لیست مکاتب و لیسه های جاغوری – قسمت چهارم از ۷۶

مدبریت ۳:۵۴ ب.ظ ۴
لیست مکاتب و لیسه های جاغوری – قسمت چهارم از ۷۶

سلام دوستان

آمار نسبتا دقیق از مکاتب جاغوری آز اوایل کار پایگاه اطلاع رسانی جاغوری طبق برنامه مدیریت محترم  سایت در دستور کار سایت قرار گرفته و به این جانب گوشزد شده بود . از آن جای که این کار به اطلاعات لازم و نیز به زمان مناسب و از همه مهم تر به فرصت بیشتر احتیاج داشت  به همین دلیل تا به امروز که در خدمت تان قرار دارم موفق به نشر آن نشده ایم  .

 گرچند مدیریان محترم منطقه ی اگر تماما اقدام به نشر در این خصوص می کرد  شاید تا حدودی گذینه مکاتب در سایت جاغوری یک خالی نمی بود . ولی متاسفانه با گذشت چند سال از فعالیت این سایت ، هنوز بعض مناطق مدیر ندارد  واقعا جای تاسف  است . نمی دانم  واقعا نمی دانم مدعیان خدمت ، متعلق به این مناطق طرح مسایل و مشکلات منطقه خودش را خدمت نمی داند و یا … بگزریم .

ولی این را باید یاد آور بشوم  فکر کنم مناطق که تا هنوز کسی پیدا نشده که اطلاعات منطقه ی  خود را درضمن مشکلات شان طرح کند از آن جنابان چه توقع برای آینده مردم می توان داشت . و این آغایان با کدام روی می تواند به مردمش نگاه کند . والله اگر ما جای این آغایان باشیم نسبت به مناطق که نماینده دارد احساس کمی می کنیم  و کم می اوریم  … بگزریم .

  وطن با همه مشکلات خاص خودش و با گرفتاری های روزمره فرصت چندانی برای کار های اضافی برای انسان نمی ماند تا بتواند آنچه را که مراد و مقصود انسان است به دلخواه به آن رسید گی کنند . خوب دیگه ، چه میتوان کرد ؟!!! تا دنیا بوده همین بوده است .

ولی بازم خدا را سپاس می گویم که توفیق این کار برایم فراهم شد تا در استانه فرا رسیدن عید سعید فطر به عنوان عیدی خدمت شما سروران عزیز تقدیم بدارم  امید وارم که توانسته باشم رضایت خواطر شما دوست عزیز را فراهم کرده باشم چون رضایت حضرت دوست را در رضایت شما عزیزان می بینم .  

فکر کنم توضیح چند نکته قبل از خواندن لیست مکاتب ضروری به نظر می رسد :

۱- منابع ما در این بخش منابع رسمی دولتی است که در اختیار جناب اقای نایبی مدیر معارف جاغوری وجود دارد . متاسفانه معارف جاغوری مثل بقیه دستگاه دولتی از دست خوش ناملامات حوادث فبل و بعد از انقلاب  بی نصیب نمانده است . به همین دلیل ثبت تاسیس مدارس دست خوش تحولات بزرگ شدند . که متاسفانه اکثرا برخلاق واقع است  نمونه بارز شان لیسه هدایت سنگشانده  و یا لیسه بابه و …  که تاریخ تاسیس آن به سالها قبل برمی گردد ولی در ثبت معارف این سالهای را که به ثبت رسیده مشاهده می کنید . 

۲ دوستان که اطلاعات دقیق دارند می تواند از طریق نظرات با ما در میان بگذارند . تا این بخش حتی الامکان تکمیل گردد.   

  لیست مکاتب ولیسه های جاغوری: 

۷۶) متوسطه اناث چهل باغتوی اوقی :

این مکتب در جوار متوسطه ذکور چهل باغتوی اوقی موقعیت دارد .  مکتب متذکره در سال ۱۳۴۴ تاسیس گردیده  و در دو تایم تدریس می گردد.  در حدود ۱۶۳ نفر دختر دانش آموز دارد و به تعداد ۹ نفر پرسونل اداری در آن مصروف خدمت هستند. دارای ۹ شعبه درسی می باشد .

