موقت جنرال مشرف بحیث وزیر در کابینه ایالتی بلوچستان فعالیت میکرد و شخص فعالی  است .

مرحوم حاجی سید حسین اغا یکی از شخصیت های ملی و سیاسی سادات هزاره بود وی در عصر حکومت جنرال ضیا الحق سمت عضویت مجلس سنای پاکستان را داشت .

داکتر رقیه سعید یکی از دختران قوم دوست و دانشمند هزاره است ، وی یگانه دختر هزاره است که توانسته به پارلمان ایالتی بلوچستان راه پیدا نماید .

حسین علی یوسفی  یکی از جوانان پر تلاش ملی ، فرهنگی و سیاسی هزاره بود  . وی از اغاز جوانی برای خدمت به مردم  گام برداشت ، با اغاز انقلاب اسلامی افغانستان بحیث عضو فعال تنظیم مجاهدین هزاره  از دولت وقت پاکستان سلاح بدست اورده و با مشقت  زیاد  در دسترس هزاره های هزاره ستان قرار میداد ، اما این روند دیری نپائید و توسط یک توطئه خارجی  خنثی گردید  که قبلا یاد اورشدیم .

یوسفی از انتخاب بحیث کونسلر در منطقه ناصرآباد  پا به میدان سیاست در پاکستان گذاشت  و بعد از ان مدیریت یک نمایندگی شرکت های هوایی و سیاحتی را به عنوان پیشه شخصی خود پیش میبرد که خدمات زیادی را برای مردم  هزاره از همین طریق نیز انجام میداد ،  برای رشد نسل نو هزاره مکتبی را تاسیس نمود که هزاران فرزند هزاره را  از نعمت تحصیل بحره مند ساخت ، در دهه دوهزار با تاسیس حزب دموکراتیک هزاره ها بحیث معاون و بعد بحیث رهبر این حزب اتنخاب شد  سال گذشته بتاریخ  توسط  تروریست های کور دل در مقابل دفتر کارش  به شهادت رسید .  شهادت یوسفی  ضایعه جبران ناپذیری برای هزاره ها در پاکستان و سرتاسر جهان به شمار می رود.

نور محمد طراف  یکی از چهره های سیاسی و ملی و همچنان از جمله ثروت مندان هزاره بحساب می اید .  وی در اوایل دهه هشتاد بحیث کونسلر و بعد در انتخابات دور حکومت بی نظیر بوتو بحیث رکن پارلمان ایالتی بلوچستان موفق گردید وی دودوره از سوی حزب مردم پاکستان نامزد و به پارلمان ایالتی راه یافت .

محمد یونس چنگیری ( افسر بازنشسته نظامی ) در دهه اول دوهزار با کسب رای اکثریت ارا به پارلمان ایالتی بلوچستان راه یافت  قبلا به حیث دگرمن ( کرنل ) نظامی در اردوی پاکستان فعالیت داشته است .

سید ناصر مشهور به سید عباس فرزند مرحوم سید حسین  اولین شخصیت از میان سادات هزاره است که  به نمایندگی از مردم هزاره در انتخابات سال ۲۰۰۸ در پارلمان مرکزی پاکستان راه یافت .

جان علی  چنگیزی شخصیت جوان و پرکار دیگری از نخبه گان هزاره است که در انتخابات سال ۲۰۰۸  اعتماد مردمش را از ان خود ساخت و اکنون به حیث نماینده این مردم در مجلس ایالتی بلوچستان عضویت دارد و قلمدان وزارت را نیز در اختیار دارد.

مرحوم شیخ محمد رحیم رحیمیان  یکی از علمای قابل قدر هزاره ها بود  وی بانی مدرسه در شهر کویته بنام دارالعلوم جعفریه بود که از سوی آیت الله خویی مرجع شیعیان جهان در عراق ، حمایت میشد

حسین علی رفیعی یکی از علمای برجسته هزاره ها در پاکستان به حساب می اید وی تحصیلاتش را در نجف و قم به پایان رسانیده  موصوف پس از فوت رحیمیان ریاست مدرسه دارالعلوم جعفریه را به عهده دارد . . اقای رفیعی با تلاش های زیادش توانست قبرستان وسیعی را برای هزاره ها و مومنین هزاره تاون و بروری خریداری نموده و در اختیار انها قرار دهد  و دران مسجد بزرگی را اعمار نموده است . 

