مراسم پانزده شعبان در جاغوری و چند خبر دیگر

بسمه تعالی

کلینیک شهدا

سلام ودورد بی پایان خدمت همه دوستان خوبم . نخست از همه پانزدهم شعبان سال روز ولادت مهدی موعود (عج )را خدمت همه تان تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

روز سه شنبه گذشته مصادف به پانزدهم شعبان المعظم همزمان بود با سال روز منجی عالم بشریت حضرت حجه الحسن المهدی (عج) حضرت مهدی بود . در چنین روزی آن حضرت از مادر بنام نرگس متولد شد و پدر بزرگوارش امام حسن العسکری می باشد. حضرت مهدی بنا به روایات و احادیث و استنباد از آیه شریفه قرانی به حکم و دستور خداوند متعال به غیبت به سر می برد . وی جهت از بین بردن ظلم و فساد ظهور خواهند کرد و دنیا را با انقلاب عظیمش گلستان و جاویدانه خواهند ساخت .

به مناسبت بزرگ داشت از میلاد مهدی موعود مراسم با شکوه روز سه شنبه در مسحد جامع حضرت رسول اکرم مرکز جاغوری برگزار گردید.

در این مراسم جمع از بزرگان علما ، دانش آموزان به شمول ولسوال محترم ولسوالی جاغوری آقای ظفر شریف و مسئولین حکومتی و مهمانان از راه دور نزدیک نیز اشتراک داشتند . 

برنامه جشن با آیات از کلام الله مسجد زینت داده شد  سپس شعر ، مقاله ، سرود به استقبال قدوم مبارک حضرت مهدی از ویژه گی های این مراسم بود .

در این مراسم محترم آقای رفعت مسول دفتر ارتباطی ایات الله فیاض طی سخنانی با اشاره به اختلاف اندوزی ها و ایجاد تفریقه اشاره کرد گفت : اختلاف وتفرقه جامعه را بسوی نا بودی سوق می دهد و اگر بخواهیم جامعه ای  با سواد و ارزش داشته باشم باید دست از دسته گرای ، قولی و قومی بکشیم و در حفظ وحدت اجتماعی تلاش ورزیم و از سوی هم بتوانیم زمنه ای ظهور امام زمان را نیز با عمال نیک مان مساعت سازیم.

در مراسم میلاد حضرت مهدی که جمعیت زیاد را با خود داشت انتظار می رفت که در مورد مسائل سیاسی روز و اوضاع فعلی جاغوری و مسائل چون انتخابات پارلمانی سخن به میان آید. اما چیزی از سخنرانان در محفل در این مورد شنیده نشد.  تنها یکی از مقاله خوانان در این جلسه  پیرامون مسائل چون انتخابات و تعدد نامزادان گفت : بد بختی ما از کجا شروع می شود و چه است ؟ آن درد که ما را این قسم کرده که در ساختار دولت حقوق سیاسی جهان نقش نداریم خصوصا روشن فکر ها روحانیت معظم و بزرگان عزیز چه وقت می خواهند اغراض شخصیه خود شان و اهداف  شخصی خود ها را کنار بگذارند و برای این ملت خدمت بکنند. باید اختلافات را کنار بگذاریم و دست برادری با یک دیگر بدهیم و همگام و هم پیمان با برادران خود تنها اسلام و قران را تکیه گاه خود قرار دهیم .

 از همه مهم تر با این همه سرمایه های و ذخیره های عظیم الهی جوانان ، نوجوانان ، دانشجویان عزیز و … چه در مکاتب داخل جاغوری وچه در  فاکلته ها و تحصلات عالی داریم  وخوشبختانه در بسیاری زمینه ها موفق ظاهر شدند . آیا سزاور است بااین وضعیت بیگانه ها به شما تسلط پیدا نکنند!!؟ و اینگونه ما و شما را از چب به راست مورد حمله قرار بدهند ؟!!!.  این تفرقه است که اجانب را بر ما تسلط پیدا می کنند این تفرقه است که که دست ما از همه چیز کو تا کرده و حالا هم ما گرفتار هستیم . واجب است که همه باهم باشیم و همه ما یک شویم و اگر ما و شما متفرق نبودیم حالا این قسم ذلیل نبودیم . 

