ماهنامه پاتو – بخش غنچه ها

مدبریت ۲:۰۳ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

بنام پروردگار

غنچه ها :ماهنامه ی تعلیمی ، هنری واجتماعی

ویژه : کودکان و نوجوانان

صاحب امتیاز:  مجمع فرهنگی نور

مدیرمســــول:   بنفشه هما

سردبــــــیر:  خاتمه یوسفی

هیات تحریر:

پروین ، شمسیه، نسیمه بهار، صابره یاوری، صالحه نظری ، صالحه حسینی، اسحق علی احساس، محمد نسیم حیدری ، محمد رفیع، مرضیه نظری، مرضیه دانشور و …

مراکز پخش: پاتو، دوکان علی اکبرمحسنی؛ سنگماشه، کتاب و قرطاسیه فروشی مفید ؛

انگوری، کتابفروشی آشنا.

حروف چین: محبوبه حیدری، صبورجان و لطیفه شیدا

همکاران انترنتی: حسن سحر ، محمد جلیل نایل و محمد علی سروری

صـــفحه آرا:  استا د سحر

از سیزده رجب تجلیل با شکوه به عمل آمد

همایش بزرگ قرآنی فرهنگی در  پاتو جاغوری

۱: روز جمعه ۲۷/۳/۱۳۹۰ به مناسبت ولادت با سعادت حضرت علی علیه السلام جلسه ی با شکوه مردم با شرکت انبوه اصناف مختلف خصوصا جوانان و ورزشدوستان برگزار گردید این جلسه که به مناسبت  میلاد مولا علی علیه السلام و نیز برای شروع مسابقات سخنرانی میان شاگردان ۵ مکاتب پاتو و همچنان تقسیم جوایز و تحایف برای تیم های برنده مسابقات ورزشی ( جام همبستگی پاتو) در سالون اجتماعی پاتو برگزار گردیده بود ، ابتدا با برنامه جالب و دلچسب توسط شاگردان دار القرآن آغاز یافت. و شاگردان در این محفل به ایراد سرود و سخن پرداختند. پس از پایان یافتن دور اول (برنامه ویژه مولودیه امام علی علیه السلام) دور دوم برنامه ((مسابقه سخنرانی میان شاگردان دور لیسه)) تحت عنوان ( مسؤلیت انسان در جامعه) شروع شد و با استقبال گرم شنوندگان مواجه شد. در این محفل شاگردان دور لیسه به ایراد سخن پرداخته و با رعایت دقیق قوانین و نظم سخنان را در میان گذاشتند و توسط سه داور در بخشهای: جرأت و اعتماد ، حرکات و درست خوانی توسط استاد بشارت، استاد همدرد و اقای نظری امتیاز می گرفتند. که از این جمله: از صنف دوازدهم شوکت هویدا و از صنف یازدهم : محمد جان علیزاده، احمد هومان، امین الله یوسفی، نسیمه بهار و اسحق احساس. و همچنان از صنف دهم:  کبیر مبارز، عزیز احمدی، نسیم ، هادی ، صالحه، عاقله حیدری، سلیمه، کبری و حبیبه،  هرکدام به نوبه ی خویش راجع به اهمیت وظیفه شناسی انسان و درک وظیفه و مسؤلیت انسان در جامعه صحبت نمودند. و خواطر نشان کردند که اکثرا مشکلات که بیشتر در اجتماع ما به وجود آمده و می آید. بخواطر اینست که ما وظیفه و مسؤلیت خود را نسبت به خود، خانواده، مردم و جامعه ی خویش ادا ننموده ایم. و لازم است که هرکدام احساس مسؤلیت نموده و وظیفه شناس و مسؤلیت شناس باشیم. و همه باهم در یک فضای اتحاد و همبستگی دین خویش را ادا نماییم. تا باشد که شاهد فردای بهتر از امروز خود باشیم.

ما طی یک فراخوان از همه شرکت کنندگان خواستیم که متن سخنرانی خویش را برای نشر در ماهنامه به ما بسپارند ولی تعداد محدود از مقالات بدست  ما رسیده  است که قرار است تمام آن سخنان را در یک ویژه نامه به نشر بسپاریم.

