مختصر معرفی منطقه خر کوش به بهانه افتتاح بند برق در این منطقه

مدبریت ۲:۴۹ ب.ظ ۸

منطقه خر کوش دوستان دنیا مجازی سلام امیدوارم در هر کجای این کره خاکی هستید صحتمند و سر حال باشید. جاغوری با وجود اینکه یک ولسوالی است  ولی به اندازه بسیاری از ولایت های دیگر در این کشور و یا بیشتر ازآن جمعیت و وسعت دارد. به همین دلیل و برای اینکه همه به معرفی این سر زمین سهم داشته باشند مدیریت جاغوری یک تصمیم گرفت که هر منطقه باید یک مدیر داشته باشد تا بتواند مسایل و مشکلات منطقه شان به تصویر بکشد .

متاسفانه منطقه خر کوش از مناطق است که مدیر ندارد به همین دلیل مدیریت محترم سایت جاغوری یک توصیه کرده است که به بهانه مختلف اگر روزی گذر ما از آن منطقه بیافتد که آن منطقه  مدیر ندارد  باید مختصرا آن منطقه را به معرفی بگریم .

این را نیز باید یاد اور بشوم که گذارش تهیه کردن از منطقه ، بسیار کاری سخت است  و من بارها به جهت پرس جو از منطقه مورد کم لطفی بعضی ها قرار گرفتیم . که آقای محترم این سوال را برای چه می کنی ؟ اصلا به شما چه که ما چند مکتب داریم   سایت دیگه چیه است ؟  او چیز خیله ؟!!!

درد سر های از این قبل که ادم از گذارش و مصاحبه گاهی پشیمان می کند . به این جهت من از دوستان خواهش می کنم که ابتدا اطلاعات را خود دوستان که از آن مناطق هستند تهیه نموده تا ضمن اینکه بقیه هموطنان با شما و منطقه شما بیشتر آشنا می شوند ما نیز این مشکات و محظورات نداشته باشیم  .

این را به این جهت یاد اور شدیم که این چند جمله را با چه خون دل برای شما عزیزان دور از وطن تهیه می کنیم . شاید دوستان مناطق که تا هنوز مدیر ندارد به ریش و بروت شان برخورده و آستین بالا زده برای مردم منطقه شان کار بکند .

ما بدان مقصد عالی نتوانم رسید – هم مگر پیش نهد لطف شما گاهی چند .

به هر صورت ، بعد از آن که از پرس جو ره بجای نبردیم  معمولا در این موارد به سراغ نمایندگان آن مناطق می رویم خوشبختانه امروز مختصر مصاحبه ی داریم با جناب محترم آقای محمد نعیم  عباسی و ارباب جعفر  نمایندگان  محترم منطقه خرکوش یا (خارکش) جاغوری .

در این که اسم صحیح این مناطق چیست ؟ من هم مثل شما دوستان نمیدانم خرکوش درست است یا خارکش  اود قول درست است یا حوت قل بوسید صحیح است یا بوسعید  خر تیزک درست است یا خارتیزک و…  .

باید دید که وجه تسمیه این مناطق چیست ؟ متاسفانه علاوه بر فقر اقتصادی که مردم افغانستان دارد فقر فرهنگی و فقر تاریخی بیشترین آسیب را به این مردم تحمیل کرده است . همین حال نیز دست به قلم کم داریم . از همین منطقه ماشالله در ادامه خواهید خواند از دکتر مهندس راه یافت نمی شود ولی دریغ از چند مطلب برای معرفی منطقه شان . دوستان بیایند خودش یک تحقیق جامع برای اسم مناطق شان  کنند تا مردم از این یا یا ها رهایی یابند .

در آغاز از جناب محترم  آقای عباسی و ارباب صاحب صمیمانه تشکر می کنم که وقت گران بهای خود شان را در اختیار جاغوری یک قرار داده است .

