لیست مکاتب ولیسه های جاغوری – قسمت اول از ۱

مدبریت ۱۱:۵۴ ق.ظ ۱۶
لیست مکاتب ولیسه های جاغوری – قسمت اول از ۱

 سلام دوستان

آمار نسبتا دقیق از مکاتب جاغوری آز اوایل کار پایگاه اطلاع رسانی جاغوری طبق برنامه مدیریت محترم  سایت در دستور کار سایت قرار گرفته و به این جانب گوشزد شده بود . از آن جای که این کار به اطلاعات لازم و نیز به زمان مناسب و از همه مهم تر به فرصت بیشتر احتیاج داشت  به همین دلیل تا به امروز که در خدمت تان قرار دارم موفق به نشر آن نشده ایم  .

 گرچند مدیریان محترم منطقه ی اگر تماما اقدام به نشر در این خصوص می کرد  شاید تا حدودی گذینه مکاتب در سایت جاغوری یک خالی نمی بود . ولی متاسفانه با گذشت چند سال از فعالیت این سایت ، هنوز بعض مناطق مدیر ندارد  واقعا جای تاسف  است . نمی دانم  واقعا نمی دانم مدعیان خدمت ، متعلق به این مناطق طرح مسایل و مشکلات منطقه خودش را خدمت نمی داند و یا … بگزریم .

ولی این را باید یاد آور بشوم  فکر کنم مناطق که تا هنوز کسی پیدا نشده که اطلاعات منطقه ی  خود را درضمن مشکلات شان طرح کند از آن جنابان چه توقع برای آینده مردم می توان داشت . و این آغایان با کدام روی می تواند به مردمش نگاه کند . والله اگر ما جای این آغایان باشیم نسبت به مناطق که نماینده دارد احساس کمی می کنیم  و کم می اوریم  … بگزریم .

  وطن با همه مشکلات خاص خودش و با گرفتاری های روزمره فرصت چندانی برای کار های اضافی برای انسان نمی ماند تا بتواند آنچه را که مراد و مقصود انسان است به دلخواه به آن رسید گی کنند . خوب دیگه ، چه میتوان کرد ؟!!! تا دنیا بوده همین بوده است .

ولی بازم خدا را سپاس می گویم که توفیق این کار برایم فراهم شد تا در استانه فرا رسیدن عید سعید فطر به عنوان عیدی خدمت شما سروران عزیز تقدیم بدارم  امید وارم که توانسته باشم رضایت خواطر شما دوست عزیز را فراهم کرده باشم چون رضایت حضرت دوست را در رضایت شما عزیزان می بینم . 

  فکر کنم توضیح چند نکته قبل از خواندن لیست مکاتب ضروری به نظر می رسد :

۱- منابع ما در این بخش منابع رسمی دولتی است که در اختیار جناب اقای نایبی مدیر معارف جاغوری وجود دارد . متاسفانه معارف جاغوری مثل بقیه دستگاه دولتی از دست خوش ناملامات حوادث فبل و بعد از انقلاب  بی نصیب نمانده است . به همین دلیل ثبت تاسیس مدارس دست خوش تحولات بزرگ شدند . که متاسفانه اکثرا برخلاق واقع است  نمونه بارز شان لیسه هدایت سنگشانده  و یا لیسه بابه و …  که تاریخ تاسیس آن به سالها قبل برمی گردد ولی در ثبت معارف سالهای را که به ثبت رسیده مشاهده می کنید . 

۲ دوستان که اطلاعات دقیق دارند می تواند از طریق نظرات با ما در میان بگذارند . تا این بخش حتی الامکان تکمیل گردد.   

   لیست مکاتب ولیسه های جاغوری:  

 ۱)دارالمعلمین فیض محمد کاتب هزاره :

دار المعلمین نامبرده در سال ۱۳۸۵ در منطقه غجور ولسوالی جاغوری تاسیس گردید این مرکز دارای ۱۱ بست معلم ، ۳ بست مامور و ۲ بست ملازم می باشد . این موسسه تحصیلات نیمه عالی در دو تایم (قبل از خدمت و داخل خدمت) فعالیت دارد . تعداد محصلین داخل خدمت صنوف ۱۴ به ۳۵ نفر ذکور و ۸ نفر اناث و صنوف ۱۳ به ۲۳ نفر ذکور و ۲۱ نفر اناث میرسد .

و تعداد محصلین قبل از خدمت صنوف ۱۴ به ۱۹ نفر ذکور و ۲۸ نفر اناث و تعداد محصلین قبل از خدمت صنوف ۱۳ به ۷۷ نفر ذکور و ۶۹ نفر اناث می رسد . که داخل چهار دیپارتمنت (ادبیات دری ، علوم احتماعی ، ساینس و ریاضیات) مصروف تحصیل می باشند .

۲) لیسه استاد عبدا لغفورسلطانی : 

این لیسه درمرکز ولسوالی  جا غوری در بازار سنگماشه واقع میباشد . و یکی از پر شاگرد ترین لیسه بوده که در دو تایم در آن تدریس می گردد. این لیسه  یکی از معروفترین لیسه های جاغوری می باشد.

 صد ها نفر شا گرد از این لیسه را فارغ تحصیل شده و روانه پوهنتون ها گردیده است و بعضی نیز افراد دیگر را نیز  به جامعه تقدیم کرده وامروز مشغول خدمت هستند . این لیسه در سال ۱۳۱۷  تاسیس گردیده و در حدود ۳۲۵۶  نفر شاگرد دارد .  تعداد  ۴۳ نفر پرسونل در لیسه نامبرده ایفای وظیفه می نمایند  و دارای ۴۸ شعبه می باشد .

