مؤسسه تحصیلات عالی خواجه انصاری در یک نگاه

مدبریت ۱۰:۵۵ ق.ظ ۶

بنام خداوند مهربان

سال تحصیلی ۱۳۸۹- ۱۳۹۰شهر هرات شاهد آغاز به کار نمودن مؤسسه تحصیلات عالی از سوی مردم ما بود به دلیل اهمیت و ارزشمندی این پدیده مبارک برخود لازم دانستم وقتی در هرات بروم به این مؤسسه رفته گزارشی از آن فراهم نمایم که این چند سطر پیرامون آن از نظر شما عزیزان می­گذرد. در چشم انداز این مؤسسه می خوانیم.

دیدگاه و چشم انداز

با توجه به تحولات معاصر،شرط اساسی برای شهروندی در دنیای نوین،آشنایی با سنتهای تفکرسیاسی،توانایی برای درک حقوق و تکالیف فردی و اجتماعی و استفاده بهینه از آخرین دستاوردهایی علمی و تکنولوژی خواهد بود.دنیای نوینی که باشتاب فزاینده خود از یکسو،لزوم باز نگری در اندیشه ها و کنشهارا مطرح و از سوی دیگر،اتخاذ سیاست های جدید با رویکرد فرهنگی –آموزشی مدرن را ضروری نموده است.

مؤسسه تحصلات عالی خواجه عبدالله انصاری در راستای اهداف مورد نظر،تلاش میورزد تا با زدودن ابرهای تیره اسطوره ها و افسانه ها،مرز های تقلید و توکیل را در نوردیده ،بستر مناسبی را برای رشد و گسترش علم، عقلانیت و تخصص فراهم نماید. زیرا علم مدرن،با عرضه کردن چشم انداز جدید،بشناخت و تبیین بهتر دنیای ما کمک نموده و مسیر تحول و توسعه را خواهد گشود.عقلانیت نیز ضمن در هم شکستن سد سنتهای فسیل شده و تاکید بر رفتار های اصولی و معقول،سنتها،آموزه های ناکارآمد را به سود اندیشه ها و باورهای جدید کنار خواهد گذاشت.

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری،ضمن پذیرش و ستایش تنوع فرهنگی و معرفتی، خود نیز در راستای ایجاد تنوع در علایق، عقاید و کنشهای اجتماعی تلاش نموده و سعی دارد تا در یک فضای آزاد اندیشی،گستره ­ی منابع اجتماعی ،شناختی و اقتصادی را رشد و توسعه داده و از این رهگذر،آزادی گزینش را برای ارزشهای نوین فراهم آورده و استراتژی خردگرایانه را جای گزین نظام کهن هنجاری نماید.

مؤسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری در راستای شکوفایی علمی، توسعه دانش مدرن و کارا فراهم نمودن زمینه برای تحقق استعدادهای بالقوه ی جوانان این مرز و بوم، جهت کسب مهارتهای علمی و مسلکی،افتخار دارد که با بهره گیری از نیروهای انسانی متخصص،استفاده از مفردات متدهای درسی استندرد و فضای آموزشی مناسب،علوم مختلف دانشگاهی را در رشتهای زیر برگذار نماید.

 

وضعیت موجود مؤسسه تحصلات عالی خواجه:

۱-   تعداد محصلین: اکنون که سال اول آغاز به کار مؤسسه است تعداد ۲۵۱ نفر در رشته های­حقوق،اقتصاد، علوم سیاسی،کامپیوترساینس و مدیریت مشغول تحصیل می باشند.

۲-  کتابخانه: این کتابخانه اگرچه تازه تاسیس است ولی نیازهای ضروری و اولیه دانش آموزان را در منابع درسی تامین می کند.

۳-  کافی­نت:مؤسسه خدمات انترنتی پرسرعت رایگان در اختیار محصلین قرار  داده است تا برای ارتقای دانش انش جویان مورد بهره برداری قرار گیرد.

