ضرر خودی، خودکشی و استعمال مواد غیرقانونی در توقیفگاههای مهاجرین در آسترالیا

مدبریت ۸:۵۹ ق.ظ ۲

ضرر خودی، خودکشی و استعمال مواد غیرقانونی در توقیفگاههای مهاجرین آسترالیا بسیار عام گردیده است
   
پناهجویان میگویند که ضرر خودی، خودکشی و استعمال مواد مخدر در توقیف گاههای مهاجرین آسترالیا کارهای عادی مبدل گردیده است.

محمد بیگ یک تن از پناهجویان هزاره افغانستان گفته است که وی درجریان اقامتش در توقیفگاه کورتین واقعات متعددی دلخراشی را دیده است. شایان ذکر است که توقیف گاه کورتین دریک منطقه دور دست و منزوی  غرب آسترالیا موقعیت دارد. 

” حلق آویز کردن، خود کشی و قطع اعضای بدن بسیار عادی بود” وی این مطلب را یکی از برنامه های تلویزیون ABC بیان داشت.

یک توقیفی دیگر که نامش جفا بود گفت ” فشار روی بخاطر بودن در زندان من را هر روز از بین می برد”.

عبدل حامدی حدودا چهار سال را در توقیفگاهای کورتین، وومیره، پورت هیدلند و بکستر گذارنده است همچنان از وضعیت اش ابراز نامیدی کرد.

او میگوید ” در توقیفگاه کورتین بازوان، شکم و سینه خود را مجروح ساختم. من سعی کردم تا با آنها صحبت نمایم تا برای شان بگویم که من خوب نیستم و به کمک نیاز دارم. اما هیچ کسی به گپ هایم گوش نگرفت.”

طی چند هفته گذشته سیستم توقیفگاههای مهاجرین آسترالیا مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. این انتقاد زمانی شدت گرفته که شکایت های زیادی از وضعیت وخیم  پناهجویان زندانی به برون از توقیگاهها درز کرد.

آمار و ارقام اداره مهاجرت آسترالیا  که در تاریخ  ۳۰ سپتمبر ۲۰۱۱ انتشار گردید،  نشان داده است که حدودا ۴۴۴۶ پناهجوی زن و مرد در توقیفگاههای آسترالیا بسر میبرند که ۱۴۴۶ تن آنها را پناهجویان افغان تشکیل میدهد. افغانها بزرگترین گروهی از پناهجویان را در استرالیا تشکیل میدهد.همچنان ۴۴۰ طفل نیز در توقیف بسر می برند حالانکه دولت آسترالیا وعده داده بود که اطفال را توقیف نخواهند کرد.

از نظر استرالیا آنانیکه بوسیله قایق ها خود را به این کشور میرسند، پناهجویان غیرقانونی بوده و آنها را برای ماهها  و حتی سالها جهت بررسی درخواست های پناهندگی شان در توقیف نگهداری می کنند.

درحال حاضر بیشتر از ۱۰۰۰ فرد در توقیفگاههای آسترالیا وجود دارد در تحت توقیف می باشند که از جمله آنها حدودا ۵۳۴ تن برای مدت بین ۱۸ ماه الی ۲ سال و ۵۶ تن آنها برای مدت بیشتر از دو سال در حبس بسر می برند.
بررسی درخواست پناهندگی یک پناهجو از سوی اداره مهاجرت استرالیا مدت طولانی را دربر می گیرد و به همین سبب است که مردم حین انتظار دریافت پاسخ درخواستهای شان مبنی بر اقامت یا عدم اقامت شان در استرالیا  با مشکلات متعددی مواجه می شوند. 

تعدادی از پناهجویان بخاطر جلب توجه به درخواست پناهندگی شان به خودکشی با استفاده از ریسمان و آسیب خودی دست می زنند.

بین ماههای جولای و سپتمبر سال روان میلادی حدودا ۲۸۹ بار پناهجویان در توقیفگاههای استرالیا به خود آسیب رسانده اند. تقریبا نیمی از واقعات مذکور در توقیفگاهی واقع در جزیره کریسمس رخ داده است. بیش از دو سال می شود که این  توقیفگاه با حضور بیش از حد پناهجویان دست و پنجه نرم می کند. علاوتآ، براساس گزارش یکی از کمیته های پارلمان آسترالیا حدودا ۶۳۹ مورد از تهدید اسیب خودی و ۴۸ تلاش جدی مبنی بر جراحت شدید خودی صورت گرفته است.

مرگ یکی تن از پناهجویان سریلانکائی در هفته جاری بیانگر اشکار وضعیت وخیم پناهجویان در توقیفگاههای استرالیا می باشد. مرد  ساله ۲۵ سریلانکائی حدودا بیشتر از دو سال  در توقیف بسر برد. اداره مهاجرت استرالیا سه ماه قبل وی را بعنوان مهاجر پذیرف لیکن وی تا آن هنگان در توقیف بسر می برد زیرا حکومت استرالیا به دلایل بررسی موضوعات امنیتی این فرد از سوی استخبارات این کشور، انتظار می کشید.

