عید شما مبارک

مدبریت ۱۱:۰۳ ب.ظ ۱

سلام دوستان

عید سعید فطر مبارک

عید  سعید  فطر مبارک

پ

ایگاه اطلاع رسانی جاغوری 

 (جاغوری یک )

عیــــــد رمضــــان آمد ماهی رمضان رفت
صد شکر که این امد صد حیف که آن رفت

با امید به اینکه طاعات و عبادات شما بزرگواران مقبول درگاه حضرت حق قرار گرفته باشد حلول سرشار از معنویت عید سعید فطر، عید زیبایی های معنوی و شکوفایی فطرت های بیدار را به مسلمین جهان، بویژه شما همراهان محترم از طرف خود و همکاران  در جاغوری یک  تبریک عرض مینمائیم.

افغانستان از جمله ی کشور های اسلامی است که متاسفانه مثل بسیاری از مسایل شان هنوز تحت تاثیر کشور های دیگر قرار دارد.  یکی چشم شان به دولت های آن ور آب  است دیگری به کشور های همسایه . در حال که  می توان مثل بعضی کشور های همسایه یک هلال کمیتی تشکیل داد همه ازآن تبعیت کند . به هر صورت این کشور تا به معنای واقعی یک ملت فاصله زیاد دارد ملت ساری فرهنگ شان را می طلبد که هنوز فرسنگ ها فاصله داریم . این بی نظمی را حتی در یک منطقه نیز  می بینیم .

 به بهر صورت  دعا کنیم که اتفاق بیفتاد که همه در یک روز عید کند و ما شاهد شادمانی همه هموطنان در یک روز باشیم که امسال خوشبختانه چنین اتفاق افتاده است  در ان کشور ها فردا عید اعلان شده است بی تردید در افغانستان من جمله جاغوری زیبا فردا عید خواهند بود .

اری دوستان : با امدن عید مردم ولسوالی جاغوری همانند سایر مردم افغانستان هر کس بنا بر قدرت شان  آمادگی خاص می گیرند . و عید در میان این مردم از فرهنگ خاصی برخوردار است .

پیش از آمدن عید جوانان ، نوجوانان ، پسران و دختران برای شان لباس های جدید و مد روز تهیه می کنند که در روز عید آن را پوشیده به خانه دوستان شان عید مبارکی می روند .

در روز های عید نسبتا هر خانه میوه جات همان فصل ، مواد قندی و میوه های خشک مثلی : نخود ، کشمیش ، سمیان ، مغز بادام ، مغز پسته ، نقل ، شرینی ، و .. برای پذیرائی از مهمانان تهیه می کنند و برای صرف نان چاشت فامیل های کم سرمایه آب گوشت و فامیل های سرمایه دار نان مکلف مثلی قرمه پلو ، دو پیازه و آماده می کنند . در گذشته های رسم بر این بود که برای پذیرایی از مهمان در روز عید بوسراغ آماده می شد اما اکنون جای ان را نسبتا کیک و کلچه پر کرده است.

جوانان و کودکان علاقه دارند که دست های شان را حنا یا خنه بندی کنند . این عمل در شب اول عید صورت می گیرد . حنا یا خنه بندی نیز در بین این قشر بصورت خاص خودش رایج است . دست ها را وقت استراحت حنا بندی می کنند بعد از آن با پارچه می بندد و تا فردا به همان حالا می گذارند و صبح با شوق و علاقه خاص دست های شان را به یک دیگر نشان داده فریاد می کشند که دست من خوب ( خینه بال کده ) .

عید یکی از روز های شاد و نیک مردم ما است که در این روز همه خوش

919بازدید

یک دیدگاه »

  1. حاجى مسافر از سعودى اسد ۳۰, ۱۳۹۱ در ۱:۴۰ ب.ظ -

    دوشنبه ۳۰ مرداد۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۴۰

    عید سعید فطر به جاغوریان تبریک میکویم آرزومندم همه روزشما عید وهرشب تان برات باشد