«مسافران صفر سرگردان در مرز تفتان!؟»

مصطفی خرمی ۴:۲۷ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
«مسافران صفر سرگردان در مرز تفتان!؟»
«مسافران صفر سرگردان در مرز تفتان!؟»
*******
عاشقان امام حسین(ع) که برای شرکت در مراسم راهپیمایی عظیم و جهانی اربعین حسینی، از اقصی نقاط پاکستان به شهر کویته آمده بودند و از اینجا به مرز تفتان عزیمت نمودند، در حالیکه از رسیدن آخرین کاروان زایران به مرز تفتان چندین روز سپری میگردد؛ تنها برخی از کاروان های نخست که موفق به اخذ خروجی گردیده، داخل ایران و عازم مرز عراق شده اند؛ ولی کاروان های بسیاری که تعداد افراد شان به بیش از بیست و پنج هزار نفر تخمین زده میشود، همچنان در این سوی مرز سرگردان بوده و منتظر خروجی های شان از سوی ماموران مرزی پاکستان اند!
هیچکس به خوبی نمی داند که چرا ماموران مرزی پاکستان با هموطنان شان این گونه رفتار غیرانسانی و غیراسلامی دارند؟ واینکه چرا دولت مرکزی و ایالتی بلوچستان تدابیر لازم را برای این همه زایر در نظر نگرفته اند؟ گویند: تنها پنج نفر مامور مرزی مشغول کار بوده و دارند پاسپورت ها را به کندی بسیار خروجی میزنند!؟23172858_1800074936957414_145365825005853029_n
در حالیکه این تعداد مامور حتی در روز های عادی هم کافی نیست چه رسد به ایام ویژه اربعین! به ویژه، این نخستین بار هم نیست که این همه زایر در ایام اربعین به مرز مراجعه میکنند؛ بلکه سالها این حکایت تکرار شده که هم دولت و هم نیروهای انتظامی مرزی پاکستان، کاملا در جریان اند.
گویند: کم کاری ماموران مرزی پاکستان، آن هم با آن تعداد کم به حدی آشکار است که نوعی تعمد به شمار می رود؛ تعمدی که بوی مشمئز کننده تعصب کور مذهبی آشکارا به مشام میرسد؛ برخی هم گویند: کار را رشوت خراب کرده و ماموران برای اینکه عایدات غیرمشروع شان به حداکثر برسد، این گونه مردم را معطل میکنند و تنها کسانی موفق به اخذ خروجی می گردند که مبلغ کلانی را داخل پاسپورت های شان قرار دهند! گویند: تا کنون چندین نفر از زوارهای مسن بیمار گردیده و به دلیل نبود امکانات درمانی، جان خود را از دست داده اند و…!؟
******
این در حالی است که ماموران ایرانی در آن طرف مرز به صورت شبانه روزی منتظر ورود زایران بوده و نیروهای مرزی ایران با همکاری مردم اهلسنت شهرک مرزی میرجاوه، برای استقبال از زائیران با دایر نمودن جایگاه های پذیرایی و استراحتگاه ها، برای ورود زئیران آمادگی کافی و کامل دارند و حتی مرتب مواد غذایی و آب آشامیدنی به این سوی مرز منتقل می نمایند تا زائیران از تشنگی و گرسنگی کمتر عذاب بکشند.
 
*******
م، خرّمی
۱۶صفرالمظفر۱۴۳۹
۱۴عقرب ۹۶
۵ نوامبر۲۰۱۷
 
326بازدید

کامنت بسته شده است.