طرح تقسیم ولایت غزنی ،برخورد دوگانه با شهروندان

عزیزالله جاغوری ۵:۵۶ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
طرح تقسیم ولایت غزنی ،برخورد دوگانه با شهروندان

طرح تقسیم ولایت غزنی به سه حوزه انتخاباتی، نقض آشکار قوانین و مصداق روشن برخورد دوگانه درقبال شهروندان کشور است. Screenshot_۲۰۱۸۰۶۲۶-۱۰۲۳۴۴_1
#شاه‌گل‌رضایی
از آنجا که غزنی یکی از ولایات افغانستان است، باید انتخابات مانند سایر ولایات کشور در آن برگزار شود. هرنوع برخورد استثنایی و متفاوت با سایر ولایات در مورد انتخابات در قبال ولایت غزنی، به معنی نقض آشکار اصل برابری حقوق شهروندی است.
طرح تقسیم غزنی به سه حوزه انتخاباتی در حالی مطرح میشود که در بیش یک ماه گذشته، نمایندگان غزنی با مراجع مختلف از جمله کمیسیون انتخابات، ریاست اجراییه، معاونت ریاست جمهوری، یوناما و سران برخی از احزاب سیاسی ملاقات های مکرر داشته و در هریکی از ملاقات ها ضمن تشریح وضعیت عمومی غزنی، هرگونه اقدام فراقانونی و برخورد استثنایی در قبال انتخابات ولایت غزنی را نقض آشکار حقوق برابر شهروندی دانسته و بر انتخابات شفاف مبتنی بر برخورد یکسان در تمام ولایات کشىور تاکید کرده اند.
در پارلمان افغانستان نیز بار ها این موضوع مطرح گردیده که هر نوع برخورد استثنایی در قبال انتخابات غزنی، نگاه دوگانه به شهروندان کشور تلقی میگردد و میتواند سبب از بین رفتن کامل اعتماد نیمه بند مردم به حکومت و نهاد های انتخاباتی شود.
اگر کمیسیون مستقل انتخابات اصل بیطرفی در مورد انتخابات ولایت غزنی را حفظ و رعایت نتواند، باید بپذیرد که استقلالیت لازم را در تصمیم گیری های مرتبط به انتخابات ندارد؛ موضوعی که میتواند هم استقلالیت کمیسیون و هم مشروعیت پروسه ای ملی انتخابات را در سراسر کشور زیر سوال قرار دهد.

105بازدید

کامنت بسته شده است.