ماهنامه پاتو – شماره هفتم (۷)

مدبریت ۱۰:۴۶ ب.ظ ۱

 گپ اول< ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هر چه بگندد نمکش می زند   وای به روز ی که بگندد نمک

تأمین و استحکام صلح در افغانستان و عبور از عقب ماندگیهای مختلف اجتماعی ، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی درجهت پیشرفت و رفاه از اولویت های اصلی و اساسی جامعه ی افغانستان است. هرچند ریشه های فقر و عقب افتادگی در تمام سطوح حیات در افغانستان به گذشته بر میگردد، اما بی ثباتی و جنگ در سه دهه ی اخیر دامنه ی فقر و عقب ماندگی را در این کشور عمیق و گسترده ساخته است. یکی از نکات قابل پرسش این است که چگونه می توان دشواریها و موانع پر خم و پیچ این مسیر را پشت سر گذاشت؟ ثبات و ترقی اجتماعی در چه بستری ایجاد می شود و زمینه های تکوین و گسترش این بستر مستلزم چه نوع شرایط و ابزار است؟

تحلیل ها و نظریات متفاوت و متعددی در پاسخ به پرسش های فوق ارائه می شود. برخی تحقق صلح و ثبات درکشور را به تقویت نیروهای نظامی و امنیتی پیوندمیدهند. برخی بسوی تحقق صلح و ثبات از دریچه ی پیشرفت و انکشاف اقتصادی می بینند. عده ای بازگشت ثبات و صلح را به قطع عوامل خارجی جنگ سراغ میکنند. جمعی دیگر موجودیت یک نظام عادلانه و سالم سیاسی را با گردانندگان و مدیران شایسته و دارای دید و استراتیژی ملی موجب تأمین و استحکام صلح و ثبات تلقی می نمایند.

دراین تردیدی نیست که تمام این دیدگاه ها و باور ها گوشه هایی از عوامل و زمینه های ثبات و پیشرفت را درکشور بازگو می دارد؛ اما این ها، تمام عوامل و زمینه های تحقق صلح و ترقی در افغانستان محسوب نمی شوند.

صلح و ثبات تنها عدم جنگ نیست که با تقویت نیروهای های نظامی و امنیتی، جنگجویان را مغلوب بسازند و آنها را سرکوب کنند.

صلح و ثبات با علم، آگاهی، آزادی، رفاه، عدالت، قانونیت، نظم و اخلاق اجتماعی، تعمیم فرهنگ متعالی و تقویت ارزش های انسانی و با رشد و استحکام بنیاد های مدنی پیوند ناگسستنی دارد. این پدیده ها را نمی توان از طریق تقویت نیروهای امنیتی و نظامی و پیروزی آنها در جنگ بر جنگجویان طالب و القاعده بدست آورد. راه رشد و گسترش فرهنگ صلح و ثبات، و راه ترقی و پیشرفت افغانستان در تمام عرصه های زندگی تنها از دروازه ی معارف عبور میکند.

معارف در کشور جنگ زده و عقب مانده ی افغانستان، راه حل عبور از بحران ها و معضلات گوناگون و متعدد است. در نبود معارف و در فضای نامساعد رشد و انکشاف معارف، جهل و ضلالت گسترش می یابد. و درفضای جهل، دشمنی با علم، صلح، قانون، عدالت و ترقی بوجودمی آید وبه جای این ها خشونت، کینه، تروریزم ووحشت رشدمی کند؛ مکتب ها سوختانده می شوند و معلمین قربانی تیغ جهل و تاریکی می گردند.

انکشاف معارف در کشور جنگ زده، بی ثبات و عقب مانده ی افغانستان از اولویت های اساسی در حیات فردی و اجتماعی کشور ما است. تأمین صلح پایدار و تحقق زمینه های رشد و پیشرفت در تمام عرصه های حیات فردی و اجتماعی به توسعه و تعمیم معارف با کیفیت و نیرومند بستگی دارد. اما معارف را چگونه می توان در سراسر کشور در هردو عرصه ی کمیت و کیفیت توسعه و تعمیم بخشید؟

اتخاذ راه ها و اسلوب نو در فراگیری بهتر و مؤثر زبان تعلیم و تحصیل در تمام دوره های مکتب به خصوص در دوره ی ابتدایی و متوسطه یکی از الزامات توسعه و ارتقای کیفیت معارف است. شیوه ی ناقص و غیر مؤثر تعلیم و آموزش زبان در دوران ابتدایی و دوره های متوسطه و ثانوی مکتب یکی از معضل های اساسی برای شاگردان است که کیفیت پایین تعلیم شاگردان در فراگیری مضامین درسی و استفاده از مأخذ بیرون از حوزه ی درس، ریشه در آن دارد.

انکشاف و تقویت دروس علوم طبیعی و تکنالوژی در معارف افغانستان گام اصلی و اساسی در ایجاد معارف با کیفیت و نیرومند است. برای تقویت این امر مهم در معارف لازم است تا آموزش ساینس و تکنالوژی از دوران ابتدایی مکتب مورد توجه قرار بگیرد و زمینه های استفاده ی عملی از آموخته های علوم طبیعی و تکنالوژی برای دانش آموزان و دانشجویان معارف مساعد شود.

موانع انکشاف و پیشرفت معارف در افغانستان به عوامل مختلف بر میگردد. از

1,025بازدید

یک دیدگاه »

  1. خرمی جدی ۱۴, ۱۳۸۸ در ۷:۵۹ ب.ظ -

    دوشنبه ۱۴ دی۱۳۸۸ ساعت: ۱۹:۵۹

    هر دم از این باغ بری میرسد !
    برار گل آقای اخلاصی مدیر محترم منطقه پاطو سلام و درود بر شما و تمام پاطو نیشنان ، خوشحالیم که شما را در جمع نگارندگان (( جاغوری یک )) میبیبنیم ! دوست عزیز : دیر آمدی اما واقعا سیر آمدی !!؟ آخر جان برادر کم کم اگر مطالب خود یا دیگر پاطو نیشنان را در اینجا پست کنید خوب است کمی به حال خوانندگان بیچاره هم رحم کن که بتوانند بخوانند و چشمان شان مورک زرگ نشود !! هر چه نوشته اید در مورد گندگی نمک درست ولی برار گل : مطالب شما بسیار ایدآل و برای جامعه ما کمی غیرواقعی و غیر عملی است به مثل معروف : گویند مردم نان نداشتند بخورند دختر ظاهر کل میگفت : چرا مرغ پلو نمیخورند !!!!و حال طرح های جناب عالی همان مرغ پلو است فعلا راه عملی تر چیست ؟ دوای درد فعلی مردم چیست ؟ چیزی که شما میگویید بسیار زمان بر است و نیش داروی پس از مرگ سهراب خواهد بود ………….. موفق باشید ………….. یا حق ……………..و