شما بستن شعبه کابل بانک را در جاغوری در چه راستای ارزیابی می کیند ؟

مدبریت ۱۰:۲۱ ب.ظ ۸

سلام دوستان

کابل بانک یکی از بانک های خصوصی در کشور بود که فعالیت نسبتا خوبی را داشت . اما متاسفانه به دلپل نبود مدریت درست واختلاس های که توسط باند های مافیایی  در آن صورت گرفت ، حکومت افغانستان آن را به بانک ملی کشور واگزار نمود، فعلا تحت اداره بانک ملی افعانستان قرار دارد .

کابل بانک اولین  بانک بود که در سال ۱۳۸۸ نمایندگی خود را در ولسوالی جاغوری فعال نمود  تا اکنون در اجرای امور بانکی نظیر حواله جات ، معاش معلمین ، کارمندان دولت ، مامورین ، موسسات و برخی از تاجران محل موفقانه کار کرده است .

و بشترین سهلوت را در این راستا برای مردم ولسوالی های جاغوری ، مالستان ، ناهور و قره باغ ایجاد نموده است .

در گذشته ها ولسوالی جاغوری و ولسوالی های همجوار در انتقال پول و معاشات و کارمندان دولتی با وجود نا امنی راه ها به چالش بزرگ روبرو بودند . اما با افتتاح این شعبه بسیاری از مشکلات مردم رفع گردیده است .

گفته می شود در مسیر نا امن که ولسوالی جاغوری را با سایر ولایات وصل می کند بیشترین پول مردم در این مسیر ها به سرقت برده شده است .

اما کابل بانک توانسته است که در طی کمتر از سه سال این مشکل را رفع کند با وجود که مردم با فعالیت و وجود نمایندگی کابل بانک ، در ولسوالی جاغوری ، ابراز خورسندی دارند اما روز گذشته هیئت اعزامی از سوی این بانک در جاغوری مواصلت کرده که هدف از آمدن این هیئت در جاغوری ، مسدود کردن نمایندگی کابل بانک در جاغوری خوانده می شود .

 مردم ولسوالی جاغوری هیچگاه راضی به  مسدود شدن این بانک در جاغوری نمی باشند . مردم  می گویند که اگر کابل بانک در جاغوری بسته شود مشکلات سال های گذشته در انتقال پول و اخذ معاشات تکرار خواهند شد .

آقای کاظمی یک تن از فارغ تحصلان ولسوالی جاغوری که از فاکلته اقتصاد کشور فارغ گردد می گویند که نه تنها کابل بانک بلکه تمام بانک های که در افغانستان فعالیت دارد در اقتصاد کشور نقش بارز دارد .

ایشان می گویند بجای این که بانک ها منحل شوند باید در تمام ولسوالی های کشور فعال گردد . آقای کاظمی ایجاد بانک ها در کشور را به مثابه  شاه رگ خون در بدن می خواند و از حکومت می خواهند که در انکشاف بانک ها بجای مسدود کردن آن بشتر از این تلاش نمایند .

با این حال برای پیگیری این موضوع  جلسه ی با حضور آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری ، دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه ، جمع از مسوولین حکومتی ، بزرگان منطقه ، کارمندان شعبه کابل بانک مقیم ولسوالی جاغوری و هیئت اعزامی از کابل در مقر ساختمان  ولسوالی جاغوری دایر گردید .

در این جلسه آقای نیازی عضو هیئت اعزامی گفتند : قرار راپور شفاهی به ما وظیفه سپرده شده است که در ولسوالی جاغوری رفته و اساسات بانک را از جاغوری جمع نموده و تحویل بگیریم .

 در رابطه با این ادعا و حرکت غیر مسئولانه تبعیض آمیز دولت متهم به فرقه گرایی ، چند موضوع اساسی که در واقع جواب به این اقدام حکومت در بسته شدن شعبه کابل بانک بود از سوی تمامی مسئولین ادارات ارائه گردید .

مردم و مسئولین جاغوری در پاسخ به این اقدام دولت گفتند :  مسدود شدن کابل بانک اعتماد مردم ولسوالی جاغوری را زیر سوال خواهند برد . حرف حدیث که امروزه بر سر زبان ها افتاده – که دولت نه تنها کاری برای اقوام دیگر انجام نمی دهند بلکه اگر کسی کاری برای آنها انجام دهند دولت اگر بتواند جلوی آنها را خواهند گرفت تقویت خواهند کرد .

