“غروب غم انگیز ششمین خورشید!”

مصطفی خرمی ۱:۲۳ ب.ظ ۰
“غروب غم انگیز ششمین خورشید!”

“غروب غم انگیز ششمین خورشید!”
****
“سالروز شهادت یا وفات غم انگیز افقه الفقهأ، اعلم العلما، اصدق الصادقین، اعرف العارفین، رئیس مذهب، امام امت حضرت امام جعفر صادق(ع) بر همگان تسلیت باد!”
****
از روزگار بس دور همیش این پرسش مطرح بوده که آیا امام صادق(ع) به زهر جفا مسموم و به شهادت رسید یا به مرگ طبیعی به لقأ حق پیوسته است؟332636_224
*****
شیخ مفید(رح) (۳۳۶ – ۴۱۳٫ه) از بزرگان متکلمین و از عالمان بزرگ و از فقهایی نامی شیعه در مورد نقل شیخ صدوق (رح) دیگر عالم و فقیه مشهور شیعی می نویسد:

«فاما ما ذکره ابوجعفر، رضی‌الله عنه، من مضی نبینا و الائمة (ع) بالسم والقتل فمنه ثابت و منه مالم یثبت و المقطوع به ان امیرالمؤمنین(ع) الحسن(ع) و الحسین (ع) خرجوا من الدنیا بالقتل ولم یمت احدهم حتف انفه و ممن مضی بعدهم مسموماً موسی بن جعفرو یقوی فی النفس امرالرضا(ع) و ان کان فیه شک، فلا طریق الی الحکم فیمن عداهم بانهم سموا او اغتیلوا او قتلوا صبراً، فالخبر بذلک، یجری مجری الا رجاف و لیس بتیقنه سبیل.»

«آنچه را که شیخ صدوق در رابطه با درگذشت پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) به ستم و قتل گفته، برخی از آنها ثابت است و برخی مشکوک. اما شهادت امیرالمؤمنین علی و امام حسن و امام حسین(ع) به قتل، حتمی و قطعی است و هیچ کدام از ایشان به مرگ طبیعی وفات نکرده اند!
پس از ایشان، مسمومیت و شهادت موسی بن جعفر (ع) نیز قطعی و مسلم است. درباره امام رضا(ع) نیز قول قوی مسمومیت و شهادت ایشان است، گرچه جای تردید هست. اما در مورد دیگر ائمه(ع) برای اثبات این که آنان به وسیله ستم، ترور و مسمومیت، به شهادت رسیده باشند، سندی در دست نیست و آنچه از راه احساسات گفته می شود، یقین آور نخواهد بود.»

از کتاب: تصحیح الاعتقاد شیخ مفید، حسین درگاهی، چاپ و مصنفات شیخ مفید، ج ۵ //۱۳۱٫ (نشر فیاض مالستانی)
*****
م، خرمی
۱۸ سرطان ۹۷

20بازدید

پاسخی بگذارید »