مختصر معرفی منطقه زیبای سنگشانده به بهانه افتتاح یک مسجد در این منطقه

مدبریت ۳:۲۵ ب.ظ ۱۳

سلام دوستانافتتاح مسجد در سنگ شانده

سنگشانده یکی از مناطق زیبای جاغوری است که اگر  از مسیر راه انگوری به طرف مرکز جاغوری امده باشی ناگزیر بعد از انگوری و لوخک باید از این منطقه عبور نمایی . قرار گرفتن در مسیر مواصلاتی ناوه نیرو به مرکز جاغوری ، به اهمیت ان افزوده است . این منطقه در دامنه تیپه نسبتا بلندی قرار گرفته که جلوه خاض به منطقه داده است .

دیرو جمعه مورخه ۱۱/۹/۱۳۹۰ مراسم که به مناسبت افتتاح مسجد زینب کبری (س) در منطقه گیرو سنگشانده  برگزار گردیده بود  دعوت شده بودیم . در این مراسم جمع از علما ، روحانیون ، موسفیدان و مردم منطقه در جلسه حضور بهم رسانیده بودند .

راس ساعت ۱۱ جلسه با تلاوت چند از کلام الله مجید آغاز گردید و سپس آقای فیاض ملا امام گردنسنگ ، سنگماشه در جایگاه قرار گرفت . آقای فیاض ضمن تبریک بادی و اعمار مسجد جدید زینب کبری  گیرو سنگشانده  صحبت هایش را چنین آغاز نمود : ساختن مسجد کاری بسیار عالی است اما وقتی مساجد ساخته می شود باید دروازه آن باز باشد خدای نکرده یک وقت نشود که مسجد بسیار زیبا و مجلل ساخته شود اما دروازه آن بسته باشد .

افتتاح مسجد در سمگ شانده

بعد از آقای فیاض ملا امام منطقه در جایگاه قرار گرفت آقای امینی ملا امام منطقه گیرو سنگشانه از کمک های که در این مسجد صورت گرفته بود به نمایندگی از مردم سنگشانده ابراز قدر دانی نمود گفت : تشکر می نمایم از مسلمانان و خییران که لطف کرده به مسجد زینب کبری سنگشانده کمک نموده اند و ما توجه خییران را باز هم خواهانیم تا منزل دوم مسجد بصورت اساس ساخته شود و اما هیچ وقت دست خود پیش امریکائی ها و خارجی ها دراز نکردیم. بنا ما خواهان  این هستیم که دوستان در مورد کمک برای مسجد مذکور توجه خاص داشته باشند .

آقای ترجمان خلیل ضابط نیز به نمایندگی از جوانان سنگشانده برای برگزاری احکام شرعی به مهمانان و موسفیدان منطقه وعده سپرد که دروازه این مسجد همیشه برای مردم باز و مراسم های مذهبی  به مناسبت های مختلف برگزار خواهند نمود. اما همکاری و تشویق ملا امام و مردم منطقه را بخاطر منسجم ساختن جوانان خواهانیم .

در آخر از کسانی که بشتر در ساختن مسجد مذکور تلاش ورزیده بودند با چپن و کمپل ها قدرانی بعمعل آورند و مهمانان نیز از تحایف محروم نماند .

همچنان  مختصر مصاحبه ی داریم با جناب محترم آقای ترجمان  محمد خلیل نماینده  محترم منطقه سنگشانده جاغوری :

در آغاز از جناب محترم  آقای محمد خلیل  صمیمانه تشکر می کنم که وقت گران بهای خود را در اختیار سایت جاغوری یک قرار داده است .

جاغوری یک : بنده مومن زاده هستم  گزارشگر سایت جاغوری یک  .  ابتدا از جناب عالی خواهش می کنم که خود را برای ما وخوانندگان پایگاه اطلاع  رسانی جاغوری معرفی بفرماید تا سوالات بعدی را خدمت تان به عرض  بر سانم  .

