مراسم هفدهمین سالگرد شهادت بابه مزاری و نوزدهمین سالیاد فاجعه ای افشار در جاغوری

مدبریت ۹:۴۵ ق.ظ ۷

سلام دوستان

به مناسبت هفدهمین سال گرد شهید استاد عبدالعلی مزاری و  همسنگران صدیق اش که به تاریخ ۲۲ حوت ۱۳۷۳ به دست نیرو های نام نهاد طالبان فجیعانه به شهادت رسیده اند و همچنان نوزدهمین سالیاد فاجعه افشار روز پنجشنبه در مدرسه علمیه مهدیه صمیمانه تجلیل به عمل آمد.

طبق معمول مراسم با تلاوت چند از کلام الله مجید آغازگردید .سپس  در محفل سوگواری و سیاسی امروز محترم ظفر شریف ولسوال جاغوری ، محترم دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه  جاغوری ، مسوولین ادارات حکومتی ، علما ، بزرگان منطقه ، جوانان حضور داشتند .

در این مراسم  اشعار ، مقالات ، سخنرانی ها ، از سوی جمعی از فرهنگیان در رابطه به فدا کاری های شخصیت سیاسی و اجتماعی استاد مزاری و همراهانش ارائه گردید . که این نوع بزرگداشت از شخصیت های سیاسی خود بیان گر همایش سیاسی مردم می باشد .

آقای عرفانی مدیر حقوق ولسوالی جاغوری که به گفته خودش بصورت افتتاحیه مجلس  هفدهمین سالگرد شهید بابه مزاری سخنرانی نموده و تاریج گذشته مردم هزاره را به برسی گرفتند . و نیز شهادت بابه مزاری را  به عموم مردم تسلیت گفتند و از حضور پرشور مردم قدردانی به عمل آورد .

در این مراسم با در نظر داشت تاریخ گذشته هزاره های محروم در افغانستان که در طول تاریخ با محرومیت ، مظلومیت و بدور از هر نوع مشارکت های سیاسی در روند حکومت سازی بدور نگهداشته شده اند از مردم خواسته شد که جهت روشن گیری سیاسی و سرنوشت فردای خود حساس باشند . و آگاهانه به سرنوشت آینده خود فکر کنند .

رهبر شهید عبدالعلی مزاری که خود یک سرفصل تاریخ جدید در زندگی مردم هزاره می باشد بر ماست که پیروی از اندیشه ها و آرمان استاد مزاری گام فراتر از پیش بر داریم .

و دیگر اجازه ندهیم به کسانیکه هزاره ها را در بند اسارت و در کنج زندان ها خفه کردند تاریخ تاریک گذشته مان دیگر تکرار نشود .

در ۲۲ حوت سال ۱۳۷۳ یک بار دیگر درخت پربار مردم هزاره های افغانستان که در طول تاریخ خشکیده بود با خون شهیدان پاک و فدا کار که در راس آن استاد مزاری بود آب یاری گردید .

آقای ظفر شریف ولسوالی جاغوری نیز در مراسم سوگواری استاد شهید بابه مزاری سخنرانی نموده و گفتند :

مزاری تا آخرین رمق حیات در برابر تهدید که نسبت به مردم خود احساس می کرد  صادقانه ایستادگی نمود و با اندیشه ملی و اتحاد تمام اقشار مختلف مردم افغانستان به همایت از آنها برخواست و پیامش را که همانا تساوی حقوق تمام اقوام ساکن در این سرزمین ، اصلاحات در روند حکومت داری ، مشارکت سیاسی مردم در تصمیم گیری های نظام به گوش مردم جهانیان رسانید .

بعد از آن  آقای دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری که بغض در گلو داشت از رشادت های استاد مزاری در دفاع از مردم هزاره در غرب کابل در جریان جنگهای داخلی سخن گفت  و یاد آوری کرد . و مزاری را به عنوان یک قهرمان بزرگ و مدافع حقوق عقلیت ها در افغانستان خواند .

و از صحنه های علمناک و تراژدی غرب کابل و قتل عام مردم افشار کابل سخن گفتند و ایشان افزود : با وجود ظلم های ناروا قتل عام ها ، تجاوز های غیر انسانی که در غرب کابل صورت گرفت  اما مردم قهرمان  هزاره با فرماندهی بابه مزاری هیچگاه بالای منازل و افراد حمله نکردند و هر آنچه که حملات بی رحمانه هزاره ها در کابل بالای سایر گروه ها سر زبان های قرار گرفت شایعه ی بیش نبوده است .

