مصاحبه با جمی پرایس قوماندان تیم پی آر تی در جاغوری

مدبریت ۹:۴۹ ق.ظ ۹

بسم تعالی

مصاحبه با اقای جمی پرایس قوماندان تیم پی آر تی - جاغوری

ورود مجدد تیم بازسازی ولایتی  ولایت غزنی ، به ولسوالی جاغوری

سلام درود بی پایان خدمت همه دوستان خوبم.

 از زمان دولت انتقالی افغانستان گرفته تا به حال ، هیئت های بلند پایه دولتی زیاد  وارد جاغوری شده است. وعده و نوید های فراوان برای مردم جاغوری داده اند . مردم به یاد دارند چند سال قبل نیز  یک  هئت آمده بود می گفتند که ما فرمان ریس دولت برای ولایت شدن جاغوری داریم . وقت همه شان تعداد زیاد کمپل های و چپن ها و … را از جاغوری گرفتند رفتند تا امروز نه خبری از ولایت شدن جاغوری است  و نه از آن جنابان .

 بعضی صاحب نظران معتقد است طرح شهر جاغوری به عنوان یکی از مدرن ترین شهر در افغانستان بهانه ی دیگر برای بالا کشیدن تهی جیب مردم جاغوری است در باره جا و مقام شهر جدید جای چانه زدن برای آدم های ساده دل دقیقا مثل ولایت شدن  زیاد وجود دارد  و اینکه این شهر درکجا و درچه مقام احداث شود . پول کلانی به جیب خواهند زد . همچنان وزیران محترم  که تا حالا به جاغوری آمده است وعده و نوید های فراوان می دهند که ما چنین می کنیم چنان می کنیم .   اما تا حالا هیچ کدام از آن جنابان به وعده های خود عمل نکرده است  .

عجیب است وقت که والی  محترم ولایت غزنی تبدل می شود و یا اولین وزیر که در مقام وزارت قرار می گیرد دست کم یکی از طرح هایش خواب خیال و یا لا اقل دیدن جاغوری و مردم آن است.  می بینم که اولین بار آنها از جاغوری باز دید می کنند می گویند که من والی جدید ولایت شما هستم  و یا فلان مقام را دردولت شما دارم  و انشاء الله در آینده برای شما مردم چنین می کنم و اما متاسفانه هیچ کاری انجام نمی شود.

 در زمان که محترم عنایت الله قاسمی وزیر ترانسپورت بود ایشان در ولسوالی جاغوری تشریف آوردند بخش از سخنران ایشان به یادم هست که می گفتند میدانم که تا حالا از سوی دولت هیچ همکاری برای مردم ولسوالی جاغوری صورت نگرفته است چه از سوی وزارت محترم ترانسپورت و چه بقیه نهاد ها و ارگان ها .من سعی خود را خواهیم کرد تا آن چه در توان اینجانب باشد انجام دهم .  حالا از جمله مسولین که از ولسوالی جاغوری باز دید کرده است عنایت الله قاسمی است و نیز  اولین شخصی است که به گوشه از وعده های خود وفا کرده است وی گفته بود وزارت محترم ترانسپورت برای مردم جاغوری تعداد چند دانه ملی بس را در نظر دارد که ما شاهد چهار اراده ملی بس در جاغوری هستم .

و حرف دوم آقای وزیر قاسمی این بود که مردم جاغوری ولسوال صاحب ظفر شریف محترم ولسوالی جاغوری و آقای احمد حسین جاغوری و بقیه مردم درخواست میدان هوای را دارند . من به مردم شریف جاغوری وعده میدهم که میدان هوای در جاغوری خواهیم ساخت .

میدان هوای که در منطقه غجور ولسوالی جاغوری چند سال قبل از سوی آقای ظفر شریف به شکل خامه افتتاح شد. دیگر از اسفلات این میدان خبری نیست در حالی که امروزه مردم جاغوری با توجه وضعیت بد راه سخت به این میدان هوایی ضرورت دارد.  جاغوری های که امروزه  قادر به ساختن طیاره می باشد ولی  بنا به نبود میدان هوای در جاغوری نمی توانند که طیاره ساخته شده خویش را آزمایش کنند.

