مصاحبه با جناب آقای حمید الله نوروز ریس صاحب شورا ولایتی ، ولایت عزنی

مدبریت ۱۰:۰۶ ق.ظ ۲

سلام دوستان

حمیدالله نوروز < ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

چندی پیش جناب آقای زورآور مجاهد قوماندان امنیه ولایت عزنی با هیئت همراه  به جاغوری آمده بودند  ما با تعدای از هیئت همراه  مصاحبه انجام داده ایم  که مصاحبه با جناب آقای زورآور مجاهد قوماندان امنیه ولایت عزنی را ملاحظه فرمودید  در ضمن با دو نفر از آنها نیز مصاحبه انجام داده ایم که حال توجه شما به آن جلب می نمایم . این مصاحبه با جناب آقای حمید الله نوروز ریس صاحب شورا ولایتی ، ولایت عزنی انجام گرفته است . در ابتدا از جناب ایشان خواهش نمودیم که خود را برای ما و خوانندگان سایت جاغوری یک معرفی  نماید و بگوید که هدف  تان از آمدن به جاغوری به  کدام منظور صورت گرفته است ؟  .

ریس شورا ولایتی ولایت غزنی : با عرض سلام خدمت شما و تمام خوانندگان محترم سایت جاغوری یک که مصاحبه ما را می خوانند . بنده حمید الله نوروز هستم – قبل از اینکه در شورا ولایتی وظیفه بگیرم بنده عضو نظارت معارف ولایت عزنی  بودم و خوشبختانه ولسوالی جاغوری یک از ولسوالی های است که معارف پرور و معارف دوست است کسانی که در امتحانات کانکور اشتراک می کند و در دانشگاه ها درس  می خوانند از ولایت غزنی بیشتر شان از  ولسوالی جاغوری می باشد الحمدالله  این ولسوالی دارای یک دارالمعلمین نیز می باشد و حد اقل کسانیکه نه میتوانند در سایر ولایت های ادامه تحصیل نماید در همین دارلمعلین  ادامه تحصیل می دهند  بهر حال این یک قدم مثبت است برای جاغوری و مردم این ولسوالی . من به عنوان یک شهروند و یک نماینده مردم از دولت همیشه این تقاضا را  داریم  . که جاغوری باتوجه به طرفیت های که دارند  و خاک پهناور دارد صلاحیت  این را دارد که در این جا یک پوهنتون ساخته شود چون مردم این ولسوالی به شدت علاقه مند تحصیل هستند  . این  مشکلات را ما  از نزدیک دیدیم .در قسمت لیلیه ها  مشکل دارند  لیلیه های ذکور و اناث  مخصوصا اناث مشکلات زیاد دارد .  حتی آب آشامیدنی مناسب ندارد . همچنان ما با اساتید که در آنجا حضور داشتند آنها مشکلات ها را مطرح کردند و ما یاداشت کردیم . و در وقت برگشت به ولایت غزنی  و حتی  به مرکز افغانستان کابل با وزات معارف درمیان خواهیم  گذاشتیم . چون این ظرفیت در ولسوالی جاغوری وجود دارد و هر امکانات را در اختیار آنها  قرار بدهیم به شکل مثبت از آن استفاده می کنند . و این بهترین زمینه است برای مردم چون امنیت می باشد و می توانند که یک رقابت مثبت و سالم را نظر به سایر ولسوالی ها بوجود بیاورند.

و ما در خدمت مردم می باشیم چه در ولایت عزنی و چه در مرکز افغانستان .  خوشبختانه مردم ولسوالی جاغوری سه نفر نماینده در شورا ولایتی دارند و همچنان چهار نماینده دیگر نیز در شورا ملی دارند . که این جای بسیار خوشبختی است و انشاء الله ما می توانیم با همکاری با همدیگر مشکلات های که موجود است تا جای که امکان دارد راه حل  اساسی اش را پیدا بکنیم .