و در قسمت سوم و اخیراین برنامه، جوایز تیم های برنده در (جام همبستگی پاتو) به تیم های مربوطه توسط استادان و معززین و موسفیدان خییرمنطقه داده شد. که تیم های برنده هم از طرف کمیته ورزشی لیسه های پاتو، و هم از طرف مردم با اهدای دسته های گل و… احساسات خود را به نمایش گذاشتند و استعداد ورزشی دوستان ورزشدوست را بیشتر رشد داده و شگوفان نمودند.

۲: روز جمعه ۳/۴/۱۳۹۰ مسابقه سخنرانی میان شاگردان دور متوسطه

تحت عنوان:( مکتب، خانواده و جامعه) با شرکت بیشتر از شاگردان و علاقمندان برگزار گردید. سخنوران این برنامه:

مرضیه ، صدیقه، عارف، حسنیه، نسیم، رجب، کریمه، عادله، جلیل، ضمیره،   حوافیاضی، زکی، محبوبه،  مرتضی ، عادله ، زیبا ، عطاالله، رفیع، شمسیه، نعمت الله، محمد حنیف ، سایره ،‌هادی ، خالقداد، زهرا، حنیفه ، محمد آصف محبت، گلثوم ، قدرت الله ، محمد جمعه، شکریه ، جاوید ، لیلا، شریفه ، فرزانه، شاولی ، عبدالحکیم، دردانه، شکیله، گلثوم ،صابره، رحمانه، زهرا رضایی، شکیبا، عاقله، راضیه، راضیه عبدالقیوم، و ریحانه بودند و هرکدام با جرأت تمام، حرکات خوب و تسلط نسبتا خوب بر درست خوانی ، به ایراد بهترین سخنرانی ها پرداختند

مکتب: محمد جمعه سروری

….مکتب مقدس ترین جای برای رشد اطفال یک ملت است ولی متاسفانه که در جامه پاتو متب جهره حقیقی خویش را از دست داده است چونکه مکتب به میدان رقابت های منفی که بسیار زشت است تبدیل شده است. به نظرم هر قدر بیشتر به مکتب توجه صورت گیرد، به همان اندازه فرزندان لایق را به دامان مهر پرورش پرورش می دهد….

مکتب: محبوبه هاشمی

…. مکتب خانه شخصیت سازی است پر از محصول گوناگون که در فضای زیبا و خوشگوار آن انسانهای چیره دست پرورش یافته و از آن: داکتر، انجنیر و پروفیسور و… را تحویل جامعه تقدیم می کند. انسانهای نابینا را بینا سازد . مکتب چشمه سار است که عطش و تشنگی فرزندن جامعه را ا زچشمه های فکر و عقل سیراب می کند….

مکتب : محمد حنیف

… مکتب جای سازندگی است، جای معنویت است که ما توسط آن تتوانیم که سرنوشت خود ، سرنوشت ملت و مردم و سرنوشت کشورمان را از این مکان رقم بزنیم ما باید با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم کنیم…

مکتب: آصف محبت:

….ای شاگردان معارف! اگر می خو
اهید فردا آینده ساز و سرنوشت ساز و رهبر و پیشوای یک جامعه باشد، پس راه مکتب را دنبال کنید زحمت بکشید. درد و رنج زندگی را تحمل کنید صبر و استقامت داشته باشید. اگر شما صبر و استقامت داشته باشید هر عظیمی نزد شما کوچک، هر مشکل آسان،‌هر سختی نرم خواهد شد و ما باید خود غم خود را بخوریم و بحال خود بیاندیشیم. کرزی و هوادارانش غم ما را نخواهند خورد

به هر سو معدن ما تیر کردند.  به خورد و برد خود را شیر کردند.  نمودند هر یکی بر خود تلاشی  ندادند بهر ما یک چمچه آشی….

