معرفی حوتقل و جاهای دیدنی آن (۲)

مدبریت ۹:۱۷ ب.ظ ۱۲

حوتقل جاهای دیدنی زیادی دارد از جمله آنها می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

۱- غارعوض کاکا : که ورودی ان دردل کوهی باشی و خروجی ان در ارغنداب قندهار است که تابحال هیچ کسی انرا طی نکرده است. چون داخل این غار غارهای زیادی است که ادم راهش راگم می کند داخل ان اب روانی جریان دارد که اگر کاسه یاظرفی دران بندازیم ازارغنداب سر در می اورد.
۲- غار کفتر : این غار درپشت کوه شیخ حیدراست که به ان غار پریان هم میگویند که اگرخدای نخواسته دیر وقت ازانجاعبور کنیم ادم ناصاف میشه میگن پری ده پوست ادم جا میگیره . این غارلانه ای صدها کبوتراست که غومبور غومبور انهاده روز روشن وحشت ناک است.
۳-سگ پریده : که سرمنشاابهای رودخانه الغزار است که ازمابین بازار عبور می کند .  اگر  در بهارسال پول نبندد عبورو مرور امکان پزیرنیست . ازبرکت این اب برادران بلنه سری ما کشت و زراعت و باغهای فراوانی دارند.  میوهای ازتوت گرفته زردالو شفتالو سیب انگور  گیلاس الو چارمغز بادام و… به وفور یافت می شود .  درتابستان ماتوت ندیدهای تینه سر چی سوته های ازبرادران (توتخور)بلنه سرخود که نمیخوریم . خدا امواتشان رابیامرزد. اری این جای باصفا و این اب خروشان چندین سال که باشی صاحب با امریکایها بندبرق بسته کند که تاحالانشده است اگر بشود تمام ناوه حوتقل- انگوری صاحب برق شبانه روزی می شوند توکلت علی الله.

فرهنگی : مکاتب حوتقل :

حوتقل دارای دولیسه ذکور واناث می باشد ، لیسه استاد شریفی و لیسه بی بی زهرا ع که از زمانیکه من کوچک بودم فعال بود و روزانه هزاران محصل دران تحصیل می کنند که ده فرصت دیگه تمام جزیاته میگم انشاالله.

مدرسه علمیه :

مدرسه فیضیه  از مدارس بسیار با سابقه جاغوری است بسیار معروف است استادان بزرگی مثل استاد عظیمی استاد توسلی استادرحیمی سالهای سال دراینجا تدریس می کردند . خداوند سایه شان را ازسرماکم نکند. در حوتقول  تصمیم گرینده های واقعی همین بزرگواران هستند هرکاری شودکارهای جنای حقوقی و مردمی را همین  آغایان  فیصله می کنند . حتی جنرال باشی کارهای مهم رابا اینها مشوره می کند مردم مابه این بزرگان احترام زیادی قاییلند اینها هم همیشه برای مردم تصمیمات خییرانه  می گیرند .

مثلادرباره طوی و گله دختر : این آغایان گله دختر را چندین سال است کم کرده اند و خرجهای اضافی توی را کم کرده اند مثلا طوی دوچاشته را یک چاشته کرده اند . خلاصه جلو همه مصرفای اضافی مردم راگرفته اند.  وای مکتب دیرم شد ببخشیدتاگزارش بعدخدایارتان باشد.  راستی عیدرابه همه قومای گلم تبریک میگم. بااحترام

+;نوشته شده در ;سه شنبه هفدهم آبان ۱۳۹۰ساعت;۲۱:۱۷ توسط;مدیریت بخش حوتقول -; |;

2,486بازدید

۱۲ دیدگاه »

 1. جنرال باشی؟؟؟ عقرب ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۷ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۶

  جنرال باشی؟؟؟

 2. احمد عقرب ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۷ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۵۰

  عالی بود قوما زنده باشی . راستی حادثه دلخراش کویطه را ۴ روز قبل بود ….

