فرازی از زندگی نامه استاد مرحوم حجت الاسلام والمسلین جان علی روحانی (ره)

مدبریت ۱۱:۵۱ ق.ظ ۲

با تسلیت رحلت عالم ربانی و مجاهد خستگی ناپذیر حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای روحانی، گفتنی است مردم قدر شناس جاغوری از خدمات ارزشمند این عالم بزرگ در کابل، تشییع باشکوهی انجام دادند و در جاغوری نیز از بازار غجور به سمت مرکز تشییع شد و مقامات اولسوالی استقبال رسمی انجام دادند و در بازار سنگماشه تشییع باشکوهی صورت گرفت و مردم شریف جاغوری با ده ها موتر پیکر ایشان را تا زادگاه شان المیتوی شریف بدرقه کردند و در المیتو تشییع شکوه مندانه ای برگزار شد  و در کنار مسجد جامع رسول اکرم المیتو به خاک سپرده شد که در آینده نزدیک گزارش مفصل و تصویری ارائه خواهد شد. در این فرصت چکیده ی زندگی نامه حیات پر افتخار ایشان تقدیم می شود.

با تشکر از آقایان احسان الله روحانی و دکتر عبدالحکیم محمدی (کاظمی) به دلیل تهیه زندگی نامه.

بسم الله الرحمن الرحیم

امام عَلِیٍّ (ع)‏: وَ إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ انْثَلَمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا تُسَدُّ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ…(وسائل‏الشیعة ج : ۱۲ ص۲۱۵، ح ۱۶۱۱۷)

 درسحرگاه نوزدهم سنبله ۱۳۹۰ش،  عالم بزرگ، مرد حلم وتقوا ؛حجت الاسلام والمسلمین روحانی (ره) المیتوی جاغوری ندای «…ارجعی الی ربک» را لبیک گفت و مردم مؤمن جاغوری را درسوگ خود نشاند. مرحوم استاد روحانی که از علمای برجسته ی جاغوری به شمار می رفت، طی سالیان اخیر بیماری های سخت وطاقت فرسا را که به ضعف شدید جسمانی ایشان منجر شده بود، با شکیبایی تحمل کرد؛ با این همه، مرجع ومأوای مردم بود و تحمل بیماری های گوناگون او را از انجام وظیفه باز نداشته بود.

مرحوم استادحجت الاسلام جان علی روحانی(ره) فرزند شیر محمد در سال ۱۳۰۸ در ناوه المیتوی جاغوری و در یک خانواده متدین به دنیا آمد. در روزگارانی که خانواده او و تمام مردمش زندگی بسیار سخت را تجربه می کردند، آزمون های دشوار زندگی زود گریبان گیر وی گشت: مرگ زودهنگام مادرش را در حدود شش سالگی تجربه کرد و از دریای مهر و عطوفت مادر محروم گشت. ده ساله بود که پدرش چشم از جهان فرو بست و  اندکی بعد برادر رشیدش و سپس خواهرش را از دست داد.

مرحوم استاد درمنزل پسرعمویش مرحوم حجت الاسلام حاج علی محمد معروف به «حاجی کلان» که از علمای المیتو بود نقل مکان و زیر نظر ایشان شروع به تحصیل کرد؛ دروس مقدماتی را نزد خود مرحوم حاجی کلان فراگرفت. سپس مدتی نزد مرحوم سید جان علی از علمای علودال به تحصیل ادامه داد و سپس مدتی از فیوضات مرحومحجت الاسلام شیخ صفر علی مالستان بهره بود واز آن جا نیز به مدرسه اودقل جاغوری که از مدارس مشهور جاغوری در آن دوران بود رفت و از محضر اساتیدی چون مرحوم حجت الاسلام والمسلمین وحیدی (ره) که از علمای برجسته آن دوران بود و مرحوم حجت الاسلام والمسلمین شریفی – که سخنور توانا وسیاست مدار متعهد بود ومدتی نمایندگی مردم جاغوری در مجلس ملی را داشت- کسب فیض کرد.