۳ : روز جمعه ۱۰/۴/۱۳۹۰ به مناسبت عید بزرگ مبعث پیامبر گرامی اسلام سخنرانی دور ابتداییه تحت عنوان( قرآن و اهل بیت )  سخنوران این بخش: از لیسه نسوان پاتو: صالحه محمد امین ، نفیسه ، سمیه، شکیبا، ملیکه، عالمه، از لیسه ذکور: محمد حنیف، ازمتوسطه شهید قربانعلی: ثریا علی شاه ، یزدان علی ، زکی فیاضی، حسین پاکدل، زاکر، سلیم از مکتب ابتداییه کاریز: فاطمه رضایی، مرضیه علی جمعه، محمد فهیم، لطیفه، فاطمه، نوروز علی و از مکتب شهید نظری: محمود محمدعیسی ، سمیع الله، کریم داد، رحمت الله، اسدالله، بودند. در این مسابقه شاگردان خردسال با زیبایی خاص در باره اهمیت قرآن ، فراگیری ، آموزش آن ، فهم فرامین و دستورات قرآن و زندگی با قرآن و مبارزه با برنامه های ضد قرآنی ( قانون جنگل) سخن ها گفتند و همچنان اهلبیت ( چهارده معصوم) را به عنوانان معلمین قرآن ، پاسبانان ارزشهای اسلام و قرآن و معلمین و هادیان راه سعادت و خوشبختی دانستند و گفتند که ما در مکتب خویش بهترین کتابها و بهترین معلمین را داریم که کتاب ما قرآن و معلم ما امام زمان علیه السلام است. پس ما نباید در خواب باشیم. و در تاریکی جهل گم. و قابل یاد آوری است که شاگردان دور ابتداییه پرشورتر از متوسطه و متوسطه با علاقه تر از شاگردان دور لیسه در این همایش شرکت ورزیده بودند.

۴: روز جمعه به مناسبت ولادت امام حسین (ع) حضرت ابوالفضل (ع) و امام زین العابدین(ع) مسابقه تلاوت قرآن کریم با شرکت عموم شاگردان از دوره های ابتداییه، متوسطه و لیسه از مکاتب مختلف پاتو برگزار شد که در این همایش قرآنی شاگردان و قاریان محترم:

از مکتب متوسطه شهید قربانعلی: گل اندام ، شگوفه، محمدهادی، عبدالحکیم، زکی ، محمد نسیم، عادله، یزدانعلی و از لیسه نسوان: عادله حقجو، محبوبه ، شکیله، راضیه، صابره ، لطیفه، مرضیه، حسنیه و خاطره و از لیسه ذکور اسدالله علی مدد،‌عنایت الله، محمد جمعه، نعمت الله هادی محمد اصف، ابتداییه کاریز: خداداد، احمد زکی، فاطمه عوضعلی، فاطمه چمن علی،حمیرا، شکیلا، عادله  و صالحه. و از مکتب شهید نظری: فاطمه چمن شاه، محمود، عزیزالله کامله علی مدد، ملیکه مرضیه شاه گل و شریفه ولد محمد داود شرکت ورزیده بودند.

۵: طی یک گرد همایی بزرگ مسابقه پرسش و پاسخ  بر گزار گردید

در این مسابقه  به ۵۰ سوالات چهار جوابه ( معلومات دینی) راجع به مبانی فکری، اخلاق، و احکام جواب گفتند و قابل زکر است که در بخش معلومات دینی و مضمون قرآن شاگردان بیش از هر مضمون دیگر ضعف از خود نشان دادند و متاسفانه مشکلات زیاد داشتند و البته همه یگسان نبودند و شاگردان از صنوف پایین شاید بعضا بیشتر از شاگردان صنوف بالا میدانستند و ضروری است که در این دو مضمون هم جدی کار صورت گیرد.

