مروت و مدرا، را “پرموشت” نکنیم

۷:۰۲ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
مروت و مدرا، را “پرموشت” نکنیم

مروت و مدرا، را “پرموشت” نکنیم FB_IMG_1504076431977
چندی قبل، جمعی از علمای جاغوری و ” تقل ” های قم، سمیناری را همراه با مداحی و سینه زنی در مسجد جامع ـ سنگماشه، برگزار کردند. در اخیر برنامه بدون هماهنگی و مشوره با دیگران، سرک سنگماشه ـ المیتو را به نامِ نامی علامه مدرس افغانی نام گذاری کردند. این نام گذاری در ذات خود خجسته و عاری از عیب است، اگر مشکلی هست در “مست و قیل” کاری تقل های غُم است. به هر روی؛ باید در امور اجتماعی هماهنگی و مشوره صورت بیگیرد. آن‌هم در جاغوری که عده‌ای خود را پدر جاغوری می پندارند و کار عالم/ چرخ گردون، بدون مشوره با آن ها لنگ و محال است. این جمع باید با فرهنگیان و مردم هماهنگی می کردند، که نکردند. گذشته از آن عده‌ی از برادران و خواهران فسبوک چلونکی هم آنقدر به سمینار حاج آغایون گیر دادند که نام گذاری سرک علامه مدرس را نیز تحت شعاع قرار داد.
بد تر از تقل هایی قم، ارباب های نکتایی پوش جاغوری است که مدرا و روا داری و تسامح را در حد نشخوار فسبوکی قبول دارند. نیکو نیست که با پدیده ها و کار های که مورد پسند ما واقع نمی شود، نگاه حذفی داشته باشیم. خط زدن روی کار دیگران کارِ شایسته نیست. اگر با نام گزاری این سرک مشکیل دارید با هماهنگی شاروالی و فرهنگیان تجدید نظر کنید. نه این که چلپا بکشید. این کار زبونی و دور از اخلاق اجتماعی است. علامه مدرس پیش از آنکه عالم دین باشد، ادیب بنام و شهیر است. چلپا کشیدن روی تابلوی سرک علامه مدرس به خاطر اینکه شیوخ نام‌گذاری کرده، کار درست نیست. فردا جمعی دیگری، کاری دیگری می کند و ما دوست نداریم شیخی روی کار شان چلپا بکشد.
بعد شاید این کار از لحاظ عاطفی به صورت زود گذر طعمی شیرین داشته باشد اما یک سنت ناپسند را می پروراند. همان مَثل قدیمانه:” پیر موری ره خیره، رخنه مرگ واز موشه “

 

650بازدید

کامنت بسته شده است.