و هدف از آمدن ما سفر تنها  به  ولسوالی جاغوری نیست بلکه ولسوالی مالستان ، ناهور ، خوکیانی ، جیغه تو ، نیز  می باشد و هدف از مسافرت ما اگر چند دوستان و  مردم زیاد از ولسوالی ها در شورا ولایتی مراجعه می کنند و مشکلات خود را توسط عریضه انجا ارائه می نماید و لی ما خواستم در این مسافرت از نزدیک با مردم صحبت داشته باشیم و از نزدیک وضعیت جاغوری را ببنیم و هدف مایان این بوده است و در آینده ما پلان های داریم که مثلا ولسوالی جاغوری که یک ولسوالی بسیار بزرگ است در مدت شش یا هفت روز در نقاط مختلف اش  سفر های داشته باشیم . و در این سفر خود سعی و تلاش می کنیم که ادارات مربوطه و ریس های دولتی در بخش های مختلف  را  با خود داشته باشیم و همچنان نیرو های بین المللی را با خود داشته باشیم که آنها موسسه های را با خود بیاورد  و این ها را با مردم  و مشکلات شان روبرو کنیم . همین وضعیت که موجود است  ضمینه هر گونه کار و فعالیت مساعد است . می توانند آنها در اینجا سرمایه گزاری نمایند .

جاغوری یک :  تشکر از شما  . جنای آقای نوروز  خود تان از مردم در شورا ولایتی عزنی نمایندگی می کنید حتمادر جریان هستید  که  بشترین مشکلات که مردم جاغوری احساس می کنند مسئله نا امن بودن جاغوری قره باغ و جاغوری گیلان است که بار ها از طرف مردم  عرایض در شورا ولایتی  و شاید به دسترس شما هم قرار گرفته باشد . چه کتبی و چه هم شفاهی . اما تا حا
لا از طرف ارگان های امنیتی و مسؤلین هیچگونه اقدامات لازم صورت نگرفته است اگر در جریان باشید چندی قبل نامه تهدید آمیز طالبان را دریافت کردیم . با وجود  که وظیفه شما نظارت بر کارهای دولت است  شما نمی توانید با فشار وارد کردن به آنها در بخش تامین امنیت توجه بیشتر داشته باشید .؟ مردم تا کی این وضعیت را تحمل بکند ؟!!!

آقای نوروز : در این بخش اگر چند ما در دوره قبلی شورا ولایتی نبودم انها هم در آن دوره تلاش های کرده اند و ما در این مدت یک نیم سال که در شورا ولایتی هستم بشترین دغدغه ها به خاطر  امنیت است نماینده های محترم شورا ولایت بخصوص نمایندگان ولسوالی جاغوری آقای ثاقب ، آقای دانش ، آقای صالحی ، همیشه یاد آور شندند  و یک تعداد از ولسوالی قره باغ بودند که در این زمینه مشکلات را ارائه می کردند .

ما در سه نوبت  قوماندان امینه ، قوماندان اردو ملی و ریس امنیت ملی ،قوماندان نیروهای خارجی را در شورا ولایتی خواستیم و این موضوع را با آنها در جریان گذاشتم که چنین مشکلات در سری  راه مردم است که مردم از این ناحیه بسیار زیاد نگران هستند که جای نگرانی هم می باشد چون بارها مال و اموال اینها به غارت گرفته شده و ضایعات انسانی نیز داشته ایم . و زمینه بازسازی  را در ولسوالی جاغوری کند ساخته که ما این موضوع در چندین مورد در جریان گذاشته ایم و همچنان با نیرو های ائتلاف سه چهار ماه پیش قرار شد که یک “پوسته ” در منطقه زردالو انداخته شود . که مردم از این ناحیه خیال شان راحت شود . در پهلوی آن ما مدت چند هفته قبل در ولایت کابل سفر داشتم و از طرف شورا ولایتی در مشرانو چرگه و همچنان با معین وزارت دفاع ملاقات داشتم که یکی از تقاضا ها ما تامین امنیت مسیر زردالو الی سرک عمومی بود  که ما همراه آنها صحبت کردیم و حتی شکایت های  از مسؤلین و اردو ملی که در ولایت غزنی است ارائه کردیم که آنها برای ما وعده های همکاری را داده اند و باز در این مدت که نامه ی تهدید آمیز رسید ه ما نیز در جریان هستیم و با نیرو های امنیتی این موضوع را شریک ساختیم .

