شایعه در نبود خبررسانی فعال و مورد اعتماد ایجاد می‌شود.

مدبریت ۵:۵۳ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
شایعه در نبود خبررسانی فعال و مورد اعتماد ایجاد می‌شود.

شایعه در نبود خبررسانی فعال و مورد اعتماد ایجاد می‌شود. FB_IMG_1554226103403
———–
آقای رادمند ولسوال جوان و فعال جاغوری در صفحه اش از بازدید و آمادگی مدافعین منطقه برای دفاع از جاغوری سخن گفته اند.
توجه ایشان به این موضوع و گزارش دهی از آن قابل ستایش است.

در بخش پایانی نوشته ایشان، از لزوم برخورد با صفحات جعلی مجازی و دستور به اقدام علیه صفحات شایعه‌ساز یاد شده‌است.

آقای رادمند به شایعات اشاره ای نکرده است ولی چندجایی دیده‌ام که صفحاتی از احتمال حمله طالبان در بهار امسال به جاغوری سخن گفته اند. اگر منظور ولسوال این مطلب باشد، هیچ فرقی بین جمله «احتمال حمله به جاغوری» آن صفحات جعلی و «آمادگی صددرصد سنگرهای دفاع» از طریق صفحه شخصی خودش وجود ندارد. هردو جمله به نوعی احتمال حمله را بیان می کند.

من با آقای رادمند در فیس‌بوک دوست نیستم. آقای ولسوال درخواست دوستی ام را یا ندیده یا نادیده گرفته است. انتظاری هم از ایشان ندارم و می‌دانم که سرشان باید شلوغ باشد. ولی صفحه‌ی شان را دنبال می کنم.

از این جا به ایشان پیشنهاد می کنم که اشتباه ولسوال قبلی را در بخش اطلاع دهی تکرار نکند. ما دیدم که در زمان حمله طالبان به جاغوری چه خلاء وحشتناک خبری موجود بود. همین ضعف غیرقابل قبول آقای شریف، بازار گرم شایعات، خبرهای دروغ و ایجاد وحشت توسط شایعه پراکنان یکی از عوامل اصلی فرار گروهی مردم از جاغوری بود. مردمی که حتی صدای شلیک اسلحه‌های سنگین را نشنیده بودند، از صدها کیلومتر دورتر از میدان جنگ صرف به خاطر وجود شایعات خانه و زندگی خود را رها کرده و فرار کردند. فراری که در تاریخ جاغوری سابقه نداشت.

خوب است که آقای رادمند به جای تهدید به کارهایی که امکان عملی کردنش نیست، صفحه‌ای رسمی خبری از طرف ولسوالی جاغوری در فیس‌بوک و صفحات اجتماعی دیگر بسازد و یک نفر مسوول – که با حداقل‌های نوشتن خبر آشنا باشد و غلط ‌املایی نداشته‌باشد- برای این کار بگمارد.

وقتی چنین صفحه ای موجود شد، دیگر اخباری که از صفحات دیگر نشر می شود خود به خود از رده خارج می شوند. نبود بنگاه رسمی معتبر خبررسانی یکی از دلایل توجه مردم به صفحات جعلی و توجه به شایعات است.

حالا ممکن است که کسی بگوید که صفحه خود ایشان موجود است و نیازی به این کار نیست. در جواب باید عرض کنم که آقای ولسوال وقتی مشغول به کاری شود، نمی تواند به صفحه اش رسیدگی کند. نمونه اش را دیدیم‌‌؛ در قضیه حمله هوایی بر پوسته های اوتقل، آقای رادمند بعد از تقریبا ۲۴ ساعت واکنش نشان داد و در این مدت هرچه شنیدیم شایعه بود.
امیدوارم که آقای رادمند این مطلب را جدا پیگیری کند.

حبیب میر زایی

149بازدید

کامنت بسته شده است.