ضرورت بین‌المللی شدن کنگره‌ی علامه مدرس افغانی:

شوکت علی محمدی شاری ۳:۳۳ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
ضرورت بین‌المللی شدن کنگره‌ی علامه مدرس افغانی:

modarisضرورت بین‌المللی شدن کنگره‌ی علامه مدرس افغانی:

آیت الله علامه مدرس افغانی از مفاخر علمی کشورهای اسلامی است که در توسعه و ژرفابخشی دانش ادبی و دینی در سده‌ی اخیر نقش محوری داشته است. مدرس، در مهم‌ترین پایگاه علمی جهان تشیع، حوزه‌ی علمیه‌ی نجف و قم، هزاران دانشمند متخصص پرورش داد که خود به درستی می‌گفت: “علمای امروز، یا شاگرد من است، یا شاگردِ شاگرد من!”
مهم‌ترین دانشگاه اهل سنت، الازهر مصر با فرستادن هیات رسمی به قم، از علامه مدرس برای استادی افتخاری دعوت کرد. در الازهر و دانشگاه‌های معتبر عربی، نظریات علامه حجت است. او را به راستی می‌توان “سیبویه” زمانه‌ی حاضر نامید.
از چند سال پیش زمزمه‌ی ضرورت کنگره‌ی آیت الله مدرس بلند بود و سرانجام، ستادی تشکیل شده و جلسه‌ی مشورتی و “پیش‌نشست کنگره علامه مدرس” نیز برگزار شد.
من در نشست مشورتی نکاتی یادآوری کردم، اما ظاهرا مورد توجه اعضای ستاد قرار نگرفته است. آن نکات را ضمیمه برخی نگرانی‌ها دو باره یادآور خواهد شدم:
۱. شخصیت علمی علامه مدرس، شخصیت بین‌المللی است و کنگره باید درخور شان ایشان، با ماهیت بین‌المللی در قم، نجف و کابل برگزار شود. اگر قرار هست کاری انجام شود، درست انجام شود، و اگر نه، فروکاست شخصیت بین‌المللی علامه مدرس جایز نخواهد بود.
۲. ستاد برگزاری از محدوده‌ی کنونی خارج شود و با همکاری جامعه‌المصطفی و مرکز مدیریت حوزه و دفاتر آیات عظام فیاض، محقق و سایر دانشمندان، ستاد بین‌المللی تشکیل شود. پیشنهاد می‌کنم دبیر علمی کنگره غیر افغانستانی باشد، مثلا آقای معصومی- نویسنده گوهر ادب- شخص مناسبی است. دکتر حکمت به‌عنوان دبیر اجرایی کنگره فعالیت کند.
۳. مهم‌ترین کار در کنگره، رونمایی نوآوری‌های علمی علامه است. باید با متخصصان دانش‌های صرف، نحو، معانی، بیان، بدیع، اصول، تفسیر و… قرارداد شود تا متخصصان فن، بتوانند نوآوری‌های علمی علامه را استخراج کنند. هم‌چنین تحلیل روش تدریس علامه که این همه برکت و شاگردپروری داشته ضرورت دارد. نگارنده قرار توان این کار را خواهد کرد.
۴. فراخوان کنگره باید تجدید نظر جدی شود و متمرکز بر ابعاد حیات علمی- اجتماعی علامه باشد. تاکید می‌کنم محوری‌ترین کار، استخراج نوآوری‌های علمی علامه است که در فراخوان برجسته‌سازی شود.
برای برگزاری کنگره در قم، برخی دوستان از موانع گذشته حرف می‌زنند که تغییر شرایط، با رای‌زنی فعال این مشکل حل‌شدنی است. ضمن دستمریزاد گفتن به مجمع، از چنین اقدامی بی‌نهایت خرسندم، اما صادقانه و دلسوزانه می‌گویم: اجازه‌ی فروکاست جایگاه علامه مدرس را به خود ندهیم.

435بازدید

کامنت بسته شده است.