شش تن هزاره در محل کارش به شهادت رسیدند

مدبریت ۳:۲۰ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

کویته ۱۰-۴-۲۰۱۲: شب گذشته شش تن هزاره شیعه در پرنس رود در داخل دوکان بوت فروشی به شهادت رسیدند.

تروریستها که سوار بر موتر سایکل بودند به سوی دوکان بوت فروشی سعادت تیر اندازی کردند که در نتیجه قربان علی ، محمد حسین، ماما عبد الکریم، شبیر حسین، نادر علی و عزیز الله به شهادت و لاله محمد موسی، استاد هادی و محمد یونس زخمی شدند. در ابتدا چهار نفر شهید و سه نفر زخمی از تیلویزون پخش شد. بعدا دو جنازه شهید از گودام این دوکان توسط امبولانس نور بیرون شدند که تعداد شهدا به شش نفر رسیدند.

تروریستها با خیال راحت و بدون ترس داخل دوکان شده به سوی افراد داخل دوکان تیر اندازی نموده و موفق به فرار می شوند.
در موقع تیر اندازی پولیس از محل فرار کردند.
پرنس رود یکی از شلوغ ترین جاده شهر می باشد و تا پاسی از شب ریستوران ها باز می باشد. با بخش این خبر متعلقین و نوجوانان در بیرون سول هستپال شدید احتجاج و تظاهرات کردند که داکترها، خبرنگاران و مردم پا به فرار گذاشتند.
چند روز قبل دو تن دیگر در نزدیک همین جا به شهادت رسیدند. +;نوشته شده در ;سه شنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۱ساعت;۱۵:۲۰ توسط;عاقلی – کویته; |;

1بازدید

بدون دیدگاه »

 1. نصیر حمل ۲۲, ۱۳۹۱ در ۴:۴۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۴۱

  شهادت این عزیزان را به خانواده ها و دوستان شان و همه مردم تسلیت میگویم. سران هزاره در کویته باید جمع شوند و درین مورد باحکومت ایالتی و در قدم دوم با حکومت مرکزی پاکستان صحبت کنند و خواهان تامین امنیت خود شوند. این قتل ها بدون دستیاری پولیس، ممکن نیست. و اگر پولیس بخواهد میتواند قاتلان را دستگیر و مجازات کند و سلسله کشتار را متوقف نماید.
  این کشتارها نه تنها برای هزاره کویته بلکه برای همه قابل دقت است و مردم هزاره در هرگوشه از جهان باید، بدانند که چگونه رفتار کنندو مواضع سیاسی- اجتماعی شانرا در راستای حفظ موجودیت شان چگونه عیار نمایند. یک رویکرد دقیق وعمیق نیاز است. با شعار و احساسات و آه و ناله، چیزی از عمق فاجعه کاسته نمیشود؛ این شهدا با قطره قطره خون و مظلومیت خود به ما میگویند و هشدار میدهند که: "حالت امروز ما آیینۀ فردای توست!"

 2. asad حمل ۲۲, ۱۳۹۱ در ۵:۴۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۴۹

  خدا لعنت کند بر قاتلین هزاره . امید وارم که علمای هزاره در این مورد ابراز نظر نماید که اخر تا بکی چرا علاج و اقعه را نمیکند/

 3. علی حمل ۲۲, ۱۳۹۱ در ۷:۲۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۲۶

  به نظر نمی رسد انگیزه این اقدامات قومی باشد بلکه این مسائل ریشه در اختلافات فرقه ای و مذهبی دارد چون شیعیان مناطق شمال شرقی پاکستان نیز که عمدتا بلتی و گلگیت هستند نیز در روزهای اخیر بصورت وسیع کشته و بازداشت شده اند. این مسائل ریشه در افکا خطرناک افراط گرایان سلفی مذهب دارند و برخورد با این گروه ها صرفا از طریق اقدام متقابل ممکن است در غیر این صورت هیچگونه امیدی به پایان یافتن چنین اقداماتی نیست. حد اقل اینکه ارتش پاکستان باید برخورد جدی داشته باشد.

 4. اکبری حمل ۲۲, ۱۳۹۱ در ۸:۱۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۱۱

  مردم هزاره تا به کی قربانی ندانم کاریهای حکومت بلوچستان قرار بگیرند؟تا به کی باید منتظر بماند که دولت کاری برای آن ها بکند. خود دولت در این کار دخالت دارد. اگر هزاره ها می خواهند از این وضعیت خارج شوند، باید دست به اقدام کورکورانه در سطح شهر بزنند. باید قندهاری بازار را ناامن کنند، باید جناح رود را ناامن کنند، باید چونی و لیاقت بازار را ناامن کنند تا دیگران هم از این وضعیت خسته شوند و به این نتیجه برسند که قتل و کشتار راه حل تصفیه قومی یا مذهبی نیست.

