شاهبازی زین قفس آخر پرید(برای شهید ضحاک عزیز)

مدبریت ۱۲:۳۰ ق.ظ ۱۳

خون پاک تو چون سپیده عشقشهید ضحاک

می  زداید  سیــاهی تاریخ

در خروش و قیام  تو جوشــد

چشمه مردی و فضیلت و مهر

ای شهید ای تو معنی عاشق

تشنه وصل شوق و بستر خون!

شهادت مظلومانه ضحاک عزیز چنان درعمق جانم أثرکرد که از غریبانه رفتن او و ذلیلانه ماندن خودم خجالت می کشم. باخود گفتم فعلا بهترین کاری که برای ضحاک می توانم همین لغزاندن قلم روی کاغذ است. گرچند با این کارها ی بی نمک ازمن بی رمق، هرگز از خجالت او بر نمی آیم و همچنان شرمگین و سرافگنده ی ضحاکهایم، اما می توانم از نوشتن شروع کنم و به نَو شدن برسم که انگیزه ی سوختن ضحاک عزیز نیزهمین نَو کردن ونوشدن ما بود. درخلوت دل خود با اوگفتم:

ضحاک عزیز! ای شهید خفته در دل ایمان! ای مظلوم قهرمان! تو لایق راه یافتن به در گاه حق بودی با بالهای گشوده و خونین ،ای نمونه ایثار ای شهید! تو توانستی دل از خاک بر چینی و عروجی پرشکوه و فخر آفرین به سوی خدایت داشته باشی . همه می گویند که تو مثل رودی از این دشت، ناگهان و بی صدا رفتی و آنگاه که فرشتگان همه بر خاک سجده آوردند تو یکراست تا عرش کبریا رفتی .
خوشا به حالت که در آخرین نفس واولین دیدار، وضوی خون گرفتی، پاک و پاکیزه بودی ازمعامله و خیانت .
ای شهید! توبا دلی ساده و بدون منت، از من و خانواده ام ، ازهستی و عزتم و ازناموس و شرافتم دفاع کردی و توهمچون صخره ی استواروبی باک در مقابل بد خواهانمان ایستادی و من حضورسبز ت در جبهه ی نبرد با تاریکی و فساد و عروج سرخ فامت را می ستایم ومی دانم که هنوز، نورباران است خاکی که روی آن جان دادی و به سوی آخرین آرزویت پرگشودی.

ای شهید جوان! بهترین درس زندگی را به بهترین گونه اش تو آموختی وبه مانیز یاد دادی. از آزمون بزرگ انسانیت وحق طلبی، سرفراز وکامیاب بیرون شدی و شهادت بالاترین نمره ای بود که خداوند به تو داد. بامرگت زنده شدی و با رفتنت ازچشم، در قلب ما برگشتی! بدان که تا خدا هست زنده یی وتا مردم هست فراموش نخواهی شد. پس آرام ومطمئن بخواب ای بیدار همه عصر! که مردم قدر شناست هرگز عکس ترا از دیوار قلب شان پایین نخواهند آورد و تا ابد یادت در دل حق طلبان و عدالت جویان، محکم و پا برجاست همچون اراده ات که در پرتو آن کوه اراده والماس صلابت، صیقل یافته بود و شهادت ارثی بود که از آن آموزگار و مقتدایت که به توشهامت آموخت، شهادت نیز هدیه شد.
ضحاک جان! به من وصیت کردی که راهت را ادامه دهم و من هم قسم می خورم که تا آخرین نفس راهت را در هرشرایطی و با هرقیمتی ادامه دهم و نگذارم که خون پاکت پایمال شود . و همچون خودت، تا به خواسته ام نرسیده ام از فدا کاری ورشادت دست برندارم. و من هم به تو می گویم که تا ابد،چراغ راه و گرما بخش زندگی من خواهی بود برای زیستن . سلام می کنم بر تو که قلبت آکنده از عشق حق و جویای عدالت بود و همین عشق به خدا وشوق خدمت به خلقش، سرانجام تورا لایق راه یافتن به وصال محبوب گردانید و با پیکری خونین ودلی خونینتراما سرشار از عشق وسرور، به سویش بال گشودی.

برچسب‌ها: جواد ضحاک, شهید ضحاک, شهیدجواد ضحاک, شاهباز, رئیس شورای ولایتی بامیان +;نوشته شده در ;پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت;۰:۳۰ توسط;محمد حوتقولی; |;

2,095بازدید

۱۳ دیدگاه »

 1. حمید رسولی جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۴ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۱۴

  شهادت برادری پر کار وپر تلاش مان جناب اقای ضهاک را برای تمام مردم هزاره تسلیت عرض مینمایم . خداوند روحش را شاد گرداند . و ارزو . و امید اینکه راهش ادامه یابد .شهاد ت جناب ضحاک درد و مصیبت عزیم است برای جامعه ما . جامعه و مردم ما باید تلاش کند .از امروز در فکرش باشد که ضهاکهای دیگر تکرار نشود .امروز جامعه پشتونیزم در این فکر است که ما تلاش کنیم که روهیه وشهامت مردم هزاره را از بین ببریم تا این مردم نتواند به عنوان یک فرد افغانستانی خواهان حق حقوقشان . ویا حرف برای گفتن داشته باشد .

 2. یک بیرار صمیمی جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۸ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۴۸

  ممنون. خوب بود کشکی درعمل هم راهش ادامه داده بودیم و سرخوره پایین انداخته سرگرم گذراندن امروز به امید زنده ماندن فردا نبودیم!
  شما فکرکنید دیگرا برای مردم خو راحت خوده ده سختی وحتی کشتن می دیه مردم ا زمو هرچی بوگی تسلیت گفتو و نوشته کیدو ره بلده.