آیان ریتوول، رئیس ائتلاف مهاجران استرالیا گفته است که شخص مذکور زمانی دست به خودکشی زد که مقام درخواست وی مبنی بر اشتراک در یکی از جشن های هندوان موسوم به دیوالی رد گردید و این انگیزه خود کشی بوده میتواند باشد اما دلیل واقعی آن کاملا واضح نیست.

از ماه سپتمبر ۲۰۱۰ بدینسو، این ششمین خودکشی بوده که در توقیفگاه آسترالیا رخ میدهد و چهارمین حادثه خودشی در توقیفگاه ویلا وود استرالیا صورت گرفته است. در ماه مارچ ۲۰۱۱، اجساد دو جوان افغان مقداد حسین و آصف عطا در اطاق های شان دریافت گردید و گمان می رود که آنها نیز خود کشی کرده بودند.

یک بحران شدید از بیماری های روانی در توقیفگاههای آسترالیا ظهور کرده است که اغلبا انرا بنام “فابریکه های تولید بیماری های روانی و روحی” یاد می کنند.

توقیف پناهجویان برای مدت طولانی  نه تنها نقض حقوق بشر محسوب میگردد بلکه برای صحت نیز خیلی ها زیانبار می باشد. بسیاری از کسانیکه در توقیفگاههای استرالیا بسر برده اند دچار افسردگی، اختلال روانی، صدمه روحی و روانی گردیده اند.

بخاطر جلوگیری از سطوح بلند از بیماری های روانی ادویه جات همچو تسکین کننده، تابلبث های خواب و مسکن قوی درد در توقیفگاههای توزیع می گردد.

یکی از پناهجویان میگوید که تابلیت ها را کارمندان صحی در توقیفگاهها توزیع میکنند. این فرد که  حدودا دو سال را در توقیفگاه بسربرده است میگوید که تابلیت های مذکور پناهجویان را مانند ” رباط” می سازد و آنها را دچار مشکلات صحی بیشتری میکند. این وضعیت ایجاد تداوی بیشتری را میکند حتی اگر
آنها از توقیف رهاء شود.

نرس های بیماری های روانی در توقیفگاهها از ادویه جات مذکور بخاطر آرام کردن پناهجویان استفاده می کنند. آنها مدعی اند که شرکت صحی که تداوی زندانیان دچار بیماری روانی را عهده دار است نمیتواند به افرادیکه با بیماری افسردگی و بی خوابی مواجه اند، به خوبی رسیدگی کنند.  راه حل کوتاه مدت را آنها پیشنهاد کرده اند این است که مقدار زیادی از میرتازاپائین (Mirtazapine ) را که دوای ضد افسردگی است،  تجویز نمودند.

تعدادی از پناهجویان مانند حامد امیری از افغانستان زمانیکه در توقیفگاه کورتین بود از دوای ضد افسردگی استفاده می کرد و یک ماه میشود که از توقیفگاه رها گردیده است لیکن تا هنوز از دوای مذکور استفاده میکنند.

احتمال دارد که وضعیت در توقیفگاهها وخیم تر گردد زیرا افرادی زیادی تلاش میکنند تا با استفاده از قایق ها خود را به خاک این کشور برسانند و درنتیجه بازداشت شده و در توقیگاههای مزدحم این کشور نهگداری می شوند.

منابع:
http://www.heraldsun.com.au/news/breaking-news/detention-centres-breaking-people-report/story-e6frf7jx-1226175614519
http://www.greenleft.org.au/node/49168
http://www.abc.net.au/news/2011-10-17/drug-trade-in-immigration-detention-centre/3574616

+;نوشته شده در ;سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ساعت;۸:۵۹ توسط;احمد نوید – طنین; |;

1,663بازدید

۲ دیدگاه »

 1. bad chance az norway عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۷:۲۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۲۳

  salam dust aziz austaralia shokar khoda hast khoda nejad beta az eropa ke mardom az 2001 ta hala dar camp ast inja 4 sal dar camp bodam normal aste baray mardom hala mardom dar australia az 2 sal shekayad darad

 2. Mehdi عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۴۳

  سلام،

  دوست عزیز درست است که اروپا هم به بعضی‌ها دیر جواب میدهد، اما کمپ‌هایی‌ اروپا که مثل گوانتانامو نیست.

  کمپ استرالیا بد تر از گوانتانامو است سر بسته،

  تا جواب نگرفتی داخل قفس زندگی میکنی صد‌ها کیلومتر دورتر از شهر.

  اروپا از روز اول آزادی داخل جامعه هستی‌.

  البته کشور هایی مثل یونان و ایتالیا که خودشان مشکل دارند.

  اما از حقٔ نگذریم نروژ سوئد خوب میرسه به مهاجر

  مهدی المیتو