طرحی امنیتی یا سرگرم ساختن مردم هزارستان

مدبریت ۹:۱۶ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
طرحی امنیتی یا سرگرم ساختن مردم هزارستان

rrtt

طرحی امنیتی یا سرگرم ساختن مردم هزارستان

این سخن کسی است که سال ها در پست مدیریتی کشور انجام وظیفه کرده و مسایل سیاسی-اداری را خوب می داند: “گمان می کنم طرح های فوق جز سرگرم ساختن مردم هزارجات، دیگر هیچ نتیجه ای ب بار نخواهد آورد و انقسام ولسوالی ها هیچ دردی را دوا نخواهد کرد…”. اینک توجه شما را ب اصل یادداشت جناب مدیر صاحب انوری، یکی از مدیران ارشد هزاره جلب می کنم . عارف احمدی

و اما “طرح جامع امنیتی واداری مناطق مرکزی هزاره جات از سوی معاون دوم ریاست جمهوری و معاون دوم ریاست اجرائیه به شورای امنیت ملی”.
معاونین محترم ریاست جمهوری وریاست اجرائیه موضوع امنیتی واداری هزاره جات را دراین طرح مورد بررسی قرار داده وآنرا به شورای امنیت ملی پیش کش نموده اند، شورای امنیت دستور داده تا هیئت تخنیکی ومسلکی از تمام ارگانهای امنیتی ودیگر ادارات مربوطه در منطقه سفر نموده ودر خلال یکماه نتیجه بررسی خود را به شورای امنیت گزارش دهند.
چطوریکه همه در جریان هستیم مشکلات امنیتی هزاره جات به درجه اول ناامنی راههای مواصلاتی منتهی به هزاره جات میباشد که مردم هزاره حین عبور ومرور به عنوان هزاره بودن مورد زجر و شکنجه وقتل وکشتار بی رحمانه قرار میگیرند و دهها بار چنین پیش آمدها تکرار گردیده که بطور نمونه از گروگانگیری هزارهها در ولایت زابل مختصرا” یاد آوری می نمایم.
گروههای طالبان وداعش در ماه میزان سال گذشته تعداد زیاد از مردم هزاره رابعد از شناسایی از بین اقوام دیگر از موتر های مسافر بری مسیر شاه راه کابل قندهار در زابل، پائین نمودند وبا خود به ولسوالی خاک افغان بردند وبعد ازاینکه مذاکرات مردمی به آزادی گروگانها موفق نشدند تروریست ها به تعداد هفت تن از گروگانها را که شامل مرد وزن بودند به شمول شکریه تبسم دختر نه ساله را بصورت بسیار بی رحمانه سر بریدند وجنازه ها را به ولایت زابل تسلیم نمودند. پیکر پاک شهدای زابل به خواست مردم از زابل به غزنی واز غزنی به کابل انتقال داده شدنده و بتاریخ ۲۰ عقرب ۱۳۹۵ در طی یک تظاهرات ملیونی در شهر کابل از مصلای شهید وحدت ملی الی دروازه های ارگ ریاست جمهوری دادخواهی گردید متاسفانه با عکس العمل سخت ودور از انتظار دولت وحدت ملی مواجه گردید واما بعداز ختم راه پیمایی پیکر شهدا به جاغوری منتقل شده ودر حضره آبایی شان در ده مرده گلزار بخاک سپرده شدند. دراین راستا قضایای جلریز ،لعل وسرجنگل، سرپل، پروان ونقاط دیگر قابل یاد آوری میباشد. با ذکر نکات بالا طرح امنیتی هزاره جات باید شامل امنیت راههای مواصلاتی که از مناطق برادران پشتون عبور میکند، باشد تا همچو صدمات وضایعات غیر قابل جبران بوجود نیاید در خود هزاره جات امنیت کامل حکمفرما میباشد اگر تهدیدی وجود دارد از مناطق همجوار میباشد پس اگر واقعا” امنیت هزاره جات مورد نظر میباشد باید تهدیدات مناطق همجوار بر طرف گردد چطوریکه می بینیم ولسوالی خاک افغان در مجاورت ولسوالی جاغوری وچندین ولسوالی دیگر ولایت زابل از سالهاست که تحت کنترول واداره دولت نمی باشد وقرار مسموع در حال حاضر صدها جنگجوی داعش در آنجا مستقر گردیده ودر پی استحکامات نظامی خود میباشند سوال اینجاست که چرا دولت در صدد امنیت آن ولسوالیها نمی باشد که در ان جاها امنیت وجود ندارد ولی برای ولسوالیهای طرح امنیتی می ریزند که کاملا در امنیت به سر می برند.