 3. حسینی بامیانی جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۴ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵۴

  واقعا عالی بود. خیلی خیلی خیلی خیلی ممنون از سایت جاغوری یک و قومای گلم!

  شرکت تمام سیاستمداران هزاره در تشیع جنازه شهید ضحاک هم ما را بسیا ر امد وار کرد و فهمیدیم که هزاره ها بسیار زرنگ شده اند. خیلی ممنون. زنده باد.

 4. میر احمد لومانی جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۸ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۵۸

  استبداد قبیله یی حاکمیت مافیایی ارک ریاست جمهوری ، در تبانی با باند تروربزم بین المللی القاعده و طالبان از دامان خراسان زمین فرزندان جسوری همچون داود داود و جواد ضحاک را هرچند گاهی به سلاخی میگیرند . واین بر فرزندان با درایت این سرزمین است تا با هوشیاری ، درایت و تشکل؛ هویت و اقتدار به یغما رفته نیاکان خویش را بار دیگر تثبیت بگیرند . ورنه در زیر سم شتر چران ها له خواهیم شد !

 5. رحمانی جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۲:۱۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۱۴

  احسنت!

 6. فیاض کمرک جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۲:۱۶ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۱۶

  آقای ضحاک یکی از روشن فکران مردم هزاره بامیان بود که همیشه دولت را بخاطر روند کند بازسازی دروناطق هزاره جات محکوم میکرد که بالاخره بدست برادران کرزی به شهادت رسید.

 7. وبگرد علاف جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۲:۱۹ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۱۹

  خدایا بر سر این مردم چه امده است
  خودت به حال مال رحم کن
  خدا ملت مارا از شر این انسانهای وحشی نجات دهد مگر جواد ضحاک چه کار کرده بود و چه می خواست جز اینکه همیشه با اعتراض هایی مدنی خود به عنوان یک معترض دولت به شمار می امد و همیشه خواهان حقوق برابر برای همه اقوام وطن بود جرم ضحاک این بود که صلاحش را زمین گذاشته بود و می خواست در بازسازی وطن با حرکت های مدنی سهمی داشته باشد و دشمنان او که در سالهای مبارزاتش نتوانستند اورا به زانو درآورند حالا ناجوان مردانه عمل می کنند
  ازنوشته تان خوشم آمد تشکر

 8. شهاب پیک جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۵:۳۷ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۳۷

  حوتقولی بیرار بسیار زیبا بود. دستای توکلفت!

 9. علی‌ از نروژ جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۷:۴۱ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۴۱

  سلام

  صد شکر ده‌‌‌ دوران حزب و حزب بازی. مردم حد اقل هم اسلحه داشتن هم غیرت. ولی‌ ایمروز نه‌ کدام اسلحه داریم و نه‌ غیرت. فقط مثلا دکترو اینجینیر و پرفیسور زیاد شده. در جای مثل افغانستان منطق و تظاهرات و عزاداری، به‌‌ تنهایی و بدون زور اسلحه هیج کاری راه پیش نخواهد برد.

 10. حسن هزاره جوزا ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۱۴

  سلام

  زیباسروده شده بود.

  به امیدموفقیت های بیشترتان.

  حسن هزاره…………

 11. نظری جوزا ۲۰, ۱۳۹۰ در ۷:۴۴ ق.ظ -

  جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۷:۴۴

  انا لله و انا الیه راجعون باعرض تسلیت به همه دوستان ضحاک مزربان هویت خودی و انسانی ما و محافظ و سرباز و تربیت یافته رشید مکتب رهبر شهید از اشعار زیبای جناب حوتقولی و از اینکه ایشان با بیداری و آگاهی خاص وارد میدان اطلاع رسانی و در واقع طلایه داری از مرزهای جامعه و مردم سرافراز هزاره شده نهایت سپاس و تشکر را دارم. واقعا رفتن دردناک و نابهنگام ضحاک و شهادت ایشان بدست مزدوران پست فطرت بیگانگان دور از شرف و انسانیت خون در دل هر آزاده ای آزاد اندیش میکند.
  ولی با همه این کشتارهای وحشیانه طالبزی ها!!! باید بیاد داشت که خون شهدای بزرگ و بیگناه مان هدر نرفته هر ضحاکی صدها و بلکه هزاران ضحاک دیگری را از خواب غفلت بیدار نموده وارد عرصه فعالیت های سیاسی و اجتماعی و مدنی خواهد نمود. همانگونه که اینک نیز ضحاکیان پرشور و باهمت حضور چشمگیر شان را در فیس بوک با عنوان "ما همه ضحاکیم" اعلان داشته و همگان برای ادامه راه رشادت و شهادت و عزت اسلامی و انسانی شان اعلام آمادگی کرده اند.
  این بیداری بزرگ میراث خون کسانی چون ضحاک مرد مقاومت و سازندگی و صلح است.
  انشا الله هماره آزاد و بیدار و آگاه باشی.

 12. ناصح جوزا ۲۰, ۱۳۹۰ در ۷:۴۶ ق.ظ -

  جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۷:۴۶

  انا لله و انا الیه راجعون
  ممنون حوتقولی عزیز واقعا به کسانی مثل شما باید افتخار کرد!!!!!!

 13. حوتقولی جوزا ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۸ ق.ظ -

  جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۱۸

  از توجه و نوازشهای بزر گوارانه دوستان یک جهان تشکر!

  من شاعر نیسیتم و شعر اول نوشته در رثای شهید، ازخودم نیست اما متأسفانه نام شاعرش را نیز پیدا نتوانستم.