آقای ترجمان  محمد خلیل  ضابط : بنده محمد خلیل هستم از منطقه زبیای سنگشانده  نماینده  مردم سنگشانده – در ولسوالی جاغوری.

جاغوری یک : تشکر  از معرفی شما  جناب محترم آقای  محمد خلیل ضابط . خواستم که از فرصت استفاده کرده یک گزارش مختصر ی از  منطقه شما برای دوستان که در دیار غربت هستند تهیه نمایم شما هم لطف نماید با جاغوری یک ، (پایگاه اطلاع رسانی جاغوری ) همکاری نماید  .

 آقای محترم ترجمان ضابط ، سمگشانده بدون شک یکی از مناطق زیبای جاغوری است بسیاری شاید از این منطقه اطلاع کافی نداشته باشد لطفا مختصر معلومات در باره منطقه زیبای سنگشانده برای ما و خوانندگاه جاغوری یک ارائه نماید مثلا از نظر  :

جغرافیایی ، از نظر جمعیت و ملا بستی ، راه های مواصلاتی ، از نظر فرهنگی و از نظر اقتصادی و منابع درامدی آن مشکلات منطقه و . . مسایل بسیاری که دوست دارید دیگران از باخبر شوند و در حل ان با شما و مردم منطقه کمک نمابد  لطف نماید برای ما و دوستان ما که شاید تا حال با منطقه زیبا سنگشانده جاغوری و مسایل آن  اشنا نباشند معلومات دهید .

آقای ترجمان محمد خلیل ضابط : سنگ شانده یکی از مناطق زیبای جاغوری است قرار گرفتن در موقعیت نسبتا بلندی ، شکوه خاص به ان بخشیده است .

از نظر جغرافیایی :

سنگشانده  درجنوب شرق سنگماشه به فاصله حدودا ۱۸ الی ۲۰  کلومتری آن واقع است . که خود  سنگشانده  از نظر موقعیت جغرافیایی و حدودات آن چنین است :

از طرف شرقی به قریه سرتاله  

و از طرف غرب به قریه صوبه و غریبره

از طرف جنوب به قریه تبقوس

از طرف شمال به قریه داله و حیدر  موقعیت دارد .

بیش از ۱۰۰۰ نفر جمعیت می باشد این منطقه با این جمعیت متاسفانه از لحاظ راه موصلاتی مشکلات جدی دارد چون سرک بسیار خ
راب است خصوصا در زمستان مشکلات زیاد فراروی این مردم می باشد .

از طرف دیگر : سنگشانده  متشکل از قریه های خورد  مختلف است که به نامهای مخصوص به خود یاد می گردد از جمله آن جاها که نسبتا بزرگ و وسیع است : قریه پیتو  و گیرو که امروز خود تان نیز شاهد افتتاح مسجد گیرو آن منطقه می باشید .

 از نظر جمعیت و ملا بستی :

 منطقه سنگشانده دارای دو ملا بستی  است . از نظر خانوار حدودا  ۱۵۰ خانوار را در خود جای داده است . اگر میانگین هر خانوار را ۶ نفر به حساب بیاوریم حدودا  بالای ۹۰۰  نفر نفوس می گردد .

راه های مواصلاتی : جاده سنگماشه انگوری که بلاخره به شاهراه قندهار وصل می گردد از این منطقه می گذرد .

از نظر فرهنگی :

سنگشانده دارای یک لیسه بوده که به اسم لیسه هدایت سنگشانده یاد می گردد و این لیسه یکی از با سابقه دار ترین لیسه در جاغوری می باشد  این منطقه دارای  سه منبر ( مسجد ) بزرگ بوده که منطقه مذکور  از دانش مندان بسیاری برخودار می باشد .

