شهر ما و شهر محرم

مدبریت ۴:۰۴ ب.ظ ۸

محرم محرم دیگری از راه رسید، غوغای حسینی همه جا بلند است اما شهر من خاموش تر از همیشه! این گزارش را از درد دلم می نویسم دردی که شاید کسانی دیگر نیز دراین شهر به ان آغوشته باشد. یکی از باشندگان ملبورن استرالیا هستم ، چند روز هست که منتظر خبری از مراسم ماه محرم و عزاداری امام حسین”ع”  می باشم اما اینجا از این چیز ها فعلا خبری نیست هیچ کس برابم ازین موضوعات تعریف نمی کنند. البته نمی دانند که نمی گویند.
مردم ما دراین شهر هنوز هم غرق در افکار قومی و موقعیتی خویش هستند، کار و روزگار مردم ما را انقدر در خود غرق کرده که ازاین مراسم ها در بی خبری بسر می برند و یا هم اگر می داند خاموشی را ترجیح می دهند، و هم چنان عده ای هم هستند که از این مراسم ها فقط برای نام خود استفاده می کنند و از کارکرد شان خبری نیست. عده نیز پیدا می شوند که اگر کدام کار درست انجام بدهند با هزار حرف سخن ان را از معرکه بدر کرده تحمل دیدن ان را ندارد .  
دراین شهرمردم ما انجمن های هم دارند و با هم رقابت می کنند ، رقابتی که سالها در افغانستان مردم ما را به بی راهه کشانید این رقابت نیست بلکه بیشتر به یک دشمنی کور کورانه شباهت دارد .  دشمنی بی حاصل که ناشی از جهالت ما و  در خون  ما جریان دارد و سالها مردم ما را رنج و ذ لت داده است. 

سالهاست که مردم ما دراین شهر زندگی می کنند و بیشترین نفوس مردم ما را در استرالیا این شهر در خود جا داده است اما دراین شهر هنوز مسجد نداریم. مراسم های دینی و فرهنگی یا بر گزار نمی شود و یا هم اگر می شود  در سالون های کرایه ای بر گزار می گردد .
من به عنوان یک مهاجر درد دیده افغانستان و به عنوان فرزند کوچک مردم خود از کسانیکه در شهر ملبورن زندگی می کنند تقاضا دارم تا برای برادری و اتفاق راهایی را جستجو نمایند زیرا دین و فرهنگ ما دراین شهر در وضعیت وخیم قرار دارند. هر چند ما در استرالیا زندگی می کنیم اما ارزش و مقام ما همان اصلیت فرهنگی و دینی ماست نباید به این سادگی فراموش شود .

۸/۹/۹۰

+;نوشته شده در ;سه شنبه هشتم آذر ۱۳۹۰ساعت;۱۶:۴ توسط;هاتف کریمی; |;

1,305بازدید

۸ دیدگاه »

 1. ساحل قوس ۸, ۱۳۹۰ در ۴:۵۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۸ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۵۰

  باسلام به همه قوما در جواب امی برار خو بوگیم وقتی تو ده فکر محرم بودی ده استرالیا چی بلا می تلبستی که رفتی آلی ام دیر نشده بیه ده کوته که ام محرمه ام نان نذری ام جایای زیاد بخشی شید شدو جور باشی وقره مه

 2. محسن زردادی قوس ۸, ۱۳۹۰ در ۵:۱۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۸ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۰

  بزرگ فلسفه ی قتل شاه دین این است
  که مرگ سرخ به از زندگى ننگین است
  حسین مظهر آزادگى و آزادیست
  خوشا کسى که چنینش مرام و آیین است
  نه ظلم کن به کسى نى به زیر ظلم برو
  که این مرام حسین است و منطق دین است
  همین نه گریه بر آن شاه تشنه لب کافیست
  اگر چه گریه بر آلام قلب تسکین است
  ببین که مقصد عالى وى چه بود اى دوست
  که درک آن سبب عزو جاه و تمکین است
  ز خاک مردم آزاده بوى خون آید
  نشان شیعه و آثار پیروى این است.