 5. اکبری حمل ۲۲, ۱۳۹۱ در ۸:۱۳ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۱۳

  مردم هزاره تا به کی قربانی ندانم کاریهای حکومت بلوچستان قرار بگیرند؟تا به کی باید منتظر بماند که دولت کاری برای آن ها بکند. خود دولت در این کار دخالت دارد. اگر هزاره ها می خواهند از این وضعیت خارج شوند، باید دست به اقدام کورکورانه در سطح شهر بزنند. باید قندهاری بازار را ناامن کنند، باید جناح رود را ناامن کنند، باید چونی و لیاقت بازار را ناامن کنند تا دیگران هم از این وضعیت خسته شوند و به این نتیجه برسند که به همزیستی مسالمت آمیز رو بیاورند.

 6. میراحمد لومانی حمل ۲۳, ۱۳۹۱ در ۱:۵۵ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱:۵۵

  سلام دوستان عزیز:
  قتل و کشتار زنجیره یی هزاره در کویته پاکستان نی تنها برای هزاره ها درد آور میباشد؛ بلکه برای هر انسان دیگری که انسانیت در وجود ش نمرده است، فاجعه بر انگیز و جنایت بار میباشد! هر چند میدانیم که همدردی و غم شریکی با باز مانده گان این فاجعه ، عملی ایست کاملا بجا و انسانی؛ اما نی کار ساز!!
  دوستان: هرچند گاهی پاره های از پیکر مان در این شهر در خون خویش میتپند و ما را در سوک خویش عزادار مینمایند!! راه حل چیست؛ و مشکل کار مان در کجا است؟؟! هر چند من مد تی قبل در این باب مقاله یی را در همین تار نما به نشر رساندم. این که تا به کدام پیمانه این نبشته به واقعیت های عینی درون جامعه کویته هم خوانی داشت ، نه میدانم! اما میدانم که برخورد ها و انعکاسات در قبال ان نبشته، بیشتر گروهی و سازمانی بود، تا مردمی و دلسوزانه!!؟
  بیش از همه؛ این مردم ساکن در شهر کویته هستند که واقف بر امور میباشند. و این آنها هستند که فرزندان شان طعمه یک همچنین جنایت ها میگردند. پس آنان همت کنند چاره و تدبیری باندیشند!! آنها یی که بار رهبری جامعه هزاره در شهر کویته را یدک میکشند؛ مسئولیت دارند!! مسئولیت این خون ها به شانه آنها نیز سنگینی مینماید! کسی که ادعای رهبری میکند؛ مسئولیت دارد! وظیفه رهبری « پز» دادن نیست؛ مسئولیت است!!!
  دوستان: ما حساب کجی قامت خویش را در شکستن آینه به جستجو ننشینیم! بلکه قامت خویش را باید رسا سازیم!
  آنچه از دید گاه این حقیر قابل یاد آوری میباشد – در دهه های اخیر بعضی از رهبران ملیت هزاره حرکات تند، خشن و تنش آفرین از خود به یاد گار گذاشته اند! تنش ها یی که در صورت عدم تامین امنیت منطقه از جانب اجانب، نی تنها در کویته؛ بلکه در افغانستان نیز ما هزاره ها در دود آن خواهیم سوخت…!!

 7. حسین یاوری حمل ۲۳, ۱۳۹۱ در ۸:۴۶ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۸:۴۶

  به نظر من برخی عوامل داخلی هم در این قتل ها دست دارند باید مردم هزاره و شیعه در تمام جهان بر ضد تلویزیون مزدور اهل بیت( حاجی الله یاری) به قیام برخیزند و علما شیعه این تلویزیون را تحریم کنند. در واقع این تلویزیون در قتل مردم بیگناه ما شریک است.