از نظر اقتصادی و منابع درامدی آن :

پیشه این مردم مثل بقیه مردم جاغوری و هزارجات بیشتر زمین داری زراعت  و مالداری است  تجارت و کارگری ، حرفه بعدی این مردم است و بیشترین منابع مالی این منطقه توسط کارگران خارج از منطقه تامین می گردد . و بازار عمومی آن در سنگشانده واقع است مسافران آن در کشور های مختلف  از جمله پاکستان ، ایران ، کویت ، استرالیا و اروپا می باشند .

جاغوری یک : در اخر اگر کدام گفتنی داشته باشید سایت جاغوری یک در خدمت تان قرار دارد .

آقای ترجمان محمد خلیل ضابط : تشکر می نمایم از همه همکاران تان در سایت جاغوری یک که همیشه برای ارتقاء منطقه و مردم جاغوری تلاش می نمایند. خواهش ما از دوستان که همیشه برای ترویج فرهنگ مردم جاغوری تلاش کرده اند سایت جاغوری یک وشخص مومن زاده عزیز واقعا یک نعمت بزرگ برای جاغوری ها شده که از بسیاری مسایل ما و مردم ما را آگاه می سازد . وما باید قدر شناس ادم های حدمت گذار حود باشیم  گه خداوند به شما وهمکاران تان جزای خیر دهند .  ما نیز به نمایندگی از مردم منطقه از شما و همکاران تان تشکر می کنم .

گفتنی ها ومشکلات منطقه مثل بسیاری از مناطق دیگر فروان است  ولی انچه گه فعلا روی دست مردم مانده منزل دوم یا طبقه دوم  مسجد است.  ما به نمایندگی از مردم سنگشانده خواهان همکاری خیران و دوستان که همیشه کمک و همکاری با مردم خود داشته با منطقه سنگشانده نیز داشته باشند. از اینکه منزل دوم مسجد زینب کبری بنا به نبود امکانات و کمبود مالی مواجه بوده توجه دوستان و خییران را نسبت تکمیل ان خواهانیم .

جاغوری یک : در آخر متقابلا جا دارد یک بار دیگر از جناب محترم آقای محترم ترجمان صاحب محمد خلیل ضابط نماینده خوب مردم سنگشانده تشکر و قدردانی نماییم که لطف نموده با ما و سایت جاغوری یک همکاری نمودند .

تاگزارش بعد التماس دعا

مومن زاده – مرکزجاغوری زیبا 

+;نوشته شده در ;شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۰ساعت;۱۵:۲۵ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

2,287بازدید

۱۳ دیدگاه »

 1. تابش قوس ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۷ ب.ظ -

  شنبه ۱۲ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۷

  سلام برادر گرامی جناب آقای مومن زاده! بابت تهیه گزارش از سنگشانده عزیز من‘ از شما یک سنگشانده سپاس! مدتها بود که جناب رحیمی از من می خواست که گزارشی از قریه ام برای سایت جاغوری یک تهیه نمایم اما متاسفانه به دلیل تنبلیهای من و بدقولی بعضی از آغل والا در خصوص تهیه عکس این مهم به تاخیر افتاد تا اینکه امروز دیدم شما زحمت آن را کشیده اید.
  بوی وطن می دهی مانده نباشی!

 2. روح الله قوس ۱۳, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۲ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۱۲

  عکس بهتر نداشتی آقای مومن زاده از مردم که در حین افتتاح این مسجد شرکت کرده بودند و همچنین از نمای نزدیک این مسجد؟؟؟ تشکر از زحمات همیشگی تان.

 3. غربت قوس ۱۳, ۱۳۹۰ در ۶:۵۴ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۵۴

  با سپاس و تشکر فراوان از برادر مومن زاده
  واقعا گزارش زیبایی بود .اگر ممکن باشه چند تا عکس از منطقه زیبایی سنگشانده
  تهیه کرده در سایت خوب تان قرار دهید.
  و تشکر و سپاس از جناب آقای تابش که به نمایندگی از مردم سنگشانده در این سایت
  به عنوان یک مدیر فعالیت میکنید.جهان سپاس…..