۴-   گفته می شود روش تدریس و سیستم درسی به صورت مدرن بوده و براساس استاندار جهانی پایه ریزی شده و به این سمت و سو حرکت می کند. 

ساختار تشکلاتی مؤسسه:

۱-  ریاست

۲-   معاونت علمی

۳-  ریاست علوم اجتماعی

۴-  ریاست علوم کامپیوتر ساینس

۵-  آمریت تحقیقات و آموزش های کوتا مدت

۶-  مدیریت محاسبه

۷-  مدیریت مالی

۸-  مدیریت استادان و ومحصلان

۹-  مدیریت کتابخانه

۱۰-                 مدیریت داخلی

۱۱-                 مدیریت آی تی

۱۲-                 معاونت اداری

زیر مجموعه های رشته حوق

الف: دیپارتمنت حقوق جزا

ب :دیپارتمنت حقوق خصوصی

ج: دیپارتمنت حقوق بین الملل  

زیر مجموعه علوم اجتماعی

الف: دیپارتمند مدیریت

ب: دیپارتمنت اقتصاد

زیر مجموعه علوم سیاسی

الف: دیپارتمنت روابط بین الملل

ب: دیپارتمنت اندیشه سیاسی

زیر مجموعه کامپیوتر ساینس

الف دیپارتمنت مهندسی نرم افزار

ب : دیپارتمنت مهندسی دیتابیس و مدیرت اطلاعات

ج: دیپارتمنت مهندسی شبکه و سیستم عامل

زیر مجموعه جامعه شناسی

دپارتمنت جامعه شناسی

حاشیه:

۱-  در ابتدای بروشور موسسه عالی خوجه عبدالله انصاری شعری از اقبال لاهوری به این صورت نقل شده است :

آسیا یک پاره آب و گل است **‌ملت افغان در آن پیکر دل است

از گشاد او گشاد آسیا***‌از فساد او فساد آسیا

تا انجای که ذهن بنده یاری می­دهد در این شعر تصرفاتی شده است که از نظر امانت داری علمی و ادبی جالب نیست اگر آقایان می خواهند مایه بگذارند باید از جیب مبارک شان مایه بگذارند و چنین بی امانتی در مرکز علمی و آموزشی زیبنده نیست.

۲-   وجود چنین مراکزی علمی آموزشی و پژوهشی در جامعه ما بسیار غنیمت است و باید به مؤسسین و دست اندرکاران آن مانده نباشید گفت. در کشوری که در نقاط مختلف شان مدرسه به آتش کشیده می شود و تحصیل جرم و شغل معلمی و استادی گناه نا بخشودنی محسوب می گردد،اقدامات تعلیمی و آموزشی از پدیده های میمون و امید وار کننده است باید تلاش نمود از چنین مراکزی با تمام قوا و توان حمایت و حراست نمود تا در سایه آن قدمی برای ارتقای سطح علمی کشور برداشت.

۳-   به دلیل تجربیات تلخ گذشته در مدیریت نهادهای اجتماعی و احزاب گذشته این نکته را لازم و ضروری می نماید که مدیریت چنین مؤسسات علمی که جایگاه و پایگاهی در میان مردم باز می نمایند و عده به آن دل می بندند و روزنه امید واری باز می شود باید بر اساس متد علمی و اساس نامه ای که روشن و شفاف و گویا باشد اداره شود تا در فرایند مدیریتی از دخالت سلیقه ها و آسیب های قومی و قبیله ای و شخصی در امان باشد و الا دخالت دادن عوامل فوق می تواند یک تهدید جدی فراروی آن تلقی شود که آینده آن را تاریک خواهد ساخت.