۳ )  لیسه  نور جاغوری :

این لیسه نیز در مرکز جاغوری موقعیت داشته و در آن جا فعالیت میکند . این لیسه قبلأ درکویته پاکستان فعالیت می کرد. بعد از سقوط طالب
ان به ولسوالی جاغوری انتقال داده  و به فعالیت خویش ادامه داده است.  لیسه متذکره فعلا راجستر وزارت  معارف کشور بوده و طبق مقررات آن وزارت خانه  به پیش می رود.  این لیسه تشکلات دولتی نداشته بلکه از طرف موسسه جاپانی تمول می گردد . لیسه نامبرده در سال ۱۳۸۴تاسیس گردیده و دارای ۶۰۴ نفر شاگرد می باشد در این لیسه در دو تایم تدریس می گردد . کتب اداری ، درسی  ولوازمات مکتب از طریق مدیریت معارف برای شان تادیه می گردد. و دارای ۱۸ شعبات درسی بوده و لیسه مذکور یکی  ازفعال ترین لیسه ها در جاغوری بشمارمیرود.

۴ )  لیسه نسوان شهداء مرکز:

این لیسه در مرکز ولسوالی جاغوروی موقعیت دارد . اولین مکتب یا لیسه نسوان است  که در جاغوری به فعالیت آغاز کرده و درحال حاضر در این لیسه بالغ به  ۲۵۴۰ نفر دختر درس  می خواند. تعداد ۳۷ نفر پرسونل درین لیسه ایفایی وظیفه می کند . و دارای ۵۴ شعبات می باشد.

اقای نایبی مدیر محترم معارف جاغوری در باره لیسه نسوان شهدا مرکز چنین گفتند:

 بعد از لیسه سلطانی لیسه شهدا پرشاگرد ترین لیسه در سطح  ولسوالی جاغوری بوده که در سال ۱۳۷۱ از طرف موسسه محترم شهدا تحت سرپرستی داکتر صاحب سیما ” ثمر” احیای مجدد شد . در همان سال با تشکل جهار شعبه این لیسه بنام مکتب نسوان شهدا مرکز فعالیت خود را آغاز کردند.

مکتب متذکره در زمانی احیای مجددشد که دست اندرکاران و معلمین لیسه به شکل از اشکال مورد تهدید های گوناگون قرار می گرفت با قبول تمام مشکلات و مشقت ها موسسه نامبرده مکتب را از هر نگاه تمویل نموده معاشات معلمین ، قرطاسه و کتب درسی شاگردان را فراهم مینمود. به اثر تلاش مداوم کارمندان موسسه ، لیسه متذکره در زمان حکومت طالبان نه تنها فعال بوده بلکه در سال های ۱۳۷۸و ۱۳۷۹ دو دوره فارغین را به جامعه تقدیم نموده وآنها فعلا در دانشگاهای دولتی و موسسات مشغول خدمت هستند .

خوشبختانه اینجانب محمد یوسف نایبی از سال ۱۳۷۲ به این طرف بحیث مدیر تعلیم و تربیه موسسه شهدا  ، این لیسه را مستقما زیر نظر داشته و امورات اداری و تدریسی اش را پیش می بردم .  هر نوع تهدید را پذیرا بوده ولی این  لیسه را  نگذاشتم که به رکود مواجه شود .

۵ ) لیسه ذکور فیضیه :

لیسه فیضیه - جاغوری

این لیسه در منطقه کته سنگ ولسوالی جاغوری موقعیت دارد. لیسه فیضیه در سال ۱۳۶۱ توسط محترم حاجی غلام رسول و محمد حنیف بختیاری تأسیس و تعمیرگردیده و تا حال چندین دوره فارغ داشته  است . هردوره فارغ آن ۲۰ الی۳۵ نفر بوده و یکی از با سابقه ترین لیسه در این ولسوالی به شمار می رود. این لیسه در هر شرایط فعالیت خویش را ادامه  داده و هیچ گاه از فعا لیت خویش باز نمانده است . بیش از صدها شاگرد از  این لیسه فارغ تحصیل شدند و  یکی از پیش گامان درمورد فارغان لیسه ها بشمار می رود . اولین دور فارغان این لیسه دردوره جنگ های داخلی  به پوهنتون مزارشریف راه یافت وبه  تحصیلات خویش را ادامه دادند . این لیسه فعلا بخاطر ایجاد لیسه های دیگر از تعدد شاگرد های آن کاسته شده و فعلا دارای ۸۹۳ شاگرد می باشد این لیسه ۱۹ نفر پرسونل دارد و دارای ۲۱ شعبات می باشد.

 ۶ ) لیسه نسوان فیضیه :

این لیسه در جوار لیسه ذکور فیضیه بفاصله یک کیلومتر در غرب آن موقعیت داشته و صرفا قشر اناث در آن جا  تدریس می گردد. لیسه متذکره در دوران جهاد به همکاری موسسه محترم شهدا پا به عرصه وجود گذاشته و با همکاری مردم تکمیل گردیده است . این لیسه در سال ۱۳۷۲ تاسیس گردیده و در دوران جهاد معاشات آن از طریق موسسه شهدا تمویل می شده است . این لیسه فعلا راجستر دولت بوده و دارای ۱۹ شعبه درسی می باشد و تعداد ۷۲۱ نفر شاگرد در این لیسه درس می خواند و به تعداد ۲۶ نفر پرسونل در این لیسه ایفای وظیفه می نمایند.

