مراسم فاتحه و بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام رجائی لوخک در قم و…

مدبریت ۳:۰۸ ب.ظ ۴

ماندگاری مختص ذات اوست

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

عزیزان قدر همدیگر بدانید 

 که سنگ انداز هجران در کمین است!؟

 مراسم فاتحه و بزرگداشت مرحوم حجت الاسلام محمد داود رجائی و مرحوم حاجی جانعلی از لوخک انگوری و همراهان شان امروز جمعه بیست پنجم ماه سنبله از ساعت ۱۰صبح الی ۱ بعد از ظهر از طرف استاد صادقی لوخک و سایر بازماندگان بطور مشترک؛ با شرکت علما، دانشمندان، طلاب، دانشجویان و اقشار مختلف هموطنان مهاجر، در مسجد امام زین العابدین شهر قم، با شکوه تمام برگزار گردید.

 برگزاری این مراسم بهانه ای شد تا مروری کوتاه بر زندگی علمی مرحوم حجت الاسلام رجائی دانشمند جوان، پرتلاش و خستگی ناپذیر داشته باشیم. کسیکه اگر دست اجل دامنگیرش نشده بود، لیاقت و شایستگی علمی اش فردای بهتری را برای وی و مردمش نوید می داد. به یقین غروب خونین و زود هنگام مرحوم رجائی ضایعه اسفناک و جبران ناپذیری برای جامعه ای علمی کشور و به خصوص برای مردم علم دوست جاغوری، خواهد بود! .

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

مرحوم حجت الاسلام محمد داود رجائی فرزند رمضانعلی مشهور به «تُجّار» در بهار سال ۱۳۶۵ خورشیدی در قریه لوخک انگوری واقع در منتهی الیه شمال غربی ناوه گری، در یک خانواده متدین و مؤمن چشم به جهان گشود. او تحصیلات ابتدائی خویش را همانند دیگر اطفال آن دیار، در مسجد محل و نزد ملا امام بیله آغاز نمود. در سال ۱۳۶۵ به تشویق ملا امام، بزرگان قریه و اعضائی خانواده اش برای ادامه ای تحصیل، راهی مدرسه علمیه امام باقر(ع) انگوری شد. مرحوم رجائی که شوق وافری به کسب علم و سواد داشت، با وجود سن کم، دوری از خانواده را به خوبی تحمل نموده و خیلی زود دوره مقدماتی علوم اسلامی را فرا گرفت.

 وی تا سال ۱۳۷۵ خورشیدی در این مرکز علمی نزد اساتید بزرگواری همچون: استاد صادقی لوخک و استاد اوحدی انگوری با تلاش شبانه روزی و به صورت خستگی ناپذیری، به دانش اندوزی پرداخته و با موفقیت تمام، برخی از مراحل متوسطه علوم اسلامی را پشت سر گذاشت. جالب است بدانیم که مرحوم رجائی هرگز اسیر گروه بازی های سیاسی و دسته بندی های جناحی و حزبی متداول آن زمان نشده؛ بلکه، با جدیت تمام تنها برای فراگیری دانش و کسب علم می اندشید و می کوشید. همین امتیاز ارزشمند، وی را از دیگر همسلان  و همصنفانش متمایز نموده و آینده ای عملی گرچند کوتاه؛ اما، پربار و درخشانی از دانش اندوزی وعلم آموزی را برایش رقم زد ! .

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

مرحوم رجائی در خزان سال ۱۳۷۵ برای ادامه ای تحصیل راهی حوزه علمیه قم شد. یک سال بعد با زحمات نفسگیر و تلاش پیگیر، در آزمون ورودی این حوزه شرکت نموده و با کسب نمرات بالا، امتیاز قبولی ورود به حوزه را برای خویش کمائی نمود. بدین گونه به رؤیا هایش رنگ واقعیت بخشیده و رسماً وارد حوزه علمیه قم گردید. مرحوم رجائی در پی پذیرش در بزرگترین «حوزه علمیه جهان تشیّع» و سکونت در «مدرسه علمیه شهابیه» قم، در واقع توانسته بود که به مهمترین بخش از آرزوی علمی خود جامه ای عمل پوشاند. زیرا، در همین دوران، عصر شکوفائی دانش اندوزی وی شکل گرفته و فصل پربار زندگی علمی وی فرا می رسد .

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

ایمان، تقوا، پارسائی، صبر و بردباری، اخلاق نیک و تلاش های خستگی ناپذیر برای کسب علم و دانش از وی دانشجوی بسیار موفقی ساخته بود، که خیلی زود پلکان ترقی را در پیمایش مراحل گوناگون دانش اندوزی، طی نموده و مدارج علمی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت. زهد و خودساختگی وی به قدری برجسته بود که با وجود کسب مقام های بزرگ علمی و دریافت نشانه های پیشرفت و ترقی، همچنان در گمنامی زیسته و هرگز به خود اجازه نداد که موفقیت هایش را در بوق و کرنا دمیده و دیگران را از موفقیت های خویش با خبر کند!؟. خوب است در این مجال مروری بر امتیازات تحصیلی – تبلیغی مرحوم رجائی در زندگی کوتاه؛ اما، پربار علمی اش داشته باشیم. که خود یادآور تلاش های روز افزون و حیات علمی ارزشمند ایشان و نیز بیانگر تأثر و تأسف فراوان در غروب نابهنگام ایشان است:

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

یک- دریافت لوح تقدیر از مدیریت مدرسه علمیه شهابیه، برای تلاش های علمی در سال ۱۳۸۰ .

