علیپور تا فردا ساعت ۱۰ ازاد میشود

عزیزالله جاغوری ۹:۱۰ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
علیپور تا فردا ساعت ۱۰ ازاد میشود

علیپور تا فردا ساعت ۱۰ ازاد میشود FB_IMG_1543129800887

ستاد مردمی در مصلی بابه مزاری بزرگ (ره) فیصله های زیر را انجام داد: تا ساعت ۷ شب منتظر می مانیم. اگر حکومت علیپور را آزاد نسازد: اقدامات زیر انجام خواهد شد:

۱- امشب همه اطراف خانه دانش را محاصره خواهد کرد.
۲ – فردا صبح هیچ وسیله نقلیه و موتری در سرک شهید مزاری رفت و آمد نکند.
۳- فردا هیچ هزاره مامور دولت به ادارات دولتی حضور پیدا نکند.
۴- فردا صبح همه مردم دروازه پارلمان را تا آزادی علیپور بسته خواهد کرد.

***

هیئت را که حکومت از جمع تظاهرات کنندگان برای صحبت و رهای فرمانده علیپور خواسته بود از ساعت ٣ بعد از ظهر تا ساعت ٨:۴٠ شام جلسه طول کشید قرار بود که فرمانده ساعت ٧ شام رها شود که نشد.

نماینده ها گفتند که حکومت بازهم تا ساعت ١٠ بجه فردا وقت خواسته است، گفته که طی یک تفاهمنامه همکاری با علیپور ساعت ١٠ بجه فرمانده رها میشود. خود فرمانده علیپور در جمع تظاهر کنندگان در مصلی تلفنی صحبت نمود و از تفاهمنامه همکاری با حکومت خبر داد .

ستاد رهای فرمانده علیپور از عموم مردم میخواهد تا ساعت ۶ بجه صبح به قسم اعتراض در مصلی بزرگ شهید مزاری جمع شوند.در صورت حکومت به وعده اش عمل ننماید اقدامات بعدی را بصورت جمعی و جدی روی دست گیرند.

ذوالفقار امید
۴ قوس ١٣٩٧
کابل

***

اعلامیه مطبوعاتی سرور دانش:

قضیه قومندان علی‌پور به صورت اساسی حل‌وفصل می‌شود
……………
۴ قوس ۱۳۹۷
در پیوند به قضیه دستگیری قومندان علی‌پور که در طول امروز به صورت مستمر توسط استاد دانش معاون رئیس جمهور پی‌گیری می‌شد، زمینه تفاهم و همکاری دوامدار وی با حکومت و نیروهای امنیتی مورد بحث و موافقت قرار گرفت.

استاد دانش قبل از جلسه‌ای که با نمایندگان مردمی در این زمینه داشت، در جلسۀ دیگری با حضور محمد معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی و محمد مهدی راسخ یک تن از نمایندگان مردمی، به حل و فصل مسالمت‌آمیز این قضیه تأکید کرد.

معاون رئیس جمهور ضمن اظهار قدردانی از حرکت‌های مدنی مردم برای رهایی آقای‌علی پور گفت که این قضیه به صورت اساسی و ریشه‌ای در حضورداشت نمایندگان مردم و همکاری ادارات مسئول دولتی و شخص آقای‌ علی‌پور حل و فصل خواهد شد.

به تعقیب این جلسه زمینه صبحت تلفونی آقای علی‌پور با معاون رئیس جمهور و نمایندگان مردم فراهم شد و در حالی که صدای آقای علی‌پور توسط تمام نمایندگان مردمی شنیده می شد، وی در صحبت خود به جمع نمایندگان مردمی گفت که هیچگاه مخالف دولت نبوده و نیست و قضیه دستگیری او به صورت اساسی حل و فصل می‌شود.

آقای علی پور از علاقه‌مندی خود برای ایجاد مناسبات نیک و همکاری متقابل با دولت خبر داده و از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند تا زمینه سوءاستفاده از این وضعیت فراهم نشود.

وی در این تماس تلفونی از صحت و سلامتی خود و همچنین برخورد نیک منسوبان امنیت ملی نیز اطمینان داد و گفت همچنان همکار دولت و مردم خواهد بود.

