مراسم میلاد نور و جاغوری این روز ها

مدبریت ۹:۱۷ ب.ظ ۷

بسم تعالی

چشن میلاد درجاغوری

مراسم میلاد نور  و  جاغوری این روز ها

خجسته میلاد پیامبر نور و رحمت خاتم الانبیأ حضرت محمد مصطفی (ص) و آخرین سفیر و برگزیده پروردگار عالم و فرزند گرامی اش امام بحق  جعفر ابن محمد صادق (ع) را بر یگانه منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان (عج) و بر تمام رهروان قرآن و پیروان آنان و هموطنان عزیز مبارک باد و تهنیت عرض می نمایم. 

 و اما  جاغوری این روز ها ….

۱۷ ربیع الاول سال عام الفیل هنگام طلوع افتاب سر زمین مکه شاهد طلوع خورشید معنویت وحقیقت بود که هنگام ولادت او بتهای کعبه بزمین افتادند . ایوان کسری (پادشاه ایران ) لرزید و چهارده کنگره آن فرو ریخت. دریاچه ساوه را که سالها می پرستیدند فرو رفت و خشک گردید آتشکده فارس که هزار سال روشن بود خاموش و تحت همه شاهان جهان واژگون گردید.

۱۷ ربیع الاول سال ۱۳ هجری در سر زمین مدینه وجود مقدس حضرت امام جعفر صادق (ع) دیده به جهان گشود وبستان امامت و ولایت را غرق در سرور و شادی نمود. از برکت وجود مقدس پیامبر رحمت جهانیان فیض یافت و امام صادق هدایت گر جامعه بشریت شد .

 سلام دوستان : امروز دوشنبه مورخه ۲/۱۲/۸۹  به مناسبت میلاد پیامبر گرامی اسلام  و امام بحق جعفر ابن محمد صادق (ع) دو مراسم جدا گانه در جاغوری بر گزار گردید.

  مجلس و مراسم اول  از طرف مدرسه مهدیه تدارک دیده شده بود این مراسم قبل از ظهر امروز راس ساعت ۱۰ در مدرسه مهدیه برگذار شد . این مراسم با تلاوقت قران مجید توسط یکی از طلاب های مدرسه آغاز گردید و با  سخنرانی ها ، مداحی  ادامه یاقت ، در لایلای آن تعدادی مقالات نیز  بخوانش گرفته شد . و مراسم با اذان ظهر به پایان رسید .

  مجلس جشن  باشکوه دیگر بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد جامع حضرت رسول اکرم (ص) برگزار گردید . دراین مراسم اقشار مختلف مردم از راه دور و نزدیک اعم  از علما ، موسفیدان ، محصلین دانش آموزان ، بازاریان در این سرما زمستان در مسجد جامع مرکز جاغوری گرد هم آمدند و جشن با شکوه را برگزار نمودند .

مسجد جامع رسول اکرم

الف ) مراسم جشن با تلاوت کلام الله مجید توسط قاری موسوی آغاز گردید

 ب)  مقالات: توسط  علاقمندان به آخرین سفر آسمانی  حضرت محمد مصطفی  (ص) و ریس مذهب جعفری امام جعفرصادق  قرائت  گردید .

ج) مداحی : توسط آقایان سروری  علیاتو و آقای واعظ زاده به اجرا گذاشته شد.

د) سرود خوانی : ۱:  گروه سرود منطقه حیدر ۲: گروه سرود منطقه المیتو  ۳: گروه سرود منطقه گردن بالای کمرک ۴: گروه سرود مدرسه امیرالمومنین (ع) منطقه الوم قعده بوسعید ۵ : گروه سرود منطه لومان هر یک به نوبه خود سرود های خوانی خود ها را به خوانش گرفتند .

گروه سرود منطقه حیدر

ه) سخنران  : آقایان میرازی و آقای موسوی  بودند آنها در این مراسم پیرامون عظمت پیامبر اسلام و امام جعفر صادق (ع) سخنانی ارائه نمودند . 

در اخر جوایز برای برندگان که قبلا در مسابقه نور اشتراک کرده بودند توزیع گردید .

مراسم با صرف شرنی به پایان رسید .

جاغوری این روز ها

جاغوری این روز ها خبر خاص نیست بعد از بارندگی های قبلی تا حالا کدام بارندگی صورت نگرفته است پیر مرد ها می گویند که امروز  شصت و شکست است و شاید بارندگی همرا با سر مای زیاد در این روز ها صورت بگیرند ونیز همین پیر مرد ها اضافه  می کند می گویند که خدا برکت بدهد  الحمد الله تا جای شک آو بور شده است . 

دو هفته قبل چاه های آب بازار سنگماشه خشک شده بود یک چاه آب مسجد جامع و چاه دیگر مشهور به چاه سید ایرانی آب داشت . حمام ها فقط قبل از ظهر باز بودند بعد از ظهر ها به خاطر کمبود آب تعطیل می شدند  تابستان فیس حمام به ۳۰ – ۳۵  افغانی بود این روز ها فیس تا  ۴۵ افغانی رسیده است .