دو- کسب رتبه اول با نمره ۳۰/۱۹ در آموزش زبان عربی، از دانشگاه عالی باقرالعلوم .

سه- کسب رتبه ممتاز و دریافت لوح تقدیر در سال تحصیلی ۸۳-۸۲ با معدل ۱۹/۱۹ از مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی.

چهار دریافت لوح تقدیر در رشته زبان عربی با نمره ۵۳/۱۹ از دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم .

پنج دریافت لوح سپاس و دانشجوی ممتاز سال تحصیلی۸۵-۸۴ از طرف معاونت آموزش مرکز جهانی علوم اسلامی حوزه علمیه قم .

شش- دریافت لوح تقدیر از جشنواره پژوهشی شیخ طوسی در سال۱۳۸۸ بخاطر «مقاله برتر» این جشنواره، از سوی ریاست محترم جامعه المصطفی العالمیه، حجت الاسلام جناب آقای علیرضا اعرافی .

هفت دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد(فوق لیسانس) با نمره ای عالی و کم نظیر ۲۰ تمام .

هشت کسب رتبه ممتاز و دریافت لوح تقدیر در سال تحصیلی ۸۹-۸۸ برای فراغت از «سطح چهار» جامعه المصطفی العالمیه، از سوی ریاست محترم مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی حجت السلام آقای محامی .

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

مراسم زنده یاد رجایی وهمراهانش درقم

حفظ بیش از بیست جز از قرآن کریم از دیگر امتیازات کم نظیر مرحوم حجت الاسلام رجائی، به شمار می رود، که خود همین انس با قرآن را بزرگترین عامل موفقیت اش در عرصه های تحصیلی- تبلیغی می دانست. حضور مستمر ایشان در سفر های تبلیغی و دیدار های مکرر ایشان با وطن و زادگاهش، با تشکیل کلاسهای آموزش قرآن، بیان احکام، برپائی نماز جماعت و سخنرانی همراه بود، که خود از امتیازات برجسته ای وی به شمار می رود. کسب مقام برتر «داعیان الی الله» و اخذ لوح تقدیر و سپاس به خاطر تبلیغ پر ثمر و حضور مستمر در عرصه تبلیغ از سوی «معاونت ارتباطات و امور بین الملل جامعه المصطفی العالمیه»، خود گویای تلاش بی وقفه ای ایشان در مسیر تبلیغات اسلامی است .

سرانجام مرحوم حجت الاسلام رجائی در آخرین سفر تبلیغی، به همراه مادر و خواهرش و نیز مرحوم حاجی جانعلی صادقی و دیگر همسفرانش، طی حادثه مرگبار و خونین ترافیکی در حوالی شهر صفا و در نزدیکی شهر قندهار مسافر سفر بی بازگشت آخرت شده و به دیدار حق شتافتند!!. وظیفه ای خود می دانیم که بار دیگر این ضایعه ای دردناک و پرتأسف را از جانب خود و کلیه همکاران در “پایگاه اطلاع رسانی جاغوری” به بازماندگان، خانوده محترم ایشان و مردم شریف جاغوری صمیمانه تسلیت گفته و از بارگاه پروردگار بی همتا برای این جان باختگان، بخشش و غفران بی پایان الهی و برای بازماندگان شان اجر جزیل و صبر جمیل را خواستاریم .

روح شان شاد و یاد شان گرامی باد!

+;نوشته شده در ;جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ساعت;۱۵:۸ توسط;مدیریت بخش داود – خرمی; |;

1,181بازدید

۴ دیدگاه »

 1. ازره سنبله ۲۵, ۱۳۹۰ در ۵:۱۲ ب.ظ -

  جمعه ۲۵ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۲

  سلام قوما ! خدا روح این عزیزان از دست رفته را شاد و به فا ملین شان صبر وسلامتی بدهد . چیکار کنیم هر روز غم و مصیبت است در حقیت شیخ های هزاره یک روز را مخصوص ( یوم الهزاره ) نا م گذاری نموده و هر سال بیاد این روز محفل داشته باشیم و تا بیشتر و بهتر خودرا بشناسیم .

 2. آدمک آهنی سنبله ۲۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۳ ب.ظ -

  جمعه ۲۵ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۲۳

  کتاب خوانده ی که هزاران کتاب قطور راخوانده باشد اما درد مردمش را احساس نکند و برای مردمش چاره ی نیا ندیشد به کامپیوتر آهنی وجامدی می ماند که هزاران صفحه کتاب درداخلش ریخته و بایگانی شده است و در برابر حوادث اطرافش کاملا بی احساس و بی حرکت است.
  مردم ما زمانی طعم آزادی و عزت را خواهد چشید که تحصیلکردگان شان درد و محرومیت مردم خودرا با تمام وجود احساس نماید ودر جستجوی راه حلی معقول و سنجیده شده برای نجات مردم خود باشیم.
  به هوش باشیم که کتاب خوانان ما خود فروخته و مردم فروش نشود. زنده بادعدالت اجتماعی وهمبستگی ملی.

 3. بیدار سنبله ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۷ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۵۷

  خدایش بیامرزد

 4. تابش سنبله ۳۰, ۱۳۹۰ در ۸:۱۲ ق.ظ -

  چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۸:۱۲

  سلام جناب خرمی ! دست شما درد نکند با این زحماتی که می کشید. خدا اجر به شما دهد. ونیز سپاس از دوست گرامی ماجناب رحیمی عزیز به خاطر کار قشنگ روی عکسها. رجایی عزیز یکی ازبهترین خوانندگان وهمکار ان جاغوری یک بود. خداوند غریق رحمتش کند.