در این مراسم آقای شارح یک تن از اعضای نظارت معارف ولسوالی جاغوری به نمایندگی از معارف ولسوالی جاغوری ، محترم آقای حیدری به نمایندگی از شورای علما ولسوالی جاغوری روی مسئله سیاسی گذشته ها و امروز افغانستان حرف زده و سخنرانی کردند .

و نیز آقای غلام سخی روین از محصلین ولسوالی جاغوری، آقای رجائی یک تن از اعضای شورای اجتماعی ولسوالی، محترم معلم حمید عضو شعبه آمریت جنائی ، آقای رضائی و باقر عرفانی ، نیز از کسانی بودند که در برنامه امروز با ارائه اشعار و مقالات شان سهم گرفتند.  سرانجام محفل با دعای اختتامیه استاد فصحی و صرف نان چاشت به پایان رسید .

مومن زاده جاغوری

+;نوشته شده در ;یکشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۰ساعت;۹:۴۵ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,687بازدید

۷ دیدگاه »

 1. nazari حوت ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱۰:۱۳ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۱۳

  salam.
  tashakur az gozaresh tan aghai momenzadah. agar emla ra drost konid dar
  bakhshe goftahai dagarwal asadullah.
  aqaleyat ha)

 2. رجب رجایی جاغوری حوت ۲۹, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۹ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۰

  سلام به دوستان جاغوری یک!
  یا این گزارش آقای مومن زاده خیلی ناوقت است زیرا درتمام دنیا قف امواج عاشورای مزاری گرایی نشسته است و مردم از عید سال نو ونوروز سخن میگویند و یا ، ما جاغوری ها مانند همیشه خیلی محافظه کارهستیم و می بینیم که احوال واوضاع در دنیا چگونه است تا مطابق به آن تصمیم بگیریم. واکنش دولت ، طالبان ،خلیلی و محقق را ارزیابی میکنیم و تصمیم میگیریم که ارزش دارد از روز مزاری تجلیل شود یانه ؟؟
  شاید این خصیصه هم از زیرکی و هوشیاری ما جاغوری ها باشد که دراینصورت من آنرا می ستایم.

 3. ازره حوت ۲۹, ۱۳۹۰ در ۵:۱۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۹ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۸

  سلام قومای عزیز . من بخاطر ندارم که در جاغوری یاد بودی از بابه مزاری نموده باشد . این اولین بار است که این گزارش را از اقای مومن زاده بخوانش گرفتم .در حقیقت یاد از مزاری یاد از خود . یاد از مزاری یادی از تاریخ هولناک هزاره یاد از مزاری یاد از عدالت برادری و برابری ..

 4. پویا حمل ۲, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۹

  سلام به دوستان محترم
  به نظر من یاد از قهرمان ملی ای چون مزاری، بیشتر از آنکه به خود ایشان مربوط شود به ما و آگاهی ما، شعور سیاسی ما، و وظیفه شناسی ما مربوط است. مزاری دین اش را به مردم و دینش ادا کرد و مردانه تعهد سپرد و شرافتمندانه بدان عمل نمود. به نظر من مزاری ها نیاز به بزرگداشت امثال ما ندارندو تاریخ خود بهترین قاضی در این زمینه هست و برای همین نیز هرچه میگذرد، زوایای پیچیده سیاست های احزاب افغانی روشن تر شده و عدالت خواهان کشور مورد تایید و تمجید قرار میگیرند. و این روند با شدت تمام ادامه داشته و مزاری را تبدیل به جزء جدا ناپذیر تاریخ هزاره و افغانستان کرده است آنهم جزیی که با صداقت تمام خودش را فدای راهی کرد که بدان اعتقاد داشت.
  البته این بدان معنی نیست که مزاری در تمام نظریاتش حق بجانب بود، و بقول معروف مصیب، بلکه بیانگر صداقت مزاری در راه و آرمانی است که در پیش گرفته بود و برای آن وارد هیچ معامله ای ناجوانمردانه نشد. ممکن است راه مزاری اشتباه بوده باشدو ممکن است حتی مذهبی که مزاری داشت (یعنی شیعه) اشتباه باشد، اما مهم آنست که کسی که معتقد به راه و ارمانی است با تعهد و صداقت تمام به آن راه برود، که مزاری چنین بود.
  آنچه مزاری را ماندنی کرده است تعهد او نسبت به عدالت اجتماعی برای همه مردم افغانستان است و نه فقط برای هزاره ها!
  این چیزی است که بارها و بارها ایشان بدان تصریح کرده است و عملا نیز وارد هیچ معامله ای که این اصل فکریش را زیر پا بگذارد نگردید. و این همان خصیصه ای است که حتی مخالفانش نیز بدان اعتراف دارند.
  ما مردم متاسفانه تا جایی خود کش بیگانه پروریم، و تا جایی نیز روح پلید حزب گرایی های دوران فساد و جنگ‌های دخالی داخل هزارستان در جان و دل ما حضور دارد و با همان خط و نشانها حرکت میکنیم. امیدوارم روزی برسد که ما با ترک گذشته های سیاه به آینده درخشان قوم و مردم خود احترام گذاشته و راه عزت و شرافت قومی و ملی مان را دنبال کنیم.
  روح و جان همه تان شاد و شاداب باد. و روان آن بزرگ مرد تاریخ هزاره غرق رحمت و کرامت الهی

