قطعه تشریفات

علی محبی ۷:۴۹ ب.ظ ۰
قطعه تشریفات

قطعه تشریفاتFB_IMG_1531079244171_1
مدیر معارف به خاطر چاپلوسی مقامات دولتی و مدیران مکاتب جاغوری برای چاپلوسی مدیر معارف، از دانش‌آموزان مکاتب به عنوان قطعه تشریفات استفاده می‌کند. نمیدانم این رسم غلط را کدام آدم چمبه در جاغوری رواج کرده اما از زمان های دور تا حالا این رسم پررنگ و جاری است.
روزهای زیادی سال تعلیمی دانشجویان در ولادت، شهادت، روز معلم، روز مادر، روز پدر، استقبال از مامورین بلند و کوتاه پایه‌ی دولتی ضایع می‌شود. جدایی وقت تلفی، این کار دور از اخلاق آموزش و پرورش است. از طرفی روحیه دانش‌آموزان را هم خرد و خمیر می‌کند و چاپلوس بار می‌آورد. دانشجویان الدنگ نتیجه چنین رفتار و مکاتب و مدیران کودن است.
در جاغوری از معلم تا دانش‌آموزان مکتب چک چک گر بی خاصیت هستند، که برای شادی روانی مقامات کف می زنند و چک چک می‌کنند. مثلن مکتب یکی از مهم ترین نهاد های اجتماعی کردن است و بیشترین نقش ووتاثیر را بر روند اجتماعی شدن دانش‌آموزان می‌گذارد. کاش به جای صدو چند باب مکتب، ده باب مکتب معیاری و ده مدیر باسواد و مدبر می‌داشتیم.
این کار ها مهمان نوازی نیست. حماقت و لودگی است. سابق وقتی از کابل کسی می آمد، سید لطیف گاو می‌کشت و بعد گوشتش را هم می فروخت و خوشحالی می‌کردند که با یک تیر دو نشان زده است. اصلن این کار ضرور نیست. این هم شد افتخار.
ساعت ها دانش‌آموزان را زیر آفتاب سوزان نگه میدارند که ما مردم مهمان نواز هستیم. توهم زدگی هم کمتر از جن زدگی نیست#بیمام
این کار ها یعنی چه؟
پ ن
من با یک رفیق بدخشانی ام از روی شوخی میگفتم: در انتخابات ریاست جمهوری کپماینر های داکتر عبدالله در “جرم” رفته بودند تا مردم به عبدالله رای بدهند؛ مردم گفته بودند یک کلکانی که علیه شاه قیام کرد بس ما هست. بگذارید همین ظاهرشاه هرچه هست باشد.
حالا فکر میکنم از شوخی سربالا تف انداخته بودم. مردم جاغوری تا هنوز از حال و هوای شاهی بدر نشده اند. فکر میکنند تاهنوز نظام شاهی است و مردم رعیت و سر به زیر . الا در نظام دموکراسی حکومت پاسخ‌گو و نوکر مردم است.

34بازدید

پاسخی بگذارید »