 4. مومن زاده قوس ۱۳, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۴ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵۴

  سلام دوستان
  تشکر ازلطف و اظهار نظرات تان
  برای دیدن ادامه عکس ها به گالری سایت مراجعه بفرماید . (آخرین عکس های فتوبلاگ جاغوری یک دات کام) ……….باسپاس
  مومن زاده مرکز جاغوری

 5. سحر قوس ۱۳, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۱ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۱

  راس موگه او مردم
  چیم خو واز کین باز امر بدین

  مومن زاده برار قند تشکر با دیدن ازی عکسا فکر یک لحظه کدوم که ده وطن جان استو هی چه کنوم بسیار دور استوم و پشت وطن بسیار دیق شدوم باز ام خدا تو ره خیر بدیه غدر بلدی از مو مردم قدر نشناس زامد مونی .
  سحر از سوئدن

 6. غربت قوس ۱۴, ۱۳۹۰ در ۲:۰۷ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲:۷

  تشکر برادر مومن زاده
  واقعا خیلی عکسهای زیبا و قشنگ بود.
  اگه چند عکس از سمت پیتوسنگشانده در سایت قرار بدین .اگه ممکن دارد یا کدام وقت گذرت از این منطقه بود
  در جواب سحر جان بوگیم مو چیم خو واز مونی
  منظور از مه از زاویه سمت پیتو سنگشانده بود .این عکس ها را دیده بودوم
  اگه واقعا تو ده جای مومن زاده موبودی برای هر گزارش ادم ره یک خوب زدن میدادی بعد یک گزارش نشر میکدی .در ضمن امر نبود خواهش بود .بازم تشکر از برادر مومن زاده و همه دوستان

 7. غریب وطن قوس ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۱ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۴۱

  یک دنیا خاطره از این دیار دارم. راستی دیگه کسی نبود که طرف مصاحبه ات میشد؟ گزارشی(اگر گزارش باشد) عجیب و غریبی بود. تشکر

 8. محمد قوس ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵۲

  سلام غریب وطن

  یک شاه و نماینده داشتید که قدش گپ زده دیگه غریب غربه ازی مردم ده کنج کمر زیاد است . که یکدنیا خواطره داره بعد از نزدیک به سه سال جرائت بیان کردنش را ندارد . بازم خدا گذشته های مومن زاده رحمت کند که امیقس در باره از شما نوشته کرده است .
  پروفپیسور از غار برشو گزارش خوب را شما بنویس به مدیر منطقه ات بده که نشر کنه . واقعا نیکی در شو مو مردم نمییه
  خانه ده سنگ .. .

 9. غربت قوس ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۰

  سلام محمد جان
  خوب هر کسی در یک نظر هست. میتواند در مورد نظرات شان با مدیر سایت گفتگو کرده تا نظرات شان را بگن .اما این نمیشه که هر کسی از راه برسه در مورد نظر شخصی کسی به جای مدیر سایت کسی دیگر جواب نظر دهنده را بدهد .ان هم با یک بی احترامی به یک قوم .مثلا چه نیکی کدی که منتش به رخ ما میکشی .این یک سایت آزاد هست که هرکسی میتواند نظر شخصی شان را بیان کند .مگر منطقه ما با دیگر مناطق چه فرق داره که نوشتی خانه پدر مومن زاده اباد که امیقدر در باره شما نوشته _؟
  مه واقعا متاسف استم برایت برادر عزیز که نا سنجیده هر گپی که در دل خودت جور امد میگی و در مورد متن ات کمی دقت نمیکنی .امیدوارم فقط چیزی که ضرور میبینی همان را در نظرات ات ذکر کنی نه اینکه اهانت و توهین به یک قوم دیگر

 10. قاضی قوس ۱۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۱۰ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۵ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۱۰