در این جلسه که همۀ نمایندگان مردمی حضور داشتند، فیصله شد که این قضیه فردا با حضورداشت نمایندگان مردم و همکاری متقابل آقای علی پور و ادارات مسئول دولتی به صورت اساسی حل و فصل گردد.

نمایندگان مردم ضمن قناعت از فیصله‌ای که صورت گرفت، برای صحبت با معترضان و ارائه گزارش به مردم به طرف مصلی شهید مزاری در غرب کابل رفتند.

***

بحران آفرینی حلقات فاشیستی وضرورت هوشیاری سیاسی هزاره ها

۱٫ دستگیری فرمانده علیپور از سوی نیروهای امنیتی اگر براساس موافقت تصمیم سازان کلان حاکمیت باشد، یک خطای بزرگ استراتژیک و یک تصمیم بشدت خطرناک و نسنجیده ی سیاسی و نشان دهنده ی عمق بلاهت سیاسی رهبران حکومت می باشد. این رهبران حکومتی که فرق میان دوست و دشمن خودرا درک نکند و تصمیم بر قطع بازوان خود بگیرد، نمی توان به صلاحیت و مشروعیت و سلامت آن باور داشت و نسبت به سقوط سیاسی ـ اخلاقی آن شک کرد.
۲٫ فرمانده علیپور، از زمانی که دست به تشکیل نیروی مقاومت مردمی زده است همواره از حامیان صادق، متعهد و موثر دولت بوده است که بعنوان بازوی نظامی ـ امنیتی نظام عمل کرده است. در طول سه سال گذشته با تأمین امنیت راههای نا امن منتهی به مناطق مرکزی، نقش قدرتمندی بازی کرده و در جنگ علیه تروریست های طالب در جاغوری و مالستان، دوشا دوش نیروهای امنیتی و فرماندهان ارتش ونیروهای مقاومت در سرکوب قوای طالبان سهم جانانه ای گرفته است.
او پس از حادثه ی لعل، که نیروهای امنیتی حکومت چندی پیش اقدام به دستگیری اش نمود و موجب تحمیل تلفات سنگین جانی و مالی وامنیتی برای مردم منطقه گردید، هرگز دست به اقدام تلافی جویانه علیه حکومت نزد و با آرامش و سنجیده، همچنان در موضع و سنگر حمایت از منافع کلی نظام و تامین امنیت راهها ادامه داد.
از سوی دیگر، این در حالیست که تا حالا هیچ شکایت و پرونده ای، چه از لحاظ جنایی و اخلاقی وحقوقی و چه از تظر سیاسی و امنیتی علیه فرمانده علیپور ثبت نشده و هیچ محکمه ای علیه او ادعای حقوقی ویا حکم جلب صادر نکرده است. در چنین حالتی، اصرار حکومت به دستگیری او بدون هیجگنه دستاویز سیاسی، حقوقی و مدعای امنیتی، می تواند علامت سوال بزرگی در برابر اقدام به دستگیری این فرمانده مردمی باشد.
۳٫ دستگیری فرمانده علیپور بدون شک عواقب سیاسی ـ امینتی و هزینه های اجتماعی ناگواری هم برای مشروعیت حکومت و هم برای حامیان سیاسی نظام و هم برای مناسبات بین قومی در افغانستان تحمیل می کند. آنی ترین پیامد این اقدام حکومت، واکنش های غیر قابل کنترل و غیر قابل پیش بینی شهروندان خشمگین کابل است؛ آن گونه که اکنون جاریست. بدون شک هر نوع حوادث غیر قابل پیش بینی و غیر قابل کنترلی که بوجود آید نه به نفع کلیت نظام است و نه برای هزاره ها خوشایند و قابل تحمل. ادامه ی این التهاب و خشم، بحران بزرگ امنیتی ـ اجتماعی در پایتخت و پیچیدگی و گسست خطرناکی در روابط حکومت با جامعه ی هزاره ایجاد می کند.
