طالبان بر جاغوری نیز حمله کردند

عزیزالله جاغوری ۷:۰۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
طالبان بر جاغوری نیز حمله کردند

هشت صبح – چهارشنبه، ۱۶ عقرب ۱۳۹۷

طالبان بر جاغوری نیز حمله کردند

۸ صبح، کابل: مسوولان محلی در ولایت غزنی تایید می‌کنند که گروه طالبان ساعت سه بامداد امروز چهارشنبه، از دو استقامت بر مرزهای ولسوالی جاغوری حمله کردند.

ظفرشریف، ولسوال جاغوری به ۸ صبح گفت که جنگجویان طالبان بر مناطق «حوتقول» و «داوود» حمله‌ور شده‌اند. او اما گفت که حمله این گروه در محله حوتقول توسط نیروهای بومی عقب زده شده اما جنگجویان این گروه در محله داوود، پیشروی کرده‌اند و برخی از خانه‌های مسکونی را به عنوان «سنگر» مورد استفاده قرار داده‌اند.

ولسوال جاغوری گفت که برخی از نیروهای محلی در نتیجه این حمله‌ها کشته و زخمی شده‌اند. او رقم دقیقی در این مورد بدست نداد. با این حال او گفت که جنگ هم اکنون در مرزهای این ولسوالی ادامه دارد.

محمدیونس رمضانی، فرمانده پولیس ولسوالی جاغوری، نیز در گفتگو با ۸ صبح، حمله طالبان بر این ولسوالی را تایید کرد و گفت که پناه گرفتن طالبان در خانه‌های مسکونی، عملیات نیروهای محلی را با دشواری روبرو ساخته است.

آقای رمضانی گفت که او به همراه برخی دیگر از سربازان پولیس ولسوالی جاغوری به خاطر دفاع از ولسوالی خاص ارزگان رفته بودند اما شب گذشته به او تماس گرفته شده و از حمله طالبان آگاه شده است.

با این حال مقام‌های محلی جاغوری تاکید کردند که موضوع حمله طالبان بر ولسوالی جاغوری را با مقام‌های محلی غزنی و همین‌طور ارگان‌های امنیتی در میان گذاشته و خواهان کمک فوری شده‌اند.

شاه‌حسین مرتضوی، از سخنگویان ریاست جمهوری اما در صفحه فیسبوک‌اش نوشته که «طیاره‌ها به هدف سرکوب دشمن به فضای جاغوری است.» هرچند مقام‌های محلی جاغوری این ادعا را تایید نکردند.

ولسوالی جاغوری از شمار ولسوالی‌های امن در ولایت غزنی است اما مسیرهای منتهی به این ولسوالی همواره ناامن بوده و گروه طالبان در ولسوالی‌های گیلان، مقر و قره‌باغ غزنی از ولسوالی‌های همجوار جاغوری نفوذ و حضور گسترده دارند. به همین دلیل این گروه هر از گاهی به بازرسی مسافرین می‌پردازند و به خشونت دست می‌زنند.

چندی پیش نیز گروه طالبان به مقام‌های محلی ولسوالی جاغوری نامه فرستاده بودند و تاکید کرده بودند که ولسوال و قاضی نام نهاد این گروه را در جاغوری بپذیرند، خواستی که از سوی مردم و مقام‌های محلی جاغوری  رد شد. به همین دلیل چندی قبل، وزیر دفاع و هیت بلندپایه امنیتی نیز به جاغوری سفر کردند و از تامین بهتر امینت و جا به جایی بیشتر نیروها در این ولسوالی سخن گفتند.

 طالبان در حالی بر مرزهای ولسوالی جاغوری یورش می‌برند که برخی از نیروهای امنیتی این ولسوالی جهت تامین امنیت مردم و سرکوب گروه طالبان به ولسوالی خاص ارزگان و مرزهای این ولایت رفته بودند. نبردها در  ولسوالی خاص ارزگان از حدود ده روز به این سو ادامه دارند و بر اساس آمارها نزدیک به ۶۵ تن در این جنگ کشته و ۵۰۰ خانواده مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند.

404بازدید

کامنت بسته شده است.