مصاحبه با ولسوال جاغوری در پی سیلاب های اخیر در جاغوری و خسارات ناشی از آن

مدبریت ۱۲:۰۰ ب.ظ ۴

بسمه تعالی

ولسوال جاغوری جناب آقای ظفر شریف

سلام دوستان خوبم  امید که همه تان صحتمند و سر حال باشید. نخست از همه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان بر همه مسلمانان جهان و خصوصا به شما عزیزان تبریک عرض می نمایم . امیدواریم این ماه برای همه مردم ما شما پر برکت و مبارک باشد .

در سه شب گذشته رزیش  باران های شدید و جاری شدن سیلاب های زیاد ، مردم ولسوالی جاغوری را متضرر ساخته است .  این درحالی  است که اکثر مردم ولسوالی جاغوری در فصل درو گندوم ، رشقه ، و علفها قرار دارد.  اکثرا مصروف گرفتن خرمن (چپار ) وجمع کردن گندوم ها (کویه کردن) می باشند . ضرر های ناشی از سیلاب ها تخرب راه ها ، پل چک ها ، زمین های زراعتی و قطع کردن و بردن درختان و تخریب بند برقها در بعضی از مناطق و تر شدن گندوم ها می باشند .

در مرکز  اغلبا سیلاب ها ازاین کوه – کوه قاده بلند ترین کوه می باشد- سرچشمه می گیرد مردم منطقه ممدک و چال را نسبت به دیگر مناطق بشترخساره مند  ساخته است.  تهاجم سیل باعث آوردن سخره های بزرگ و تخرب کردن زمین و قطع کردن درختان مسیر خود شده است .

یکی از اهالی منطقه ممدک می گوید :

روز گذشته من یک تعداد چوب را تیکه گرفته بودم همان را قطع کرده بودم و باخودم می گفتم که یک وقت سیل نبرد و از صبح تا وقت آذان شب ما چوب می بردم بعد از آذان باران گرفت تعداد دو دانه درخت مانده (دو دانه تیر) برای پسرم گفت بیا که همان دو دانه را نیز بیاوریم که سیل نکند هر دوی ما نزیک قول رسیده بودیم قبل از اینکه که داخل قول شوم صدای وخشت ناک و سر صدای سیلاب را شنیدیم بعد از چند ثانیه سیلاب بسیار زیاد آمد الحمدالله خدا را هزارن بار شکر که ما داخل قول نبودیم .

خرابی سیل

مومن زاده : بشترین سیلاب از مسیر چال آمده نظر شما در این رابطه چه است ؟

یکی از آهالی منطقه ممدک : ما هم تا حالا متوجه نشدم  قدرت خالق باک است که انسان متوجه نمی شود اما در کل چند قول مسیر رود خانه  وجود دارد یکی  از طرف چال دیگری هم از طرف ممدک می باشد .  ظاهرا این سیلاب ازاین دو مسیر آمده است و از باقی مانده  قول ها اصلا سیل نه آمده است (فقط بوگی که پرشود کیده . ) اما شدت باران از سر کوه قاده شروع شد و بعد از چند دقیقه سر صدای ها قول ها شروع گردید ( تمام قول ها غورس موکد )  .

مومن زاده : حدودا بارش باران چقدر وقت را در بر گرفت و ادامه پیدا کرد ؟

یکی از آهالی منطقه ممدک : فکر کنم تقریبا دو ساعت بارندگی ادامه پیداکرد و سیلاب تا چندین ساعت ادامه داشت .

مومن زاده : آیا کدام پل هم در قریه ممدک بود این سیلاب تخریب کرده باشد  ؟

خرابی سیل در جاغوری

یکی از آهالی منطقه ممدک : نه در ممدک کدام پل را که موسسه ساخته باشد نبود اما در مسیر راه که چال و ممدک را با هم وصل می کند که به همین تازگی ها توسط مردم ساخته شده بود و پل که مردم بسیار به زحمت ساخته بود بلکلی سیلاب با خود برده است .