۷۷) مکتب متوسطه ذکور شهدای حیدر :

این مکتب در منطقه حیدر ولسوالی جاغوری موقعیت دارد . در سال ۱۳۷۳ تاسیس گردیده و در حدود ۵۰۷ نفر شاگرد در مکتب متذکره مصروف فراگیر درس می باشد. در این مکتب  در دو تایم درسی تدریس می گردد . تعداد ۱۳ پرسونل در مکتب نامبرده ایفای وظیفه می نمایند و دارای ۹ شعبه درسی یا صنف می باشد .

۷۸)مکتب متوسطه ثنای گردن خدایداد :

این مکتب در منطقه گردن خدایداد ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  در سال ۱۳۸۷ تاسیس گردیده و در حدود ۲۴۹ شاگرد پسر و ۲۶۳ شاگرد دختر در این مکتب مصروف آموزش می باشد . در این مکتب در دو تایم تدریس می گردد . تعداد ۷ پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می کنند و دارای ۶ شعبه درسی یا صنف می باشد .

لیست مکاتب ابتدائیه

۷۹ )  ابتدائیه ریس عبدالله خان:

این مکتب در منطقه جودری ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  این مکتب در سال ۱۳۸۶ تاسیس گردید.  در این مکتب حدود ۱۰۰ نفر شاگرد دکور و اناث مصروف فراگیری دروس خویش می باشد. مکتب نامبرده فاقد تعمیر میباشد و دارای ۵ شعبه درسی بوده و ۵ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند .

 ۸۰) ابتدائیه چال ممدک:

این مکتب در منطقه چال و ممدک  در شمال بازار سنگماشه مرکز ولسوالی جاغوری بفاصله ۵ کیلو متر دورتر از مرکز موقعیت دارد .  مکتب نامبرده در سال ۱۳۸۶ تاسیس گردیده و در حدود ۲۲۰ نفر شاگرد مصروف فراگیری درس های شان می باشند .  تعداد ۶ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می کند . و دارای ۵ شعبه درسی میباشد .

آقای نایبی گفتند : در سال ۱۳۹۰ یک تعمیر ۱۲ اتاقه از طرف تیم پی آر تی نیز ساخته می شود که کار آن در حدود ۶۰ فیصد پیشرفته است .

۸۱) ابتدائیه خارتیزک :

این مکتب در منطقه خارتیزک ولسوالی جاغ
وری موقعیت دارد .  مکتب متذکره در سال ۱۳۸۶ تاسیس گردید . حدود ۹۷ شاگرد داشته  و به تعداد ۶ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نماید . و دارای ۵ شعبه درسی می باشد .

۸۲) ابتدائیه چوپان قول :

این مکتب در منطقه چوپان قول ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  مکتب نامبرده در سال ۱۳۸۵ تاسیس گردیده و  در حدود ۱۸۹ نفر شادگر مصروف فراگیری درس در این مکتب  می باشد . تعداد ۳ پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می کند . دارای ۶ شعبه درسی میباشد . این مکتب را کمیته سویدن کمک مالی  می نمایند .

۸۳)ابتدائیه راش دهمرده :

این مکتب در منطقه دهمرده گلزار ولسوالی جاغوری موقعیت دارد . این مکتب در سال ۱۳۸۵ تاسیس گردید. در حدود ۷۱ نفر شاگرد دارد .  تعداد ۵ پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نماید و دارای ۶ شعبه درسی یا صنف می باشد .

۸۴)ابتدائیه پیشگام :

 این مکتب در منطقه تبرغنک ولسوالی جاغوری موقعیت دارد مکتب متذکره در سال ۱۳۸۹ تاسیس گردید . در حدود ۶۰ نفر شاگرد دارد . به تعداد ۲ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند .

۸۵) ابتدائیه پیام آهن کشته :

این مکتب در قریه آهن کشته چهل باغتوی پشی موقعیت دارد .  مکتب نامبرده درسال ۱۳۸۸ تاسیس گردیده است و در حدود ۶۰ نفر شاگرد مصروف فراگیری درس شان در این مکتب می باشد . تعداد ۳ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند .

اما بگفته ای یزدان حاتمی ، این مکتب در مرز بابه مسکه اما در خاک چهل باغتوی پشی تاسیس شده بیشتر از ۷۰ شاگر دارد دارای سه معلم رسمی که دوی شان خانم و یک شان اقا می باشد اند و یک خدمت گار رسمی هم دارد در مجموع چهار نفر پرسونل  رسمی دارد.