 این اقدام دولت دیگر شک برای مردم در این زمینه نخواند ماند . تا زمان که کابل بانک توسط مدیریت خصوصی اداره می شد مشکل برای خود بانک و نیز برای مردم وجود نداشت . مردم تازه داشت به بانک  و نظام بانکداری مزایای استفاده از بانک را تجربه می کرد  که متاسفانه دولت سر رسید متوجه راحتی نسبی این مردم شد و با این اقدام بدون در نظر گرفتن مشکلات مردم ، نیت واقعی را خود را برای مردم نشان داد .

 با وجود جند سال فعالیت این بانک در جاغوری ، مشکلات فراوان برای مردم ولسوالی جاغوری مخصوصا کسانی که از این بانک کارت بانکی اخذ کرده اند تازه به حساب های بانکی عادت کرده اند بوجود خواهند آمد. دولت جواب بیش از ۶ هزار معلم و به خواست های بیش از ۳۰۰ هزار نفوس ولسوالی جاغوری و  ولسوالی های همجوار چه خواهند داد  ؟!!!

از نظر حقوقی مردم ولسوالی جاغوری نیز حق دارند از تمام مزایا حکومت و سهولت های مستفید شوند . با وزارت مالیه افغانستان صحبت گفتگو خواهند شد تا در زمینه کدام راه حل پیدا کند . و در غیر آن صورت مردم ولسوالی جاغوری اجازه نه خواهند داد تا این شعبه بسته  و دولت به تبعیض غیر عاقلانه خویش ادامه دهند .

اما دلیل های گفته می شود که مردم ، و ولسوالی جاغوری ، ولسوالی های همجوار صرف پول زا از بانک می گرفتند و حساب باز نمی کردند  به این بهانه کابل بانک شعبه بانکی خویش را در ول

1,528بازدید

۸ دیدگاه »

 1. ازره دلو ۲۶, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۳۹

  مومن زاده عزیز سلام . این گپ نو نیست که دولت نمیخواهد که مردم در هر عرصه رشد داشته باشد .دولت قبیله پرست کرزی و ماقبل ان چنین بوده و خواهد بود شما بیوگرافی ظاهر شاه را مرور کنید . چهل سال حکومت کرد چه دست اوردانکشافی و علمی برای مردم افغا نستان داشت هرگز ! تنها کار که برای پشتونها خود کرد نا قلین جنوبی که از پاکستان می امد در سمت شمال در بهترین جاها انتقال شان دادند . خصوصا هزاره ها در کو هبند های صعب العبور باقی ماند که زمستان شان از شش ما کم نیست و بعد از کودتای ثور کمی خود مردم هزاره در اطراف و خارج رجوع نمودند . دردها زیاد است خدا به نخبگان سیاسی خود ما شعور سیاسی بدهد تا خود ما سر نوشت مردم خودرا رقم نزنیم از دیگران همان بود که هست .
  دوم اگر لطف کنی نفوس ولسوالی جاغوری را در رسانه ها بر جسته تر بسازی زیرا ولسوالی ما بالای ۳۵۰۰۰ هزار نفوس دارد . سوم در نخبگان سیاسی مردم ما خصوصا ولسوالی جاغوری احساس همکاری نیست زیرا این ۴ تا نماینده با تم وطارق وارد پارلمان شد تا هنوز هیچ نوع کار عملی را نکرده است و بهترین کار عملی ارتقای ولسوالی جاغوری به ولایت است . که کرزی هم وعده داده بود و….. ازره از خارج

 2. ازره دلو ۲۶, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۴۷

  با سلام دوباره!
  راستش در ولایتهای جنوبی که هر روز اتش افروزی و مکاتب دردادن است هر از گاه بخاطر بیکفایتی دولت مردمش تحت یک ساز مندهی واحد دست به احتراز و راه پیمای میزند. و از اخبار بیبسی نشر میشود شما هم به خاطر ارتقای ولسوالی جاغوری به ولایت دست به یک راهپیمای عظیم بزنید. زیرا این وعده ونویدهای کرزی در تا قچه نسیان قرار گرفته و شما اعتراض دیگر را میتوانید بعد از راه پیمای از قبیل عدم تو جه دولت فاشیست از باز سازی و دها کم وکاستی نه تنها در جاغور بلکه در هزارستان را باز گو کنید . مثل مردم شریف با میان .