۷ )  لیسه ذکور بابه :

مکتب بابه - جاغوری

این لیسه درمنطقه  بابه ولسوالی جاغوری موقعیت دارد. این لیسه  در سال۱۳۷۱ تاسیس گردیده و در حدود ۱۰۰۶ نفر شاگرد در این لیسه درس می خواند . این لیسه  تعداد  ۲۸ پرسونل  اداره  می کند  و دارای ۲۱ شعبات می باشد .

۸ )  لیسه نسوان بابه :

این لیسه در بازار  منطقه بابه ولسوالی جاغوری موقعیت دارد  لیسه مذکور در سال  ۱۳۷۷ تاسیس گردیده و در حدود ۸۲۵ نفردختر در این لیسه مصروف فراگیری دروس خویش می باشد . لیسه نسوان را  ۱۹ پرسونل اداره می کند  . این لیسه دارا ی ۱۲ شعبات می با شد .

 ۹ )لیسه مرغ دولانه بابه که اکنون بنام لیسه امام علی (ع) تغیر نام کرده است  

این لیسه در منطقه مرغ دولانه بابه ولسوالی جاغوری موقعیت داشته و درست در سمت جنوبی بازار بابه به فاصله ۱۵ کیلومتر دور تر واقع گردیده است . فریه های مثل  مرغ دولانه ، دراز قول، تاخم، قر کنده و قریه های  خورد  و بزرگ دیگر مشترکین
این لیسه نی باشد .این لیسه در سال۱۳۸۱ تاسیس گردیده است .
لیسه نامبرده دارای ۴ بست معلم و دو بست اجر می باشد و تعداد داخله لیسه متذکره در سال ۱۳۹۰ بالغ به ۲۴۸ نفر دختر و پسر بوده و داخل ۹ شعبه تدریس می گردند. قابل ذکر اینکه مشمولین شاگردان این لیسه را حدودا ۱۸ نفر از برادران پشتون نیز  تشکیل می دهد .

۱۰ ) لیسه ذکور لومان :

لیسه ذکور لومان - جاغوری

این لیسه درمنطقه لومان ولسوالی جاغوری  موقعیت دارد . لیسه متذکره در سال۱۳۴۳ تاسیس گردیده  و درحدود ۹۸۱  نفر شاگرد  درین لیسه مصروف فراگیری درس می باشد .  تعداد ۲۵ پرسونل در این لیسه ایفای وظیفه می نمایند  و دارای ۲۴ شعبه می باشد .

۱۱ ) لیسه نسوان لومان :

این لیسه در منطقه لومان ولسوالی جاغوری موقعیت دارد. این لیسه درسال ۱۳۷۴تاسیس گردیده است . در این لیسه  ۵۱۱ نفر  دختر مصروف فراگیری درس می باشد .  تعداد ۱۹ نفر پرسونل مشغول خدمت بوده و این لیسه  دارای ۱۵ شعبه یا صنف می با شد .

۱۲) لیسه سنگجوی لومان :

لیسه سنگجوی لومان - جاغوری

این لیسه در قریه سنگجوی لومان ولسوالی جاغوری موقعیت داشته لیسه نامبرده در سال۱۳۸۴تاسیس گردیده است . در حدود ۴۲۹ نفر شاگرد در این لیسه مصروف فراگیری درس می باشد .این لیسه  تعداد ۱۱ صنف درسی دارد .  توسط ۹ نفر معلم تدریس می شود  .  این لیسه یک نفر مامور و دونفر خدمه نیز دارد .

۱۳ ) لیسه ذکور پشت چوب:

 این لیسه در منطقه  پشت چوب سیا زمین ولسوالی جا غوری موقعیت دارد .  لیسه نامبرده  در سال ۱۳۶۲تاسیس گردیده و درحدود ۴۰۳ نفر شاگرد در این لیسه مصروف فراگیری درس می باشد. این لیسه  تعداد ۱۹ پرسونل  دارد که در این لیسه مصروف خدمت می باشد .  لیسه مذکور دارای ۱۲ شعبات می باشد.

۱۴ )  لیسه نسوان پشت چوب :

این لیسه درقریه پشت چوب سیازمین ولسوالی جاغوری  موقعیت دارد .لیسه متذکره در سال ۱۳۶۲تاسیس گردیده  و درحدود ۳۷۶ دختر مصروف فراگیری درس در این لیسه  می باشد . تعداد ۱۴ پرسونل در این لیسه مشغول خدمت می باشد. و این لیسه دارای ۱۲ صنف  می باشد .

۱۵ ) لیسه ذکور چهل باغتوپشی :

لیسه ذکورواناث چهلباغتوی پشی

این لیسه در منطقه چهل با غتو پشی ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  لیسه نامبرده در سال ۱۳۴۹ تاسیس گریده و درحدود ۷۲۸ نفر شاگرد در این لیسه مصروف فراگیری درس خویش می باشد و به تعداد ۱۹ پرسونل در این لیسه  مصروف خدمت بوده و دارای ۲۰ صنف  میباشد .

۱۶ ) لیسه نسوان چهل باغتو پشی :

لیسه ذکورواناث چهل باغتوی پشی

این لیسه در منطقه چهل با غتو پشی ولسوالی جاغوری موقعیت دارد. لیسه متذکره در سال ۱۳۴۹تاسیس گردیه و در حدود ۷۸۵ دختر در این لیسه مصروف فراگیری درس میبا شد.   تعداد ۲۰ پرسونل در این لیسه مشغول خدمت بوده و این لیسه دارای ۲۰ شعبات میباشد .