عکس ارسالی از  یزدان حاتمی

۸۶)ابتدائیه طلوع :

این مکتب در پای تنکی علیاتو ولسوالی جاغوری موقعیت دارد . این مکتب در سال ۱۳۸۹ تاسیس گردیده است .  درحدود ۱۴۰ نفر شاگرد دارد . تعداد سه نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند و دارای دو شعبه درسی می باشد .

آقای نایبی گفتند : مکتب مذکور فعلا تعمیر نداشته  ولی تیم پی آر تی وعده اعمار تعمیر مکتب متذکره را داده است .

۸۷) ابتدائیه خاکباد و پشت بوم :

این مکتب در جوار نزدیک ولسوالی ناهور موقعیت دارد . مکتب متذکره در سال ۱۳۸۹ تاسیس گردیده و  در حدود ۵۵ نفر شاگرده دارد .  تعداد ۲ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند .

۸۸) ابتدائیه اندیشه :

این مکتب در جوار غربی ولسوالی جاغوری هم مرز با سرحدات ولسوالی مالستان موقعیت دارد .  مکتب متذکره در سال ۱۳۸۹ تاسیس گردیده و در حدود ۱۲۸شاگرد مصروف فرا گیری درس های شان در این مکتب می باشند . تعداد ۴ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند و دارای ۵ شعبه درسی یا صنف می باشد .

۸۹) ابتدائیه محمدیه:

این مکتب در لومان ولسوالی جاغوری موقعیت دارد  مکتب متذکره در سال ۱۳۸۷ تاسیس گردید. در حدود ۱۲۸ دختر و پسر داخله دارد. تعداد ۶ نفر پرسونل دراین مکتب ایفای وظیفه می نمایند و دارای سه شعبه درسی می باشد .

۹۰) ابتدائیه الزهرا لخشک  حیدر:

این مکتب درمنطقه لخشک حیدر ولسوالی جاغوری موقعیت دارد  مکتب نامبرده در سال ۱۳۸۳تاسیس گردیده  و درحدود ۸۴ دختر دراین مکتب درس میخواند. به تعداد ۴ پرسونل دراین مکتب ایفایی وظیفه میکند . این مکتب دارای ۶ شعبه میباشد .

۹۱)  ابتدائیه کاریز پاتو:

این مکتب درقریه کاریز پاتو ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  مکتب نامبرده در سال ۱۳۸۴ تاسیس گردید. درحدود ۱۸۷ شاگرد دراین مکتب درس میخواند. تعداد ۶ نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند.  ودارا ی  ۶ شعبه درسی  میبا شد .

۹۲ ) ابتدائیه قرقول دهمرده:

این مکتب درقریه قرقول دهمرده ولسوالی جاغوری موقعیت دارد . مکتب نامبرده در سال ۱۳۸۴تاسیس گردیده  و درحدود ۶۱ شاگرد در این مکتب درس میخواند . و دارای ۳ شعبات می باشد . این مکتب کمترین شاگرد را نسبت به سایرمکاتب ولسوالی جاغوری دارا میبا شد.

۹۳ ) ابتدائیه علی سینا :

این مکتب درمنطقه شیرداغ ولسوالی جا غوری موقعیت دارد . مکتب نامبرده در سال ۱۳۸۶تاسیس شده است  و درحدود ۱۱۲ شاگرد دراین مکتب درس میخواند. .تعداد سه نفر پرسونل در این مکتب ایفای وظیفه می نمایند . این مکتب دارای ۵ شعبات یاصنف میباشد.

۹۴ ) ابتدائیه تجمع خورد سالان دهمرده:

این مکتب درمنطقه دهمرده ولسوالی جاغوری موقعیت دارد .  این مکتب در سال ۱۳۸۳تاسیس شده  و درحدود ۲۰۶ شاگرد دراین مکتب درس میخواند. تعداد ۹ پرسونل دراین مکتب ایفایی وظیفه میکند  و هم چنان این مکتب دارای ۶ شعبه یا صنف میباشد .

۹۵) مکتب ابتدائیه شهید نظری پاتو:

این مکتب در منطقه میدان بالای قریه پاتو ولسوالی جاغوری  موقعیت دارد .این مکتب  در سال ۱۳۸۴ تاسیس گردید. در این مکتب حدود ۴۹ نفر شاگرد ذکور و ۶۰ نفر شاگرد اناث مصروف فراگیری درس خویش میباشد . مکتب متذکره بدون تعمیر بوده و فعلا شاگردان زیر خیمه در می خوانند .  تعداد ۶ پرسونل تدریسی و خدماتی دارد .