  حسین یاوری- کویته

 8. داوود حمل ۲۳, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۱۴

  من بانظرآقای یاوری موافقم ا…یاری باعث نابودی اقلیت شیعیان درجهان خواهدشد حضرت ایت ا…محقق کابلی وآیت ا…خامنه ای موضع خوبی گرفت واورا ردکردعلمای شیعه پاکستان بایدرسماعلیه ا…یاری خدازده موضع بگیرد.داوود

 9. محمدی حمل ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۲ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۰:۱۲

  هزاره‌های کویته باید تدیبر خرمندانه‌ای بیندیشند؛ به نظر می‌رسد اعتراض‌های مدنی کار ساز نیست؛ لازم است به تروریست‌ها مزه کشته شدن، یتیم شدن، بیوه شدن، جوان از دست دادن، عزیز از دست دادن چشانده شود؛ تا آن‌ها بفهمند که شمشیر هزاره‌ها نیز برنده است! تشکیل گروه‌های چریکی تنها راه حل است؛ به همان گونه که می‌کشند و می‌گویند «کی بود؟، کی بود؟ ما نبودیم!؛ هزاره‌های کویته هم غیرت کنند و قاتل عزیزان خود را به دست خود اعدام کنند!
  هزاره‌های کویته مردم خوش غیرتند و هویت خود را تا کنون به خوبی حفظ کرده‌اند؛ نگذارند کویته گورستان افتخار آفرینان پاکستان- هزاره شود!
  به نظر می‌رسد بی‌اتفاقی هزاره‌های کویته چنین رویه‌ای را دامن می‌زند و دشمنان کور دل را جری‌تر ساخته است. عده‌ای از هزاره‌ها، کویته را خالی کرده‌اند و به افغانستان و یا غرب رفته‌اند! همانانی که تند روی میکردند و شعار می‌دادند، دیدند که کویته نا امن شده، فرار کردند! هزاره‌ها اگر می‌خواهند زنده باشند راهی به جز تشکیل گره‌های چند نفری چریکی ندارند؛ لازم نیست گروه سراسری تشکیل شود؛ که دنگوره و آوازه شود و کاری نکرده خفه شود؛ گروه‌های کوچک سرّی و جوخه‌های انتقام تشکیل شود!

 10. اسد حمل ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱:۰۹ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱:۹

  هزاره کویطه فقط ده نفر مسلح و مو توری با لباس بلوچی و عینکهای دودی در دو گروه ۵ نفری در جستجوی قا تلین و انعده که خطر برای مردم هزاره تلقی میشود بزند و بکشد و درحین وقت حتا با زبان اردو با هم حرف بزند و بعدها هم منکر شود . چی بکشیم و یا نکشیم مارا میکشد .

 11. farid qasimy حمل ۲۴, ۱۳۹۱ در ۴:۲۷ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۴:۲۷

  salam. man ham be yawari wa ham be mohamadi mowafighan. wa hazarahayeee ki dar sar ta sari jahan ast ba anha komaki mali wa seyasi dasha bashad wa be tafawoot na nishinad

 12. میراحمد لومانی حمل ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱:۰۶ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۶

  دوستان سلام مجدد!
  آنچه را که خواستگاه ترورستان در مجموع تشکیل میدهد، بدون شک ایجاد تنش های بیشتر و خونین تر مذهبی و قومی نی تنها در کویته، بلکه در پاکستان و منطقه میباشد! تشنج و پرورش انتحاری یکی از شیوه های تاکتیک ی کار ساز پیروان اندیشه « سفلی» بوده است!! اقدام به مثل در این راستا نی تنها برای هزاره های کویته، بلکه در مجموع پیکره هزاره ها مفید و کار ساز نه خواهد بود!!
  آنچه را که نیاز مبرم نخبه گان جامعه ما است، وارد شدن در عمق سیاست میباشد!! تنها در این صورت، برد با ما خواهد بود. توده های ما با هوشیاری و درایت رهبری شان را به انتخاب بنشینند؛ نی بر اساس شعار و احساسات پوچ و میان تهی! رهبریت مهم تر از انتخاب پزشک در هنگامه بیداد طاعون میباشد…!!
  …و هزاره های کویته در تبانی با حاکمیت فدرال«اسلام آباد» با دستیابی به تفاهم ها باید عمل بنمایند! که در ان صورت پشتوانه قدرت مند قانونی را در راستای مبارزه با دشمنان خود به همراه خواهند داشت! هزاره های کویته آن زیرکی را باید داشته باشند تا قربانی خصومت های منطقه یی ایران و پاکستان نه شوند.زیرا کویته « پاکستان» محل دایمی زنده گی« وطن» انها میباشد… دولت مرکزی« اسلام آباد» به صداقت هزاره ها نباید به دیده تردید بنگرند!!! و از همه مهمتر؛ هزاره ها از فرهنگ خشونت و خود خواهی دوری نموده، و به جانب فرهنگ همسو یی و تفاهم زهنیت همسایه گان اش را «بخصوص بلوچ ها را» بستر سازی بنمایند!! این یعنی دوست یابی استراتیژیکی…