  خوشدل تهرانى

 3. افضلی قوس ۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۷ ب.ظ -

  سه شنبه ۸ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۷

  سلام دوستان عزیز ایام ماه مهرم را خدمت تک تک شماه عزاداران تسلیت عرض میکنم !!
  این ماه در هر گوشه این کره خاکی که عاشقان اهلبیت هستند تدارکات ویژه گرفته میشود ولی متاسفانه در سالهای قبل برای افغان های مقیم فرانسه کمرنگ تر بود اون هم به خاطر نداشتن جای. خیلی از دوستان برای عزاداری در مسجد ایرانی ها و یا پاکستانی ها تشریف میبردند !!!
  ولی خوشبختانه امسال با تلاش دوستان عزیز مان در پاریس توانستیم یک انجمن باز کنیم بنام " انجمن کلبه دوست " در این انجمن ما میتوانیم برنامه های عمومی خود را بر گزار کنیم از جمله " ماه مهرم / عید / سال نو ووووو " خاطر نشان میشود این انجمن کمک های ویژه دارد برای هم وطنان مان کی تازه در فرانسه میرسد !! و همچنین از افغان های مقیم فرانسه خواهش میشود در این راستا از کمک های خیر خاهانه شان دریغ نکنند !!!
  در جواب دوست عزیز مان " ساحل " در پاکستان !! دوست عزیز
  روز هفت یا هشت نفر از هم وطنان به قتل میرسه در پاکستان فکر میکنید اونجا جای برای ماست؟؟؟

 4. یاسین قوس ۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۹ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۳۰

  ده جواب ازمی دوست ما که نظر دادند بگویم که راه رفته دیگرا بیخی موره بچه اویه که راه نو د جای نو بوره.
  و از احساس خوب نویسنده هم تشکر جور موشه انشاالله

 5. نصیر قوس ۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۹ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵۹

  به قومای مقیم استرالیا سلام و احترام تقدیم کرده عرض کوچکی خدمت شان میکنم و آن اینکه: اگر عزاداری میکنید، فکر تان باشد که قمه زنی و خون ریختن و بیرق دواندن در سطح شهر و دروازه زدن و این کارهای نمایشی را نکنید. حسین بخاطر این کارها شهید نشده و شماهم خودرا زحمت ندهید؛ کابل که به نام محرم، تمام شهر را سادات محترم … و عکس های … به نام حسین و علی و ابوالفضل پر کرده اند؛ به هر موتر و موترسایکل و بایسکل و کراچی و لیری، بیرق زده و کست نوحه گذاشته و با داد و فریاد می دوانند و گویا که ترویج مذهب میکنند؛ اما خداشاهداست که نفرت می آفرینند و مردم را از شیعه بیزار میکنند و خرافین بودن مذهب را اثبات میفرمایند.
  شما این کارهارا نکنید بلحاظ خدا! تا محرم حسینی تحقیر نشود و اهداف امام حسین تحریف نگردد ما که در کابل از وس مان خارج است و …. سادات را خریده و روی شیعه را سیاه میکند! شما فکر تان باشد

 6. ali az melbourne قوس ۹, ۱۳۹۰ در ۱:۱۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۹ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۱۲

  nifaq dar har jai ke azra basha wojood dera che da watan, ya quetta wa ya da melbourne. mardoom azmo az dal wa dal dari wa taifa parasti pas namosha. agar kar ra jawan ha da dest kho nagra, kar az bekh bero mosha.
  amma taajub eenke mardoom azre quetta ba attifaq mohkam yak majlees ra da springvale tarteeb deda ke az awal ta 13 moharram bar pa mosha wa bisyar mardoom jam mosha. aalim shi ham aalim pakistani asta

 7. اکبری جان جاغوری قوس ۹, ۱۳۹۰ در ۱:۱۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۹ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۱۲

  عالم همه محو گلی رخسارحسین است
  ذرات جهان درعجب ازکارحسین است
  دانی که چراکعبه ماگشته سیاپوش؟
  یعنی که خدای توعزادارحسین است
  .
  تشکر ازبرادری مومنم هاتف کریمی که درانجا خودت راگم نکردی
  این قابل قدراست امیدوارم همه قومای گلم وقتی تواین کشورهامیایند
  خودشانرا نبازندواصلیت شانرا که همان محبت اهلبیت معصوم است از
  یادنبرند چون هریک ماشاید درزندگی معجزه وشفاعت این معصومین رادیده باشیم
  اجر همه تان باسیدالشهداعزاداری تان هرجا هستید قبول بااحترام اکبری جان

 8. ازره قوس ۹, ۱۳۹۰ در ۲:۰۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۹ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۸

  در ملبورن مردم هزاره خوب کلان کلان خانه بیخرد و رقابت های منفی باهم نماید . یک نفر اگر مهمانی کرد باید پنجا نفر باشد و نفر بعدی هم کم نیارد این رقابت را پیش ببرد . اگر یک نفر پیداشد که بگوید رضای خدا هر فامیل مقدار کمک نماید تا در منطقه یکدانه مکتب برای اولادهای مردم جور شود نفس مردم بور میشه .
  خدا به مردم هزاره کمی احساس ودرایت بدهد.