طرح بدیل:

عزیزالله جاغوری ۱۱:۰۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش

طرح بدیل:
مقام های محلی را به ما بدهید، کرسی های پارلمان مال شما

کسی آمده و طرح بدیل خواسته است، هرچند که ساختن طرح و پلان و اجرایی کردن آن کار حکومت است. اما بازهم بخاطریکه گپ این آدم به زمین نماند این هم طرح؛ نه یکی که سه تا:

طرح اول؛ پشتونهای غزنی در پارلمان نماینده ندارند، چرا ندارند؟ چون در انتخابات شرکت نکردند، چرا شرکت نکردند؟ چون مناطق شان نا امن بود، چه کسانی عامل نا امنی اند؟ طالبان. پس عامل نماینده نداشتن پشتونهای غزنی طالبان هستند؛ حالا طرح بدیل اول این است که “سرقوماندان اعلی” قومانده کند تا ارتش و پلیس طالبان را از غزنی بیرون کنند، پشتونهای غزنی نیز به طالبان پناهگاه، چای و نان ندهند و در راندن طالبان از مناطق شان کمک کنند. در نبود طالبان پشتونهای غزنی می توانند در انتخابات شرکت کنند و خدا کند همه یازده کرسی را ببرد، چشم بخیل کور. هم قانون انتخابات نقض نمی شود هم غزنی امن می شود.

طرح دوم؛ این سه حوزه انتخاباتی که فعلا اعلام شده، هرحوزه یک ولایت شود، می گویید زیاد است؟ نیست هرکدام این حوزه به تنهایی خود کلانتر از شماری از ولایت های موجود است، چون در همین تقسیم بندی که خود دولت کرده کوچکترین آن سه نماینده دارد، در حالیکه ما ولایتی با دو نماینده نیز داریم، نداریم؟ اگر می گویید سخت است که نیست، حداقل غزنی را به دو ولایت تقسیم کنید تا هم به وعده انتخاباتی خود عمل کرده باشید هم جنجال حل شود.

طرح سوم؛ شماری از مردم غزنی ۷ سال است که نماینده ندارند، سخت است؟ آره بسیار سخت است. ما درد “نداشتن” را بیشتر از هرکسی درک می کنیم چون ما قرنها است که با “نداشتن” زندگی کرده ایم. در همین ولایت عزنی، اگر بخشی از مردم ۷ سال است که نماینده پارلمان ندارند، بخش دیگری از مردم از ایجاد افغانستان تا امروز، والی از اینها نبوده، قوماندان امنیه از اینها نبوده، شهردار از اینها نبوده، حتی در حالی که تمام مکاتب شان باز بوده اما ریس معارف از اینها نبوده.
اگر هزاره غزنی در پارلمان نمی تواند نماینده پشتون غزنی باشد، چطور والی پشتون می تواند والی هزاره باشد؟ چطور فرمانده پلیس و قاضی و شاروال و ریس معارف غیر هزاره می تواند نماینده هزاره در مقامهای محلی باشد؟
طرح سوم این است که ولایت، قوماندانی امنیه، قاضی، شاروال، سارنوالی و ریاست معارف را به هزاره ها بدهید، تمامی یازده نماینده پارلمان از شما. خوبه؟
امیدوارم کسی که طرح بدیل خواسته بود، این پست را بخواند و آنرا به رییس ش نیز نشان دهد.

در غیر آن، دروازه کمیسیون غزنی به دلیل نقض قانون انتخابات، تا حل قانونی مساله بسته بماند، تا حال که بخشی از مردم معترض بسته بودند، شش ماه دیگر کسانی که به حوزه بندی معترضند ببندند. تا معلوم شود که آیا واقعا “هیچ افغان از هیچ افغان دیگر برتر نیست”؟

پ ن: عکسها ربطی به غزنی ندارند، یافتن رابطه عکس و متن سرگرمی چند ثانیه ای برای کسی که طرح بدیل خواسته بود.

داود ناجی

93بازدید

کامنت بسته شده است.