در رابطه به واحد های اداری هزاره جات که سالیان دراز از زمان سلطنت ظاهر خان، جمهوری داوود خان، حکومت کمیونست ها و تا اکنون سخت دچار مشکلات بوده اند و با وجود کوهستانی بودن منطقه، هزاره جات را تکه تکه نموده هر کدام را به ولایات به مراتب دور دست مربوط ساخته اند، در حالیکه هزاره جات از هر نگاه خود مستحق چندین ولایت بوده و می باشند. در حکومت آقای کرزی اگر هم ولایت پنجشیر نبودی هرگز دایکندی ولایت نمی شد.
ولسوالی جاغوری که در طرح معاونین محترم ۳۰۰هزار نفوس دارد و قانونا مستحق یک ولایت می باشد در سال ۱۳۹۵ ارتقای ولسوالی جاغوری با چند ولسوالی همجوار به ولایت طی مراحل گردیده و به امضای وزیر محترم وقت وزارت امور داخله، جلالتمآب ضرار احمد مقبل، پیشنهاد منظوری آن به اداره امور ارسال گردیده لیک تا حال در صندوقچه های اداره امور قفل گردیده قدمی فراتر نرفته است.
موضوع ارتقای ولسوالی های بهسود و ولسوالی لعل و سر جنگل که هر کدام ظرفیت ولایت شدن را دارد به طاق نسیان گذاشته شده و به دلیل استعجالیت (کدام استعجالیت) از طرف معاونین محترم طرح تعدیل و انقسام ولسوالی های هزازه جات را به تناسب نفوس به چند ولسوالی کوچکتر به شورای امنیت پیشنهاد کرده اند و در این طرح هم با تعجب می بینیم که یک ولسوالی ۱۴۰ هزار نفوس دارد هم سه ولسوالی و آن ولسوالی دیگر که ۳۰۰ هزار نفوس دارد هم ۳ ولسوالی مد نظر گرفته شده است. نمی دانم منطق آقایان در چنین تقسیمات چه بوده می تواند مگر با پیش کشیدن این طرح بلند بالا گویا نشان دهند که ما در فکر شما هستیم و شما را فراموش نکرده ایم و هرگز شما را تنها نمی گذاریم.
چندی قبل از همین منابع با بعضی از وکلای محترم پارلمان گفته شده بود که هر چه زودتر انقسام ولسوالی های مربوط تان را نهایی نموده با مشخص سازی مرکز ولسوالی و حدود مرزی معینه آنها به ما بسپارید که وقت بسیار کم است مبادا از قطار عقب بمانید. در پی این شایعات مردم جاغوری در کابل و خود منطقه نشست هایی داشته اند و موضوع انقسام ولسوالی جاغوری به سه ولسوالی مورد بررسی قرار گرفت که در نتیجه نشست ها و گفتگو ها در جاغوری قرار اطلاع واصله به یک آواز این طرح را نپذیرفتند و به ارتقا ولسوالی جاغوری به ولایت باز هم پا فشاری نمودند و اکنون در صفحات فیسبوک از طرف دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری چگونگی به نشر رسیده است.
گمان می کنم طرح های فوق جز سرگرم ساختن مردم هزاره جات دیگر هیچ نتیجه یی به بار نخواهد آورد و انقسام ولسوالی ها هیچ دردی را دوا نخواهد کرد اگر عالی جنابان (معاونین محترم) به مردم دلسوز هستند برای رسیدن مردم هزازه جات به حقوق حقه شان که عبارت از ایجاد چند ولایت در سطح هزاره جات می باشد اقدام نمایند و از خود یک تاریخ روشن و به یاد ماندنی به یادگار بگذارند. انوری
والسلام

870بازدید

کامنت بسته شده است.