محمد جمعه اسدی  روحانی  پرتلاش و سخنور خوبی  است . تحصیلات عالی خود را  درحوزه های علمیه  نجف اشرف عراق و قم ایران به پایان رسانیده . وی در میدان سیاست پاکستان همیشه شرکت داشته  گاهی عضو شورای عالی رهبری تحریک جعفریه پاکستان بود . وی ریاست  مدرسه جامعه امام صادق (ع) را به عهده دارد . جامعه امام صادق یکی از مدارس مشهور اهل تشیع در پاکستان است . اقای اسدی  دو مدرسه  دیگر را بنام مدرسه خدیجه الکبری  در حاجی اباد طوغی رود و هزاره تاون بروری  تاسیس نموده و در انها دختران هزاره  تحت تربیه و مشغول فراگیری علوم  اسلامی هستند  وی چندین مسجد را در شهر کویته و مناطق دور افتاده شیعه نشین بلوچستان تعمیر نموده است ، اقای اسدی  شفاخانه  بزرگی را بنام  امام خمینی و کتابخانه بزرگی را بنام شهید محمد منتظری در هزاره تاون  تاسیس و تعمیر  نموده که خدمت بزرگی به مردم هزاره بحساب می اید. وی همچنین  سرپرستی اقتصادی صدها  یتیم هزاره  و ده ها  خانواده بی سرپرست  را  به عهده دارد .

یعقوب علی توسلی  امام جمعه کویته است . وی نیز یکی از علمای سیاسی  هزاره است که تحصیلاتش را در نجف عراق و قم ایران تکمیل نموده است  . اقای توسلی سالیان طولانی بحیث رئیس ایالتی تحریک جعفریه  در بلوچستان بوده . وی زمانی مقام نایب رهبری را در تحریک جعفریه به عهده داشت .  موصوف مدرسه دخترانه یی بنام مدرسه فاطمه الزهرا را در منطقه سید اباد را رهبری میکند . اقای توسلی همچنین یکی از امام جمعه های شهر کویته  میباشد .

محمد ابراهیم حلیمی ، روحانی  متدین و لایقی است که یکی از استادان قابل قدر در مدارس دینی کویته بحساب می اید .

علامه علی جان عادلی  یکی از علمای متدین و دانشمندی است که در جامعه امام صادق تدریس مینماید و روزانه مشکل ده ها انسان را در مورد مسائل شرعی شان حل مینماید.

محمد رضا اکبری  یکی از علمای  سرشناس ، قابل قدر و فاضل هزاره های کویته است . عبدالصمد اکبری  نیز عالم توانا و دانشمند و مدرس در حوزه های کویته است  ایشان یکی از پیشگامان انقلاب اسلامی در افغانستان و چهره های شناخته شده  در هزاره ستان به شمار می رود .

همچنین ، محمد امیر اخلاقی ، بهادر حسین موحدی ، میرزا محمد انصاری ، سید عبدالرزاق نجفی ، احمد حسین توکلی مرحوم ، شیخ عبدالحسین امینی مرحوم ، شیخ ناصر علی مرحوم  ، شیخ برات علی مرحوم ،شیخ ابوالحسن فاضل مرحوم، شیخ رستم علی مرحوم  پدر حاجی طالب حسین هزاره از علمای فعال هزاره در کویته بحساب می ایند .

