عجب دنیایی است واثق نیز به همین سادگی رفت

عزیزالله جاغوری ۱۰:۰۱ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
عجب دنیایی است واثق نیز به همین سادگی رفت

vasiqعجب دنیایی است واثق نیز به همین سادگی رفت  :

غلام سخی واثق” یکی ازفرماندهان جهادی درجاغوری ودگرجنرال وزارت دفاع ملی ازاثرسکته قلبی درشهردهلی جان را به جان تسلیم کرده برای همیشه رخت بر بست .

او که به تازگی ملاق زده  خود را در کنار ملاق زن اصلی  رسانده بود اصلا چنین خبر نا خوشایند در باره او انتظارش را نداشتیم  . چون او بیش از خود  ملاق زن اصلی سری حال تر بحساب می امد  . اگر پای رفتن باشد رفتن ملاق زن اصلی بیشتر قابل تامل بود تا خورده ملاق زن . به هرحال  چند نکته قابل یاد اوری  است .

  • شخصیت های انسان نسبی است به عبارت دیگر واثق یک شخصیت حقیقی داشت بنام غلام سخی واثق  وشخصیت دیگر واثق شخصیت حقوقی اش بودبه عنوان فرمانده یک از احزاب جهادی به نام نضت اسلامی افغانستان .
  • در باره شخصیت حقیقی اش اعتقاد بنده این است که همینکه در میان این همه ادم در جاغوری او توانست خود را به این مقام در آن دوره برساند حایز اهمیت است . چون شخصا طالع وشانس را قبول ندارم معتقدیم که انسان را باور ها وتفاوت های رفتاری اش بجایی می رساند و در زندگی روزمره اش تاثیر گذار است.  این تمایز است که ادم ها متفاوت می کند .
  • ولی آنچه که بعضی را در فضای مجازی گاهی آشفته می کند رفتارهای است که به ایشان در دوران فرماندهی اش در جاغوری به وی نسبت داده می شود .

من فکر می کنم  اگر انصاف باشد  باید ما همه جنبه های یک انسان را به برسی گرفته آن گاه بهتر می توانیم قضاوت کنیم .

نهضت اسلامی  نسبت احزاب دیگر به رهبری حاج اقای افتخاری  وفرماندهی واثق از معدود احزاب است که بیش از آن که ، به خانه جنگی ونفاق شهرت داشته باشد بیشتر با فعالیت های فرهنگی ، این حزب را می شناسد . شاید تنها حزب باشد که در آغاز فعالیت شان پیش از آنکه اسلحه به دست بگیرد اعتقاد داشت که قلم را باید بدست گرفت . این قلم است که روزی دشمن را  شکست واقعی خواهند داد .

در مورد رد ویا اثبات این حرف ها نیاز به دلیل نیست به اندازه کافی آثار شواهد الان هم در این زمینه وجود دارد که اثبات کننده این واقعیت است . ثمره همین فعالیت ها است که این  ولسوالی به نماد فرهنگ ودانش تبدیل شده است .  طبیعی است که این همه افتخارت فرهنگی  یک شبه به وجود نیامده است . حاصل تلاش  دلسوزانه چون حاج اقای افتخاری و واثق بود که امروز ما این القاب رنگارنگ را یدک می کشیم .

من در زندگی واثق یک کلمه در مدح او ننوشتم نه اینکه او قابل این ستایش نباشد بلکه از چاپلوسی  ملاق زنی که امروز باب شده دل خوش ندارم . امروز که او دستش از این دارفانی کوتا است واقعیت ها در باره او شاید رنگ ملاق زنی برای او نگیرد .

به اعتقاد ما معصوم ۱۴ تا است که از خطا مصون هستند بقیه همه خطا کارند . مهم این است که ادم ها را با هر دو صفتش مورد تجزیه وتحلیل قرار گیرد .

بیشک واثق معصوم نبود او نیز اشتباهات داشت آخرین اشتباهش قرار گرفتن در کنار ملاق زن اصلی است که بد ترین اشتباه او در زندگی اش می توان نام برد . همین اشتباه اش پایان خوبی را در اذهان عامه نگذاشت که برای من بسیاری از دوستان ایشان بسیار آزار دهنده است . ولی اشتباهاتش در مقایسه با فرماندهان جهادی دیگر بجز مورد اخیر  بی تردید ناچیز است . واگر خدمات ایشان را در قالب نهضت اسلامی به بررسی بگیریم  مخصوصا فعالیت های فرهنگی آنها آن وقت بهتر می توانیم قضاوت کنیم .

شما بروید خود در باره احزاب جهادی بالخصوص در باره فعالیت های فرهنگی آنها تحقیق کنید  آن وقت به مقایسه بگیرید . بد بختانه اکثر احزاب جهادی در باب جهاد فرهنگی اصلا پرونده ندارد تا چه رسد به مقایسه . این همان امتیاز است که از واثق وهمکاران او به میراث مانده است .

واثق با همه ای خوبی وبدی اش رفت  اینک ما مدعیان بهتر کار آزموده تر پر ادعاد تر مانده ایم  مردانه استین بالا زده در عمل این را ثایت کنیم  وگر نه لاف زدن در قدیم می گفتند  مربود به ….  است  . این گوی  واین هم میدان

من به سهم خودم در گذشت اقای واثق را به دوستان ایشان وبه اخوی ایشان وخانواده محترم ایشان تسلیت عرض نموده واز خداوند متعال صبیر جمیل برای بازماندگان واجر جذیل برای ان مرحوم خواستارم .

2,744بازدید

کامنت بسته شده است.