مراسم تهداب گزاری یک باب مسجد ، در لیسه های اناث و ذکور خدایداد برگزار گردید

مدبریت ۳:۵۸ ب.ظ ۱

سلام دوستان

مراسم به نسبت تهداب گزاری یک باب مسجد دیروز در لیسه های اناث و ذکور خدایداد برگزار گردید . در این مراسم جمع از مقامات حکومتی به شمول آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری ، دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه ، آقای نایبی مدیر معارف ، آقای عرفانی مدیر حقوق ، اقای سعادت رییس سیاسی دفتر حزب وحدت اسلامی افغانستان ، آقای سعیدی از علماء منطقه ، آقای محیبی مسوول مدرسه علمیه بازار غجور و جمع دیگر از علماء منطقه و ملا امامان مساجد ، اساتید و شاگردان لیسه های ذکور و اناث خدایداد ، جوانان و بزرگان منطقه در این مراسم شرکت ورزیده بودند.

برنامه با تلاوت چند از کلام الله مجید آغاز گردید. و این برنامه نیز طبق معمول با شعر ، سرود ، مقاله و سخنرانی همراه بود که در کل توسط شاگردان این لیسه اجرا می گردید .

خانم عادله سرمعلم لیسه نسوان خدایداد حضور مهمانان را در جمع اساتید و شاگردان این لیسه خیر مقدم گفته و خواهان همکاری بشتر مقامات در راستای بهبود معارف در این منطقه گردید.

در این مراسم بعد از اجرا مقاله و سرود توسط شاگردان هر دو لیسه خدایداد محترم آقای محیبی غجور در مورد خلقت و آفرنیش انسان صحبت نمود و گفت که خداوند انسان را اشرف مخلوقات آفریده است و انسان ها باید این شرف و عزت را حفظ کند که یکی از ویژه گی های خوب انسان قوه عقلانی انسان است که انسان ها به واسته عقل می تواند که تمام کرامات انسانی را به دست اورد .

انسان می تواند علم بیآموزد اما علم به تنهای نه می تواند که انسان ها را رستگار سازد بلکی علم با ایمان یک ارزش بزرگ برای انسانهاست .

در این مراسم نوبت سخنرانی ها مراعات می شد و بعد از آقای محیبی که از علماء منطقه بود مدیر معارف به اراد سخنرانی پرداخت . آقای نایبی از اقدام آقای سعیدی به ارتباط ایجاد یک باب مسجد در جوار لیسه های ذکور و اناث خدایداد ابراز قدر دانی نمود و یاد آور شد که چه خوب و نیکو خواهد بود که در ادامه فعالیت های فرهنگی و تعلیمی نماز که اولین بنا اسلام است به صورت اساسی ادا گردد.

با اینکه در سایر لیسه ها و مکابت ولسوالی جاغوری نماز خانه مخصوص موجود نمی باشد از علماء خواسته شد که در کنار مکاتب ولسوالی جاغوری مساجد ساخته شود و این گام را آغاز کاری خواند که در جوار دیگر مکابت ولسوالی جاغوری مساجد داشته باشیم .

اهدا تقدیر نامه به عنوانکه در بخش های مختلف اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی در منطقه و شایستگی از خود نشان می دهند یا قابل تفویض تقدیر نامه می باشد یک فرهنگ جدید که در این اواخر در ولسوالی جاغوری ترویج شده است .

تقدیر نامه در مجموع یک انگیزه جدید است برای کسانیکه واقعا قابل قدر و تحسین می باشد . تقدیر نامه ها می تواند که در گسترش فعالیت های فرهنگی و عملی نقش سازنده ی داشته باشد از این رو می توان گفت : به نخبه های و فعالان ولسوالی جاغوری باید تقدیر نامه ها اهدا گردد تا از این از این راه بتواند که در آبادانی و شگوفایی جامعه ی خود به پیش رویم .

سومین شخص که در مراسم دیروز در لیسه نسوان خدایداد به سخنرانی پرداخت آقای دگروال اسدالله قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری بود . و ایشان در لابلای صحبت های خود به یک مسئله جدیدی یاد آوری کرد که تا حالا هیچ وقت به ان ایشاره نشده بود . در واقع آنچه که امروز در ولسوالی جاغوری بسیار زیاد است مسجد است .ساختار مساجد در جاغوری از نظر کمیت به حد بالای قرار دارد اما از نظر کیفیت مساجد دراین ولسوالی فقیر است و این فقر در مساجد موجود ولسوالی جاغوری و در قریه و قصبات این ولسوالی بیش از همه احساس می شود .

قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری به یک موضوع بسیار جدید که تا به حال به آن هیچ توجه نشده بود اشاره کرد .