امروز بالحمدالله جاغوری مراکز علمی و آموزشی مناسب را در اختیاردارند و هم افراد شان افراد لایق  است وهم توانایی این کار ها را دارند البته اگر خویشتن داری به خرج بدهیم . خود خواهی ها باعث  شده که ما در مجالس و بارلمان راه پیدا نکنیم .در فضای تفرقه ، بد گمانی  و سوء ظن هیچ وقت رویای حق و حقیت نه خواهد آمد.  قوم گرای و نژاد پرستی همواره یکی از معظلات بشریت بود و می باشد. از زمان های گذشته تا حالا بوده و بد ترین خون رزی ها را در قبال داشته است.  امروز با وجود ادعا های بزرگ مردم مبنی به پشرفت هنوز هم شاهد این حس نا درست هستیم . 19 نامزد بی نتیجه است گذشته نشان می دهند که ما با شکست مواجه هستیم از این روز کاندیدا محترم باید بدانند که با وکنش های منفی ، رقابت نه تنها کار از پیش نه می رود.بلکه  به اقتدار و پیشرفت مردم منطقه صدمه جبران ناپذیر را وارد می کند موجب عقب ماندگی ها و افتی پیشرفت ها خواهیم شد .

حجه الاسلام والمسلمین آقای میرزایی  خطیب و امام جمعه مسجد جامع یکی دیگر از سخنرانان این مجلس بود اقای میرزایی گفت : 

انتظار به معنی واقعی کلمه پیروی از نظام حاکم اسلامی و دوری جستن از هر گونه اعمال که تروج فساد در جامعه خوانده شود نه انتظار که از آن انتظار بیزاری داشته باشیم که مایه گسترش انواع آلودگی و انحراف باشد حاج آقای میرزای منتظران مهدی را مومنان صالح خداوندی خواند .

آقای میرزای با اشاره به وظیفه ما در دوران غیبت گفت : چهارمین وظیفه که باز هم از قران کریم استفاده می شود این است : که ما باید ارتباط با حضرت مهدی داشته باشیم ارتباط با چه می شود ؟ ارتباط با برگزاری مراسم می شود ارتباط به این است سال روز ولادت حضرت مهدی (عج) می شود آرام نگیریم.  و زنده باشید عزیزان که ولادت
 حضرت  را آنگونه برگزار کردید و جشن گرفتید .

و اما چیز را که می خواهم اضافه کنم بحث و گفتگو پرامون حضرت مهدی موعود (عج) بود از دیر زمان است که مورد توجه و عنایت پیروان ادیان الهی بود است. اما در ابراز نظر پرامون وجود مهدی و اعاده عدل و داد در گستره که تیم نجات انسان ها از زیر ظلم و ستم و فساد موجود نظرات مختلف ارائه شده است . در یک نظر تمام پیروان ادیان الهی معترف اند که فرجام عالم بخیر و سعادت و خوبی است  و منجی خواهد آمد که به آرزو های دیرنه ای  بشر جامه عمل می پوشاند.

 پیروان حضرت مسیح معتقد اند که روزی حضرت عسی مسیح از آسمان پاین خواهم آمد و همان حضرت مسیح مهدی موعود می باشد. که بساد ظلم را بر خواهند چید و نظام عدل امن و صلح را در جهان پیاده خواهم نمود.

پیروان زردشت معتقد اند که روزی اهورا مزدا خواهد آمد و او همان مهدی موعود است خلاصه مسئله مهدی و ظهور آن نیز ادعا اشخاص در گذشته ها بوده و خود را برای مردم مهدی موعود معرفی کرده است.

و اما اهل سنت نیز عقیده دارند که مهدی از فرزند پیامبران بود و بعی اظهار داشته اند که مهدی موعود هنوز چشم به جهان نه گشوده است و اما علمای بزرگ اهل سنت در کتاب مستند خودش از زبان سخنان و احادث پیرامون کفیت ظهور مهدی و خصوصیات آن حضرت بیان داشته است. 

 شیعه دید گاه های خود را با استناد و قران کریم و احادث نبوی مصومین بیان می کند و در یک جمله در فلسفه مهدویت یکی از مباحث مهم و قابل توجه همه گان بوده و است . اما در شرایط فعلی چیزی که در جامعه ما محسوس و قشر جوان و فرهنگی مان نیاز مبرم به آن دارد بحث و گفتگو شفاف و روشن ابراز دیدگاه ها پیرامون فلسفه ظهور و کیفیت  طول عمر و انتظار قرن ها در باره ظهور برای عدالت حقیقی آن حضرت در جهان بود است. روحانیت و قشر فرهنگی می تواند آگاهی عامه برای مردم ارائه نمایند.