برف باری اخر که حدودا ۶۰ سانتی برف در سنگماشه بود راه های مناطق سرد سیر را بکلی به مرکز مسدود  کرده بود . اطراف سنگماشه توسط رنجر های دولتی به مرکز وصل گریده است .  مناطق سرد سیر خود شان راه های خود را جارو نمودند که تا حالا در بعضی مناطق نیز  ادامه دارد . مسیر مالستان جاغوری از کوتل قچغو بکلی بند است . در طول یک هفته ارگان های دولتی و مردم محل توانسته اند که تا نیم کوتل را جارو نمایند .

روی هم رفته زمستان امسال در کل می توان به یک نیم  متر برف در سنگماشه  حدس زد  که بارندگی های  اخیر ۶۰ سانتی متر برف آن را به خود اختصاص داده است .

مس
یر جاغوری قره باغ نیز به تازگی به روی ترافیک باز گردیده است و فعلا رفت آمد به غزنی و کابل از این مسیر صورت می گرد کرایه کابل فی نفر یک هزار افغانی رسیده  است .

تا گزارش بعد التماس دعا خدانگهدار همه تان

مومن زاده  – مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;دوشنبه دوم اسفند ۱۳۸۹ساعت;۲۱:۱۷ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,786بازدید

۷ دیدگاه »

 1. عبدالکریم افضلی حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۶:۲۱ ق.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۶:۲۱

  جناب مومن زاده سلام بر شما وهمه مردم شریف جاغوری!تشکر ازگزارش خوب تان.ما امید واریم که در جاغوری باز هم برف بیاید.همیشه پاینده باشی!

 2. فهمیده حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۸:۳۲ ق.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۸:۳۲

  مومن زاده عزیز سلام.
  تشکر از گزارش خوب شما و از زحمات که برای اطلاع رسانی ما میکشید.
  همیشه شاد و ایام بکام تان باشد.

 3. امین حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۵:۱۳ ب.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۱۳

  امید جان توقع داری ماجوانها از نوشته ای علمی ات فیض برده باشیم ومابه زعم تو راه گم کرده ها راهی را که تو انتخاب کرده ای انتخاب کنیم اولا کمی به چرندیاتی که نوشته ای دقت ازاشتباهات املائی وانشائی ات که انهم دلالت بر بی سوادی ات دارد بگزریم به گمانم تاریخ را اگر خوانده باشی که یقینا نخوانده ای ازدیگری طرفش خوانده ای تاریخ وضاحت دارد که محمد (ص)درعهدی ظهورکرد که اعراب جاهلیت دخترانرا زنده به گور می کردند محمد بزرگترین ناجی انسانها در تاریخ بشر است که در این امر هیج گونه اختلاف نیست تواگر در هوف عربستان زندگی میکنی به تو حق میدهم گرمی هوا وتنور نانوائی وبرخورد زشت عربها با تو کاملا عقده ای ات ساخته است اما تو باید حساب این اعراب وحشی را با رسول خدا جدا کنی که ان بزگوار هم در عهدش از دست این اعراب ازار واذیت شد کمی فکر کن بعد بنویس اگر ازادی بیان هم باشد توهین به عقاید یگ ملیارد مسلمان که باباواجدادت هم جزئ انهاست جرم نا بخشودنی است

 4. امین حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۵:۱۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۱۹

  من از مسئولین سایت ارزوداشتم نوشته ای امید را حذف نمیکردند تا جوانان میدیدند بعضی افراد تا چه حدی درمنجلاب بی دینی غرق شده اند

 5. غفوری حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۶:۵۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۵۶

  این عید های میمون و فرخنده و مبارک را به عموم مردم مخصوصابه مردم شریف جاغوری تبریک می گویم از جناب مومن زده نیز تقدیر و تشکر می کنم که با گزارش و به تصویر کشیدن مراسم زیبا و قشنگ اعیاد مذهبی تمامی کسانی را که برای مردم شریف و دوست داشتنی وطن دلش پرمی زند در جریان می گزارید اززحمات تان ممنونم تشکر امید که در آینده نیز مارا در جریان اخبار و رویداد های کشور و جاغوری قرار دهید.

 6. رجایی حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۸ ب.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۲۲:۸

  سلام. میلاد رسول رحمت(ص) و نجل صادق او، استاد ائمه مذاهب اسلامی، امام جعفر بن محمد(ع)،به همه اهل قبله و کعبه، مبارک باد.
  از زحمات بی شائبه مومن زاده عزیز، تشکر.

 7. احمد حوت ۳, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۳ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۲۲:۹

  سلام . میلاد پیامبر اسلام ص را به همه دوستان و مسلمانان تبریگ میدارم وتشکر از برادر ما اقای مومئن زاده در اطلاع رسانی ایشان از جاغوری عزیز . چیزی را که میخواستم بنویسم اویست که یعنی چه . ما ها همه چیز را به ایران بند میکنیم دراینجا هم اینرا مینویسم که ایوان کسری پادشاه ایران لرزید. من فکر میکنم اگر کتابهای علمی ودینی نوشته ایرانیها را بخوانیم بد نیست اما نه انچه مربوط به دین ما نیست ویا کدام برداشتهای علمی ازان تفسیر شده نمیتواند . خدا کند دوستان برداشت اشتباه نکند . احمد بورنمود