۹۶)مکتب ابتدائیه بیلو داود :

این مکتب در منطقه داود زیرک ولسوالی جاغوری  موقعیت دارد .  و در سال ۱۳۹۰ رسما به نام مکتب ابتدائیه بیلو داود ثبت و راجستر دولت گردید . تعمیر این مکتب دارای ۵ اتاق درسی و ۲ اتاق اداری می باشد . مکتب متذکره دارای ۲ بست معلم بوده  که تعداد شاگردان آن نیز به ۶۰ نفر ذکور و ۴۲ نفر اناث می رسد . داخل دو شعبه آموزش می بینند.

۹۷)مکتب محلی :

 مکاتب محلی فعلا فعال نمی باشد . بست های معلمین آن بطوری  خدمتی به مکاتب دیگر داده شده است .

… ادامه لیست مکاتب در قسمت بعدی

ذکر چند نکته :

همانطوریکه ملاحظه فرمودید خوشبختانه تعداد ۵۰ لیسه در جاغوری فعلا فعال بوده و طبق آمار ، امسال  تعداد شاگردان ۵۰ لیسه در حدود ۴۰۰۰۰ نفر ذکور و اناث می رسد . تعداد مکاتب متوسطه نیز به ۲۶ باب مکتب میرسد. 

 همه این مکاتب تا سال ۱۳۹۰ در جاغوری فعال بوده و تعداد شاگردان این مکاتب را  ، بالغ به ۹۱۰۳ نفر شاگرد از طبقه ذکور و اناث تشکیل می دهند .

 همچنین تعداد ۱۸ باب مکتب ابتدائیه نیز در جاغوری فعالیت می کنند که تعداد شاگرد آن بالغ به ۱۹۷۰ نفر شاگرد ذکور و اناث ثبت گردیده است . در کل ۹۷ باب مکتب به شمول دار المعلمین در ولسوالی جاغوری وجود دارد و دارای  ۵۱۳۲۳ نفر دانش اموز در جاغوری مشغول به تحصیل می باشد .

 این بود  آمار از مکاتب و دانش آموزان در ولسوالی جاغوری :

۱- بی جهت نیست که ولسوالی جاغوری من حیث گل سر سبد معارف افغانستان مطرح است .  وشاید بیش از هفتاد در صد  کل این مدارس با هزینه شخصی خود مردم منطقه ساخته شده است . رد پای از سهم وزارت معارف افغانستان در این منطقه دیده نمی شود . خدمات دولت را در این بخش می توان عطف به بخش دیگر کرد . کماکان دولت فاشیست شرمنده این مردم .

۲ – البته پر واضح است که جای شکرش باقی است از اینکه همه دنبال دانش است بسی سپاس . کر چند می توان تعداد مکاتب  ودانش آموز را در جاغوری به فال نیک گرفت ولی آیا  این تعداد از مکاتب ودانش آموزان که با مشکلات و چالش های جدی رو برو است طرحی  ویا راه حل برای  آن در نظر گرفته شده است ؟!!!  مشکلات نظیر :

الف : کمبود کتاب های کمک آموزشی برای معلمین  .

ب :  نبودن  استاتید مسلکی و با سواد  .

ج : نبود مشاورین تحصیلی .

د : نبود برنامه برای الیا و مربیان ودانش آموزان .

ر :  در نتیجه : پاین آمدن سطح درسی  کم کیفیت بودن سیستم آموزشی و تدریسی نهایتا  راه نیافتن دانش آموزان در رشته های مهم و با کفیت آموزش عالی  کشور .

برا اثبات این نتیجه بد نیست سراغ آمار وارقام را بگیریم . در سال گذشته کل شرکت کننده از جاغوری  ۱۱۶۳ نفر  بوده که تعداد  ۹۵۲ نفر توانسته به  دانشگاه های مختلف را پیدا کند وتعداد ۳۹۲ نفر در پشت در های دانشگاه ماندند .