انشاء الله ما تلاش می کنیم که این موضوع را توسط شورا ولایتی ، و نماینده های مردم در ولسی جرگه و همچنان با همکاری وزارت های مربوطه حل بسازیم . و تلاش های ما جریان دارد و امیدوارم که این تلاش های ما نتیجه بدهد .

جاغوری یک  : تشکر ریس صاحب شورا ولایت عزنی :  با وجود که نا امنیی هر روز در مسیر راه های ولسوالی جاغوری با شاهراه ها  بیشترمی شود  از طرفی  مشکل دیگر که موجود است قرار بر این بود که در سال ۱۳۹۰ بعضی پروژه های که کار شان در ولسوالی جاغوری متوقف شده بود  مثلی سرک جاغوری قرباغ  وجاغوری  مالستان و همچنان ساختمان قوماندانی امنیه جاغوری و بعضی پروژه های کوچک دیگر هم بود که ما فعلا شاهد تجدید کار در آنها  نیستیم  این مشکلات ها را شما در چه می بینید  بااین وضع  مردم به چه این حکومت دل خوش کند  هر روز مشکلات این مردم بیشتر می شود ؟

اقای حمید الله نوروز ریس شورا ولایتی ولایت غزنی : در بخش پروژه های که نیمه کاره مانده است تنها در ولسوالی جاغوری خلاصه نه می شود بلکه در سایر ولسوالی ها نیز اینمشکل وجود دارد . همچنان در مرکز ولایت غزنی هم می باشد . این مشکل ناشی از قرارداد های خود سرانه است که نیرو های ائتلاف و پی ار تی  موسسات خارجی با شرکت های خصوصی  داشته  و آنها کار شان را نیمهتمام رها کرده ورفته  است . این مسئله ناشی این موضوع می باشد .

ما عملا در ولسوالی های چیغه تو ، قاجاق مری ، جاغوری و سایر ولسوالی های و همچنان در خود مرکز ولایت غزنی این مشکل را داریم . شرکت هایکه قرار داد کردند کارات شان نیمه کاره مانده و خود شان فرار کردند رفتند . ما به دنبال این گپ هستیم و در دوره قبلی شورا ولایت دوستان ما کسانی را که قرار داد کرده بودند تقریبا دست گیر کرده بودند . که آنها  را به سرانوالی معرفی کرده بودند . از سال گذشته تا حالا ما روی ریاست اقتصاد ، تیم پی آر تی فشار وارد کردیم که چطوری  با کسانی که قرار داد شده بود ه  پیدا نمایم  و این مشکل را حل بسازیم . .

تشکر ریس صاحب محترم سوال آخر ما در رابطه به این است  : که قرار است  در سال ۲۰۱۳ ولایت غزنی تمدن اسلامی شناخته شود با وجود که ما تا حالا شاهد تامین امنیت در سطح ولایت غزنی نیستیم . شورا ولایتی در ارتباط با مرکزیت تمدن اسلامی چه پالسی های را در پیش دا
رد و چه پلان های را در دست گرفته  است . در این ارتباط بلخصوص در بخش تامین امنیت با ارگان های امنیتی چه قدر در تلاش هستند . ؟