و مسیر رفت آمد موتر را به چال قطع کرده است سنگ های بسیار بزرگ را به در این مسیر آورده که هر کدام شان به اندازه یک خانه می باشد که خود تان شاید دیده باشید .

مومن زاده : می توانید بگوید که بشترین خسارات را به کدام جای مشخص ممدک وارد کرده چه ازنگاه درخت و چه هم از نگاه زمین های زراعتی ؟

یکی از آهالی منطقه ممدک : از مرز چال (لاغر بخلو ) گرفته الی ختم ممدک که هم مرز با قریه گردن سنگ می باشد زیاد تر درختان را  برده است که (تمام قول را پاک کرده است ) و زمین ها را نیز خراب کرده اند البته نه به اندازه درختان  متاسفانه درختان بکلی از بین برده است .

مومن زاده : بنظر شما حدودا چند دانه درخت را خراب کرده است ؟

یکی از آهالی منطقه ممدک : شاید تعداد ۲۰ و یا ۳۰ هزار درخت را خراب کرده و سیلاب همه را با خود برده است (یک تعداد شی کنده برده و یک تعداد شی  پیچی قشقل مانده ).

از هفته های گذشته تا حالا چندین ولایات افغانستان به علاوه خسارات مالی چندین گشته و زخمی نیز با خود داشته است

به گفته رسانه های افغانستان در ۱۳ ولایت کشور تعداد ۸۰ نفر گشته و ۱۰ ها تن زخمی و بیش از ۸۰۰۰ خانه تخریب شده است  .

و اما از یک ماه به این طرف است که فضای جاغوری غبار آلود بوده است که یقینا که احتمال بارندگی را با خود داشت . از چندین روز است باران های موسومی در این ولسوالی ادامه دارد و شدت آن از سه شب گذشته مردم جاغوری نیز خساره مند ساخته است.  

بگفته یکی از اهالی منطقه المیتو : آغاز بارندگی در این منطقه از ساعت ۴:۰۰ بعداد بود وتا ۱۲:۰۰ شب همان روز ادامه داشته است . به گفته اهالی منطقه المیتو این بارندگی و سیلاب ها همه چیز شان را با خود برده درختان گندوم های درو شده (کویه گندوم) بند برق و … .

و زیاد ترین خسارات را نیز  منطقه سید های قبچی غی المیتو دیده است و یکی از باشندگان منطقه المیتو گفت سیلاب زیادتر از منطقه حسن بلوج آمده و این سلاب مردم را بیچاره کرده است.  همه چیز را با خود برده است .  الحمدالله کدام خسارات جانی نداشته است صرف خسارات مالی برای این منطقه به بار آورده است .

هیئت اعزامی از طرف ولسوالی به مناطق سیل زده :

ولسوال محترم
ولسوالی جاغوری آقای ظفر شریف دیروز به تمام نقاط سیلاب زده جاغوری هئیت را جهت مشخص نمودن اوضاع و خسارات وارد شده فرستاده  تا خسارات وارده را به مقامات ولایت غزنی و کابل گذارش دهند .

به گفته هئیت اعزامی بشترین خسارات را که آنها  از چشم خود دیده اند  در مناطق المیتو ، خاربید ، تبرغنک و … بشترین خسارات مالی به منطقه المیتو  وارد گردیده است . بند برق ، درختان ، گندوم های دور شده ، زمین های زراعتی ،  و علف ها را این سیلاب از بین برده است. همچنان پل چک ها و راه ها را نیز تخریب کرده است .  مسیر رفت آمد بین دو ولسوالی جاغوری و مالستان از اثر این سیلاب ها مسدود شده است .

عزیزالله علی زداه از ریگ جوی المیتو  می گوید :

این روز ها مناطق سرد سیر وقت درو گندم  و گرفتن خرمن (چاپار) می باشد . به گفته عزیز الله علی زاده که خود را از منطقه ریگ جوی المیتو معرفی می نمود گفت : در منطقه بند برق ، پل ها ، درختان ، زمین ها ، و گندوم های که تازه درو شده بود اما جمع نکرده بودند  (کویه نکرده بودند ) را این سیلاب برده است .