ایشان برای ادامه تحصیل در سطوح بالا تر، بارسفربست. نخست مدتی در مشهد مقدس مشغول به تحصیل شد سپس عازم نجف اشرف شد و دروس سطوح عالی را از محضر بزرگانی مانند مرحوم آیت الله العظمی حکیم و آیت الله العظمی خوییت(قدس سرهما) فرا گرفت. ایشان پس از کسب توانایی های  علمی به منظور خدمت به مردم و انجام وظیفه شرعی به وطن بازگشت.

غالب علمای طراز اول جاغوری در آن دوران که از نجف برمی گشتند، نخست از طریق «ملا مکتبی» شروع به خدمت می کردند ، مرحوم استاد روحانی نیز ابتدا از راه ملا مکتبی به نشر معارف دینی و تربیت فرزندان جامعه اش همت گماشت . پس از آن که به عنوان نائب مجتهد در بخشی از جاغوری برگزیده شد، و نیز اجازه قضاوت را از امام خمینی(قدس سره) دریافت کرد، به خدمات دینی و اجتماعی جاغوری پرداخت  که علاوه برخدمات دیگر که اشاره خواهد شد، تا آخر عمر ادامه داشت. درقضاوت نیز در بسیاری از مناطق هزاره جات مانند بهسود و بامیان و غیره به مشکلات قضایی مردم محروم آن سامان همت گماشت.

شخصیت استاد

شاید این قسمت، سخت ترین بخش تهیه ی زندگی نامه استاد روحانی باشد. اما ناگزیر، به شمه ای از ویژگی های شخصیتی ایشان  اشاره می شود:

مهم ترین ویژگی ایشان تقوا وتدین زیاد ایشان است که در جنبه های مختلف زندگی ایشان نمود یافته بود. این تقوا، از ایشان فرد بسیار حلیم، ساده زیست، متواضع و… ساخته بود. هرگز در طول عمرش درصدد انتقام جویی برنیامد، برخوردهای نابه جا حتی توهین های که صورت می گرفت، او را به خشم نیاورد،  هرگز عصبانی دیده نشد، غالبا ساکت بود و کم و دقیق سخن می گفت. در حضورش همه اجازه سخن گفتن داشتند،  سنگین و متین بود، درول حیاتش سخن های نابه جا و قضاوت های نادرست نسبت به او، باعث نشد از کسی کینه به دل بگیرد، در انجام وظیفه شب و روز نمی شناخت و احساس خستگی نکرد. دارا و ندار را با یک چشم می نگریست. هر زمان، هرکس کاری داشت رد نمی کرد. ساده می پوشید. خانه و زندگی اش را می توان نمونه خواند، زیرا در سادگی کم نظیر و حتی بی نظیر بود؛ خانه او در المیتو را شاید جزو ساده ترین منازل در المیتو می توان به شمار آورد. در حفظ و مصرف سهم امام (ع) بسیار دقیق و محتاط بود و در این راه همواره توهین های زیادی را به جان می خرید. زیرک، دور اندیش، معتدل وارای ثبات شخصیت 
بود، هیاهوی زیاد دوران جهاد و پس از آن او را نلرزاند و وابسته هیچ جریان سیاسی نگشت، درگرفتاری ها ، مشکلات و حوادث با صلابت بود و از جاده شکیبایی به در نمی رفت. از شهرت بیزار بود، از هر خدمتی که می کرد، هرگز نامی نمی برد.  

خدمات دینی واجتماعی

۱٫      خدمات اجتماعی و مذهبی از طریق ملا مکتبی طی سال های نخست بازگشت از نجف اشرف؛

۲٫      تأسیس مدرسه علمیه در المیتو و تدریس در آن در همان سالیان نخست بازگشت از نجف؛

۳٫      نیابت ازمراجع عظام تقلید وفعالیت فراوان دینی وعلمی. ایشان از مراجع آیات عظام حکیم، امام خمینی، خویی، فیاض، محقق کابلی، اراکی، گلپایگانی، شیرازی، مکارم، وحید، تبریزی، و… نیابت و اجازه داشتند؛  

۴٫      مشارکت فعال در تأسیس و ساخت مدرسه علمیه مهدیه در مرکز جاغوری (زمین مدرسه مهدیه توسط ایشان خریداری شد و ساخت آن نیز مشارکت داشت و سرپرستی ساخت مدرسه توسط مرحوم حجت الاسلام والمسلمین خرمی داوودی انجام شد که نقش سرپرستی نائبان امام را داشتند.)؛

۵٫      همکاری در ساخت مدرسه علمیه جعفریه المیتو که در سال های آغازین دهه شصت انجام شد و تدریس در این مدرسه؛

۶٫      پاسخ گویی به سؤالات شرعی مردم؛

۷٫      رسیدگی به دعاوی ومشکلات مردم؛

۸٫      حفظ منطقه از جنگ های داخلی با  همکاری موسفیدان وخیرین؛ و……..

