غرب کابل در التهاب

مدبریت ۱۲:۲۶ ب.ظ ۵

بنام خدا

امروز تعدادی از هوادارن احمد شاه مسعود به مناسب سالگرد فقدان وی در خیابانهای شهر کابل اقدام به گشت زنی نمودند در این گشت زنی که جنون آمیز به نظر می رسید وقتی در منطقه پل سخته می رسد اقدم به تیراندازی نموده که در جریان این کار یک نفر از مردم هزاره کشته می شود.

البته بنده وقتی از پل سوخته به طرف دشت برچی می آمدم موترسایکل در حال سوختن را دیدم ولی علت آن مشخص نبود. یک ساعت بعد که در خانه ای در محله ماه تاب قلعه (ماتم قله) نشسته بودیم صدای چند فیر را از طرف محل حادثه شنیدیم.

 تلویزیون طلوع به طور مجمل زیرنویس نمود که در غرب کابل منطقه پل سوخته بین دوگروه درگیری صورت گرفته که در طی آن چند نفر زخمی شده اند. لحظه پیش بنده یکی از افرادی را که از ناحیه بازو زخم برداشته بود دیدم جریان را پرسیدم ایشان : گفت از پل سوخته می آمدم که در بین موتر بازویم زخم برداشت اما خودم نفهمیدم که از ناحیه که و چه طوری بازویم زخمی شده است. درهمین لحظه راه به طرف پل سوخته بند است و صدای فیر شنیده می شود.

 البته درتعداد کشته و یا زخمی شدن اقوال گوناگون است و اطلاع دقیقی وجود ندارد البته رسانه ها اعلان نمود که در این درگیری یک پلیس نیز کشته شده است و یک نفر ملکی توسط موتر سواران هوادار احمد شاه مسعود کشته شده است. اماتعدادی زخمی ها معلوم نیست موترهای آمبولانس را دیدم که در پیش کلینک ها می ایستاد و جمعیت در اطراف شان بود اما تعداد زخمی های دقیق معلوم نیست.

نکته:

۱-  آیا تجلیل از کسی و مقامی به معنای عربده کشی و بی قانونی و هرج و مرج است ؟ به نظر می رسد هنوز این شهر شهر جنگسالاران است هنوز فرهنگ انسانی در این شهر حاکم نشده است. هنوز خوی وحشی گری در این جا به مشام می رسد. از دموکراسی و آزادی فقط لختی و عریانی و برهنگی وهرزگی را یاد گرفته ایم  ولی از احترام به حقوق انسان و تکریم شان و منزلت انسان و رعایت قانون و مقررات و مدنیت و شهروندی خبری نیست هرکسی به خود این حق را می دهد که وقتی روی موتر گران قیمت سوار می شود می تواند از روی آدمهای غریب بگذرد عده زورگو و بد دماغ می توانند هرکسی درمسیرش قرار گیرد از روی آن بگذرد و ضعیف و ناتوان را زیر لگد و پایمال سازد.  آیا تجلیل از شهید به معنای زیرلگد نمودن انسان وپای مال نمودن حقوق شهروندی است ؟ طرفداران ان شهید همین را ازآن مرحوم به ارث برده اند ؟ !!! 

۲-  برای زنده ماندن در این شهر بی در و پیکر ُ باید قوی بود و قوی شد زیرا ضعیف بودن در عرصه های مختلف در این شهر به معنای نابودی است چه خوب سروده است شاعر:

برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی*** که در نظام طبیعت ضعیف پامال است.

۳-  مردم در این گونه قضایا نباید از احساسات استفاده نمود باید با درایت و عقلانیت و به طور بسیار دقیق قضایا را دنبال نمود زیرا وضعیت بسیار حساس و شکننده است در صورت برخورد احساساتی و هیجانی آثار بسیار ناگواری را به جا خواهد گذاشت.

التبه  این جریان  خشم مردlم هزاره را برانگیخت و به طور بسیار وسیع و گسترده در خیابان ها ریختند که با حضور و دخالت آقایان محققٰٰ و بهزاد نماینده پارلمان و بصیر ریس دفتر آقای خلیلی و دعوت به حفظ خونسردی از مردم خواستند در خانه های خود بروند.

خدا کند که این آغایان از سیاست همین نکته شان یاد نگرفته باشد . هرچه ظلم شود دعوت با ارامش کند . این اغایان که مردم  را به خانه های شان بر گردانند که نیک هم کردند باید مسایل را پی گیری نموده  ودر صورت لزوم تهدید به زدن مردم در خیابان ها کند . که اگر این تنها این را راه مناسب برای دفاع ویا تمجدید از قهرمان ملی است ما نیز آن را تجربه کنیم . به هر صورت امروز وضعیت عادی است کدام حداثه شنیده نشده است . کابل  

+;نوشته شده در ;یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت;۱۲:۲۶ توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;

1,480بازدید

۵ دیدگاه »

 1. hazarah سنبله ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱:۳۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱:۳۲

  مردم ما از بی اتفاقی سر و سرشته ندارد همه مارا شناخته هر کس به یک بهانه مردم ما را یک روز در بهسود و روزی دیگر درمسیر راه با میان و دیروز هم در غرب کابل و پس فردا در بین خانه مان خواهند کشت . خدا به رهبران ما اتحاد و کمی غیرت بدهد

 2. جاغوریان سنبله ۲۰, ۱۳۹۱ در ۶:۱۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۱۰

  به گورش خ ر ب ش اشه که مردم مظلوم بخواطر این گور نخو ارام نمیگرد خدا در قهر جاندوم بسوزاند این گوشبوریده خبصرا الهی

 3. تابش سنبله ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۱۵

  سلام غفوری عزیز! تشکر از گزارش خوبت. امیدوارم این غایله به خوبی مدیریت شود. سوال مهم این است که افراد اوباش که با عکسهای مسعود ، مشغول گشت زنی بوده آیا آدمهای شناخته شده و مربوط به کدام شخصی و جمعی هستند یا نه کاملا گم نامند؟ آیا از آنان کسانی دستگیر و در اختیار دولت هستند؟ یا همه فراری اند؟

 4. بسم الله احمدی سنبله ۲۱, ۱۳۹۱ در ۱:۵۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۵۱

  محترم غفوری صاحب بسیار تشکر خیلی خوندنی و بدرد بخور نوشته ای کشکی همه مثل شوما بودن

 5. غفوری سنبله ۲۲, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۳۰

  از همه شما تشکر به دلیل کارهای همایش نتوانستم خوب مسایل را پیگیری نمایم.
  چند سوال بی پاسخ وجود دارد.
  ۱ این افراد از طرف چه کسی اسلحه و امکانات گرفته بود؟
  ۲ اردوی ملی چرا مردم را به گلوله بستند؟
  ۳ این اتفاف در ناحیه پل سوخته اتفاق افتاده بود چرا در کوته سنگی مردم به گلوله بسته شد.
  ۴ مردم که در مصلای شهید مزاری تجمع کرده بود و به کسی کار نداشتند چرا مردم گلوله باران شد. اردوی ملی اگر توان دارد چرا طالب را که هر روز و در همان روز انتحار کرده بود مورد شلیک قرار نمیدهند؟