۴-   رویکرد اصلی این نوع مؤسسات رویکرد تجاری و سود دهی است و این امر می تواند فوق العاده در امر آموزش و کیفیت تعلیم آسیب برساند و سرمایه گذاران به این مراکز به یک دکان و یا شرکت نگاه نمایند که اساس و مبنای آن بر سود و کسب بیشتر استوار است و توجهی به کیفیت و ارتقای همه جانبه آموزشی و تعلیمی نخواهد داشت از اینرو لازم است مدیران چنین مراکزی به این مهم توجه داشته باشند که جنبه تجاری آن بر جنبه آموزشی غلبه پیدا نکند .

۵-   نوعا سرمایه گذاران چنین مراکزی افرادی هستند که اهل بازار و تجارت اند و با ادبیات و فرهنگ تاجر و تجارت آشنا می باشند و همین امر ممکن است در بر خورد با محصلین و مجوعه ای مؤسسه از قبیل اساتید و مدیریت های داخلی بروز و ظهور یابد و به عوامل مؤسسات تحصیلی آن هم در سطح عالی از زاویه شخصیتی یک تجار نگاه نمایند و منزلت و شان مربی و متربی آن چنن که باید و شاید مورد توجه و احترام نباشد و همین امر ممکن است چالشهای جدی را بوجود آورد.

۶-  این مؤسسه ها با توجه به ماهیت تجاری آن فقط بچه های پول دار می تواند درس بخواند زیرا فیس گران و بالای آن فقط از عهده صاحبان سرمایه و مکنت بر می آید که تعداد این افراد در میان مردم ما بسیار اندک و ناچیز است و طبیعی است که چنین مؤسساتی در اختیار کسانی غیر از قشر محروم و مستضعف جامعه می باشد حال سؤال این است که نقش چنین مؤسسات آموزشی در تعلیم بچهای که پول ندارند اما استعداد و انگیزه بسیار بالای برای تحصیل دارند و در آرزوی نشستن در پشت نیم کت های موسسه می باشند چیست؟ آیا چنین مؤسسه های برای حتی یک نفر فقیر و بی پول این سرزمین اما تشنه علم و دانش در نظر گرفته شده است؟ بجا و نیکو است که مدیریت محترم این مؤسسات حد اقل در هر تیرم و یا در یک دوره تحصیلات عالی برای یک نفر بله برای یک نفر بچه هزاره مستعد و دارای استعداد قوی و جویای علم اما بی پول جایی در نظر بگیرند و از عواید شان برای تحصیل این گونه افراد خرج نمایند باور کنید می توانید. وه که شاد نمودن دل یک بچه محصل بی پول چقدر زیبا و باشکوه و بزرک است!

ساختمان موسسه خواجه عبدالله انصاری

 

تذکر :

الف: این مؤسسه واقع در شهر هرات،سرک ولایت، خیابان نوایی واقع می باشد که یک ساختمان شش طبقه همه تشکلاتی آموزشی و اداری شان را در خود جا داده است.   

ب: بنده وقتی در جاغوری بودم فردی که با مدیریت خواجه عبدالله انصاری مشکل شخصی داشته بنام من(غفوری) مطالبی در باره آقای رضایی نوشته است و هرچه عقده داشته بنام من سر آقای رضایی خالی نموده است که لازم میدانم برای روشن شدن افکار عامه عرض نمایم که بنده در هیچ سایتی و مجله ای و … علیه شخص آقای رضایی موسس موسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری و یا مجوعه خواجه عبدالله انصاری چیزی نگفته و ننوشته ام و مطالب عنوان شده به نام بنده را قویا تکذیب نموده و این کار را منافی با اخلاقی انسانی میدانم امید وارم برادری که با آقای موسی رضایی مشکل دارد این شهامت را داشته باشد که از پشت نقاب نامردی خارج شده مردانه سخنان خود را ابراز دارد نه اینکه ناجوانمردانه و قایم شدن و از زبان دیگران سخن بگویند خدا به همه مریضان شفای کامل عنایت نماید.