۱۷) لیسه مسلکی زراعت :

این لیسه در مرکز ولسوالی جاغوری موقعیت داشته لیسه نامبرده در سال ۱۳۹۰ در ولسوالی جاغوری به حیث لیسه مسلکی منظور گردید. این لیسه  دارای ۴ بست معلم ، ۱ بست مامور و ۱ بست ملازم می باشد .

این لیسه در حدود ۸۰ نفر شاگرد دارد . این لیسه جدید التاسیس است به همین دلیل فعلا  شاگردان آن داخل سه شعبه در تعمیر لیسه استاد عبدالغفور سلطانی مرکز جاغوری تدریس می گردد .

۱۸ ) لیسه ذکور المیتو:

لیسه ذکور المیتو - جاغوری

این لیسه درقریه المیتو ولسوالی جاغوری موقعیت دارد. این لیسه در سال ۱۳۵۴ تاسیس گردیده است  در این لیسه  ۸۱۸ نفر شاگرد درس می خواند و به تعداد  ۲۰ نفر پرسونل در این لیسه مصروف خدمت نی باشد . این لیسه دارای ۱۴ صنف میباشد .

 ۱۹) لیسه نسوان شاهیار سلطان :

این لیسه از لیسه ذکور المیتو منشعب شده و بفاصله یک نیم کیلو متر بطرف جنوب ساختمان  لیسه ذکور موقعیت دارد . این لیسه هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته شاگردان در تعمیر لیسه ذکور المیتو جدا از تایم اول  در تایم دوم  تدریس می شوند . لیسه نامبرده در سال ۱۳۸۲ تاسیس گردیده و این لیسه دارای ۱۴ نفر پرسونل اداری و تدرسی می باشد .این لیسه  ۱۲ شعبه درسی دارد  تعداد مجموعی شاگردان در این لیسه بالغ به ۷۳۶ نفر دختر میرسد.

۲۰ ) لیسه نسوان شهدای حیدر :

این لیسه درمنطقه حیدر ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  لیسه متذکره  در سال ۱۳۷۳ تاسیس گردیده  و توسط مؤسسه شهدا به فعالیت آ غاز کرده است . در این لیسه درحدود ۴۱۱ دختر درس می خواند و به تعداد ۱۵ پرسونل در این لیسه  ایفای وظیفه می کند .این لیسه دارا ی ۱۲ صنف میبا شد .

۲۱ )  لیسه ذکور پاتو:

لیسه ذکور پاتو - جاغوری

این لیسه در منطقه  پا تو ولسوالی جاغوری موقعیت دارد این لیسه در سال ۱۳۴۷ تاسیس گردیده و در حدود ۵۴۳ نفر شا گرد مصروف درس می باشد . در این لیسه  تعداد۱۴ پرسونل مشغول خدمت می باشد و دارای ۱۲ شعبات می باشد.   

۲۲) لیسه نسوان پاتو :

لیسه نسوان پاتو - جاغوری

این لیسه در منطقه پاتو ولسوالی جاغوری موقعیت دارد لیسه نامبرده در سال ۱۳۷۲ تاسیس گردیده  و در حدود ۶۴۹ نفر دختر در این لیسه درس می خواند . این لیسه  دارای ۱۳ شعبات بوده  و دارای  ۱۱ نفر پرسونل تدریسی و اداری می باشد

۲۳)لیسه ذکور سعید جمال الدین بوسعید :

لیسه ذکور بوسعید - جاغوری

این لیسه در منطقه بوسعید ولسوالی جاغوری موقعیت دارد این لیسه در سال ۱۳۴۷ تاسیس گردیده و در حدود ۶۳۱ نفر شاگرد دارد  تعداد پرسونل آن به ۱۵ نفر می رسد . این لیسه دارای ۱۴ شعبات می باشد .

۲۴ ) لیسه نسوان سید جمال الد ین بوسعید:

لیسه نسوان بوسعید - جاغوری

این لیسه درمنطقه بوسعید ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  لیسه متذکره در سال ۱۳۷۰ تاسیس گردیده  و در این لیسه  ۵۴۴  دختر مصروف فرا گیری  درس می باشد .   تعداد ۱۷ پرسونل ایفایی وظیفه می کند. این لیسه دارای ۱۵ شعبات میباشد .

این لیسه تا به حال چهار دوره فارغ بجامعه تقدیم نموده و در دوران جهاد و مقامت از حمایت کامل موسسه محترم شهدا به سرپرستی داکتر صاحب سیما “ثمر”بر خوردار بوده  است . حمایت مردم محل را نیز برای خودش جلب نموده است . در این لیسه  دو تایم تدریس می شود . تایم اول کاملا معلم ها از طبقه اناث می باشد  و تایم بعد از وقت را تعداد محدودی از خواهران به پشتبانی معلمین لیسه ذکور سید جمال الدین پیش میبرند که معلمین تایم دوم را مردم محل تمویل می نمایند.

۲۵) لیسه ذکور مهاجرین :

لیسه مهاجرین - جاغوری

این لیسه  در قریه مهاجرین ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  لیسه نامبرده در سال ۱۳۸۱ تاسیس گردیده  و در حدود ۳۶۳ نفر شاگرد دارد .  تعداد ۱۳ پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند و دارای ۱۰ شعبات درسی می باشد .

… ادامه لیست مکاتب در قسمت بعدی

ذکر چند نکته :

همانطوریکه ملاحظه فرمودید خوشبختانه تعداد ۵۰ لیسه در جاغوری فعلا فعال بوده و طبق آمار ، امسال  تعداد شاگردان ۵۰ لیسه در حدود ۴۰۰۰۰ نفر ذکور و اناث می رسد . تعداد مکاتب متوسطه نیز به ۲۶ باب مکتب میرسد. 