شهید محمد اسمعیل مایلو جوان پرکار و پرتلاشی بود که علیه گسترش مواد مخدر و نجات جوانان از این دام مرگ فعالیت های گسترده یی را انجام داد تا اینکه توسط باند مافیا به شهادت رسید .  برادر شهید مایلو  انجنیر مظفر علی چنگیزی پس از شهادت مایلو راه اورا ادامه داده و شفاخانه خوبی را در چوگ مری اباد  بنام مایلو شهید ترست  تاسیس نمود که دران افراد معتاد به مواد مخدر را تحت مداوا قرار میدهد . دراین شفاخانه صد ها انسان  از چنگال اعتیاد  رهایی یافته و به  زندگی عادی خود  برگشته اند که زحمات انجنیر مظفر و همکارانش قابل قدر و مورد ستایش میباشد.

عبدالخالق هزاره  یکی از جوانان تحصیل کرده و اگاه این جامعه بحساب می اید که در راه رشد علم و دانش و همچنین خدمات اجتماعی  نقش عمده را در میان هزاره های پاکستان  داشته است . مو صوف مدتی به حیث  ناظم 
منطقوی  و مدتی  بحیث معاون ناظم زون شرقی شهر کویته انجام وظیفه مینمود  که این مقام  انتخابی بود .  عبدالخالق از اعضای فعال شورای رهبری  حزب  دموکراتیک هزاره  در پاکستان  میباشد .

محمد جواد ایثار قبلا به حیث معاون تنظیم نسل نو هزاره بود و در اواخر دهه نود میلادی از تنظیم انشعاب نموده و شاخه دیگر تنظیم را تاسیس و دفتری  به نام شهید مزاری هاوس ترتیب نمود . با تاسیس حزب دموکراتیک هزاره ها  ریاست این حزب را عهده دار شد ولی بعد از مدتی از ریاست حزب دوری نمود و بجای او شهید یوسفی این مسئولیت را پذیرفت  . وی در امورات ملی  علاقه مندی زیاد دارد و همیشه فعالیت های خوبی را داشته است .

غلام علی آزاد  یکی از جوانان  تحصیل کرده هزاره است  چندین مرتبه مردم به او اعتماد نمودند و به حیث نماینده  مردم ناصر آباد در شورای شهری کویته معرفی شده است .

سید طالب  اغا یکی از جوانان تحصیل کرده و فعال سادات هزاره بود  دو مرتبه از سوی مردم به حیث نماینده در شورای شهری  رای گرفته و زحمات زیادی را برای مردم و ابادی منطقه تحت اداره اش انجام داد . ایشان نیز در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط تروریست های  ملحد به شهادت رسید .

غلام علی حیدری  سالیان زیادی به حیث رئیس تنظیم نسل نو هزاره مغل، انجام وظیفه نموده است ، اما این تنظیم کدام سود قابل مشاهده ئی را برای اتحاد یا رشد مردم نداشته است . تنظیم  یک مکتبی را به ابتکار شخصیت علم دوست و دانشمند هزاره ها ، پروفیسر ناظر حسین تاسیس نموده است که در این مکتب شمار زیادی از فرزندان هزاره از فراگیری علم بهره مند میشوند.

در بخش هنر و موسیقی  غضنفر علی ، رجب علی حیدری  ، رمضان فرهاد ، تقی خان هزاره و غیره از چهره  های شناخته شده هزاره ها در پاکستان به حساب می آیند . همچنین هنرمندانی همانند مرحوم قیس ، نسیم جاوید ، لیاقت علی  و دیگر جوانان در رشته  تاتر درخشیده اند. در رشته گوینده گی  نقش های چمن لالی و بیگ لالی  در رادیو هزاره گی کویته  شهرت داشت که هنرمندان ان  محمد علی اختیار و شهید یوسفی بودند.

شماری از شخصیت های فعال ، ملی و فرهنگی هزاره ها در پاکستان  به شرح ذیل معرفی میشوند ، که تعدادی از انان  دار فانی را وداع گفته و شماری هم در قید حیات در حال خدمت به مردم شان هستند : سایره بتول

مرحوم حاجی سلیمان خان ارزگانی  و فرزندش میجر علی رضا خان ، مرحوم حاجی محمد جمعه ، مرحوم حاجی محمد عیسی ، حاجی غلام علی ید بیضا ،  مرحوم حاجی محمد میر و فرزندش حاجی محمد موسی میر ، مرحوم حاجی محمد موسی .

