مردم جاغوری چرا نباید رای بدهند؟

عزیزالله جاغوری ۵:۴۷ ب.ظ ۱
مردم جاغوری چرا نباید رای بدهند؟

انتخابات نزدیک است. جاغوری ها بخوانند.Screenshot_۲۰۱۹۰۱۲۰-۲۲۴۸۳۷_1

مردم جاغوری چرا نباید رای بدهند؟

از میان سه نامزد (غنی، عبدالله و اتمر) یکی رییس‌جمهور آینده است. اگر تمام هزاره‌ها حتی یک رای هم به کسی ندهند، باز هم معاون دوم رییس‌جمهور یک هزاره خواهد بود. تبریک تان باشد. چک‌چک کنید لطفاً.

مردم دایکندی و بامیان سال‌های سال با اذان محقق و خلیلی نماز خوانده‌اند و حتی تصورش سخت است که بتوانند به این آسانی‌ها به فرمایش این دو بزرگوار نه بگویند. پس حتماً به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت و نظر به دادوستد‌های روز رأی خواهند داد.

می‌ماند مردم جاغوری که در معادلات کنونی هیچ وزنی ندارند. هر کسی معاون دوم رییس‌جمهور شود برای مردم جاغوری فرقی نمی‌کند. خلیلی و محقق به زبان چیزی نمی‌گویند اما از پیشرفت مردم جاغوری اگر ناراحت نشوند، قطعاً خوشحال نخواهند شد. استاد دانش بماند سر جایش. دورترین نقطهٔ زمین برای استاد دانش کوتل قوناق است. یکبار از قوناق پیشتر فکر کرد، مجبور شد برای تداوی به آلمان برود.

با این وضعیت برای مردم جاغوری هیچ لازم نیست که به قیمت جان و مالشان به کسانی رأی بدهند که به جاغوری فقط به‌عنوان بانک رأی می‌بینند. جاغوری‌گی‌ها می‌توانند به طالبان اطمینان دهند که انتخابات در این ولسوالی برگزار نمی‌شود و آن‌ها زحمت حمله ممله را نکشند.

مردم جاغوری اگر می‌خواهند وارد بازی شوند و جان و مال خود را در انتخابات ریسک کنند، این ریسک باید در برابر امتیازات مشخص باشد. ولایت شدن ولسوالی، ساخت پایگاه نظامی و تأمین امنیت، توسعه و ساخت زیربناها وغیره از جمله مواردی هستند که ارزش ریسک کردن شرکت در انتخابات را دارند.

می‌ماند اینکه این معامله را چه کسی با چه کسی انجام دهد. نظر من این است که نماینده مردم باید مستقیم با خود کاندیدا بنشینند و حرف بزنند و تعهد بگیرند. محقق و سعادتی و دانش همان هاهاها هستند که فقط برای برابر کردن وزن و قافیه در تیم‌های انتخاباتی جا داده شده‌اند. اگر می‌پرسید آن نماینده مردم کی‌ها هستند، من نمی‌دانم. بدانم هم نمی‌گویم. زور که نیست.

سیدموسی ظفر

 

258بازدید

یک دیدگاه »

  1. مهدی دلو ۲, ۱۳۹۷ در ۷:۴۶ ب.ظ -

    خود این مقاله نویس یک نفاق افکن از فرقه ضد هزاره هست اصلا چشم‌ دید هزاره را ندارد و خود شان غیرت دراوردن یک لقمه نان حلال از عرق پیشانی ابله کف دست ندارند فقط دنبال خمس جد هستند سخت دشمن روشن فکران ۶زاره هستند در این راه ا تفرقه و نفاق گرفته تا جاسوسی به نفع دشمن