 همه این مکاتب تا سال ۱۳۹۰ در جاغوری فعال بوده و تعداد شاگردان این مکاتب را  ، بالغ به ۹۱۰۳ نفر شاگرد از طبقه ذکور و اناث تشکیل می دهند .

 همچنین تعداد ۱۸ باب مکتب ابتدائیه نیز در جاغوری فعالیت می کنند که تعداد شاگرد آن بالغ به ۱۹۷۰ نفر شاگرد ذکور و اناث ثبت گردیده است . در کل ۹۷ باب مکتب به شمول دار المعلمین در ولسوالی جاغوری وجود دارد و دارای  ۵۱۳۲۳ نفر دانش اموز در جاغوری مشغول به تحصیل می باشد .

 این بود  آمار از مکاتب و دانش آموزان در ولسوالی جاغوری :

۱- بی جهت نیست که ولسوالی جاغوری من حیث گل سر سبد معارف افغانستان مطرح است .  وشاید بیش از هفتاد در صد  کل این مدارس با هزینه شخصی خود مردم منطقه ساخته شده است . رد پای از سهم وزارت معارف افغانستان در این منطقه دیده نمی شود . خدمات دولت را در این بخش می توان عطف به بخش دیگر کرد . کماکان دولت فاشیست شرمنده این مردم .

۲ – البته پر واضح است که جای شکرش باقی است از اینکه همه دنبال دانش است بسی سپاس . کر چند می توان تعداد مکاتب  ودانش آموز را در جاغوری به فال نیک گرفت ولی آیا  این تعداد از مکاتب ودانش آموزان که با مشکلات و چالش های جدی رو برو است طرحی  ویا راه حل برای  آن در نظر گرفته شده است ؟!!!  مشکلات نظیر :

الف : کمبود کتاب های کمک آموزشی برای معلمین  .

ب :  نبودن  استاتید مسلکی و با سواد  .

ج : نبود مشاورین تحصیلی .

د : نبود
برنامه برای الیا و مربیان ودانش آموزان .

ر :  در نتیجه : پاین آمدن سطح درسی  کم کیفیت بودن سیستم آموزشی و تدریسی نهایتا  راه نیافتن دانش آموزان در رشته های مهم و با کفیت آموزش عالی  کشور .

برا اثبات این نتیجه بد نیست سراغ آمار وارقام را بگیریم . در سال گذشته کل شرکت کننده از جاغوری  ۱۱۶۳ نفر  بوده که تعداد  ۹۵۲ نفر توانسته به  دانشگاه های مختلف را پیدا کند وتعداد ۳۹۲ نفر در پشت در های دانشگاه ماندند .

از مجموع  ۹۵۲ نفر سهم جاغوری ها در رشته مهم مثل پزشکی  ۱۲ نفر  آن هم نظیر پرستاری وداروی  و ..  نه رشته مهم پزشکی زنگ خطر نیست .براستی خوش حال بود ویا باید گریست . بقیه رشه ها ی مهم نیز به همین منوال است.

برای دیدن کامل آمار به این ادرس مراجعه نماید . لیست شرکت کننده های کانکور ۱۳۸۹

 براستی از ۹۵۲ نفر ۱۲ نفر پزرفته شده در رشته پزشکی این را چه طوری می توان توجیه کرد . آیا آن خوش حالی کلان پزرفته شده گان را  به یک ناراحتی جدی نمی توان نبدیل کرد ؟!!!  

 و براستی چه باید کرد ؟!!!

منتظر نظرات نیک شما در این خصوص هستیم .

 با وجود اینکه  نهایت تلاش کردم اطلاعات درست و حتی الامکان عکس از مکاتب تهیه نمایم  ولی در عین حال این لیست بدون شک خالی از عیب و نقص نخواهد بود.  خواهش ما از شما دوستان این است که اگر آمار درست و یا اطلاعات دقیق تر از مکاتب و دانش آموزان تان دارید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید .

در ضمن از همه مکاتب نتوانستم عکس تهیه نمایم .  عکس از مکاتب تان و یا از منطقه تان اگر دوست دارید در سایت نشر شود از طریق ایمیل سایت به عنوان ارسال مطالب ارسال  نماید .

در خاتمه جا دارد از جناب اقای نایبی مدیر محترم معارف ولسوالی جاغوری اظهار سپاس و قدر دانی نماییم که در تهیه این لیست لطف کرده با سایت جاغوری همکاری نموده اند . و نیز از دوستان که در قسمت تهیه عکس ما را یاری نموده اند تشکر می نماییم .

به هر صورت پیشا پیش عید سعید فطر را خدمت شما عزیزان مخصوصا خدمت همکاران محترم وگرامی ام و تمامی عزیزان دور از وطن تبریک و تهنیت عرض می کنم  امید وارم ایام عید به شما خوش بگزرد .

این خدمت ، برگ سبز است تحفه ی دروش به عنوان عیدی تقدیم به شما عزیزان  و خوانندگان خوب سایت جاغوری یک ، با این امید که  جاغوری در زمینه فرهنگی  یک است امید وارم باسعی تلاش آنهای که  دلش برای این مردم و منطقه می سود جاغوری در همه زمینه ها یک شود و نیز یک باقی بماند .  به امید آن روز .