آقای نوروز: در ارتباط به سال ۲۰۱۳  باید عرض کنم  که از سال گذشته تا به حال مقداری تغیرات آمده است و فعلا ما چندین سفارت های کشور های اسلامی را بشتر ملاقات داشتیم که در این ارتباط ودر این زمینه کمک ها جذب شود و همچنان با سفارت های که تیم پی آر تی دارند . در ولایت غزنی ما همراه شان صحبت های کردیم بلاخره ما کوتاهی های را از  طرف دولت مرکزی وزارت خانه های مربوطه  می بینیم  و گلایه داریم. و شما می فهمید که ولایت غزنی یک ولایت سرد سیر است و از شش ماه بشتر کار صورت نمی گیرد . این ماستر پلان که از طرف وزارت شهر سازی داشتند او را در ولایت غزنی ارائه کردند . ولی  آنچه را که ما در آن دیدیم صرف یک کاغذ بود . و آنها گفتند ما فعلا پول برای ساختن این پروژه و نقشه که ساخته شده نداریم . بلاخره تا اکنون بشتر از ده میلیو دالربه ولایت غزنی جذب  نشده و تا حالا در اختیار حکومت محلی قرار نگرفته است . ما فکر نمی کنم تا سال  ۲۰۱۳ همین را به شکل ولایت غزنی و یا این عنوان را که برای ولایت غزنی داده اند مطابق شانش باشد ما بتوانیم این مراسم را برگزار نماییم . من فکر می کنم در حد یک  نام باقی خواهد .  آنچه را که در ماستر پلان ساخته برای ولایت غزنی و پروژه هایکه پیش بنی کرده اند من فکر نه می کنم تکمل شود . ما امید وار هستم که تا حد توان بتوانیم از این فرصت ها استفاده نماییم و یک تعداد کار های که در مدت یک سال یا شش ماه به مرحله اجرا گذاشته شود این امید واری وجود دارد اما آنچه را ما تصور می کردم فکر نمی کنم انجام شود .

جاغوری یک  : با تشکر فراوان  از جناب اقای حمید الله نوروز ریس محترم شورا ولایتی ولایت باستانی غزنی .که لطف نموده با ما در گفتگو حاضر شدند.

تشکر از شما جناب آقای مومن زاده  که خدمت بزرگی را در راستای ااطلاع رسانی انجام می دهید .

این بود  گفتگوی ما با ریس شورای ولایتی  آقای حمیدالله نوروز   . مصاحبه  نیز  با قوماندان باشی حبیب نیز داریم که در فرصت اینده خدمتان ارائه خواهیم کرد تا آن زمان خدا نگهدار .

مومن زاده جاغوری 

+;نوشته شده در ;دوشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت;۱۰:۶ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,144بازدید

۲ دیدگاه »

 1. صمیم ثور ۵, ۱۳۹۰ در ۲:۰۴ ب.ظ -

  دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۴

  با تشکر از برادر خسته ناپزیر ما مومن زاده عزیز واقعاً با اطلاع رسانی دقیق خویش ما را از جریاناتی منطق با خبر میکنی.http://talaie.blogfa.com/

 2. عنایت حسنی ثور ۱۰, ۱۳۹۰ در ۹:۴۴ ب.ظ -

  شنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۴۴

  سلام خدمت مدیران محترم سایت جاغوری یک!

  مدیران محترم من چندی پیش ازسایت جاغوری یک بازدید نمودم درآنجابرای شاهراه کلمه شهراه رانوشته بود صرف یک نظرخصوصی دادم که (شاهراه است اگرمنظورتان ازسرک باشد) ودرجواب ازطریق مدیران محترم این جواب راکه بنام (خودم) وبنام (من) دروبلاگ بنده ۲ بارتکرار نموده بود دریافت نمودم:
  …………

  آیاجواب من همین بود؟ که توهین کنیدبدون کدام چون وچرادرصورت که خود تان میگوئید که دست وبال بازداریم. نشانه شخصیت خود تان است چون نظرخصوصی بود خواننده گان که به آن دسترسی ندارد.
  مخلص تان عنایت حسنی ازبگرام

  سلام دوست عزیز جناب آقای حسنی
  من هم چی نوشته را این جا ندیدم که حاکی از بد زبانی باشد اگر در وبلاگ شما نوشته باشد نمی دانم من امروز تازه وبلاگ شما را دیدم . موفق باشی