در رشته علم و فرهنگ دانشمندانی مانند پروفیسر ناظر حسین ، پروفیسر تاج ، محمد عالم مصباح مرحوم  ، پروفیسر گل پرور، پروفیسر فاطمه چنگیزی ، شعرای هزاره محمدعلی اختیار و محسن چنگیزی . 

 در بین سرمایه داران متنفذ و مشهور هزاره  مرحوم حاجی عظیم ، حاجی فضل حسین و فرزندانش حاجی اشرف و نثار علی  ، مرحوم حاجی علی یاور و فرزندانش حاجی احمد علی ، حاجی محمدعلی و حاجی اکبرعلی ،  مرحوم حاجی نبی ،  حاجی غلام علی تیکدار و فرزندانش حاجی محمد علی ، حاجی اسحق و حاجی موسی .

 در بین تاجران  حاجی نوروز علی ، حاجی علی جان و سید علی نقی در بین شخصیت های قومی  حاجی چمن علی ، حاجی احمد علی شهید ، حاجی عباس  مشهور به اقای جوس  و حاجی حسین مالستانی از کراچی . 

 در فهرست روشن فکران و دکتوران  داکتر محمد اسمعیل ، داکتر نوروز علی  گلزاری ، داکتر انور حسین ، داکتر اصغرحسین ، داکتر رقیه سعید ، داکتر زبیده ، داکتر حمیده ، داکتر صمدعلی و غیره  شهرت دارند . 

همچنین متنفذین و روشنفکرانی مانند ولایت حسین ایدوکیت شهید ، خادم علی ایدوکیت ، قلب رضا فولادی ، فرزندش کرنل محمود ، ریاست علی فرمانده در نیرویی هوایی ، کرنل داود ، و محمد رضا برادرش ، کمشنر سلطان علی مرحوم ، کمشنر کمیل علی ، سردارعلی هزاره ، ماستر احمد علی  ، احمد علی کوهزاد ، قیوم نظر چنگیزی ،  یونس علی ،  مرحوم حاج حیدرعلی زرگر ، مرحوم حاج غلام حیدر کوکو ، نادر خان شاعر ، مرحوم حیدر علی کارمل مورخ ،  حاجی صوبیدار حسین علی ، شهید ملا جمعه خان ، حاجی عبدالحسین ، حاجی عبدالواحد ،  شهید علی جمعه اسا ، مرحوم حاجی رمضان ، حاجی بابا علی مرحوم ، منورعلی ،  بابو محمد امین مرحوم  ، حاجی محمد عیسی مرحوم ، حاجی بوستان علی مرحوم ، حاجی عبدالعزیز مرحوم ، مرحوم  حاجی عوض علی قلندر، حاجی جمعه خان ، مرحوم نادر علی سرجنگ ، حاجی حسین علی وفایی ، مرحوم حاجی اختر محمد ، سید عوض آغا ، مرحوم حاجی محمدعلی پسر عموی جنرال محمد موسی خان مقیم سانگر سند و غیره  افرادی وجود داشته و دارند که  تمام ملت هزاره  به  وجود انان افتخار کرده و میکنند و هر کدام به نحوی خدمت گار مردم خود بوده و هستند .

 دوستان مطالعه کننده  با عرض پوزش اینکه  اسامی و یا القاب شخصیت های ملی هزاره های پاکستان را به  همان نام و نشانی نوشته ام که در بین مردم همان دیار به آن شهرت دارند  . همانند  رتبه های نظامی و یا  رتبه های ملکی  که بیشتر کلمات انگلیسی است و بحمد الله دوستان ما دراین برهه زمان  آشنائی کامل با زبان انگلیسی دارند و نیازی به  تشریح دیده  نخواهد شد .