تا گزارش بعد التماس دعا  – مومن زاده -مرکز جاغوری 

+;نوشته شده در ;یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ساعت;۱۱:۵۴ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

3,450بازدید

۱۶ دیدگاه »

 1. جاوید سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۹:۱۱ ق.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۹:۱۱

  اطلاعات خوبی ارائه شده است. یکجهان سپاسگزار از زحمات بی شائبه مدیر وبسایت. اما نواقص در ارائه آمار و غیره را با یک نگاه اجمالی میتوان بوضوح یافت. شاید درروزهای بعدی خوانندگان وبسایت که هرکدام حداقل ازمکاتب محلی خوداطلاعات دارند به وجود این نواقص اعترافات داشته باشند. بعنوان نمونه لیسه هدایت شماره ۴۰ که سال تاسیس آن ۱۳۸۴ ذکر شده درست نمیباشد. زیرا تا انجایکه من اطلاع دارم این مکتب یکی ازسابقه ترین مکتب درسطح جاغوری میباشد که حداقل سابقه بیش از ۳۰ سال فعالیت را دارد. بنابرآن چگونه میشود سال تاسیس آن را ۱۳۸۴ یعنی با سابقه ۵ سال ذکرنمود. تشکر به امید تکمیل معلومات
  ======
  دوست عزیز آقای جاوید سلام .
  ممنون از لطف و اظهار نظرات تان
  آقای نایبی در جواب سوال ما کی چرا سال تاسیس مکتب هدایت را این قسمی برای ما داده اید گفتند که : شاید سال تاسیس تمام مکاتب دقیق نباشد سال تاسیس مکاتب در این گزارش ذکر گردیده سالی سالی است که ثبت و راجستر دولت شده است .یک بار دیگر تشکر از حضور تان در بخش نظرات . موفق باشید .
  مومن زاده

 2. نصیر سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۹:۱۹ ق.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۹:۱۹

  مومن زاده عزیز و گرامی سلام و عرض ادب و احترام
  تشکر از گزارش بسیار جالب و مفید تان. زحمت بسیار و وقت زیادی صرف کرد اید تا همچو اطلاعات جامعی حمعاوری نموده و در اختیار خوانندگان در داخل و خارج کشور گذاشته اید. کاری واقعا ارزشمند وفرهمند کرده اید. بی نهایت جالب، مختصر و مفید است. دست مریزاد و جهانی سپاس و امتنان!
  در قسمت لیسه امام علی مرغ دولانه بابه عرض شود که فاصله آن از بازار بابه به سمت جنوب، حدود ۸ و حداکثر ۱۰ کیلومتر بیشتر نیست. موفق باشید

 3. رضائی سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۱ ق.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۲۱

  سلام خدمت جناب آقای مومن زاده عزیز
  سال تاسیس لیسه هدایت سنگ شانده ۱۳۸۴ درست نیست ولی سال تاسیس قبل از انقلاب است
  و بعد از انقلاب اولین لیسه در ولسوالی جاغوری توسط محترم حاج رسول و سر معلم اشرف زاهدی به فعالیت آغاز کرده است
  و دومین لیسه فعال بعد از انقلاب لیسه فیضیه کته سنگ است
  خیلی ممنون از گذارش خوب تان
  موفق و پیروز باشید

 4. احمدزاده پاتو. سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵۲

  یک جهان سپس از سایت جا غوری یک .
  احمدزاده پاتو.

 5. سیدعصمت الله نقوی سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۱ ق.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۱

  سلام دوستان عزیز جاغوری بااینقدر نفوذ خود باید ولایت شود

 6. برادر از کو یته سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۱:۲۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۲۵

  سلام برادر عزیز مومن زاده . در مورد لیسه انگوری حوتقل کمی دقت کنید در خود انگوری است شما در نزدیک بازار حوتقل انگوری نوشته کدید از راه ناوور در مالستان رفتن کمی مشکل ایجاد میکند لیسه ذکور انگوری و نسوان شان به فا صله ۳۰۰ متر بیشتر نیست . و از بازار حوتقل و انگوری خیلی فا صله دارد . باز هم از زحمات تان تشکر !!

 7. برادر از کو یته سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۱:۳۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۳۳

  فکر کنم که در مورد مکتب بازار اشکه داوود هم اشتباه صورت گرفته نوشته کردید (لیسه داوود و زیرک ) لیست یک مدیر زبده بنام اقای نایبی باید اصلاح شود و خود شان هم میداند که بازار اشکه داوود کجا و منطقه زیرک کجا و قعا خنده دار است . از مومن زاده تشکر بخاطر این همه زحمات شان !!

  • محمد دلو ۱۶, ۱۳۹۵ در ۸:۰۰ ق.ظ -

   عزیز دل … زمانیکه لیسه داوود زیرک تاسیس میشه دومین لیسه در ناوره گری بعد از لیسه حوتقول انگوری بوده است که در این لیسه مردمان زیرک هم شامل بوده ازمو خاطر این لیسه از اول بنام لیسه داوود و زیرک ثبت و راجستر شده است …. بعدا باز لیسه فیض محمد کاتب و لیسه صالحی زیرک تاسیس شده است …. یعنی این مکتب درست است که در منطقه اشکه داوود واقع شده اما در اول متعلق به داوود و هم متعلق به زیرک بوده است نام که مدیر معارف بنام لیسه داوود زیرک داده درست است …. تشکر

 8. غربت سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۴:۴۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۴۷

  سلام مومن زاده عزیز
  تشکر از زحمات خوب تان
  دیگر عرض کنم خواستم چند دانه عکس از مکتب لیسه هدایت سنگ شانده برای شما سند کنم .دیدم ایمیل سایت شما بند هست و خواستم از طریق ارسال مطالب و تماس برای شما ارسال کنم فقط میتوان مطلب ارسال کرد نه عکس.
  انجا هم یک ایمیل ذکر کردین به این ms_r46@yahoo.com ایمیل سند کنیم درست هست .یا اینکه کدام ایمیل دیگری را در اختیار کابران قرار میدین
  تشکر
  ………
  سلام دوست عزیز
  تشکر از لطف تان
  شما عکس ها را از طریق همان ایمیل بالا بفرستید حتما بنویسید عکس برای سایت که در لالای ایمیل هل گم نشود . ممنون