روز یگشنبه مصادف با ۱۵ شعبان میلاد امام زمان علیه السلام با تلاوت قرآن کریم  توسط حسین بخش جان و ترتیل خوانی گل اندام فیاضی مجلس آغاز یافت. گروه سرود دار القرآن نور توسط شمسیه و عادله حمد خداوند را بجا اورد و حسین پاکدل در موضوع روز سخنرانی نمود، برادر علی داد سروری به مردم با سرودش مانده نباشی گفت. زکی فیاضی از صنف دوم سخنرانی نمود و آنگهی رفیع الله حسینی سخنرانی کرد فاطمه جان و زهرا جان ( الا که راز خدایی خدا کند که بیایی ) و… را زمزمه کرد با سخنرانی حوا فیاضی برنامه ادامه یافت اتحادیه همبستگی میدان سردو بسیار جالب و دیدنی را به نمایش گزاشت. که با لباس زیبای محلی و سبک جدید اجرا گردید.

جمع از ورزشدوستان و شاگردان کلب شاهین پاتو به نمایش های رزمی پرداخت .استاد رسولی سرمعلم محترم لیسه سروری برادران با معیت یکی از استادان استاد موسوی و جمع بزرگ از شاگردان شان به این جمع پیوستند و روحینا یکتن از شاگردان این لیسه به ایراد مقاله زیبایی پرداخت. گروه هنری نور(رموز آفرینش جهان) را که یک درامه علمی، انتقادی و تفریحی بود به نمایش گزاشتند استاد بشارت، احمد هومان، ولی علیزاده از دیگر سخنرانان این محفل بودند.

مصاحبه با قرآن در باره امام زمان علیه السلام. توسط : نسیم حیدری و رفیع حسینی اجرا شد. در اخیر برنامه مردم احساس خستگی به خود راه نداده و سراپا منتظر شنیدن نتایج مسابقات فرهنگی قرانی بودند و نتایج به گونه ذیل اعلان گردید.و دوستان هرکدام با اعطای تحفه ها و جایزه ها شاگردان شایسته مکاتب پاتو را تشویق نمودند. وموسفیدان و استادان جوایز را به شاگردان اهدا کردند. و این جوایز و این مسابقات توسط محمد و ازاده فرزندان اقای ناصر نوری از آکسفورد انگلیس تمویل گردیده بود.

کسانی که جایزه های هنگفت اورده بودند عبارت بود از:

داکترصاحب غلامحسین و اقای عباس نظری ، اقای مطهری یکتن از همکاران مجمع فرهنگی نور ، اقای همدرد سرمعلم محترم مکتب ابتداییه کاریز

و اقای محمدعلی علیزاده سرمعلم  محترم مکتب ابتداییه شهید نظری میدان، اقای هادی علیزاده،

بهترینان دور لیسه  اسحق احساس  نسیمه بهار  شوکت هویدا و
محمد هادی

بهترینان دور متوسطه : حوا فیاضی عارف آصف و رفیع

بهترینان دور ابتداییه : فاطمه ، محمود، پاکدل، زکی و مرضیه

چه خبرها؟ فاطمه فروتن

۱: دور سوم انتخابات ریاست نهاد دانشجویی پاتو برگزار شد.

در این انتخابات که در موسسه تحصیلات عالی غرجستان برگذار گردیده بود، ضیا غریب از میان سه کاندیدا با کسب اکثریت آرا به حیث رییس نهاد و به تعقیب آن : اسدالله بهار، گل شاه نوری ، طاووس همدرد، احسان الله فرزان و طالب ساحیل . به حیث اعضای شورای عالی با رای اکثریت اعضای این نهاد راه یافت.

۲: سیمنار تحت عنوان (جایگاه مشارکت مردم در نهادها و سازمان ها) برگزار گردید.

این جلسه که در راهیان ساینس به همت کمیته فرهنگی نهاد دانشجویی پاتو برگزار گردیده بود، درآن سخنرانان: خلیل اسیر، حسین بهنود، انیسه سحر، نماینده از انجمن جوانان افغانستان و نماینده از دانشجویان دهمرده گلزار هر کدام به ایراد سخن پرداخته و بر ضرورت مشارکت گسترده مردم در نهادها و سازمانهای اجتماعی تاکید ورزیدند.