 3. حق جو دلو ۲۶, ۱۳۹۰ در ۲:۱۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۱۶

  واو مومین زاده دل تو استه که خود خو قد حکومتیا طرف کنی
  بابا جان شی اله کو شوله خو خورده پرده خودخو کنو .
  باز هم زنده خوب باشی از حق تیر نشنی یک تو استه که اگو چیز ره روستکی نوشته مونی .
  موفق باششششششششششی

 4. farid qasimy دلو ۲۶, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۲۸

  salam dostan aziz. be istilayee khili sada mega ta tefil geerya nakona madar shirash namidihad. on ham chimadari zalimi ki ma mardom darim ki baini bacha hayesh tabeez ghaeel ast. wa agar soyee tafahom nashawad azra jan yak dana sefar ra kam gozashta. albata faramosh karda hatman mikhasta ki 350,000 bezara. tashakor farid az United kingdom

 5. ازره دلو ۲۶, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۱۴

  اقای فرید قاسیمی سلام .دقیق متو جه شدی تشکر از اصلاح تان . بلی بالای ۳۵۰۰۰۰ هزار است .

 6. حسن هزاره دلو ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۴۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۰:۴۵

  درحقیقت خبرچندان دلچسپ نبود
  درحصه نفوس جاغوری فکر کنم درست ننویشته اید جناب مومن ذاده عزیز

  ما تابکی شوله خودره خورده وپرده خودراکنیم؟؟؟؟، همین کارهای مان بود که امروزه دیگرکاراهارا مانده مردم دیگر پاسپورت خودرا بدون کدام ریشوه و….. میگیرند وآن هم دروقت بسیارکم، امّا برعکس مردم هزاره باید درقدم اول دلال پیداکند ودرضمن چندروز راهم درهوتل هاسپری نموده با ده هابار تماس والتماس باجناب دلال صاحبان.
  چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  روشنفکران، وجوانان قوم باید دراین زمینه تحلیل کرده ومردم را کمی آگاه سازند که دیگر هزاره بودن جرم نیست، وزیربار رفتن حماقت است
  به هرحال جهان سپاس از اطلاع رسانی مومن ذاده عزیز، شاد وسرفراز باشید

 7. قربانی دلو ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۲ ق.ظ -

  جمعه ۲۸ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۰:۵۲

  سلام به همه خوانندگان محترم سایت جاغوری یک.
  بسته شدن کابل بانک در جاغوری ضرر بزرگی به مردم این ساحه می زند و پیامش برای بانکهای دیگر این است که به جاغوری نیایید صرافان جاغوری بروند کدام بانک اطمنانی دیگر را پیدا کنند و با آنها قرارداد ببندند ودر جاغوری بیارند گرچه از کجا معلوم است که تعطیلی این بانک کار صرافا ن نباشد یا از خود جاغوری کدام کس جرئت کند و بانک شخصی بزند

 8. عوض علی اعتمادی: حوت ۶, ۱۳۹۰ در ۵:۵۸ ب.ظ -

  شنبه ۶ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۵۸

  درشرایط موجودکه جهان رو به انکشاف است وهمه درتلاش ترقی وپیشرفت می باشند. اگرکابل بانک به هردلیلی درجاغوری مسدودگردیده.بنظرم جامعه هزاره تلاش کنند.وقتی آنهاپشتنی بانک می سازد سرمایه داران وتاجران ملی ما جرات نموده واطمینان بهم بنمایند مثلا(هزاره بانک)ویا(غرجستان بانک )ویانام دیگراقدام کنندومجوزتاسیس یک بانک خصوصی رابگیرند.الحمدلله درخارج وداخل کم نیستیم هرکه یک حساب بانکی قرارتوان خودبازنموده وآن راتقویت نماییم. ازخودمردشویم ودیگران راهم بدنگوییم.