۴٫ مطمئنا در دستگیری علیپور، یک انگیزه ی استراتژیک و مرموز نهفته است. سران حکومت باید از تجربه اقدام پیشین خود برای دستگیری این فرمانده مقاومت، آموخته باشد که دستگیری او تا چه میزان می تواند حساسیت برانگیز و در شرایط بحرانی و شکننده ی فعلی، تا چه پیمانه برای امنیت، ثبات سیاسی، آرامش اجتماعی و مناسبات بین قومی خطرناک باشد. با این وجود، اقدام به دستگیری علیپور در شرایطی که او تازه از جنگ جاغوری و مالستان برگشته، می تواند از یک توطئه ی سیاسی ـ راهبردی ناشی گردد که هدف آن، اولا ایجاد فاصله و حتا رویارویی هزاره ها با دولت مرکزی و دوما آتش افروختن بر اختلافات سیاسی درون قومی جامعه ی هزاره می باشد.
۵٫ برخورد با بحران پیش آمده برای هزاره ها شرایط هیجانی، تنش زا و احساسات برانگیزی را فراهم کرده است. مطئنا افروختن بر شعله های خشم و هیجان مردم و سوق دادن جوانان به سمت یک بحران غیر قابل کنترل،
الف) برای تعامل سیاسی هزاره ها با نظام و حکومت چالش های بیشتری به وجود می آورد؛
ب) از نظر امنیتی خطرات و شکاف های بیشتری برای استفاده تروریست ها در حوزه ی شکننده و آسیب پذیر کابل، فراهم می سازد ج) زمینه های سوء استفاده های سیاسی و موج سواری های گروهی و جناحی را بیشتر می سازد
د) بر روحیه ی مقاومتگران در جبهه ها اثر منفی و شکننده می گذارد و به تقویت جبهه تروریست ها منجر می گردد.
ه) بهانه ها و بسترهای بدبینی و تنش های قومی بیشتری را علیه هزاره ها فراهم می سازد.
بنابراین، بسیار ضروری و حیاتی است که سیاستگران، روشنفکران، متنفذین، علما و فعالین مدنی و اجتماعی با درایت و آینده نگری الف) به مدیریت درست، خونسردانه و عقلانی اعتراضات مردمی بپردازند؛
ب) دوما با تشکیل هیات صاحب صلاحیت و کارآمد متشکل از نمایندگان پارلمان، روحانیون و فعالین مدنی و جناحهای سیاسی، با دولت وارد مذاکره جدی و قدرتمند شوند؛
ج) از هرگونه اقدامات تفرقه امیز، شکننده و گمراه کننده که به تحریک احساسات بیشتر ویا دامن زدن به اختلافات درونی و یا دست زدن به اقداماتی که به خلا های امنیتی بیشتری منجر گردد خود داری کنیم؛
د) همگی باید درک کنیم که خرید دشمنان بیشتر و گسترده کردن دامنه ی مخالفان فزونتر، تکثیر نفرت علیه مقامات شریک در قدرت و صرف انرژی برای خود زنی و اتهام علیه نیروهای خودی، جز آن که انسجام درونی و قدرت تاثیرگذاری سیاسی مارا تضعیف کند، نتیجه ی دیگری نخواهد داشت؛
ه) شایسته و ضروری است که همه ی نیرو، انرژی، قدرت و عزم سیاسی و اجتماعی و مدنی خودرا متفقا برای حل بحران و ختمِ به خیرِ این اتفاق، بصورت معقول و همزمان مدیریت اعتراضات مدنی، از مجراهای فشار و گفتگوی سیاسی بسیج کنیم
ز) تحریک احساسات علیه مقامات شریک در قدرت نه تنها گرهی از مشکلات نمی گشاید بلکه مارا درگیر خود می سازد و از اصل خطرات و قضایای پشت پرده دور و گمراه می کند. معقولانه آن است که به استاد دانش و سایرمقامات درون حکومتی فشار بیاوریم و برای آن ها فرصت بدهیم و با همکاری و حمایت آن ها برای آزادی علیپور یک حرکت موثر و راه حل سیاسی، بدور از تحمل هزینه های بیشتر، پیدا کنیم.

همزه واعظی

اطلاع
دوستان عزیز جاغوری مطلع باشد که اگر تا فردا صبح فرمانده علیپور آزاد نشد تظاهارات گسترده را از بازار غجور به طرف سنگماشه خواهیم داشت
لطفا همه رسانی کنید

159بازدید

کامنت بسته شده است.