جناب آقای عباسی به بهانه افتتاح بند برق در منطقه خرکوش خواستم که از این فرصت استفاده کرده یک گزارش مختصری از  منطقه شما برای دوستان که در دیار غربت هستند تهیه نمایم شما هم لطف نماید با پایگاه اطلاع رسانی جاغوری همکاری نموده و به سوالات ما پاسخ دهید .

سوال : آقایان عباسی و ارباب صاحب ،  مختصر معلومات در باره منطقه زیبا خرکوش (خارکش) برای ما و خوانندگاه جاغوی یک ارائه نماید . مثلا از نظر جغرافیایی این منطقه در کجا جاغوری موقعیت دارد  ، از نظر جمعیت و ملا بستی ، راه های مواصلاتی ، از نظر فرهنگی و از نظر اقتصادی و منابع درامدی آن ،  لطف نماید برای ما و دوستان ما که شاید تا حال با منطقه زیبا خرکوش (خارکش) جاغوری اشنا نباشند معلومات دهید .

فاصله تا مرکز  و موقعیت جغرافیایی

آقای عباسی : خارکش(خرکوش ) در مرکز سنگماشه به فاصله ۹ الی ۱۰ کیلومتر آن واقع است . که خود خارکش(خرکوش) از نظر موقعیت جغرافیایی و حدودات آن چنین می باشد :

از طرف شرق به منطقه آبخو و اسپ خوجه و سلسله کوه ها  فاصله قادی و قرات خارکش(خرکوش) و از طرف غرب به پیدگه و از طرف جنوب به سلسله کوه ها و قریه خارتیزگ و از طرف شمال به سنگ سوراخ و سرگ عمومی سنگماشه و بابه میباشد .

از طرف دیگر : خرکوش متشکل از قریه های خورد  مختلف است که به نامهای مخصوص به خود یاد می گردد از جمله آن جاها که نسبتا بزرگ و وسیع است :

۱ دهن قول چهل باغتو

۲ مرکز خرکوش(خارکش)

۳  کته سنگ

از نظر جمعیت و ملا بستی :

خرکوش  دارای سه ملا بستی کوچک و بزرگ است که از نظر خانوار حدود ۳۸۰  خانوار را در خود جای داده است . اگر میانگین هر خانوار را ۶ نفر به حساب بیاوریم حدودا ۲۲۸۰ نفر نفوس می گردند .

راه های مواصلاتی : 

۱ : شاهراه سنگماشه و بابه که از طرف شمال این قریه میگذرد

۲ : سرگ قریه خارتیزگ که نیز از قریه خارکش(خرکوش) عبور می نمائند

۳ : سرگ که قریه خارکش(خرکوش ) را به آبخو و قریه قادی از پول برات که مربوط قریه خارکش(خرکوش ) است میگذرد .

از نظر فرهنگی :

خرکوش دارای سه  مکتب به نام های لیسه ذکور فیضیه و لیسه اناث فیضه و یک دارالقران به اسم دارالقران معارف اسلامی مشکاة می باشد

این قریه دارای اشخاص فرهنگ دوست که به سویه دوکتورا ۲ نفر ، ماستر ۱ نفر ، لیسانس بالای ۸۰ نفر دارد و نیز در بخش پیلوت هوای ۲ نفر دارا بوده  و حدودا بالای ۲۱۲ نفر محصل در پوهنتون های کشور دارد .

از نظر اقتصادی ومنابع درامدی آن :

تجارت و کارگری ، قسمی زمین داری ، زراعت ، و مالداری و بازار عمومی آن در مرکز جاغوری ( سنگماشه واقع است .

در آخر جا دارد یک بار دیگر از آقایان ارباب جعفر و آقای محمد نعیم عباسی نماینده خوب مردم خرکوش (خارکش) تشکر و قدرنی نماییم که لطف نموده با ما و سایت جاغوری یک همکاری نمودند .

