مشروح گزارش از ورود هئیت بلند پایه دولتی به جاغوری

مدبریت ۹:۰۷ ق.ظ ۴

سلام دوستان

در گزارش قبل از ورود مهمانان ومسولین بلند پایه دولتی به جاغوری خدمت تان عرض کردم  ومختصرا در این مورد توضیح دادم  اما مطالبی از این گزلرش ماند که الان می خواهیم خدمت تان به عرض برسانم .

در این مراسم بعد از آقای ظفرشریف ولسوالی جاغوری  آقای دگروال اسد الله انصافی قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری با اراد قطعه شعری مقدم مهمانان را گرامی داشت .

و نیز آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری بطور فشرده از مشکلات و کمبوتاتیکه در ۹۵ باب مکتب در ولسوالی جاغوری مشاهده می شود یاد آوری کرد .

اقای نایبی افزود : مردم معارف دوست جاغوری تا همین لحظه از مکابت شان با جدیت دفاع کرده اند و در تحمل و معاشات معلم و اعمار ساختمان های مکابت سخت تلاش نموده اند . که از این پس توان همکاری مردم نیز کاهش خواهند یافت و بناء حکومت افغانستان مکلف است و در رشد و ارتقاء ظرفیت معارف ولسوالی جاغوری توجه همه جانیبه داشته باشند .

بر همگان روشن و هویداست که مردم ولسوالی جاغوری حامی صلح و امنیت در کشور بوده و هیچگاه نخواسته شورش و خشونت دامن گیر این مردم باشد از این جهت فرزندان صلح دوست این مرز و بوم با رهایی کبوتران صلح در فضایی جاغوری به حکومت و مردم افغانستان نشان می دهد که جنگ راه حل در این کشور نیست و با صلح همزیستی مسا لمت امیز باید از معارف در سراسر کشور حمایت شود .

در مراسم استقبال از وزیران و وکلا در جاغوری ، محترم آقای رضوانی به نمایندگی از تمام مردم شریف ولسوالی جاغوری ، حضور مقامات حکومتی و نمایندگان مردم را ، در این خطه صلح دوست و معارف پرور خیر مقدم گفت و به نمایندگی از مردم حرف دل و درد دل مردم را طی یک سخنرانی فشرده و داغ بیان داشت . ایشان در آغاز سخنانش مطالبه حقوقی و سیاسی مردم که همانا ولایت شدن جاغوری است مطرح ساخت و افزود : مردم ما سال هاست که چشم انتظار تحقق این مسئله است مسئله ی که اگر از دیدگاه های متفاوت آن برسی کنیم هرگز بی جا نخواهند بود.

زیرا ما حق خود را مطابق به قانون اساسی افغانستان مطالبه می کنیم و هرگز ادعا نداریم که حق دیگران را برای ما بدهند.

آقای رضوانی زمانی که می خواست به خواست های دیگر جاغوری بپردازد اشاره به معضل های نمود که گاه بیگاه دامین گیر مردم می شود ایشان مالکیت زمین در افغانستان را به خواطر نداشتن سند دولتی ویا یک معیار دقیق برای تشخیص دقیق زمین ها یک معضل بزرگ خواند که همواره مردم با حکومت درغذب زمین ادعا های بی مورد و با مورد دارند و گاهی کار به خشونت و نزاع کشیده می شود. که علت آن عدم تعریف معیار دقیق حکومت از اراضی می باشد .

اقای رضوانی خواطره ماستر پلان شهر جاغوری را توسط وزیر وقت در گذشته به یاد آورده و با وجود این همه چالش ها در در رسیدن منطقه و مردم ولسوالی جاغوری به امکانات شهری از حکومت می خواهند که این ولسوالی که با معیار های شهری در تطابق قرار دارد و این مردم شهری زندگی می کند و خواهان شهر سازی می باشند نه نقشه شهر . از مسولین خواست به وعده هابش عمل کند .

آقای رضوانی که به صورت فهرصت وار مطالبات مردم را مطرح می کرد در بند برق و انرژی برق را نظر به درایت کاری مردم ولسوالی جاغوری از ضرورت های مبرم خواهند . و در صورت اعمار بند برق و تولید برق امکان ایجاد شرکت های صنعتی و ایجاد زمینه کار برای جوانان این ولسوالی خواهند شد .

آقای رضوانی در پایان صحبت هایش مسئله ی سرک جاغوری قره باغ را مطرح ساخت که کار این سرک همانند ولایت شدن جاغوری معمای شده که هیچ کسی جواب آن را پیدا کرده نه می تواند .

با وجود که افغانستان از کمک های جامعه جهانی مستفید شده و می شود اما معلوم نیست که این کمک ها در کجا به مصرف می رسد و یا چه گونه حیف و میل می گردد که هیچ نتیجه اش را ما ندیده ایم .

آقای رضوانی افزود : در حالیکه این کمک ها بیهوده به مصرف می رسد در عوض مردم ولسوالی جاغوری با فروش تخم مرغ زمینه تعلیم و تحصل را برای فرزندان شان فراهم می کند .

کمک های جامعه جهانی باید در زیر بنا های کشور به مصرف برسد و اگر این کمک های مالی و مساعدت ها جامعه جهانی در جای که نیاز است به مصرف برسد سرک جاغوری قره باغ و جاغوری گیلان به صورت اساسی آن اعمار می شد .