خبر دیگر اینکه : اعتصاب کاری داکتر ها در جاغوری در پی مشاجره ای همراهان مریض با دکتر معالج

داكتران شفاخانه شهدا و عده ای  از داكتران ديكر دربازار هاي سنكماشه و غجور اعتصاب كاري كردند و مطب شان را به روي مريضان مسدود كردند و هيج مريض را معاينه نه مي كند.

کلینیک شهدا

  شب كذشته تعداد از افراد از منطقه جهل باغتو اوقي يك زن مريض عاجل را به شفاخانه شهدا انتقال مي دهند.كه آقاي داكتر عبدالقيوم آمر صحت عامه جاغوري مسوليت نكروال داكتران را در شفاخانه شهدا به عهده داشته است .

به كفته داكتر عبدالقيوم مريض مذكور تحت معاينه قرار مي كيرد اما وارثين مريض در جستجو داكتر غلام حسين بوده بدین جهت – که ظاهرا قبلا برای علاج نزد ایشان مراجعه کرده بوده است  – به خانه وي مي رود.   

و بعد از اينكه از داكتر غلام حسين خواهش مي كند تامريض شان را معاينه كند با كمي تاخير برخورد خوشنت آمز بين آنان صورت مي كیرد.

بعد از وقوع اين رويداد بوليس امنيه به محل آمده و طرفین قضيه را بازداشت مي كند كه تحقيقات از آنان جريان دارد .

و ساعات پس از اين رويداد مريض متاسفانه فوت ميكند. اما قبل از فوت مریض  مسولين حكومتي از وضعيت مريض در شفاحانه شهدا ديدن مي كند.

تفصیل ماجرای در گذارش بعدی .

مصاحبه جاغوری یک با محترم پادشاه خان ازمر امر المپیک ولایت عزنی در ولسوالی جاغوری .

آقای پادشاه خان ازمر ریس المپیک ولایت عزنی درمیدان ورزشی مرکز گفت :  من به عنوان یک ورزش کار تلاش خواهم کرد که بدون تبعیض دل سوزانانه وصادقانه برای ورزش کاران ولایت غزنی در هر جای که باشند همکاری نمایم . وی همچین خطاب به ورزش کاران گفت یک بار دیگر به دشمنان افغانستان اجازه ندهید به نام مذهب نجات و قوم شما را از هم دیگر دور سازد. آتش کینه را در بین تان شله آور سازند اقای ازمر همچنان ورزشکاران جاغوری را ستایش کرد و گفت : خوشبختانه درجاغوری استادان و ورزش کارن خوبی دارد و در حدود صد تیم فوتبال در این ولسوالی موجود است که ما متاسفانه از آن بی خبر هستیم یا اینکه مشکل جدی در ورزش جاغوری وجود دارد اقای ازمر گفت : دیگر اجازه نه دهم ورزش در جامعه افغانی سوی استفاده ها قرار بگیرد. ورزش یک پدیده مستقل و اجتماعی است و باید مستقلانه عمل کند وی از کسانی که در راس ورزش جاغوری قرار دارند تقاضا نمود که برای یک جامعه ورزشی سالم باید تلاش های بدون قید و شرط را  نمایند و نگذارند که ورزش از روند آزادی که دارد منحصر به فرد گروه  یا دسته شوند. وی گفت جای تاسف است که ما در جاغوری مرکز مستقل ورزشی نداریم با وجود که پیش کسوت های ورزش رزمی در این ولسوالی هست اما جدیدا با چهره ها و شخصیت های ورزشی آنان امروز آشنا شدیم .

و مصاحبه کوتاه با امرالمپیک غزنی آقای پادشاه خان ازمر داشتم توجه شما را با آن جلب می نمایم .

تشکراز اینکه وقت گرن بهای خود را در اختیار جاغوری یک قرار دادید

بند مومن زاد


2 دیدگاه برای “مراسم پانزده شعبان در جاغوری و چند خبر دیگر