از مجموع  ۹۵۲ نفر سهم جاغوری ها در رشته مهم مثل پزشکی  ۱۲ نفر  آن هم نظیر پرستاری وداروی  و ..  نه رشته مهم پزشکی زنگ خطر نیست .براستی خوش حال بود ویا باید گریست . بقیه رشه ها ی مهم نیز به همین منوال است.

برای دیدن کامل آمار به این ادرس مراجعه نماید . لیست شرکت کننده های کانکور ۱۳۸۹

 براستی از ۹۵۲ نفر ۱۲ نفر پزرفته شده در رشته پزشکی این را چه طوری می توان توجیه کرد . آیا آن خوش حالی کلان پزرفته شده گان را  به یک ناراحتی جدی نمی توان نبدیل کرد ؟!!!  

 و براستی چه باید کرد ؟!!!

منتظر نظرات نیک شما در این خصوص هستیم .

 با وجود اینکه  نهایت تلاش کردم اطلاعات درست و حتی الامکان عکس از مکاتب تهیه نمایم  ولی در عین حال این لیست بدون شک خالی از عیب و نقص نخواهد بود.  خواهش ما از شما دوستان این است که اگر آمار درست و یا اطلاعات دقیق تر از مکاتب و دانش آموزان تان دارید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید .

در ضمن از همه مکاتب نتوانستم عکس تهیه نمایم .  عکس از مکاتب تان و یا از منطقه تان اگر دوست دارید در سایت نشر شود از طریق ایمیل سایت به عنوان ارسال مطالب ارسال  نماید .

در خاتمه جا دارد از جناب اقای نایبی مدیر محترم معارف ولسوالی جاغوری اظهار سپاس و قدر دانی نماییم که در تهیه این لیست لطف کرده با سایت جاغوری همکاری نموده اند . و نیز از دوستان که در قسمت تهیه عکس ما را یاری نموده اند تشکر می نماییم .

به هر صورت پیشا پیش عید سعید فطر را خدمت شما عزیزان مخصوصا خدمت همکاران محترم وگرامی ام و تمامی عزیزان دور از وطن تبریک و تهنیت عرض می کنم  امید وارم ایام عید به شما خوش بگزرد .

این خدمت ، برگ سبز است تحفه ی دروش به عنوان عیدی تقدیم به شما عزیزان  و خوانندگان خوب سایت جاغوری یک ، با این امید که  جاغوری در زمینه فرهنگی  یک است امید وارم باسعی تلاش آنهای که  دلش برای این مردم و منطقه می سود جاغوری در همه زمینه ها یک شود و نیز یک باقی بماند .  به امید آن روز .

تا گزارش بعد التماس دعا  – مومن زاده -مرکز جاغوری 

نوشته شده توسط مدیریت مرکز – مومن زاده
2,488بازدید

۴ دیدگاه »

 1. لومانی سنبله ۹, ۱۳۹۰ در ۴:۳۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۹ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۴:۳۳

  سلام مومن زاده عزیز.
  تشکر به خاطر این همه زحمت. راجع به سوال "چی‌ باید کرد؟" شما باید عرض کنم که این مشکل هم بر میگردد به سیاست‌های تبعیض آمیز حکومت که این بار به دلیل نا موجه سهمیه بندی برای تحصیلات عالی‌ کل کشور بر مردم زحمتکش ما می‌‌رود.

  در مورد کیفیت هم باید عرض کنم که مکاتب ما از دیگر مکاتب کشور اگر بالاتر نباشد کمتر هرگز نیست. چون اگر بتوان از ایجاد سهمیه بندی پذیرش برای تحصیلات عالی‌ به دیده اغماض گذشت، می‌‌توان با اطمینان گفت که با ارزیابی میزان پذیرش شاگرد در دانشگاه ها، نه می‌‌توان به نتیجه بی کیفیت بودن سطح تحصیلی‌ مکاتب جاغوری اذعان کرد. زیرا می‌‌دانیم که سوالات کنکور سراسری قبلأ برای مناطق دیگر به فروش می‌‌رسد و محصلین مکاتب جاغوری با کسانی‌ رقابت می‌‌کند که از قبل جواب سوالات کنکور را از حفظ اند.

  البته که نقد شما هم به جا است، چرا که باعث تلاش هر چه بیشتر مسئولین امر میگردد تا کیفیت سطح تحصیلی‌ مکاتب جاغوری هر چه بیشتر رشد کند. بار دیگر به زحمات تان ارج می‌‌گزارم و تحسین می‌کنم که در حد بالاتر از توانت تلاش میکنی. هزار آفرین.