تاگزارش بعد  التماس دعا

مومن زاده – مرکزجاغوری زیبا

نوشته شده توسط مدیریت مرکز – مومن زاده
2,245بازدید

۸ دیدگاه »

 1. Mehdi عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۸:۳۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۳۰

  سلام،

  جهانی‌ سپاس از لطفتان اقأی مومن زاده،

  آفرین بر قریه‌ای که فقط ۳۸۰ خانه است و ۸۰ نفر در حد لیسانس و ۲۱۲ محصل در پوهنتونها دارد!!

  فکر نمیکنم هر ۳۸۰ خانه جاغوری ۲ تا لیسه داشته باشد آن هم لیسه معروف فیضیه

  به امّید پیروزی و بهروزی هرچه بیشتر تمام هزارجات مخصوصا جاغوری!!!

  مهدی المیتو

 2. رضا عقرب ۱۲, ۱۳۹۰ در ۹:۳۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۵

  سلام جناب آقای مومن زاده از گزارش خوب تان
  خدمت جناب آقای مهدی عرض شود اینکه درست فهمیدی در این قریه دو لیسه بنام فیضیه و جود دارد ذکر و اناث.
  فارغان لیسه فیضیه کسانی هستند که قبل از سقوط مزار شریف به دست طالبان از دانشگا مزار شریف لیسانس گرفتند
  سال تاسیس لیسه فیضه ذکر ۱۳۵۸ می باشد.
  موفق باشید

 3. نصیر عقرب ۱۲, ۱۳۹۰ در ۹:۴۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۹:۴۵

  تشکر از مومن زاده محترم بااین گزارش خوب با عکس قشنگ که جامه رنگی درختان پاییزی، هر بیننده ای را شریک حال و احساس مردم منطقه میکند.
  یک نکته همیشه مرا آزار میدهد و آن اینکه اخیرا در نامگذاری های مناطق هزاره درکل، تغییر و تحریف هایی آورده میشود و هویت اصلی یک منطقه را مخدوش کرده و از نام مانوس تاریخی آن فاصله میدهد.
  در حصه اول بهسود، منطقه ای تا حال به نام "دزقول" بوده؛ اما حالا آنرا نسل نو منطقه به نام "دوست قول" تحریف کرده اند.
  همینطور در جاغوری مثلا نام های اولیتو، الودال، خرتیزک، …….. و حال همین خرکوش، تغییر خورده و نمی دانم که نام های جدید علیاتو، علودال، خارکش" چقدر مطابق واقع است و چرا همان مفهوم و متن جاری برزبان مردم در نظر گرفته نمیشود؟

 4. م . قاسمی عقرب ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱:۵۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۵۵

  سلام
  ملاحظاتی در باره این گزارش:
  ۱- در باره اسم این منطقه تا جای که ماشیندیم اصلش نه خرکوش نه خارکش بلکه "کرک کش" که خودش برای خود داستانی دارد و مبتی بر افسانه است که جنبه مذهبی هم دارد و آن عبارت است از اینکه کرک خطرناک را فرمانده لشکر امام علی ع جناب مالک اشتر در این منطقه به دام انداخته و می کشد و غاری اسرار آمیزی هم در منطقه خوال به نام غار مالک اشتر وجود دارد.
  ۲- ملابستی را به اسم قریه اورده اید. یعنی خرکوش به صورت خاصش امروزه فقط بر منطقه بین قل چهل باغتو و کته سنگ و بین جلگه و سنگ سوراخ اطلاق می شود ولی ب معنای عام آن شامل سه ملا بستی کته سنگ خرکوش و قل چهل باغتو است ولی از نظر قریه هر کدام این ملابستی ها دارای قریه های زیادی می باشد.
  ۳-سرک بابه به سنگماشه یک سرک ساده خاکی است و شاهراه نیست.
  ۴- از نظر داشتن افرادی به سویه دکترا و ماستری هم بیش از این تعداد است. تا جایی که من میشناسم به عنوان مثال در سطح دکترا آقای محمد عزیز بختیاری رییس دانشگاه کاتب در رشته جامعه شناسی و آقای محمد اکرم عارفی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران و آقای عبدالعزیز دانش رشته حقوق بین الملل دانشگاه تهران.
  ۵- جعفر ارباب چرا از شخصیت روحانی معروف منطقه آقای عارفی که نسبتی هم با ایشان احتمالا دارند یاد نکرده است.
  ۶- شخصیت های مهم دیگر مثل سر معلم حنیف کاریکاتوریست هزاره اقای بشیر بختیاری و یا آقای لیاقت علی صالحی که دیپلمات لایق افغانستان در سویس هستند.
  ۷- قوماندان های معروف منطقه علی یاور نظری مرحوم سید طالب و قوماندان موسی هستند
  ۸- این منطقه شهدای هم در راه اسلام داده اند مثل شهید صادق و پدر قوماندان سید طالب.
  ۹- مساله قابل توجه دیگر در باره این منطقه این است که سادات محترم در این منطقه زیاد حضور دارند بخصوص در ملا بستی قل چهل باغتو که جمع کثیری از مردم این ملابستی سادات هستند.
  ۱۰- دعوا و نفاق نیز در این منطقه نسبتا زیاد است. و از جرایم سنگین در حدقتل نیز متاسفانه آمار نسبتا بلندی وجود دارد. مثل کشته شدن سید رجب و سید مسگر و پسر برادر همین سید رجب مقتول و قتل پسر خانمی که مدت ها و موسی کربلایی با هم درگیر بود و یا قتل پسر جمعه خان در کته سنگ که کلا ناشی از انتقام گیری شخصی بوده و عنوان جرمی دارد.