غفوری ۳/۷/۱۳۹۰٫

+;نوشته شده در ;یکشنبه سوم مهر ۱۳۹۰ساعت;۱۰:۵۵ توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;

1,517بازدید

۶ دیدگاه »

 1. علی حسین مظفری میزان ۳, ۱۳۹۰ در ۷:۴۸ ب.ظ -

  یکشنبه ۳ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۴۸

  سلام خدمت همه شما و مومن زاده گرامی .
  من هم افتخار دار م که شاهددانشگاه خصوصی که توسط آقای رضایی تاسیس شده است و در همین رابطه هرنوع مطالب و معلومات بخواهید من که فعلادرهراتم درخدمت هستم.
  موفق باشید

 2. یوسف ج ازچغچران میزان ۳, ۱۳۹۰ در ۷:۵۷ ب.ظ -

  یکشنبه ۳ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۵۷

  جناب غفوری
  قبل ازهمه به همان قول معروف نیمه پور گیلاس را ببینید
  مطالب ضدونقیص راب نشر رساندید درقسمتی موسسین موسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری را رهنمائی کرده اید که چنین باشد وچنان ودرقسمتی دیگر آنرا کامل ترین موسسه تحصیلات عالی دانسته اید که همه چیز رادرخود دارد بهرصورت ایجاد چنین موسسات که طبعا ازطرف آدم های بقول شما دکاندار میباشد ، مفید بوده و انگیزه آنان قابل تحسین.
  بنده تقریبا سه ماه قبل درجریان سفری که به هرات داشتم سری به این مرکز تعلیمی زدم ، باور کنید روحیه ام تازه شد وتصوری دیگر ازهرات درذهنم بوجود آمد هراتی که سه چهارسال قبل هزاره بودن و شیعه بودن جرم بود و برای عزاداری امام شان جمعیتی از هزاره های هرات عزادارشد امروز همین هزاره بزگترین مرکز تحصیلی را در آن ایجاد کرده وبا تشکیل آن خار چشم دشمنانش شده است. به امید اینکه این مرکز درآینده نزدیک کسانی را تحویل جامعه هزاره دهد که هرکدام مهره شود و جمعیتی را رهبری کند

 3. غفوری میزان ۴, ۱۳۹۰ در ۸:۵۳ ق.ظ -

  دوشنبه ۴ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۸:۵۳

  برادر عزیز یوسف از چغچران باسلام از این که سری به این سایت می زنی به شما خوش آمد می گویم
  اما بردر عزیز از اینکه فرموده ای بنده مطالب ضد و نقیض گفته ام کمی بی انصافی است مطلب اگر تناقض نما است به این دلیل است که بنده هم جنبه بهای مثبت را متذکر شده ام هم جنبه های منفی آن را و نقد هم هم همین است که باید از جنبه های مثبت شان گفت و هم از جنبه های منیفی امید وارم که موفق باشی

 4. ج جاغوری میزان ۵, ۱۳۹۰ در ۹:۴۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۵ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۴۸

  سلام دوسـت عزیز

 5. هزاره میزان ۹, ۱۳۹۰ در ۷:۱۷ ق.ظ -

  شنبه ۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۷:۱۷

  خوب بود خدا را شکر اگر خوب ادامه پیدا کند.
  راستی قسمت دوم شعر اقبال که از اول بروشور نقل شده است تا آنجا که من در ذهن دارم چنین است:
  از گشاد او گشاد اسیا
  در کساد او کساد آسیا
  امید میرود که بروشور نویسان دقت کافی کنند

 6. مهاجر اسد ۵, ۱۳۹۱ در ۳:۵۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۵ مرداد۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۵۳

  ای کاش شما بزرگان اندیشمندان و روشنفکران جاغوری کاری کنید که غرور ناسیونالیست گرایی عوام جاغوری از بین برود بسیار از عوام شما وحشت دارم که همواره ساز ناساز می زنید با سایر ملیت های هزاره