۳: مسابقات فرهنگی در پاتو خاتمه یافت.

این مسابقات که به مدت ۶ هفته  به طول انجامید جمع زیادی از شاگردان را به خود جلب کرده و بالاخره ۲۶ تن از شاگردان را به عنوان شاگردان برتر و نخبه انتخاب گردیدند.

۴: مکتب متوسطه شهید قربانعلی به زودی راه اندازی می گردد.

۵: محصلین پاتو در کابل از نبود جای و سرپناه مناسب با مشکلات زیاد مواجه اند.

شاگردان دختر و پسر پاتو  بر خلاف دیگر شاگردان با عالم از مشکلات روبرو اند. و دیگر شاگردان مناطق مختلف که توسط مردم و عده ی از تاجران صاحب منزل ، و سرپناه اند. شاگردان پاتو در بدتر ین شرایط و امکانات درس میخوانند. و این مشکلات برای دختران چند برابر  می شود.

۶: مکتب شهید نظری مورد حمایه مالی جمع از دوستان خارج قرار گرفت.

جاه دارد که از دوستان عزیز و مهاجرین درد آشنایی خود تشکر کنیم آنانی که برای ساخت مکتب شهید نظری میدان گام بلند برداشته و از گوشه و کنار احساس مسولیت از خود نشان داده است و کمک نموده اند. خوب است تا  از طرف شاگردان دختر و پسر این مکتب که در تابستان به گل های پژمرده می مانند و در خزان و زمستان چون برگ تن و جانشان از سرمای سوزان می لرزند از یکایکشان تشکر کنیم و خیلی بجاست که دوستان ما در قسمت مکتب ابتداییه کاریز نیز چنین اقدام خیرخواهانه نمایند. راستش ما وقتی هرکدام برای خود قصر چند منزل ساخته می توانیم برای شاگردان و فرزندان جامعه خویش نیز میتوانیم مکتب بسازیم به شرط که نیرو و انرژی خود را صرف محرومیت زدایی نموده و خوده به خواب نزنیم .و گفتنی است که (هرکه به زیردستانش رحم نکند به جور زبر دستان گرفتار آید.

۷: مسجد ابالفضل سرقول نیازمند همکاریهای دوستان اند.

این مسجد به همکاری مردم خیرخواه منطقه و جوانان مهاجر در کشورهای خارج و نیز مردم شریف پاتو و قریه جات جاغوری طبقه اول آن ساخته شده و برای اعمار طبقه دوم آن به همت و همکاری مومنین خیرخواه نیازمند است

مکتب اتبداییه شهید نظری بازسازی می گردد

عدم توجه و همکاری دولت فاشیست به ساخت ساختمان مکتب ابتداییه شهید نظری (میدان) پاطو-جاغوری اهالی خیر خواه  این دیار و فرزندان غیور مهاجر این دهکده را بر آن وا داشته اند تا اقدام به ساخت این مکتب نمایند  تا نهال های امید این سرزمین را از آفت سوزان تا بستانی وقحطی عاطفه و سرمای کوشنده زمستانی نجات دهند!…
لیست کمک کنند گان برای ساخت مکتب شهید نظری از کشورهای اروپایی و استرالیا:

۱

علی داد حسینی ترنوا

۷۰۰ $ استرالیایی

 

حاجی شوکت میدان بالا

۲۰۰ $

۲

ضیا احمدی میدان بالا

۲۰۰ $​​​​​​​ ​​

 

زمان شکوری میدان پایین

۲۰۰ $

۳

رضا سرامد سوختاله

۲۰۰ $

 

مجموعه پول جمع شده از استرالیا

۴۴۵۰ دالر استرالیایی

۴

نجیب بدرزار

۵۰ $

 

خادیم حسین سرامد سوختاله از سویس

۱۰۰ فرانک

۵

اقبال خوربوطه

۵۰ $

 

right>جانعلی جاغوری سویس

۱۲۰۰ فرانک

۶

صندوق خیریه نجفیان میدان بالا

۴۰۰ $

 