 5. علی جان عقرب ۱۲, ۱۳۹۰ در ۸:۱۲ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۱۲

  قاسیمی صاحب کمی خالود بال شدی

  اول این یک مصاحبه است خود آقای مومن زاده در این قسمت از پیش خود نگفته همه گفته های یکی دیگه از شما خرکوش ها است که گفته . شمو باید او را خطاب قرار می دادید .
  همه شوم باید دست اقای مومن زاده ماخ کنید که در عمر خرکوش این منطقه اقس معرفی نشده است . تازه ازی گزارش ایراد میگری که خر کوش او منطقه ها را شامل نموشه خود تو اینم بخیاری را از نیزدیک خر تیزک اورده داخل حر کوش کدی . درست که اردو خر داره . خیلی فرق داره این کجا آن کجا

  خدا وکیلی کدام شوم تا امی اندازه برای معرفی منطقه خرکوش تا حال امقس کار کدید . دکتر مهندس ازی ادم های مول مود که یک زره فایده شی ده منطقه نرسه او را چیز کنی ادم های یک شی خود تو دریع از یک نوشته . به نظری از ما با توجه به این کم کاری این ادم های شما از منطقه نام بردید این ادم ها بیشتر به خرکوش شن بدون سه نقطه شباهت دارد . تا به خرکوش واقعی . عزت زیاد

 6. Java عقرب ۱۳, ۱۳۹۰ در ۵:۴۸ ب.ظ -

  جمعه ۱۳ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۴۸

  مرحوم سید طالب??? سید طالب مگر زند ه نیست?

 7. farid qasimy عقرب ۱۴, ۱۳۹۰ در ۲:۳۱ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۳۱

  salam dosti aziz . khosha be hali sayed talib ki aeshan dar ghaidi hayat ast wa brayesh talabi maghfirat mishawad. Aeshan felan dar LONDON hamraye family khod zindagi mikona.mashala khili abad wa sari hal ham ast. ba thashakor.

 8. علی سنبله ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۱ ب.ظ -

  جمعه ۲۴ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۴۱

  منطقه اصلآ کرک کش بوده و هیچ ربطی به مذهب و امام علی ندارد. خود خرکوش در قدیم یک منطقه کاملآ نیزار بوده و در این نیزارها حیوانهای چون کرک زندگی میکرده است. بخاطریکه مردم فقط از زراعت و مالداری امرار معاش میکردند و کرکها هیچ نوع سودی نداشته مردم اقدام به کشتن این کرکها نموده که بنده هم نمیدانم که کرک چه نوع حیوان بوده است.