فعالیت های سیاسی و جهادی

فعالیت های سیاسی و جهادی ایشان بسیار گسترده و فراوان است که به عنوان نمونه به چند مورد اشاره می شود:

۱٫      دستگیری ایشان توسط دولت در ایام حکومت داوودخان و بازجویی های که از ایشان در آن زمان انجام شد و ضرب و شتم جسمی که حتی به نقص عضو ایشان منجر شد؛

۲٫      تشکیل اولیه کمیته مردمی  انقلاب اسلامی  و پذیرفتن ریاست این ستاد: از آنجایی که انقلاب علیه دولت کمونیستی، از مالستان شروع شد.؛ پس از مالستان، المیتو نخستین منطقه جاغوری بود که قیام کرد و هسته اولیه کمیته مردمی درآن جا شکل گرفت، که ریاست آن را ایشان به عهده داشت و قریه دارکربلایی محمد حسن به عنوان قومندان نظامی انتخاب شد. المیتو به دلیل آن که در مرز مالستان قرار گرفته؛ با فتح اولسوالی مالستان در معرض خطر جدی جنگ قرار داشت. مردم تیزهوش و متدین المیتو طی جلسات متعدد که در کوه ها برگزار شد؛ تصمیم گرفتند به صف انقلاب اسلامی بپودند و با مردم مالستان هماهنگی به عمل آوردند. یکی از انگیزه های جدی مردم پس انگیزه اصلی قیام- که تصمیم قیام را تسریع کرد هم مرز بودن المیتو با مالستان بود؛ چون در صورت ساکت ماندن جنگ جای قرار می گرفت و دار و ندار شان در معرض نابودی قرار می گرفت. نخستین اقدام زندانی کردن معلمان حاضر در المیتو بود که بخشی از آنان رابط دولت ب شمار می آمدند. اقدام جدی هماهنگی با سایر مردم جاغوری بود که مردم المیتو کوه جانمای که پشت سنگماشه مرکز جاغوری قرار دارد و بسیار استراتژیک است را تصرف کردند و کلید شکست دولت در مرکز جاغوری نیز همین کوه بود چون هیچ کوهی که بتواند تیرس مرکز قرار گیرد غیر از این کوه نیست. نا گفته نماند که مهم ترین اسله آن زمان تفنگ های سربی بود.

۳٫      تلاش بی وقفه در حفظ آرامش منطقه و ایجاد صلح و امنیت؛

۴٫      بازجویی های مکرر از ایشان  در دوران حکومت طالبان؛

۵٫      عضویت در شورای علما و روحانیتجاغوری و حضور و نقش فعال در تاسیس این شور؛

۶٫      عهده داری قضاوت از سوی مراجع در ولایت غزنی و برخی ولایات دیگر؛ و…

+;نوشته شده در ;یکشنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۹۰ساعت;۱۱:۵۱ توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;

1,395بازدید

۲ دیدگاه »

 1. ستاره میزان ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۹ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۱۹

  Pro Evolution Soccer 2012

  نسخه نهایی ۲۰۱۲ بازی PES محبوبترین، پرطرفدارترین، حرفه ای ترین، جذاب ترین، طبیعی ترین بازی فوتبال (توضیحات)

  قیمت : ۳,۹۰۰ تومان
  لینک خرید: http://shop.softgozar.com/probuy.php?bz=20860&id3=29592

 2. مسعود میزان ۲۴, ۱۳۹۰ در ۶:۴۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۴۵

  با سلام
  شکرم پیامک ارائه دهنده ی انواع پیامک ها ی روز(فلسفی؛ عاشقانه؛ خنده دار و …)
  اگه با توتفق لینک موافق هستید ما رو با اسم شکرم پیامک لینک کنید و خبر بدهید.
  منتظر حضور گرم شما هستیم.
  با تشکر
  یا علی