سایره بتول

   تصویر سایره بتول یکتن از دختران افتخار آفرین هزاره در میان  چهار خلبان نیروی هوایی پاکستان

 

+;نوشته شده در ;سه شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت;۸:۳۱ توسط;علی قاسمی; |;

1,438بازدید

۵ دیدگاه »

 1. ناروی ثور ۱۴, ۱۳۸۹ در ۸:۴۷ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۸:۴۷

  قاسیمی عزیز سلام . اسامی نخبگان سیاسی و فر هنگی هزاره ها کویطه را که, هر کدام شان در عرصه های مختلف , برای ملیت هزاره کو یطه خدمت نموده و حتی در این راه جانهای شرین شان را ازدست دادند , مرور نمودم و قلم فرسایی شما برادر عزیز دراین مورد همیش قابل قدر بوده و برای همیش زنده وسازنده و پاینده باشی ! جهت رفع تفاهم : سازنده ( سازندگی )

 2. محسن زردادی ثور ۱۴, ۱۳۸۹ در ۵:۰۵ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۵

  آقای قاسمی صاحب سلام!
  با علاقمندی و دلچسپی خاصی مضمون شمارا خواندم و بدون مبالغه مرا حس غرور هزارگی از بابت موفقیتهای دوستان و قومای کویته سرشار ساخت. بفکر این موضوع افتادم که اگر در افغانستان ما هم تبعیض نمی بود ویا اینکه ما خود مختاری میداشتیم شاید خیلی رشد میکردیم هم از لحاظ اجتماعی و سیاسی و هم از نگاه اقتصادی. از آنجاییکه از بین بردن تبعیض دیگران از زور و صلاحیت ما بالاتر است ، ما میتوانیم راه دوم را یعنی کار و پیکار در راه خودمختاری هزارستان خودرا را در پیش بگیریم ..
  موفق باشید با همین معلومات های مفید و جامع تان !

 3. احمد ثور ۱۵, ۱۳۸۹ در ۴:۳۶ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۴:۳۶

  سلام دوستان خوب ونهایت گرامی.
  اقای قاسمی جهان سپاس از مقاله زیبای تان!واقعا بعد از خواندن این مقاله یکنوع غروری در وجودم ایجادو من خواندن این مطلب زیبا را برای هر کسی توسعه میکنم. به امید روزیکه همگی عزیزان هزاره در هر کجائی دنیا که باشدهمینطور افتخار افرین باشد.

 4. مهدی قربانی اسد ۱, ۱۳۹۲ در ۹:۴۴ ق.ظ -

  باسلام و احترام خدمت تمامی آزادگان جهات تشیع که در سخت ترین شرایط دست از اطلاع رسانی بر نمیدارنددوستان از آقای شیخ محمد رحیم رحیمیان فرزند : خدا رحم – بانی مدرسه دارالعام کویته بنان – زندگینامه ، عکس، تاریخ فوت و اسامی شگردان را برای تحقیق مورد نیاز است. کمک شما عزیزان مزید امتنان است.ضمناً در وب سایت سخصی خودم کتاب ایشان را معرفی کرده ام و اگر اطلاعات مذکور بدستم برسد منتشر خواهم کرد.

 5. محسن دلو ۱۹, ۱۳۹۲ در ۲:۰۵ ب.ظ -

  سلام .آقای قاسمی تشکر میکنم از اطلاعاتی که در اختیار ما بچهای پیدا شده در ایران میگذارید، از انجایی که ما اطلاعاتمان در باره اقوام هزاره ضعیف است ن سعی میکنم بیشتر بیام وب شما.
  یادما نرود از شهدایی که امروزه در پاکستا در خون خود می قلتد و به مقام والای شهادت میرسد و فقط و فقط به دلیل علی دوست بودن انهاست من تمنا دارم از جوانان شجاععی که امروزه چون گلی پرپر میشن نام ببرید.
  متشکر