عبدالله همچنان پیشتاز میدان

عزیزالله جاغوری ۸:۰۰ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
عبدالله همچنان پیشتاز میدان

عبداللهسرانجام کمیسیون مستقل انتخابات امروز دور دوم نتایج مقدماتی را نیزاعلان کرد که درآن عبدالله عبدالله درجایگاه نخست قرار دارد.
اقای نورستانی اعلام کرد که داکتر عبدالله در نخست با ۴۴.۴٪ قرار دارد. داکتر اشرف غنی احمدزی با ۳۳.۲٪ دوم و زلمی رسول با ۱۰.۴٪ در جایگاه سوم جاخوش کرده است .
این نتایج مقدماتی ، ازشمارش ۴۹.۶۷٪ آراء از ۳۴ ولایت افغانستان بدست آمده که مجموع آراء شمارش محاسبه شده به تعداد ۳.۵ ملیون رای می رسد.
از ۳۴ ولایت افغانستان، عبدالله در ۱۷ ولایت در نخست قرار دارد، غنی در ۱۵ ولایت و رسول در دو ولایت اکثریت آرا را بدست آورده است .nuristani
گرچند در این کشور نفوس شماری که اولین گام برای رشد بالندگی یک کشور بحساب می اید نشده است با این حال سخن از ولایت درجه یک گفتن معیار ندارد . با این وصف درپنج ولایت افغانستان از ولایت های به اصطلاح درجه یک که شامل کابل، بلخ، هرات، ننگرهار و قندهار می باشد.. عبدالله در پنج ولایت درجه یک، کابل، هرات، بلخ و غنی در ننگرهار و رسول در قندهار مقام اول را از ان خود کرده اند .
نورستانی اضافه نمود که نتایج انتخابات به اساس آرای پاک است. از ۳.۵ ملیون رای، عبدالله ۱.۵ میلیون، غنی ۱.۱ ملیون و رسول ۳۵۰۰۰۰ دریافت نموده است.
نتایج کاندیدان دیگر، عبدرب رسول سیاف ۷.۶٪، قطب الدین هلال ۲.۷٪، گل آغا شیرزی ۱.۶٪، داود سلطانزوی ۰.۵٪ و هدایت امین ارسلا ۰.۲ رای کسب نموده اند.

در قسمت های شرقی کشور و ازبیک نشین کشور غنی در نخست قرار دارد. رسول در قسمت های جنوبی کشور مانند قندهار و زابل در نخست قرار دارد.

از ۴۹.۶۷٪ آرای اعلام شده، ۱۰٪ از اعلام مقدماتی هفته گذشته بود.

بعد از اعلام نتایج، داکتر عبدالله به رسانه ها گفته : که با هیچ کاندیدای ائتلاف نکرده وحرف ائتلاف را بمیان نیاورده است.

اشرف غنی در واکنش به اعلام نتایج  گفته است : که نتایج انتخابات تغییر خواهند کرد .
غنی همچنان افزود که مجموعه تعداد رای دهندگان توسط کمسیون مستقل انتخابات اعلان نشده است پس هنوز فضاوت زود است .
نورستانی گفت. “اعلام امروز نهایی نیست” “در نتایج تغییرات خواهد آمد”. او افزود که نتایج مقدماتی انتخابات به اساس جدول زمانی اعلام خواهد شد. باد اور شد ” ما کوشش نهایی می کنیم که نتایج مقدماتی را به تاریخ ۴ ثور اعلام نماییم” . حال باید منتظر ماند که این اتفاق در همان تاریخ می افتد یا نه ؟ .

1,165بازدید

کامنت بسته شده است.