ما بدین در نه پی چشمت جاه آمده ایم

مدبریت ۱۲:۵۷ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

                                                                                                  احمد نوید “طنین
خانواده مقداد حسین پناهجوی افغان گفته اند که عضو فامیل آنها به قتل رسیده است .خانواده پناهجوی افغان که حدودآ سه هفته قبل در یکی از توقیف خانه های پناهجویان آسترالیا درگذشت، گفته اند که عضوی فامیل آنها چند روز قبل از درگذشت اش از سوی سایر پناهجویان تهدید به مرگ گردیده بود.
مقداد حسین ۲۰ ساله، افغانستان را به قصد آسترالیا  بخاطر تامین معیشیت زندگی بهتر ترک گفته بود لیکن مسئولین در یکی از توقیف خانه های آسترالیا موسوم به شییرجیر جسد موصوف را بتاریخ ۱۷ مارچ سال روان میلادی دریافت نمودند.
گزارش های رسانه ها در آن زمان حاکی از آن بود که موصوف خود را خود بسویله روجائی تخت خواب حلق آویزه نموده بود. لیکن خانواده موصوف گفته است که وی قبل از مرگش از سوی سه تن از پناهجویان دیگر تهدید به مرگ گردیده بود.
گل اندام، مادر فرد مذکور احساس ترس نموده و گفته است که پسرش به قتل رسیده است.
خانم گل اندام از مقامات مربوطه آسترالیا خواسته است تا جسد پسرش را به آنها سپرده و برگرداند. لازم به ذکر است که  اکنون خانواده پناهجوی مذکور در کویته پاکستان زندگی می کنند.
سخنگوی ریاست امور مهاجرین آسترالیا گفته است که تحقیقات در مورد درگذشت پناهجوی مذکور تا هنوز جریان داشته و تحت بررسی پولیس و مامورین بازرسی قرار دارد.  قرار گفته های سخنگوی ریاست امور مهاجرین آسترالیا اینکه آقای حسین کشته شده است یا خودش خود را کشته است، تا هنوز معلوم نیست.
حسن غلام، سخنگوی شورای هزاره ها برای آسترالیا گفته است که وی در مورد سلامت پناهجویان در توقیف خانه های آسترالیا شدیدآ مشوش و نگران می باشد.
آقای غلام همچنان در بخش از سخنان خود میگوید که ” همه آنها دچار مرض های روانی و روحی گردیده اند، تعداد آنها به حدی به این مرض سردچار گردیده اند که منجر به خودکشی فوری آنه به دستان خودشان می گردد. همچنان آنها  بسیار افسرده، مضطرب بوده و با  تمام انواع مرض های روانی دچار می باشد.”
بتاریخ ۳۱ مارچ سال روان میلادی ، مسئولین در  توقیف خانه پناهجویان موسوم به توقیف خانه کورتین جسد  یکی دیگر از پناهجویان افغان را در اتاقش پیدا کردند.
موصوف بعد از انتظار طولانی بخاطر شنیدن فیصله مقامات امورمهاجرین آسترالیا در مورد قبولی یا عدم قبولی اش، بسیار زیاد ناراحت و افسرده گردیده بود.
فرد مذکور حدودا ۱۰ ماه را در توقیف خانه پناهجویان بسر برد. البته باید گفته هرپناهجوی که بوسیله قایق خود را به آسترالیا می رساند، مکلف است تا مدت کمتر از یک سال را دریکی از توقیف خانه های  پناهجویان بسر ببرد در عین حال درخواست پناهندگی آنها از سوی مقامات ذیربط در جریان مدت زمان الزامی مذکور مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.
محمد محقق، نماینده مردم در پارلمان و رهبر وحدت اسلامی روز دوشنبه افغانستان را به قصد آسترالیا ترک گفت. هدف از سفر آقای محقق به آسترالیا ارایه اعتراضات و نارضایتی به کریس بوون، وزیر امور مهاجرین آسترالیا در مورد مدت زمان که هزاره ها در توقیف خانه ها این کشور بسر می برند و چگونگی مرگ  دو افغان جوان عنوان گردیده است.
آقای گفته اظهار داشت که ” تعداد از افراد مدت حدودا یک سال را در توقیف خانه پناهجویان به سر می برند و این امر من را شدیدا نگران و مشوش ساخته است.” آقای محقق همچنان افزود” من شخصا مخالف قاچاق انسانها میباشم و نیز طرفدار افرادی نیستم که بطور غیر قانونی وارد یک کشوری گردند لیکن این افراد با خطر مرگ مواجه بوده و روی این دلیل، به این کشور (آسترالیا) آمده اند. درخواستم از دولت این کشور آنست تا قضایای این فراد را مورد بررسی قرار داده و آنها مصون نمایند.”

با وجود آن، تحقق این امر خیلی ها ناممکن و غیر متحمل به نظر می رسد زیرا دولت آسترالیا با امضای توافقنامه در اوایل سال روان میلادی با دولت افغانستان پالیسی ها پناهجویی در این کشور را دشوار تر ساخته است. شایان ذکر است که براساس توافقانه منعقده فی ما بین افغانستان و آسترالیا، آسترالیا میتواند پناهجویان افغان را که واجد شرایط پناهندگی بناشند و درخواست پناهندگی شان رد گردیده باشد، جبرآ به کشورشان برگرداند.

+;نوشته شده در ;جمعه نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت;۱۲:۵۷ توسط;مدیریت وب سایت ; |;

619بازدید

کامنت بسته شده است.