 5. رجب علی حمل ۲, ۱۳۹۱ در ۴:۱۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۱۰

  درود بر استاد فصیحی مدیر محترم حوزه علمیه مهدیه که زمینه این نشست را در مدرسه اش فراهم کرده است. متا سفانه اقای میرزایی بدلیل سابقه گرایشات حزبی اش در مواردی به قهرمان ملی ما شهید مزاری ت … کرده است. وگر نه جا داشت که این مراسم با شکوه بیشتر در مدرسه بالا ی بازار برگذار می شد. از اینکه شورای علمای جاغوری فارغ از جناح بازی های سیاسی این شهید را تجلیل کرده اند حقیقتا جای تقدیر است. ضعف جدی در علمای جاغوری همیشه وجود داشته و دارد مثلا در جلسه انتخابات مجمع علمای جاغوری در قم در حالیکه همزمان با سالگرد شهادت شهدای مظلوم غرب کابل بوده است هیچ یادی از مزاری و مردم اش نشده است. این یک ضعف جدی است در علمای ما که باید با زیرکی و هوشیاری بیشتری برخورد کنند با مسائل. مزاری اکنون شخصیت ملی ما است و قلب هر هزاره ی برای مزاری و آرمانهایش می تپد علمای ما باید با یک سیرچ ساده در انترنت ببینند که نسل امروز هزاره در افغانتسان و سراسر جهان چگونه از مزاری تجلیل م کنند حال آنکه به هیچ حزب و جریان سیاسی وابسته نیست. در سطح افغانستان بزرگان اهل سنت و تشیع به استثنای برخی مبغضین مدعی تشیع مانند شیخ اصف قندهاری اوغو و بخش کوچک از رهبران ساداد نه همه آنان با مزار با بغض و کنیه و خود خواهی برخورد می کنند اما خیل عظیم و سیل خروشان ملت با مزاری است. امیدواریم روزی همه علمای ما خود خواهی ها را کنار بگذارد و به خیل مردم بپیوندند.

 6. جواد حمل ۳, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۹ ب.ظ -

  پنجشنبه ۳ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۲۳:۲۹

  جا داشت چند تا عکس هم از مرا سم سال یاد بابه میبود یعنی این مراسم شاید به اندازه تظاهرات پیش کابل بانک ارزش داشت . خدا همه را هدا یت کند .

 7. رجب رجایی جاغوری حمل ۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۲۵ ق.ظ -

  چهارشنبه ۹ فروردین۱۳۹۱ ساعت: ۰:۲۵

  اگر اینبار طالبان بیایند و خلیلی و محقق را هم پهلوی مزاری روان کنند ، برای سایتهای بیرون مرزی هزارگی برای تمام سال سوژه ومضمون پیداخواهد شد . آنگاه در طول سال مکمل به نوبت بعد از عاشورای حسینی عاشورای مزاری و خلیلی و محققی خواهد بود و ما ملیت هزاره که خدا مارا برای برسر زدن وگریه کردن وشهید دادن آفریده است به مرام نهایی خود میرسیم وبهشت عنبر سرشت را از آن خود می نماییم. بگذار اوغانها و تاجیک ها در جهنم اوغانستان زندگی کنند وبسوزند بیخبر ازینکه هزاره ها مونوپولیست بهشت عنبر سرشت با حور وریاحین وجویهای شیر و درختهای خرما و ساقی گری مولا علی با شراب الطهور از حوض کوثر شده اند .
  در حقیقت هم که ما ملیت هزاره چقدر هوشیار هستیم که همیشه بهشت را انتخاب میکنیم تا جهنم دنیا را بگذار اوغانها بر مرگ ما شادی کننند و بخندند بیخبر ازینکه ما در تاقهای بلند بهشت جای گرفته ایم وایشان صرف در دنیای خاکی اوغانستان زندگی میکنند.

  لعنت خدا بر آنهاییکه مردم را تحمیق دینی و تخدیر مذهبی میکنند !!!
  لعنت بر مرده پرستان !
  قوم محکوم به مرگ !! از خواب بیدار شوید و به حال خود و فرزندان و آینده ی آنها فکر کنید!