  سلام دوستان

  امی را ما یک قضاوت کنم اگر ما را متهم به قضاوت اربابی نکنید

  بجای گذارش جناب اقای مومن زاده گپای غریب وطن طبق نام خودش واقعا عجیب غریب بود .برای اینکه :

  ۱ – معلوم دیکه کس نبوده
  ۲ اگر هم بوده چه کسی بهتر از نماینده تان
  ۳- تازه این سایت نزدیک به سه فعلیت داره وقرار است از هر منطقه مدیر داشته باشد مدیر منطقه خود شما اولین کسی بوده که از گزارش استقبال کرده وعلت تاخیر کزارش هم نوشته است.
  ۴ – باز هم گذارش را بدون ذکر دلیل عجیب غریب می خوانی خدا کند که ارتباط با نام خود تان نداشته باشد چون خودت غریب وطن هستی همه چیز را عجیب غریب می بینی

  ۵ – اینکه که گفته خدا اموات اقای مومن زاده رحمت کند دلیلش روشن شد چون در این سایت گذارش ومعرفی مناطق به عهده مدیران مناطق است حال اگر کسی دیگر زحمت این را به عهده بگیرد جای تشکر را دارد و واقعا اموات شان را خدا رحمت کند .

  ۶ – توصیه اخرش هم بد نیست اگر گذارش خوب نوشته نکده تو خوب گذارش اماده کنید نشر کنید . در نتیجه در هیج جای ما خدای نخواسته توهین ندیدوم

  با همه این گپ ها ملامت استی باید یک مهمانی ترتیب بدیده که ما در اونجی باشوم

  ———————-
  بلی : غریب وطن هم راست موگیه هر کس حق دارد ابراز نظر کند بازم بگفته غریب وطن اگر سنجیده نظر بدیه این رقم گپا دنبالش پیدا نموشه .

  مگر اوبیرا غریب وطن :

  اگر گپای سنجیده خوبه ده همه جا برای همه کس خوب استه خدایی شی در نظری اول تو یک کمی عجله کده بودی

  ملامتی بیرار

  هر دوی شما ملامت هستی جدا جدا مهمانی بیگیرید که ما هم در اونجی باشوم هه هه هه

 11. غربت قوس ۱۵, ۱۳۹۰ در ۵:۰۲ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۵ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۲

  سلام قاضی محترم
  اول باید متن را بخوانی که, که نوشته .فرق بین غزبت و غریب وطن را بگیر بعد قضاوت کن.
  غریب وطن نظر شخصی شان را گفتن
  در مورد مدیریت .بلی ما مدیر در این سایت داریم اگه در پست قدیمی نگاه کنی
  توضیح مختصری در باره سنگشانده جناب آقای تابش نوشته بود . واقعا ما تشکر میکنیم از جناب آقای تابش که به اندازه توان شان در این سایت فعالیت میکنه
  و در مورد حرف های محمداگه کمی فکر کنی متوجه منظر حرفهای محمد جان میشی
  تشکر

 12. محمد ضیا مهرین قوس ۲۵, ۱۳۹۰ در ۸:۵۸ ب.ظ -

  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۵۸

  با عرض سلام و ادب خدمت دوستان
  سپاس فراوان از مومن زاده گرامی به خاطر زحمات شان.
  اگر ما و شما تحمل نظرات انتقادی را هم داشته باشیم و از انتقادات دوستان به خاطر کاستن اشتباهات خویش کار بگیریم خیلی خوب است.
  بازهم تشکر از مدیریت سایت وزین جاغوری یک.

 13. نگهبان صلح (حسین) ثور ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۰:۵۳

  با عرض سلام خدمت دوستان بالخصوص مومن زاده عزیز
  مومن زاده عزیز تشکر میکنم و خوشحال هستم که بعد از مدتی توجه تان به طرف سنگ شانده گیرو جلب شده, و بعد از درخواست متواتر و مکرر بعضی از دوستان و علاقه مندان این منطقه توانیسیتید چیزی هم در باره سنگ شانده گیرو بنوسید.