محترم آقای نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه افغانستان که اولین بار است از ولسوالی جاغوری دیدن می کنددر جایگاه قرار گرفت خطاب به مردم گفت: یکی از آرزو هایم بود که روزی ولسوالی جاغوری را از نزدیک دیدن کنم و با مردم حرف بزنم .و امروز خوشحالم این امر تحقق یافت . ایشان از مردم جاغوری ستایش به عمل آورد .

وزیر فواید عامه به وعده های قبلی حکومت افغانستان یک بار دیگر وعده سپرد سرگ که ولسوالی جاغوری را به غزنی وصل می کند به زودی کارش شروع خواهند شد ایشان پرده از معمای به اجرای نگذاشتن سرک جاغوری قره باغ برداشته  و یاد آور شد :  قبلا کار این سرک در پلان حکومت افغانستان نبوده و شرکت ها یا هر نهاد دیگر که قراردادتی با یکدیگر امضا کرده هزینه آن حیف و میل کرده است .

آقای آوژن گفت : قرار است که کار پخته کاری مسیر جاغوری قره باغ از منطقه از سر لومان الی قره باغ مجددا آغاز گردد .

محترم آقای داوود علی نجفی وزیر ترانسپورت و هوانوردی افغانستان که پس از رسیدن به چوکی این وزرات خانه این اولین بارش است ک

1,009بازدید

۴ دیدگاه »

 1. یاقوب زاید سرطان ۲۳, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۲ ب.ظ -

  جمعه ۲۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۵۲

  این آقای نجفی چقدر پر رو هست دیگه! واقعا که ریز خوار سفره استبداد همین طور باید باشد! امده و مثل یک بد ماش برای مردم خط و نشان میکشد! رسما بازار دلالی را آغاز نموده است! شما به کرزی رای ندادین…! معلومه که دلش از بیداری و هوشیاری مردم جاغوری خون هست! کسی نبود که به این آقا بگوید که، شما کی به رای ملت و مردم ارزشی قایل هستید. با " حبار " دور یک سفره نشسته اید و هر غلطی که دل تان خواست انجام می دهید!! مگر همین خود جناب عالی نبودید که گفته بودید من کرزی خان را رئیس جمهورذ ساختم نه انتخاب ملت!؟ شما میدانید که با این حرف تان چه خیانت بزرگ ملی را مرتکب گردیده و چه یک کار نامه ننگین تاریخی را از خود به یاد گار گذاشته اید؟! به جای انکه از ملت و مردم معذرت بخواهید، بلبل زبانی هم میکنید! داود خان مردم دیگه گسفند نیست؛ نسل جدید رو به بیداری میروند …

 2. حاجى مسافر ازسعودى سرطان ۲۳, ۱۳۹۱ در ۲:۰۸ ب.ظ -

  جمعه ۲۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۴:۸

  سلام جاغورى ها کسى به نجفى نکفت توکاسه داغ تر آش نباش فکرحرکت هاىت باش به جرم فساد مالى از وظیفه سبکدوش نشى برادر تو درثبت احوال جاغورى بدون شیرینى کار نمیکرد نمیدانم حاله درثبت احوال ست نه

 3. او بیخبر سرطان ۲۳, ۱۳۹۱ در ۵:۳۰ ب.ظ -

  جمعه ۲۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۳۰

  او برار بیخبر حاجی مسافر آقای نجفی که کمی بهتر هست لااقل کمی سواددارد اما وای از حفیظ برادرش که دردفتر ثبت واحوال جاغوری کار میکند بحیث یک دزد شما فکر میکنم اشتبا گرفته ای این برادر نجفی هست آقای حفیظ که دراداره ثبت واحوال کار میکند تا هنوز هست خوب خودرا جاه زده برای دزدی بخدا قسم از یک تذکره قانونی برای مردم مبلغ ۳۰۰۰۰ هزار افغانی هم گرفته است متسفانه جه عرض کنم با این دزد بی انصاف

 4. علیرضا یاوری سرطان ۲۳, ۱۳۹۱ در ۹:۳۰ ب.ظ -

  جمعه ۲۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۲۱:۳۰

  سلام به تمامی دوستای که نظر بنده را بخوانش میگیرند امید وارم هر جای که هستید خوب خوش سلامت باشید .
  این حرف هویداست که دولتی در هیچ جای از افغانستان وجود ندارد . نه برای هزاره ها نه برای پشتون و نه برای هیچ قوم دیگری پس برای چی ما به این دولت دل ببندیم این فکر اشتباه است که حتا اسم از دولت و دولت داری ببریم . و منتظر باشیم که کی از کجا برای ماکمک میاورد . دیگر راهی نداریم به جز اینکه خود ما برای خود ما کاری بکنیم و از خود واکنشی نشان دهیم جاغوری میتواند با این همه نیروی جوان و پر استعداد که در خود جای داده در سطح افغانستان و حتا در سطح بین الملل حرف برای گفت داشته باشد . بشرطی که ما خود را باور داشته باشیم به نیروی جوان خود اعتماد کنیم . و به این فکر باشیم که ما میتوانم و خداوند ما راهمراهی میکند .پس لازم نیست که دست روی دست بگزاریم و به این فکر باشیم که کدام کشور برای ما یک بوجی آرد میدهد و یا کدام کشور برای ما یک بو جی کد میدهد . اگر ما این این فکر را بکنیم قطعا" بازنده ایم. پس باید تلاش داشته باشیم ما میتوانم جاغوری را زیبا کنیم با اتحاد با اتفاق با هم نظری با هم خواهی . با هم فکری ما میتوانم که جاغوری آباد سازیم ما میتوانیم . ما میتوانیم . ما میتوانیم …..