سخی داد علی زاده سویس

۵۰ فرانک

۷

خادیم فیاض قوناغ

۳۰۰ $

 

مبلغ مجموعی از سویس به افغانی

۷۰۰۰۰ هفتاد هزار افغانی

۸

حاجی حسین بخش میدان پایین

۳۰۰$

 

ایتالیا
امین سوختاله

۱۰۰ یورو

۹

جاوید سیدنی

۲۰۰$

 

عبدالله اکبری سوختاله

۱۰۰ یورو

۱۰

خلیلی سیدنی

۲۰۰$

 

محمد جان آزاد میدان پایین

۴۰ یورو

۱۱

رشید هدا قوناغ پایین

۱۰۰ $

 

زمان آزاد میدان پایین

۱۰ یورو

۱۲

علی سیدنی

۱۰۰ $

 

محمدحسین یوسفی

میدان بالا

۵۰ یورو

۱۳

لطیف سیدنی

۵۰$

 

سردار حسین کاریز

۱۰یورو

۱۴

عوض بابایی سیدنی

۵۰ $

 

علی بابا سروری خشقول

۵۰یورو

۱۵

ولی سیدنی

۱۰۰ $

 

حیدر جعفری قوناغ پایین

۵۰ یورو

۱۶

علی خان سیدنی

۲۰۰ $

 

خداداد حسینی ترنوا

۱۰۰ یورو

۱۷

عوض میرزایی ترنوا

۲۵۰ $

 

سخی داد حسینی ترنوا

۲۹۰یورو+۵۰۰ یورو

۱۸

جواد میرزایی ترنوا

۲۵۰ $

 

لیاقت علی ترنوا

$۵۰۰

۱۹

نعمت الا صمدی میدان پایین

۲۰۰ $

 

قاسم ناصری میدان بالا

۵۰۰۰۰ افغانی

=ltr align=right>۲۰

حسین بخش قاش

۵۰ $

 

 

 

۲۱

داوود میدان پایین

۵۰ $

 

 

 

۲۲

عنایت خوربوته

۵۰ $

 

 

 

مبلغ ۵۰۰ یورو را آقای سخی داد حسینی قبلآ برای آغاز کارمکتب همکاری کرده و مبلغ جمع شده بعدی ۸۰۰ یورو از ایتالیا میباشند،

لیست بالا به همکاری دوستان ما علی داد حسینی غرب استرالیا، نعمت الله  صمدی ملبورن استرالیا، حاجی حسین بخش سیدنی استرالیا، و سخیداد حسینی ایتالیا ترتیب داده شده ، و جا دارد از تمام فرزندان غیور پاتو که برای ساخت مکتب شهید نظری (میدان) همکاری نموده اند سپاسگزاری و قدر دانی نماییم و امیدوارم که عزیزان ما هیچ وقت آن سرزمین آبایی و مردم خود را فراموش نکرده و دست یاری بدهند. و همچنان آنعده دوستانیکه وعده همکاری داده بودند و یا میخواهند همکاری کنند همچنان تشکری مینماییم!
بخاطر ندانستن محل تولد دوستانیکه کمک کرده اند محل سکونت فعلی آنها نوشته شده و از کمی و کاستی گزارش پوزش می طلبم،

تشکر از مسولین ماهنامه پاتو برای نشر این گزارش . عبدالکریم نجفی

دوستان همکار که در گوشه و کنار دنیا قرار دارید از لطف و همکاریتان بی نهایت سپاس از همکاران خورد سال و بلند همت خود محمد جان و ازاده جان سپاسگزازیم برای تداوم و طولانی نمودن عمر این فعالیت ها و نشرات چشم براه کمک های فکری و اقتصادی ( فطره روزه) برای دار القرآن نور پاتو هستیم  شادکام باشید

+;نوشته شده در ;پنجشنبه بیستم مرداد ۱۳۹۰ساعت;۱۴:۳ توسط;مدیریت بخش پاطو – اخلاصی; |;

977بازدید

کامنت بسته شده است.