به گفته دوست عزیز مان انجنیر ذاکر حسین  که این طیاره را ساخته است می گویند حالا من آماده هستم که پرواز آزمایشی خویش را اول در ولسوالی جاغوری انجام دهم و بعد به کابل انتقال بدهم .اما متاسفانه میدان خامه جاغوری را هم سیلاب ها چند ماه قبل تخریب کرده است حالا مقامات دولتی جاغوری برای ما وعده داد که کار ترمیم میدان هوای جاغوری روز شنبه آغاز می شود و هر وقت که کار میدان هوای جاغوری تکمیل شد بعد انشاء الله پرواز آزمایشی را در جاغوری انجام خواهیم داد . قابل توجه آنهای که تا به حال هرچه دلش خواستند گفتند نوشتند . خوش بختانه خوانندگان فهیم جاغوری و سایت جاغوری یک ، ان قدر با مسولیت است که نوبت جواب دادن به ما نمی رسند . چنان جواب قانع کننده می دهند  که انسان از خواندنش لذت می برد جای برای پاسخ ما نمی ماند .  و من نیزبه نوبه خودم از آن عزیزان تقدیر و تشکرمی نمایم .

آری عزیزان اگر همین طیاره با همین وضعیت ، در منطقه برادران پشتون درست می شد نه تنها  هزاران بار از سوی مسؤلین و نهاد های خبری ، خبر آن نشر می شد بلکه در سطح بالا از آن تقدیر به عمل می آمد .  اما متاسفانه مناطق که قادر به ساختن چنین ابتکاری می باشد حالا یک میدان هوای ندارد که دست آورد خویش را آزمایش کنند.  

تا آنجای که من اطلاع دارم کمک های که از کشور های خارجی صورت می گیرد بخشی از آن مستقیم در اختیار دولت قرار می گیرد تا دولت در هر جای که دلش بخواهند مصرف نمایند  .  ولی بخش دیگر ازاین کمک ها توسط خود موسسه های خارجی با توجه صلاح دید خودشان مصرف می نمایند.  در این سالهای اخیر یک از اختلاف مهم بین دولت  و موسسه های خارجی روی همین مسئله بود.  دولت می خواسته که کلیه کمک ها دراختیار خودش قرار بگیرد  تا همین مقدار ناچیزکه توسط همین موسسه ها در بعضی نقاط مثل جاغوری مصرف می شود جلوی آنها را بگیرد .  خوشبختانه خارجی ها م

1,430بازدید

۹ دیدگاه »

 1. نظر میزان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۹:۰۴ ق.ظ -

  شنبه ۲۴ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۹:۴

  ادم حسود از چاغی دیگران لا غر میشود . بگذار که دیگران حسرت طیاره جورکدن ذاکر جان را بخورد و بطرقد . مومن زاده برار گذارش تان عالی بود .

 2. فرد هزاره میزان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۹:۳۲ ق.ظ -

  شنبه ۲۴ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۹:۳۲

  آقای مومن زاده سلام
  من ازشخص خودت سوال کردم که تیاره زاکرجان کجاشد چراجوابم نمیدهی آیادروغ بود؟ویاراست لطفا جواب بده مشکلی نیست اگرهم دروغ باشد…چراازنویشتن جواب خجالت میکشی کاری شما نیست بستگی به مردانگی زاکرجان دارد
  اگراین خبر صحت دارد لطف نموده بشتر توضع دهید واگرراست نیست یک کلمه بگو این حرفها نبوده اشتباه شده.
  ============================
  سلام دوست عزیز
  جواب شما درگذارش امروز آمده گذارش ها را تا اخراگربخوانی به پاسخ هم میرسی

 3. جاغوری میزان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۹:۴۸ ق.ظ -

  شنبه ۲۴ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۹:۴۸

  سلام! ببخشید !فکرنمی کنید ما مردم جاغوری درشرایط کنونی واحتمالا درآینده درجامعه مان حرفی برای گفتن نداشته باشیم با این گولی که رجا ازسید هادی خورد وبا این گندی که اللهیاری به نام اهلبیت بالا زده و…مردم جاغوری دریک مسابقه برنده شده اند رشوت دادن به هرکس وناکس به قول شما چپن وکمبل پول و…قبول کنید که عقب مانده ایم اگر ادامه پیدا کند باطیاره ساختن هم روز جاغوری بهتر نمی شود

 4. دانش میزان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۸ ق.ظ -

  شنبه ۲۴ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۳۸

  آقای مومن زاده سلام!
  به نظر من در قسمت بازسازی ها و وعده های داده شده یک مقدار تقصیر از خود مسئولین جاغوری هم هست؛ زیرا آن ها فقط بلدند که از هیئت ها استقبال کنند اما از کارهای اصلی غافل اند.
  مسئولین باید بعد از استقبال، دنبال وعده های آنان را بگیرند و هر روز در بیخ گوش آن ها بخوانند تا وعده های داده شده یاد شان نرود.
  به نظر من اگر مسئولین دلسوزتر می بودند وضع ما بهتر از این بود. موفق باشید