 9. امید سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۵:۵۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۵۸

  ب مومن زاده سلام و یک جهان سپاس از تلاش های شما.
  ضمن تقدیر از توجه وتلاش شما , میخواستم چند نکته را خدمت یما و خوانندگان عزیز عرض کنم.
  ۱ …

  ۲٫ من یکی از شاگردان لیسه هایت سنگشانده بودم و هنوز هم همان احساس را دارم.
  …. لیسه هدایت قبل از انقلاب بنام مکتب ابتدائیه سنگشانده بود و حتی تعمیر اولیه به اصطلاح پخته کاری ان نیز از قبل از انقلاب بجا مانده است.
  …جوزای ۱۳۶۱ اولین روز بازگشایی مکتب متذکره بود که به همت حاجی غلام رسول و محترم مدیر صاحب اشرف ذاهدی صورت گرفت. ۱۳۶۱٫٫ نه ۱۳۸۵ .. )
  اولین دور فارغان از جاغوری که در دانشگاه بلخ وارد تحصیلات عالی گردیدند شاگردان لیسه هدایت و لیسه فیضیه بود که من هم افتخار همراه بودن عزیزان دور دوم را داشتم. یعنی پس از یک وقفه در ۱۳۷۴ وارد دانشگاه بلخ و در رشته حقوق علم سیاسی پذیرفته شدم…… این مثال فقط برای واضح شدن بیشتر بود .
  ۳
  . سوال که برای من و ممکن برای بعضی دوستان دگر هم پیدا شود استفاده از کلمه لیسه است. شما در لیسه شماره ۴۹ نگاه کنید. ( … در حدود ۳۹۰ شاگرد در این مکتب درس می خواند و به تعداد ۱۱ پرسونل در این لیسه ایفایی وظیفه می نمایند و دارای ۱۰ شعبه می باشد

  …. ادمه دارد…
  ………………………………..
  سلام دوست عزیز تشکر از ابراز نظر واظهار لطف تان
  من تا حدودی با شما در گفتار اول تان موافق هستم این کار از خیلی وقت روی دستم مانده بود با عجله منتشر شد . ولی با ویرایش مجدد این مشکل تا حدودی برداشته شده است .
  شما نیز یکبار دیگر نوشته شماره ۳ تان را یک نگاه بیندازید ازش چه می فهمید ؟
  شبیه این کار در نوشتن زیاد اتفاق می افتد .
  سلامت باشید.
  مومن زاده

 10. امید سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۶:۰۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۰

  ….در ادامه قبلی..
  ۳۹۰ شاگرد, ۱۱ پرسونل ۱۰شعبه… کجایش به لیسه میماند.
  به نظر من طوری که از گزارش برداشت میشود کمیت مکاتب کیفیت ان ها را بسیار پایین اورده است. که در اخر شما هم غیر مستقیم اشاره کرده اید که از ۹۵۲ نفر فقط ۱۲ نفر در دانشکده طب قبول میشوند. ممکن یکی از علت ها کمیت و کیفیت مکاتب باشد.
  در اخر مسئولیت خود میدانم که خدمت شما عرض کنم که اقناع کاذب باعث پس مانده گی میشود اگر فقط به داشتن مکاتب افتخار کنیم اصلا بسنده نیست باید روی کیفیت تعلیم و تدریس و رقابت سالم فارغین در سطح کشور, منطقه و در دید وسیعتر جهان فکر کنیم که امروز و فردا سر نوشت ما به منطقه و جهان سخت گره خورده است/.
  وسلام عید شما مبارک و امید دارم بر داشت شخصی نشود. برادر و دوست شما امید از دانمارک

 11. عبد الله بیدار سنبله ۷, ۱۳۹۰ در ۹:۲۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۲۳

  مومن زاده عزیز و نازنین یک دنیا سپاس. مرا همین تحلیلهای هوشیارانه و درد مندانه پایان گزارش تان کشته! چه زیبا و دقیق گزارش می دهی و تحلیل می کنید. زنده باشید عزیزم.
  درجواب چه باید کرد؟ از باب اجابت تقاضای شما برادر بزرگوار بنده به سهم خودم عرض می کنم ما یک شبه نمی توانیم همه مشکلات مان را برطرف کنیم ولی در پیشرفت تمام مکاتب، معلم خوب و متخصص و متعهد حرف اول را می زند. بیایید فرهنگ انتخاب بهترین معلم را هرچند با هزینه های بالا باشد نهادینه کنیم. در پرورش بهترین گلهای و باغها برترین باغبانها دست دارند.
  یک معلم مسلکی و پاک و متعهد که ازهرجهت بر روشهای بهتر تربیت تسلط کامل داشته باشد اگر ماهانه بیست هزار افغانی حقوق بگیرد و مردم خودشان به ضمیمه حقوق دولت به صورت شخصی حقوق معلمین برتر را تأمین کنند. مستحقش هست.

  اما راه حلهای طولانی مدت که بالابردن توقع مردم از دولت هست و تأمین تمام امکانات مکاتب با بهترین کیفیت و کمیت از سوی دولت هست با بالارفتن آگاهی وفرهنگ مردم ایجاد می شود. به نظر بنده هنوز که هنوز است دانش آموزان راههای طولانی را برای رفتن به مکتب می پیمایند و فقط ۵۰% نیازهای اساسی معارف و ساختمان مکاتب تأمین شده است. چه باید کردهای تخصصی را انشاء الله دوستان به تدریج و به صورت تخصصی حتما خواهد نگاشت.

