مصاحبه با محترم حاجی صاحب مستری حسین علی ، سرمربی تیم طلوع آزادگان انگوری

مدبریت ۷:۲۹ ق.ظ ۱

زمستان در جرکنه گردو

همانطوری که قبلا عرض کردم به جهت آشنای بیشتر و بهتر شما عزیزان با این منطقه جاغوری  به بهانه افتتاح میدان ورزشی در این منطقه،  مصاحبه مختصر را با محترم حاجی صاحب مستری  حسین علی  سرپرست جوانان منطقه جرکنه گردو و همچنان سرمربی تیم طلوع آزادگان انگوری که مربوط منطقه جرکنه گردن انجام داده ایم که توجه شما  سروران گرامی را به ان جلب می نمایم .

جرکنه گردن یا گردو  یکی از مناطق زیبای جاغوری است که اگر  از  انگوری از مسیر دشت خاگ ریز انگور و منطقه چوبدره زار و حیدر جاغوری به طرف مرکز جاغوری امده باشی ناگزیر بعد از انگوری ، دشت خاگ ریز ،  کاریز انگوری ،کوتل خاگریز، بعد از کوتل خاگریز – دو سرگ می آید دست چپ آن  به طرف منطقه شاخه می رود و دست راست آن به منطقه جرکنه گردو – باید از این منطقه عبور نمایی .  < ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 این منطقه با قرار گرفتن در مسیر مواصلاتی ناوه نیرو به مرکز جاغوری ، به اهمیت ان افزوده است . منطقه جرکنه گردو  در دامنه تیپه نسبتا بلندی قرار گرفته که جلوه خاص به منطقه داده است .

تابستان در جرکنه گردو

 جاغوری یک : در آغاز از جناب محترم   حاجی صاحب حسین علی  صمیمانه تشکر می کنم که وقت گران بهای خود را در اختیار جاغوری یک قرار داده اید . حاجی صاحب محترم خواستم از فرصت استفاده کرده و یک گزارش مختصر ی از  منطقه شما برای دوستان که در دیار غربت هستند تهیه نمایم شما هم لطف نماید با جاغوری یک ، پایگاه اطلاع رسانی جاغوری همکاری نماید  .

 سوال : جناب محترم آقای حاجی حسین  مختصر معلومات در باره منطقه جرکنه گردن برای ما و خوانندگان جاغوی یک ارائه نماید مثلا از نظر جغرافیایی ، از نظر جمعیت و ملا بستی ، راه های مواصلاتی ، از نظر فرهنگی و از نظر اقتصادی ومنابع درامدی آن لطف نماید برای ما و دوستان ما که شاید تا حال با منطقه زیبا جرکنه گردن  جاغوری اشنا نباشند معلومات دهید .

 آقای حاجی حسین علی : ما نیز به نوبه خودم سلام و عرض احترام داریم به جناب عالی و تمام هموطنان مخصوصا خوانندگان محترم سایت جاغوری یک .  تشکر از تلاش های شما و تمام همکاران گرانقدر تان .

 همانطور که شما نیز یاد آور شدید منطقه جرکنه گردو یکی از مناطق ولسوالی زیبای جاغوری است . متاسفانه این منطقه آنچنان که باید مورد توجه جاغوری دوستان مخصوصا مقامات دولتی و موسسات ، انجو ها قرار می گرفت تا حالا نگرفته است . اما ما تلاش خواهیم نمود تا با آغاز افتتاح میدان استاد شهید مزاری در آینده نزدیک به کمک و همکاری دوستان میدان مذکور  را یک استدیوم بزرگ ورزشی بسازیم  و نیز دوستان و خیرین منطقه در تلاش هستند که در آینده های نزدیک در منطقه ما یک کلنیک و مکتب نیز ساخته شود . که انشاء الله شما را نیز در جریان قرار خواهیم داد.