 3. نظاره گر عقرب ۱۸, ۱۳۹۰ در ۸:۵۲ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۸:۵۲

  خدا خیر کند که با این خبر جالب از حوتقول که یگ جنس را اگر در انجا داخل غار بیندازی از ارغنداب سر در میاورد . کدام نفر قصه کرد که از لندن او کاسه بور موشه. دست شما درد نکند با این خبر های جالب اگر برای تنوع هم باشد مزه دره. ولی اگر لطف کرده این خبر هارا هر چه زود تر تادیر نشده و اغیلای او طرفی خبر نشده کلک شانرا گم کنید بهتر است .

 4. hanif sharifi عقرب ۱۸, ۱۳۹۰ در ۲:۳۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۳۵

  سلام دوستی عزیز! تشکر از اینکه بسیار چیز خوب نوشته میکنی در وب سایتی جاغوری یک ،،باتشکر از همه دوستهای که باتو همکار است ،،، اکر لطف کنی کمی بزرک تر نوشته کنی بسیار خوب است ،،

 5. afarin عقرب ۱۸, ۱۳۹۰ در ۳:۲۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۲۲

  jaleb bud

 6. اکبری جان جاغوری عقرب ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱:۱۱ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱:۱۱

  برو نظاره خو بیکو نظاره گر نظر بتو نیامده پرازاکاوتی چشم براه نظرات سالم قومای گلم استم

 7. Ahad az chamboraee Hotqol عقرب ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۳ ق.ظ -

  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۰:۳۳

  bisyar khob bod dosti aziz Tashakkor Ahad az chamboraee Hotqol

 8. زکی سلطان حسین قوس ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۳

  بسیار عالی تشکر برادری عزیز که لطف نمودید چنین خبرای خوش را ازهوتقل عزیز نشرنمودید تشکر .. زکی هستم از چمبرا

 9. هادی محمدی جدی ۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۰۵ ب.ظ -

  جمعه ۹ دی۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵

  بسیار عالی بود برادر محترم می توانید کدام عکس از این مکاتب لیسه های عالی استاد شریفی و لیسه عالی بی بی زهرا تهیه کنید ؟
  تشکر

 10. علی جوزا ۱۹, ۱۳۹۱ در ۲:۲۲ ق.ظ -

  جمعه ۱۹ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۲:۲۲

  دیگران به هر صورت و لی همین ز…. بسیار یک آدم لجند رشوت خوار است. خداوند آتش جهنم را نصیبش کند………

 11. احمد علی میزان ۳, ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۷ ق.ظ -

  دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۷

  کلا در باره غار حوتقولی ها نوشته شده است. معلوم میشود مردم های خراب زیاد دارد از جمله غار کاکا عوض و در این اواخر شلاق زدن دختر و جریمه کردن پول نقدی بچه….. خیلی مردم….. هستید

 12. علی رهگذر عقرب ۲۴, ۱۳۹۱ در ۸:۰۱ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۴ آبان۱۳۹۱ ساعت: ۸:۱

  سلام ودرود به دوستان !
  چقدر خندیدم روزی با تمام دوستان صنف دوازدهم رفته بودیم غار عوض کاکا، خیلی جالب بود میان غار با آنکه راه را گم کرده بودیم دوستان آهنگ می خواندند وشادی وشوخی می کردند، با آنکه خیلی تاریک ووحشتناک بود ولی خوش گذشت بیرون از غار غذا تهیه کردیم وداخلی غار با کمک چوربتی های کلان کلان غذاها را خوردیم وبعد بطرف داخل غار باز حرکت کردیم بعضی جاهاش خیلی تاریک ودرعین حال واقعا وحشتناک بود ودربعضی جاها هم با تناب بالا وپایین می شدیم. بعد از مدتی که بیرون شدیم تمام لباسهای ما رنگ شده بود. یادش بخیر باد