مراسم شهید مزاری دوباره خاک خون کشیده شد

عزیزالله جاغوری ۱۰:۵۷ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
مراسم شهید مزاری دوباره خاک خون کشیده شد

مراسم شهید مزاری دوباره خاک خون کشیده شدScreenshot_۲۰۲۰۰۳۰۶-۱۳۲۶۴۵_1

درجریان صحبت های استاد خلیلی در مراسم تجلیل از بیست و پنجمین سالگرد شهادت شهید مزاری به مصلا حمله صورت گرفت .

اما نکات قابل توجه اینکه :IMG-20200306-WA0022

۱- تا کنون حتی یک تجمع هواداران غنی مورد قرار نگرفته است، اما بر تمام تجمعات دیگران حمله شده است.

۲- مقامات امنیتی: مهاجمین از ساختمان‌های اطراف مصلی بر مردم تیراندازی می‌کنند.

پرسش این است که مهاجمین چگونه توانسته‌اند، با خیال راحت، قبل از قبل در ساختمان‌های اطراف مستقر شوند؟.

۳- حال آدم از پست‌های که: «مقامات و رهبران به‌سلامت از محل درگیری بیرون شدند» به هم می‌خورد.
یعنی جان مردم عادی، اهمیتی ندارد؟. دل ادم میگیرد . جگر ادم کباب میشود . برای مردمی که ،با امید اینکه فرج حاصل شود خود را در این مراسیم میرساند چه غریبانه پرپر میشوند .Screenshot_۲۰۲۰۰۳۰۶-۱۳۲۳۱۸_1

۴- این صلح امریکایی، برای همه صلح نمی اورند . قربانی این صلح مصداق بارزش امروز مشخص شد . اگر گوش شنوا باشد . وحدت مردم از نان شب هم واجب تر است .

۵ –  تاکنون ۲۳ شهید ۳۵ زخمی گزارش شده ولی تعداد امار شان در حال افزایش است

اصف اشنا در این رابطه می نویسد :

حمله به مصلی مشکوک است…!
در فضای آشفته و پر از گمانه‌زنی‌ها کنونی، سران حزب وحدت و سران تیم‌ثبات‌و‌همگرایی باید با این رویداد با آرامش و هوشمندی لازم برخورد کنند.

یکم: از جناب سعادتی گرامی که او نیز این رویداد را مشکوک تعریف کرده‌است، انتظار دارم وضعیت را شخص مدیریت و رهبری کنند.
گام اول و مهم این است که اجساد مهاجمان باید و باید، از نیروهای امنیتی گرفته شود. اجساد مهاجمان تا شناسایی دقیق و درست هویت‌شان، باید توسط یک تیم مشترک سه جانیه (نیروهای امنیتی، نمایندگان تیم ثبات و همگرایی و نمایندگان حزب وحدت) نگهداری و نظارت شوند.
شناسایی هویت مهاجمان می‌تواند کمک جدی در تشخیص چیستی این رویداد مشکوک بکند.

دو: فعالین فیس‌بوکی دو تیم ثبات‌و‌همگرایی و دولت‌ساز در دو سوی ماجرا از هر نوع پیش‌داوری پرهیز کنند. قبل از بررسی‌های تخنیکی، مسوولیت رویداد امروز را به پای طالبان نوشتن همان‌قدر نادرست و گمراه کننده‌است که متهم کردن مستقیم حلقه‌ی ارگ در دست داشتن این رویداد.

سه: در شرایط متشنج کنونی بر سر بحران‌انتخابات میان دو تیم ثبات‌و‌همگرایی و دولت‌ساز، حلقات دیگری در حاشیه حضور دارند. حلقاتی که توانایی خلق چنین رویدادهای تروریستی را در کابل و گوشه گوشه کشور دارند. احتمال این که نیروهای سیاسی به حاشیه رانده شده، متن تحولات سیاسی را کمین زده باشند نیز جدی است.

چهار: در متن تمام این شک و گمانه‌زنی‌ها، درست‌ این است که همه خواستار بررسی جدی این رویداد شویم. و همچنان از باب‌تکرار احسن می‌گویم سران حزب وحدت و سران تیم ثبات‌و‌همگرایی هرچه عاجل تر اجساد مهاجمان را برای بررسی و شناسایی هویت شان، قرنطینه کنند.

پنجم: تیم ارگ و نهادهای امنیتی نیز جهت کمک به بررسی شفاف این رویداد باید اجساد مهاجمان را تا تشخیص درست هویت شان، به قرنطینه‌ بسپارد و روند تشخیص هویت شان توسط تیم مشترک نظارت شود.

ششم: مهاجمان حتمن ابزار و تجهیزات مخابراتی به همراه داشته اند. این ابزار و تجهیزات نیز برای بررسی‌های جدی و دقیق توسط کمیته مشترک سه جانبه که ترکیب‌ آن در بند یکم این متن پشنهاد شده‌است، قرنطینه و نظارت شود.

گزارشنامه افغانستان دراین باره می نویسد :

وصول اخبار متناقض در باره حمله بر مصلای استاد مزاری
گزارشی که تازه واصل شده بیان می دارد که حامد کرزی قبل از شروع گردهم آیی در مصلای استاد مزاری، جلسه را ترک گفته و رفته بود. همچنان گفته می شود که ادارۀ امنیت ملی از حمله مهاجمان بر گردهم آیی رهبران ثبات و همگرایی در مصلای استاد مزاری مطلع نبوده است.
ادعا شده که قضیه زیر سر شورای امنیت ملی است؛ زیرا پیش از راه اندازی اجتماع درمصلا، آوازه افتاده بود که حادثه درحال وقوع است.
برخی تحلیل گران امنیتی، خلیلزاد را درپس این حادثه حاضر می بینند. به باور آن ها خلیلزاد به آسانی می تواند مقامات امریکایی را قانع کند که سران ثبات و همگرایی متحدان روسیه و ایران اند و دیر یا زود مانع برنامه های امریکا درافغانستان خواهند شد.
نظردیگری وجود دارد که غنی به طور مخفی به طالبان پیام داده است که عبدالله و دارودسته اش را از صحنه بردارید؛ من همه زندانیان طالبان را فوری رها می کنم.

61بازدید

کامنت بسته شده است.