مسجد و مجتمع فرهنگی رسول اکرم (ص)

عزیزالله جاغوری ۴:۴۶ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
مسجد و مجتمع فرهنگی رسول اکرم (ص)

masjid maskaبسم الله الرحمن الحیم

اِنّما یَعمِرو مَساجِدَاللهِ مَن امَنَ بِااللهِ و الیَومِ الاخَر

قسمتی از آیه مبارکه قرآن کریم که بیانگر آن است که آباد کردن و تعمیر مساجد خدا صرفا به نسبت کسانی است که به خدا و روز قیامت ایمان آورده اند.

مسجد خانه قرآن، مدرسه عشق، مکتب دانش، مرز بینش و محل گرفتن فیوضات ربانیه از عالم قدس است. مسجد مکان تبلیغ و ارشاد و هدایت مردم و عرضه کردن قوانین الهی و آشنا نمودن مردم با آن است. پایگاه اجتماعی مردم و زمینه ساز ایجاد وحدت و همبستگی هرچه بهتر و بیشتردر میان اقشارمختلف مردم و دیدار با همدیگر در صبح، ظهر، عصر، و شام است و کسانی که مسؤلیت تعمیر و آبادانی آن را به عهده میگیرند و از مال و دارایی خود در راه اعمار و آبادانی آن مصرف میکنند بدون شک از جمله بندگان صالح و مومن هستند که خداوند (ج) از آنها در قرآن عظیم الشأنش به عنوان ایمان آورندگان به خدا و روز قیامت نام برده اند.

از آنجایی که داشتن یک مسجد و مجتمع علمی فرهنگی و یک مکان ارشاد، تبلیغ و هدایت و پایگاه وحدت و همبستگی مردم یک امر ضروری و واجب پنداشته شده و نبود آن دغدغه بزرگی برای شورای مردمی و هماهنگی مردم مسکه مقیم کابل پنداشته می شد، شورای هماهنگی مردم مسکه مقیم کابل طی چندین گرد همایی و جلسات هماهنگی و با پیش قدمی نوادگان مرحوم حاجی محمد چوپان که منابع مالی آن را متحمل و عهده دار شدند موفق گردید تا طرح ایجاد و اعمار این مرکز بزرگ دینی و اجتماعی فرهنگی را پایه گزاری نمایند.

مسجد و مجتمع فرهنگی رسول اکرم (ص) در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع و زیر بنای ۶۵۰ مترمربع در چهار طبقه به طور پخته و اساسی اعمار گردیده است. این بنای مقدس با طراحی زیبا و عالی که با همکاری انجمن اجتماعی فیض تهیه گردیده بود تحت سرپرستی و تامین مالی نوادگان مرحوم حاجی محمد چوپان و همکاری مادی و معنوی مردم  خیّر و خدا جوی در کمتر از یک سال اعمار و مورد بهره برداری قرار گرفت.

کلنگ احداث و تهداب گزاری این بنا مقدس به تاریخ اول میزان سال ۱۳۹۴ با اشتراک علما، مؤمنین، موی سپیدان با اساتید و روشن فکران، خیرین و متنفذین قومی به زمین زده شد و به تاریخ ۹/۷/۱۳۹۵ با اشتراک تعداد کثیری از علما و روحانیت عظام، محصلین و اساتید دانشگاه و وکلای محترم پارلمان، مؤمنین، موی سپیدان و خیّرین طی یک مراسم باشکوه افتتاح و به بهره برداری رسید و به پاس زحمات شایسته و کم نظیر نوادگان مرحوم حاجی محمد چوپان تقدیر نامه هایی از طرف شورای مردمی مسکه و مردم و خیرین و اطرافیان ساحه مسجد برای ایشان اعطا گردید خداوند به بانیان این بنا و کسانی که در امورات آن سهم گرفته اند اجر و ثواب دنیوی و اخروی عنایت فرماید.

نویسنده: اینجینر احمد رضا همدرد (غضو شورای مردمی و هماهنگی مردم مسکه مقیم کابل)

1,437بازدید

کامنت بسته شده است.