علی بابا رحیمی انگوری جاغوری به رحمت حق پیوست

مدبریت ۷:۴۶ ق.ظ ۶
علی بابا رحیمی انگوری جاغوری به رحمت حق پیوست

اrahimiنا لله وانا الیه را جعون.
باکمال تاسف وتاثر هم اکنون توسط دوست من محمد یونس محمدی جاغوری ازاسترالیا مطلع شدم که حجة الاسلام والمسلمین الحاج استاد علی بابا رحیمی انگوری جاغوری فرمانده عمومی نهضت اسلامی افغانستان در سالهای جهاد، دیروز ۱۲/۹/۱۳۹۳درکشور استرالیا به رحمت حق پیوست.

ایشان یکی از علمای تحصیل کرده نجف اشرف ومشهد مقدس، از پیشتازان مبارزه وجهاد و یکی ازرهبران جهادی بود که عمرش را درراه مبارزه درجاغوری، کابل، بغلان وهرات صرف نمود. استاد رحیمی دردهه اخیر دموکرا سی محمد ظاهرخان ازفرصت استفاده نموده برای روشنگری نسل جوان ومردم هزاره درکابل وبغلان تلاش کرد.

متحد ساختن مردم هزاره، ایجاد ائتلاف میان جبهات نهضت، حزب الله وحرکت درجبرئیل هرات دردهه ۶۰ وبعد ایجاد جبهه برای مقابله با طالبان درهرات دهه ۷۰ وسفر به بامیان از تلاش اوبود اودر سال های اخیر به کشور استرالیا مهاجرت نمود ووجود شان غنیمتی میان مردم ما درآن دیاربود.

با توجه به سابقه مبارزاتی او نامبرده  دور ازوطن روزگاررا می گذرانید، در عالم غربت چشم ازاین جهان پوشید. یاد آن دلیر مرد آزادی خواه گرامی باد. خدایش اورا رحمت کناد.

نویسنده : Haji Etemadi

3,527بازدید

۶ دیدگاه »

 1. حفیظ الله انگوری قوس ۱۵, ۱۳۹۳ در ۵:۴۷ ق.ظ -

  بلی. همین لحظه از تشییع جنازه آنمرحوم به خانه رسیدم. اینجانب حفیظ انگوری ازین ضایعه بزرگ به شدت متاثر و الم ناک شدم. به علی رحیمی, حسین رحیمی, اعضای خانواده ایشان و سایر اقارب, دوستان, آشنایان و هم فکران ایشان از صمیم قلب تسلیت عرض می کنم. روانش شاد! یادش گرامی!

 2. حاج کبیر یوسفی قوس ۱۶, ۱۳۹۳ در ۸:۱۴ ب.ظ -

  علی بابا رحیمی یکی از مبارزین پیش تاز زمان اش بود، او با حضورش در هرات از هزاره های ساکن در آنجا در سال های ۱۳۶۲ تا اوایل سالهای ۱۳۷۰ دفاع کرد در نشست های سران مجاهدین هرات که اسماعیل خان ، خواجه ذبیح وشخصییت مهم جهادی وقت گرد هم می آمدند آقای رحیمی با صراحت لحجه خدا دادی اش همه را مجاب میکرد واز احترام قابل قدر میان مجاهدین هرات بر خوردار بود! اختلافات درون گروهی نهضت اسلامی سبب شد که آقای رحیمی به حاشیه رانده شود وبعد از آن کمتر به فعالییت های جهادی پرداخت ودر زمان حکومت طالبان به استرالیا مهاجرت کرد که در همان جاه به دیار باقی شتافت، من به سهم خودم این ضایعه را به پسران آقای رحیمی علی رحیمی ،حسین رحیمی وتمام اعضای فامیل اش تسلییت عرض میکنم روح اش شاد ویاد اش جاودان باد! حاج کبیر یوسفی انگوری