 12. لومانی سنبله ۸, ۱۳۹۰ در ۶:۵۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۸ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۶:۵۸

  سلام مومن زاده عزیز.
  تشکر به خاطر این همه زحمت. راجع به سوال "چی‌ باید کرد؟" شما باید عرض کنم که این مشکل هم بر میگردد به سیاست‌های تبعیض آمیز حکومت که این بار به دلیل نا موجه سهمیه بندی برای تحصیلات عالی‌ کل کشور بر مردم زحمتکش ما می‌‌رود.

  در مورد کیفیت هم باید عرض کنم که مکاتب ما از دیگر مکاتب کشور اگر بالاتر نباشد کمتر هرگز نیست. چون اگر بتوان از ایجاد سهمیه بندی پذیرش برای تحصیلات عالی‌ به دیده اغماض گذشت، می‌‌توان با اطمینان گفت که با ارزیابی میزان پذیرش شاگرد در دانشگاه ها، نه می‌‌توان به نتیجه بی کیفیت بودن سطح تحصیلی‌ مکاتب جاغوری اذعان کرد. زیرا می‌‌دانیم که سوالات کنکور سراسری قبلأ برای مناطق دیگر به فروش می‌‌رسد و محصلین مکاتب جاغوری با کسانی‌ رقابت می‌‌کند که از قبل جواب سوالات کنکور را از حفظ اند.

  البته که نقد شما هم به جا است، چرا که باعث تلاش هر چه بیشتر مسئولین امر میگردد تا کیفیت سطح تحصیلی‌ مکاتب جاغوری هر چی‌ بیشتر رشد کند. بار دیگر به زحمات تان ارج می‌‌گزارم و تحسین می‌کنم که در حد بالاتر از توانت تلاش میکنی. هزار آفرین.

 13. قربانی سنبله ۸, ۱۳۹۰ در ۱:۱۸ ب.ظ -

  سه شنبه ۸ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۱۸

  خدا را شکر کم کم مردم هزاره به سواد علاقه مندشده بله درهمه هزارستان همین تبعییض هست و باید مردم خودشان در قدم اول به فکر شان باشند مثلا بهترین معلمها را برای مکتب شان بگیرند و بچه های شان را خوب تربیت کنند علما و آدمهای معتبرما هم همه و همه یک دسته شده برای رفع تبعیض اعتراض کنند.
  این چه کار است که محصلین هزاره هرچه قوی و با سواد باشند به رشته های مهم پذیرفته نمی شود؟ مثل همون دوره سابق می ماند که بچه های هزاره را در ارتش نمی گرفتند حالادر رشته های مهم دانشگاه نمی گیرد. راه حل در فکر من همین دوچیز است:
  یکی اینکه خود مردم زیاد به فکر تربیت خوب بچه های شان باشند و از اول اولادای شانرا قوی تربیت کنند دوم که همه مردم هزاره از کلان و خورد واز هر قشر در مقابل تبعیض ایستاده شوند واعتراض کنند.

 14. هزاره سنبله ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱:۳۰ ب.ظ -

  جمعه ۱۱ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۳۰

  گزارش از توخوبه ولی مو مردم خوب موشی که گشنا مومنی خود گون مو که ده فکر خود خو نباشی دیگه کس هرکس باشه بالای خو ام غم نمنه بیرار! امروز هرکس ازمو فقط ده فکر خودخو یه، آدمای که بخشه مردم بیچاره از راستی دل بوسوزنه یگ یگ دانه پیدا موشه او بیرار! اگه ازی زیل آدما زیاد موبود کار ازمو جور بود.
  آلی مو کوره کته کوره کته خیلی کلو دیره مقصد بوگی کودم شی ده غم مردم خواسته؟ اوووووووو ف خداجان چیز بوگیم؟
  کشکی کولگی موفامید کولگی نوشته موکد کولگی می خواند کولگی عمل موکد کولگی ازی دولت ناروا گیله موکد کششششکی ی ی ی ی !!!!!!!!
  اینالی یک تو موگی مالوم نیه کس میشنوه، دل موسوزنه نموسوزنه…؟؟؟؟؟
  بایید ارکس ره که بخشه مردم خو غدر سوخت اونمو ره غدر دوست بیگری دیگه سودیگرو ره ایله کنی! دستمال دست و پاک گر بیخی کلو دیری!!!
  بسه، بسه، گمشکو کلو چیز بوگیم؟! هی هی !!!!!!!!!!

 15. سیما از جاغوری اسد ۱۵, ۱۳۹۳ در ۱۱:۴۷ ق.ظ -

  سلام خسته نباشی جناب تشکر ازاینهمه معلوماتی که دادی خیلی مفید بود راستش من یکی ازشاگردان لیسه نور جاغوری بودم که روزگار نگذاشت من تحصیلاتم را تمام کنم تا صنف هشت خواندم بعدش مجبور شدم ترک تحصیل کنم الان خیلی افسوس میخورم که چرااینطوری شد کاش به گذشته برگردم ودوباره شروع کنم اما این یک خیال بیش نیست .وبرای همه مردم جاغوری آرزوی خوشی وسلامتی وووووووو میکنم امیدوارم که همیشه موفق باشن وازشما هم یک دنیاسپاسگذارم برای اینهمه معلومات .خدای بزرگ بهمراه تان✌