 2. علی شریفی سنبله ۱۳, ۱۳۹۰ در ۵:۱۶ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۶

  با درود و احترام
  تشکر نهایت فراوان از زحمات شما محترم مومن زاده عزیز.
  امیدوارم که مردم هزاره ما این واقعیت را درک کنند و بپذیرند که نمیتوان چشم به وعده های دولت پشتونیست گذاشت. قابل ذکر است که مردم ما باید هوشیارانه راهی که انتخاب کرده اند یعتی مصلح با سواد نه با تفنگ را سرسختانه ادامه دهند باشد روزی که هزارجات عزیز ما صاحب امتیازات والایی خویش گردند و از تبعیض دور باشیم. بنده سرسختانه طرفدار یک هزارجات فدرال و در نهایت خودمختاری کامل هزارجات هستم اما نه در شرایط فعلی. ما زمانی میتوانیم این کار به پیش ببریم از واجبات اجتماعی نظیر سیاستمدار (واقعی و دلسوز قوم) – داکتر – نرس – انجنیر – معلم خودکفا باشیم.

 3. علی شریفی سنبله ۱۳, ۱۳۹۰ در ۵:۱۹ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۹

  یک دستگاه اطلاعاترسانی مثل تلویزیون هزارگی در سطح هزارجات برای آگاه ساختن و آموزش مردم ما ضرورتر از نان خوردن و موترسواری است.

 4. ریزه قوما سنبله ۲۴, ۱۳۹۰ در ۵:۰۶ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۶

  با سلام وتقدیم ارادت وبا اجازه همه شما عزیزان، یک پیام آزاد می گذارم.
  دوستان! پیروزی ونجات هرمردمی فقط وفقط به میزان مشارکت آنان در راه نجات و عزت دسته جمعی شان است. هیجگاه و هیجگاهی یک جامعه با تلاش فردی بعض افرادشان به نجات و عزّت دسته جمعی نمی رسد. درست مثل یک موتر که با حرکت یک تایر یا تعدادی از ابزار وآلاتش هرگز موفق به حرکت ورسیدن به مقصد نمی شود. نکته ی مهمتر اینکه همیشه منافع کلان فردی وابسته به منافع کلان عمومی است. مثلا هم سرمایه دارشدن در جامعه ی محروم دشوار است وهم یک سرمایه دار، تا مردم وجامعه اش ازامنیت، بازسازی، اقتدار و… برخوردار نشود سرمایه اش مثل کشتی روی آب در وضعیت متزلزل وشکننده قرار دارد واحتمال نابودشدنش زیاد است.
  پس برادران عزیزم!! بیایید همه باهم دسته جمعی برای نجات تلاش کنیم. هرکسی از توان خودش استفاده کند مثلاکسی که دانش وقلم دارد با قلم خود، کسی که هنرهای دیگر دارد با آنها، کسی که پول دارد با پول خودش نویسندگان وصاحب قلمان متعهد و دلسوز وسایتها و وبلاگهای خوب را کمک کند. کسی که آبروو روابط اجتماعی دارد از راه ارتباطات و…
  بیایید این فرهنگ مترقّی وتکامل بخش را در جامعه جا بیندازیم که "کسی احترام وشخصیت واقعی اش بیشتر است که خیرخواهی وخدمتش برای جامعه بیشتر باشد".

  برای منافع فردی واولاد خودش هرزنده جانی تلاش می کند. هنرو رمز آدمیت این است که آدم برای جامعه وهمنوعانش کار کند و اگر شخصیت در جمع کردن سرمایه شخصی باشد موش از هرزنده جانی بیشترشخصیت دارد زیرا حرص وطمعش برای جمع آوری وذخیره ی غذا برای بچه هایش از همه بیشتراست.
  پست ترین انسان در جامعه کسی است که قلبش آنقدر کوچک باشد که فقط وفقط منافع خود وخانواده اش درآن بگنجد و برای خیرومنفعت همنوعان و محرومان اطرافش جایی نداشته باشد.

  اگر لطف نموده این پیام را به چندنفر دیگر ارسال نماییدهم ثواب برده اید وهم درجهت خیرخواهی برای مردم تان کار کرده اید. به امید حاکمیت عدالت وبرابری انسانی واسلامی در افغانستان.