در واقعا آنچه که امروز در ولسوالی جاغوری خیلی زیاد است مسجد است اما مسجد ها در گوشه ی از قریه ها به حالت فقر و بی توجهی قرار دارند .که از این نوع مساجد هیچگونه استفاده ی صورت نمی گیرد . و نیز می توانیم بگویم که مردم از مساجد فاصله گرفته اند و دروازه مساجد در مجموع با قفل های بسیار کلان بسته می باشند مساجد مظلوم واقع شده اشت .

در خیلی ازمناطق ولسوالی جاغوری مساجد و حسینیه ها با هزینه میلیون ها افغانی ساخته شده اند .و آن هم به شکل بسیار فیشنی و لوکس که اکثرا در هر سال دو بار از این حسینیه ها و مساجد استفاده می شود .

و نیز گفته می شود که مساجد و حسینیه ها منحصر به سه شب قدر و دهه ی محرم می باشد .

قوماندان امنیه در حالی این سخنان را ابراز می دارد که قرار است در جوار لیسه های ذکور و اناث خدایداد یک باب مسجد بنا شود.

چهارمین شخص که در این مراسم در لیسه نسوان خدایداد در جمع حاضرین سخنرانی می کرد آقای ظفر شریف ولسوال محترم ولسوالی جاغوری بود .

ولسوالی جاغوری که در جمع از علماء ، موسفیدان ،اساتید و شاگردان در لیسه نسوان خدایداد سخنرانی می کرد از احداث یک باب در جوار این لیسه از طرف آقای سعید علیاتو ابراز قدر دانی کرد و افزود : مسجد در جای ساخته شود که مردم قریه نیز از آن مستفید شوند . ونشود که مانند خیلی از مساجد دیگ
ر در وازه هایش بند باشد که مانند خیلی از مساجد خود نوع از بی احترامی به مسجد ها خوانده می شود .

آقای ظفر شریف خطاب به شاگردان معارف گفتند : که در هیچ یک از مناطق کشور شاید چنین شرایط مساعد نباشد که شاگردان به صورت خوب و با تامین امنیت مشغول درس باشند .

اما این امر در ولسوالی جاغوری روشن است که زمینه رشد و ترقی بهتر شاگردان در عمرات تعلمی و تربیوی کاملا مساعد است و باید شما از این وقت و زمان به صورت اساسی و دقت شده استفاده نماید

همچنان اقای شارح عضو نظارت معارف ولسوالی جاغوری بدون مقدمه در مورد نقد و انتقاد اجتماعی صحبت کرد . و گفتند : هنوز در جامعه ما فرهنگ انتقاد وجود ندارد انتقاد سالم می تواند که در رشد جامعه نقش سالم داشته باشد و انتقاد از خیش تن بسیار مهم می باشد و مسوول باید در آغاز خودش را مورد پرسش قرار دهند یعنی قبل از اینکه انجام داده یا می دهد آیا قابل پذیرش است یا خیر .

آقای شارح در بخش دوم صحبت هایش اشاره نمود که انتقاد های در مکابت وجود دارد در بخش مضامین مکتب کدام مسائل مذهبی تدریس نه می شود و در حالی این سخن را بیان می کند که در خیلی از مکابت علماء دین نیز در بخش معلم سقافت تدریس می کنند .

آقای سعادت قوقزار رییس حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در این مراسم سخنرانی کرد .

ابتدا بنای مسجد را برای مردم خدایداد تبریک گفت وی افزود : من احساس غرور می کنم که مسوولین ، علماء ، جوانان ، متعلمین ، مردم منطقه و تمام مسوولین عمر برای شگوفایی و برای بالندگی جاغوری گام صادقانه برمی دارید و در کنار هم دل سوزانه گپ می زنند .

آقای سعادت گفتد :در جلسه ی که این لوح تقدیر که عنوانی لیسه نسوان خدایداد ارائه شد و همچنان فرزندان ولایت غزنی که لوح تقدیر برای شان ارائه شد آنان کسانی بودند که بالا ۳۰۰ نمره در امنتحانان کانکور برده اند.

برای ما جلسه ی کلان که علماء ، دانشمندان و جنرالان حضور داشتند من احساس قدرت و غرور می کردم .

ایشان خطاب به شاگردان گفتند : شاگردان لیسه های ذکور و اناث خدایداد درود خدا بر شما که با حضور گسترده و چشم گیر تان برای جاغوری قدرت و شهامت ، آینده گری و چشم اندازی قوی را پیش بینی می نمایید .

دقت کنید که جاغوری فعلا در مقطع گزرا قرار دارد . یعنی مسوولیت ها از نسلی به نسل دیگر در حال انتقال است .

