غزل به گویش هزارگی

مدبریت ۵:۰۳ ق.ظ ۴

ازاره او مجل موشی

 

 ارغیتا که یک شودی مو ار کجا اوگل موشی

بی بیم و بی ترس و بیباک تیر از ار کوتل موشی

دیست و پای خو او مجل ده ملک خود دیراز کیده

خوندیی آو و زیمی کوه و بوغول و بغل موشی

دشمنو نی بور شوده بایین که مو یک دیست شونی

ارکودام تنا تنا  تای پی شوده خاکمل موشی

تا ده کی ده رای خود خو چاه میکنی تالاک میلی ؟

تا ده کی قوده قوده دیرو شوده پلل موشی ؟

تاکه مو یکسرنشنی یکدیست نشنی یکدل نشنی

تا قیامت بار بورده بیگار شوده کوتل موشی

دوستو قومو و بیرارو کجایین تا ده کی ؟!

ارکودام مو دیست ده چوقو شیشته و ماطل موشی .

مو اگه ده فکر صوبای خو نشنی باد از دو روز

اوم اگه زنده بومنی تمام مو اوغوشل موشی

نه زیبو نه مذ ذب و نه قوم  مو نیگاه موشه

کل لگی رفته رفته گد ود موشی ، چلول موشی..

بس کننین اوسانه خوب و بد ازخود خو ره

ارغیتا آزاد شودی ، ازاره او مجل موشی….

 

+;نوشته شده در ;یکشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ساعت;۵:۳ توسط;محسن زردادی; |;

2,279بازدید

۴ دیدگاه »

 1. سه شنبه ۳۱ فروردین۱۳۸۹ ساعت: ۴:۲۴

  شرم باد بر شما قاتلین هزاره ، روی عبدالرحمن و نادر غدار را سفید کردید حالا داد از اتحاد و اتفاق هزاره گی می زنید. دیروز فرزندان معصوم هزاره را بنام ناسیونالیست تنگ نظر قتل عام کردید و علم انترناسیونالست را بلند کرده بودید، چه شد که یک شبه خودت ناسیوالست کور گشتی ؟

  ستمگر بس عبث پنداشت که با « .. » می شود کارش
  ولی تاریخ فردایی فروگیرد گریبانش
  به خواری از فراز تخت بیدادش فرود آرد
  سخن از آن نمی رانم که این دم دیر و زود آرد
  ولی شک نیست که آخر نیست جز این رأی و فرمانش

 2. محسن زردادی حمل ۳۱, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۷ ق.ظ -

  سه شنبه ۳۱ فروردین۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۲۷

  هموطن خوبم سلام!
  اگرچه در مطبوعات و رسانه های دنیای مترقی جاییکه هم آزادی بیان وجود دارد و هم فرهنگ خودسانسوری و عفت قلم و اخلاق ژورنالیستی ، به پیامهاییکه از نام و آدرس مجهول مواصلت میکنند ، جواب نمیدهند. ولی ما که از یکطرف در گرو همین آزادی بیان نیم بندی که تازه نضج میگیرد هستیم و از طرف دیگر هدف ما رفع همان اشتباهات و سوء تفاهمات سابقه است ، من مجبورم که به تمام سوالات و پیامهایکه در ارتباط با خودم اند ، جواب بدهم.
  قبلاً نیز بحثی در همین رابطه در گرفته بود و من تا اندازه استدلال خودرا ارایه کردم. همینقدر میگویم که تعداد زیاد از همانهاییکه در شمار شهیدان نام گرفته شده بودند الحمدالله تا هنوز زنده و در کشورهای خارج زندگی میکنند که از انجمله من کسیرا بنام انجنیر باقر از سبزچوب پایین پیدا کردم که در انگلستان است ونمره تلفونش رااگر کسی خواسته باشد میتوانم در اختیارش بگذارم تا خودش متقین شود.
  کلی گویی ها منطقاً درست نیست.
  ازخودم ، یک برادرم که در دولت ببرک وظیفه اجرا میکرد توسط مجاهدین کشته شد و پسر کاکایم که با مجاهدین همکاری داشت توسط دولت به قتل رسید. من کرا ملامت کنم؟
  دوپسر ملا چمن علی جودری به دولت کار میکردند و پدرش را نیروهای دولتی در سالیکه در جاغوری آمده بودند کشتند. برادر داکتر عظیم لومان را دولت کشت و صدها قضیه دیگر. ازینکه شما یتیم دوران خلقی ها شده اید من متاسفم و لی عقده گرفتن در مقابل همه نادرست است. افغانستان آنروز در مجموع به دولت و مجاهد تقسیم میشد که نیمی از طرف دولت و نیمی دیگر از طرف مجاهدین صدمه و آسیب دیده اند. مثالش را من در بالا گفتم. هرکس و هر انگشت درد خودش را دارد و لی منافع ملیت ما امروز باید در نظر گرفته شود.
  امروز شرایط دیگراست و بیایید کمی عینی قضاوت کنیم و حقیقت گرا باشیم.
  موفق باشید!

 3. نظر حمل ۳۱, ۱۳۸۹ در ۸:۰۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۳۱ فروردین۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۶

  از یتیم گلایه نیست چون سواد و دانش تنها به نوشتن و خواندن و آنهم چرندیات نیست . سواد عبارت از تحلیل چند بعدی مسایل سیاسی و حقوقی و….
  است تا من حیث یک انسان با درایت از منا فع مردمش دفاع کند قابل ار ج است . اقای زر دادی تصمیم گرنده حزب دورانش نبوده ونیست و همیش از منافع مردمش نوشته و تو یتیم از حسادت بمیر و تحمل نکن و ما فقط تحت نام هزاره هم دیگر را درک نموده و با هم احترام داریم . واز کرزی درس عبرت بگیریم که هر روز به طالبان وحشی برادر خطاب میکند و و…..

 4. محمد ثور ۷, ۱۳۸۹ در ۶:۳۵ ق.ظ -

  سه شنبه ۷ اردیبهشت۱۳۸۹ ساعت: ۶:۳۵

  سلام دوستان
  زبان هزاره و گویش هزاره فارسی دری است نه زبان که در کوته پاکستان است که مخلوط از اردو پشتو انگلیسی وفارسی دری است که نام هزاره را وفرهنگ هزاره را دچار مشکل کرده اصالت هزاره را زبان هزاره را وفرهنگ هزاره را باید در داخل کشور مان افغانستان باید جستجو کرد نه در کوته پاکستان هزاره پاکستان معیار شناخت هزاره و فرهنگ وزبان هزاره نیست.