 5. خادم حسین اکبری میزان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۰ ق.ظ -

  شنبه ۲۴ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۳۰

  خیلی خوب است. … اما بفرمایید که کار پخته کاری سرک جاغوری کی شروع می شود. یا اصلا شروع شده است. چرا به پی آرتی پیشنهاد نکردید یک مقر در دشت قره باغ بزنند و از تراکم نیروهای طالبان در انجا جلوگیری کنند.؟؟
  I wish I was there to tell the guy (PRT Commander) to kill the dacoits and thieves en route to Ghazni. These thieves in the guise of the Taliban have robbed our people of their calm and peace of mind preventing them from rebuilding themselves and investing in their own homes.

 6. بنیاد کریمی (زیرک) میزان ۲۴, ۱۳۸۹ در ۳:۰۱ ب.ظ -

  شنبه ۲۴ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۱

  تشکر از برادر محترم آقای مومن زاده که اخبار جدید جاغوری را به نشر رساندند راستی مشکل اصلی اینجا است که آیا تا حال کسی علیه تیم P.R.T کدام واکنش که ضدیت به انها را نشان دهد در جاغوری انجام داده است جواب همه ما (نه) هست که همه شاهد هستیم ولسوالی جاغوری ودیگر مناطق هزاره نشین از امن ترین مناطق حتی امن تر از کاخ ریاست جمهوری افغانستان است روی این دلیل تیم بازسازی بیشتر به جاهای متوجه بازسازی است که درانجا علیه انها واکنش نشان دهد ما شاهد هستیم که در مناطق پشتونها یا مخالفین دولت بیشترین پروژه ها وخدمات در مقابل پاسخ انتحاری به انها از جانب تیم بازسازی ولایات سپرده میشود ولی نکته صعف کنونی مردم در خوش باوری وتقدیم تحفه هااست که هرگاه مقامات دولت ویا P.R.T خواستند تفریح کنند ویا لقمه چرب تر گیر کنند جاغوری وبامیان را انتخاب میکنند ولی هنگامیکه ازپروژه وآبادی فند بدست دارند از ارزگان وکندهار سر میزنند بهتر بود بجای اعمار چندپایه پلچک درجاغوری امنییت راه مردم جاغوری را تامین مینمودند.

 7. اسلم میزان ۲۵, ۱۳۸۹ در ۹:۰۰ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۵ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۹:۰

  وقتی قوماندان خود را معرفی می کند چقدر کوتاه حرف می زند. لا اقل شما نویسنده باید این را از این قوماندان یاد بگیرید. خبر باید ساده و صریح و بدون احساسات بیان شود.

  من برای خواندن یک خبر کوچک باید یک مقاله ای نیم من کاغذ شما را بخوانم. این خوب نیست.

  لطفا خبر را با درد دل و احساسات گد ود نکنید. خبر را کوتاه و بدون اضافات نوشته کنید تا کسانی که وقت ندارند مجبو نباشند نوشته های ملایی شما را بخوانند. تشکر بیرار گل

 8. محمد جاوید بوستانی میزان ۲۵, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۸ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۵ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۳۸

  سلام
  آفرین به آقای مومن زاده به نظر من اگه همین قسمی پیش روی آینده خوب داری
  خیلی تشکر
  واقعآ خدمتت به مردم جاغوری بی نظیر
  است
  و تشکر از اینکه حرف های مردم را گوش مسولین می رسانی
  موفق باشی

 9. سید محمد عقرب ۳, ۱۳۸۹ در ۳:۲۲ ب.ظ -

  دوشنبه ۳ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۲۲

  تیم پی آر تی به کجاها گل کرده اند که به غزنی و جاغوری گلاب بکارند ؟

  همه دروغ وعده ووعید میدهند خائنین ما وشما از دولت چی توقع باز سازی وامنیت داریم که از خارجی ها داشته باشیم ؟
  خود ما باید کوشا باشیم در پیشرفت مملکت وترقی مشت نمونه خروار است مثلاً : برادر عزیز ما که طیاره ساخته بعضی ها میگوید طیاره نیست نمیدانم چی هست وغیره حالا هرچی است بالاخره با نبود امکانات ووسایل مدرن وپیشرفته . آیاکاری ناچیزی است ؟ باید همه دست به دست هم داده تا باشد خود . قریه . ولایت وبالاخره کشور خود را آباد بسازیم تنبلهای شاه عباس نباشیم شب وروز عرق بریزیم تا به شگوفای وترقی کشور برسیم
  باعرض حرمت