 3. محمدعلی کریمی قوس ۱۹, ۱۳۹۳ در ۵:۵۰ ب.ظ -

  مرحوم رحیمی وا قعا مظلومانه زیست و مظلومانه از دنیارفت گرچه بنده در سال‌های اخیر که در مشهد تشریف داشت با او آشنا شدم ولی در هرات بزرگان اهل سنت بیشتر از ما با او آشنا بود و اورا دوست می‌داشت از قبیل حاج صوفی ذبیح غوریان و حاج غلام شکیبان و حاج میر احمد سنگ بست و اسماعیل خان و خیلی از پیش کسوتان مبارزه و جهاد در حوزه جنوب غرب، ولی در آخیر آنانی که توسط ایشان به نان و نوای رسیده بودند به علی بابا پشت کردند. دیگر علی بابا را نمی‌شناختند!!
  ولذا، او باکمال نا امیدی راه هجرت را برگذید و رفت که رفت. روحش شاد و یادش گرامی باد و سیاه روی باد آنانکه ناجوانمردانه با او ظلم و خیانت کردند.

 4. مصطفی خرمی
  مصطفی خرمی قوس ۲۲, ۱۳۹۳ در ۳:۴۸ ب.ظ -

  درگذشت این عالم مجاهد را به خانواده محترم به خصوص به فرزندان ایشان علی و حسن و… تسلیت گفته برای این عزیز سفر کرده علو درجات و برای بازماندگان از خداوند بزرگ اجر و صبر خواهانم.
  مصطفی خرّمی

 5. ع-سپهر افروز جدی ۱۷, ۱۳۹۳ در ۲:۳۴ ب.ظ -

  در گذشت عقاب قله های حماسه و غرور را به تمامی بستگان مخصوصا به فرزندان آن مرحوم علی و حسین تسلیت میگویم سپهر افروز

 6. فاضل کیانی جدی ۲۲, ۱۳۹۳ در ۲:۰۵ ب.ظ -

  درگذشت مردی شجاع، عالم آگاه و متعهد و سردار سنگرهای جهاد عدالتخواهانه، جناب مرحوم شیخ علی بابا رحیمی را به فرزندان داغدار و تمامی وابستگان محترم ایشان تسلیت می گویم.
  نکته قابل ذکر اینکه متأسفانه بیشتر ما مردم تا هنوز، چیزی به نام قدردانی و قدر شناسی از بزرگان خود را نمی فهمیم و یا اینکه قدردانی و محبت خود را بجا و با موقع نمی توانیم ابراز کنیم و این یکی از دهها عاملی است که ما مردم همواره خفیف و بی پناه مانده و خدمتگذاران و دلسوزان ما گاهی از ما دلسرد و فراری شوند.
  مرحوم مغفور حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی‎بابای رحیمی مردی دلیر،آگاه، دلسوز، دارای فکر روشن و شعور و اندیشه باز سیاسی بود. در زمان حکومت داودخان، وقتی که جناب شیخ علی یاور افتخاری از ایران به جاغوری رفته و از آنجا برگشته بود، طلاب جاغوری از ایشان در بارة علمای جاغوری از نظر اندیشه و شعور سیاسی سوال کرده بودند، آقای افتخاری گفته بود «همه علمای جاغوری از نظر سیاسی مرده بودند، فقط شیخ علی بابا رحیمی زنده بود.» اما متأسفانه همین زنده سیاسی و شیر عملی سنگرهای جهادی، متأسفانه قربانی تنگ نظری و تحجر گرایی و کوته فکری حلقه خاصی در سازمان نهضت اسلامی شده و با جگر خونین و فلب آزرده، میدان سیاست و سنگر مبارزه و مردم و قوم و وطن خود را ترک کرده و به دورترین نقظه جهان مهاجرت کرد و در غربت جان داد، تا اینکه جای برای تنگ نظران و کج اندیشان و بد سلقگان سیاسی باز بماند تا آنها هرچه خواهند بکنند.