 و نیز من از تمام جوانان جاغوری و از جاغوری دوستان می خواهم که همه ما دست به دست هم داده جاغوری مارا به پشرفت های بزرگ برسانیم از هر نگاه از ورزش ، باز سازی ، فرهنگ ، تعلیم و تربیه  و   تیکنالوژی و نیز از مقامات دولتی جاغوری مخصوصا جناب ولسوال صاحب تشکر و سپاس داریم که واقعا آدم دلسوز و خیر است .

 از نظر جغرافیایی :

 جرکنه گردن  در جنوب شرقی  سنگماشه به فاصله حدودا  ۱۰ کلومتری آن واقع است . که خود  جرکنه گردو از نظر موقعیت جغرافیایی و حدودات آن چنین است :

 از طرف شرقی : دامن داود

و از طرف غرب  : تبقوس

 از طرف شمال چوب بدره زار می باشد

 از طرف دیگر : جرکنه گردن   متشکل از قریه های خورد  مختلف است که به نامهای مخصوص به خود یاد می گردد که بعضی آن  آن جاها نسبتا بزرگ و وسیع است : مثل :  شنیه، سیابوته ، خوکشته،  جوی برو

 از نظر جمعیت و ملا بستی :

زمستان در جرکنه گردو

جرکنه گردن  دارای یک ملا بستی است که از نظر خانوار حدود۵۰  خانوار را در خود جای داده است . اگر میانگین هر خانوار را ۶  نفر به حساب بیاوریم حدودا دارای .۳۰۰ .نفوس می گردند .

 راه های مواصلاتی :

شاه راه سگماشه انگوری که از مسیر حیدر جاغوری می گزرد  ونیز سنگماشه و  منطقه جرکنه گردن را با داود جاغوری وصل می سازد . 

 از نظر فرهنگی :

 متاسفانه تا حالا در این منطقه نظیر مکتب و شفا خانه که  نیاز مبرم مردم می باشد توجه صورت نگرفته است .

از نظر اقتصادی ومنابع درامدی آن :

 پیشه این مردم مثل بقیه مردم جاغوری و هزارجات بیشتر زمین داری، زراعت  و مالداری است  تجارت و کارگری ، حرفه بعدی این مردم است و بیشترین منابع مالی این منطقه توسط کارگران خارج از منطقه تامین می گردد . بازار عمومی آن در انگوری واقع است  و مسافران آن در کشور های مختلف  از جمله پاکستان ، ایران ، کشور های عربی ، استرالیا و اروپا می باشند.

 جاغوری یک :در آخر جا دارد یک بار دیگر از جناب محترم آقای حاجی صاحب  تشکر و قدرنی نماییم که لطف نموده با ما و سایت جاغوری یک همکاری نمودند .

 حاجی حسین علی :ما نیز  تشکر می نمایم از همه همکاران تان در سایت جاغوری یک که همیشه برای ارتقاء منطقه و مردم جاغوری تلاش می نمایند.

خواهش ما از دوستان که همیشه برای ترویج فرهنگ مردم جاغوری تلاش کرده اند سایت جاغوری یک وشخص مومن زاده عزیز واقعا یک نعمت بزرگ برای جاغوری ها شده که از بسیاری مسایل ما و مردم ما را آگاه می سازد . وما باید قدر شناس ادم های حدمت گذار خود باشیم  که خداوند به شما وهمکاران تان جزای خیر دهند .  ما نیز به نمایندگی از مردم منطقه از شما و همکاران تان تشکر می کنم .

حاجی صاحب از شما نیز تشکر  –  تاگزارش بعد التماس دعا

 مومن زاده – مرکزجاغوری

+;نوشته شده در ;جمعه بیست و هشتم بهمن ۱۳۹۰ساعت;۷:۲۹ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,412بازدید

یک دیدگاه »

  1. زکی سلطان حسین دلو ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱:۰۱ ب.ظ -

    یکشنبه ۳۰ بهمن۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۱

    سلام خدمت اقای مومین زاده عزیز وتمام دست اندرکارانش وتشکر سپاس ازخدمت شما عزیزان دورود خدا باد بر شما