نسل زحمت که در عرصه های رنج و زحمت جهاد از خود پای مردی نشان دادند تا اینکه برای امروز تا اینکه مردم هزاره جزء رسمی مردم و مذهب تشیع جزء مذهب رسمی کشور شود ..

آقای سعادت گفت : امروز جاغوری افتخار می کند که ۷۰۰۰ محصیل در موسسات عالی و نیمه عالی افغانستان دارد .

و امروز بیش از ۵۰ هزار متعلم را در جاغوری می بنیم و شماستون پایه های قدرت و آینده ما هستید .

اقای سعادت افزود : ما قدرت شما را از کابل درک می کنیم و ما در کابل در مقابل همه اقوام احساس غرور می نماییم . و جاغوری اولین ولسوالی در سطح کشور است و ما زمانیکه در زبان صدیق پتمند سخن گوی وزارت معارف شندیم که ولسوالی جاغوری یکی از ولسوالی های ولایت غزنی ۷ هزار نفر در موسسات تحصیلات افغانستان و ولایت قندهار در حدود ۶۰۰ نفر می باشد .

وی افزود : این روش را ادامه دهید و برای همه ثابت کنید که هزاره های در افغانستان با تفنگ خود را تحکیم نمیتواند . و تفنگ راهی تسبت هویت نیست . و ما در طول ۳۰ سال در عرصه های نظامی قدرت مند حضور داشتیم برای رسیدنی به امروز !!

آقای سعادت در بخش دوم صحبت هایش روی مسئله انتقاد از خویش تن سخنرانی کرد و گفتند : ما خیلی پر رنگ دروازه ی معارف را پر کردیم وبسیار بلند و پر رنگ ما در عرصه های آموزش و پرورش شناخت داریم . اما در عرصه های سیاسی و اجتماعی قبول نداریم . وی گفت: ولسوالی جاغوری از منضبط ترین ولسوالی های هزاره جات در بخش های سیاسی است و شما در این عرصه مردم گم نام شدید شما مردم در عرصه های جهاد و مقاومت حرف اول را می زدید . و امروز شما در سف آخر قرار دارید .

و وقتی که جوانان ما در امتحانات کانکور شرکت می کند از نعمت برسیه ها بی بهره هستند .

آقای سعادت خطاب به بزرگان منطقه ، مقامات محلی ، علماء گفتند : جاغوری را از این گم نامی بیرون کنید وی گفتند : ما همه در درون خود مصروف شده ایم و آنچه که در کشور می گذرد جاغوری ما از آن خبرندارد .

و صرف با شندن از رسانه ها اکتفا می کنند . و اگر از آنها سوال شود که شما مردم با جمعیت سه لگ نفر و با تعداد زیاد از متعلمین و محصلین در مورد اوضاع  فعلی قضیه چه نظر دارید می گویند نه می دانیم و اگر سوال شود که شما طرفدار دولت هستید می گویند نه میدانم . باید ما از این گم نامی بیرون بیایم و ما باید در عرصه های سیاسی بیمه کنیم

وی گفتند : آیا کافی است که ما از خود در داخل منطقه خود تجلیل کنیم و خوب است که دیگران نه میدانند که جاغوری از نگاه سیاسی به گم نامی قرار دارند . و در پروسه ولایت شدن جاغوری شما مردم آنقدر ناقص و ضعیف برخورد کردید که از بزرگ ترین پروژه ملی محروم شدید و خوب دقت کنید تقسر از کی بوده است تقسر از خود مردم جاغوری است .

و نامی از بزرگان میگیرد شما بگوید که چقدر از شخصیت ها و بزرگان تان حمایت کرده اید

در پایان این مراسم که برای پاسنگ ( تادو) یک باب مسجد برای لیسه های خدایداد برگزار شده بود تقدیر نامه ی از سوی کومیته مشورتی ولایتی حزب وحدت اسلامی افغانستان به اداره لیسه نسوان خدایداد توسط آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری تقدیم گردید.

و با تقدیم این تقدیر نامه دع

1,100بازدید

یک دیدگاه »

  1. ali sharifi جوزا ۳۰, ۱۳۹۱ در ۳:۰۸ ق.ظ -

    سه شنبه ۳۰ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۳:۸

    چرا هزینه بیجا میکنند این مردم. وای بر شما مگر مسجد در گوشه گوشه این خاک عرب مرده کم است؟ مشکل مردم ما نبودن مسجد نیست ای خدا یک ذره عقل بده به این مردم که بفهمند که چه چیزها در اولویت کاری این دولت بی پدر و مادر قرار باید گیرد.