و تمام زحمات یک ساله مردم و حاصلات شان  از بین رفته است و تا حالا هیچ کسی (چاپار) نکرده است .  همچنان آقای علی زاده گفت که منطقه قبچی غی که سید ها زندگی می کردند همه چیز شان را این سیلاب برده است .

و ایشان اضافه نمود :  اصلا امکان درست کردن سرک ها و راه های موصلاتی توسط دست وابزار آلات دستی  وجود ندارد اگر  ارگان های دولتی در این زمنه تلاش نکنند بل و بلدوزر آمده نکنند   راه های بین مالستان و جاغوری دوباره به این آسانی  باز نخواهند شد و فعلا رفت آمد در این مسیر بکلی مسدود است  .تشکر فراون از دوست عزیز مان جناب آقای علی زاده ریگ جوی که لطف نموده با جاغوری یک همکاری نمودند .

و همچنان خواستم که نظر دوستان منطقه خاربید المیتو را نیز داشته باشیم . آقای عبدالکریم رحیمی زاده باشنده خاربید المیتو در مورد سیلاب های آخر چنین گفت : دریای که از منطقه خاربید رد شده است آب همین دریا  از دو نقطه سر چشمه می گیرد یک آب مالستان ودیگری آب خود المیتو می باشد.  نزدیک ساعت ۴:۰۰ بعد از ظهر باران شروع به باریدن نمود و لحظه به لحظه شدیدتر می شد. وقت هوا تاریک شده بود در ساعت ۸:۰۰ شب سیلاب بسیار زیاد سرازیر می شود و سالیان قبل در زمان پادشاهی داود یک سیلاب بسیار زیاد آمده بود که مردم می گفت خطرناک ترین سیلدر زمان خودش بوده  است . اما این سیل زیاد تر و بالا تر آن می باشد و چون آب دو منطقه از این مسیر رد می شود از این روز خسارات زیاد به مردم رسانده است زمین ها ، سبزی ها ریشه گندوم ، علف و گندوم های درو شده و… یک تعداد را برده و یک بقیه را زیر گل و لای کرده است . و پبر مرد های می گویند که از زمان داود به بعد به یاد ندارد  که این قسم سیل آمده باشد .

با تشکر فراوان از برادر محترم جناب آقای رحیمی که لطف نمودند با  جاغوری یک همکاری کردند .

اما از منطقه تبرغنک آقای جعفری می گوید :

و اما منطقه تبرغنک شاهد جاری شدند سیلاب ها نه بود است و اما بارندگی شدید باران فصل درو و میوه چیدن را در یک وضعیت بد جوی قرار داده است .

در این باره جناب اقای جعفری یکی از استادان لیسه عالی نور معلومات را برای ما ارائه داده و می گویند : الحمدالله در منطقه تبرغنگ سیل نیامده و بسیار به صورت کم آمده است و آنچه که خسارات دیده زیاترین گندم ، میوه های که باید خشک می کردند (کشته و توت خشک ) که متاسفانه از این ناحیه ضرر رسیده است. چون منطقه سرد سیر است تا حال یک تعداد مردم گندوم ها را درو کرده و یک تعداد دیگر بالای زمین است. منطقه ما از لحاظ فراوانی زردالو از اهمیت خاص بر خوردار است و هر خانه حدودا از ۷۰ سیر الی ۱۶۰ سیر میوه خشک زردالو (کشته) را سال های قبل به بازار عرضه می نمودند  و از این ناحیه بسیار زیاد به اهالی منطقه ضربه وارد شده که می توانم بگویم که امسال فکر نکنم هر خانه ۵ سیر کشته را به بازار عرضه کنند .

مصاحبه با ولسوال جاغوری در پی سیلاب های اخیر در جاغوری و خسارات ناشی از آن

ظفر شریف

با وجود که مردم ولسوالی جاغوری ضررهای مالی  ناشی ازجریان شدن  سیلاب ها متحمل شده اند و راه های موصلاتی در بعضی مناطق مسدود شده است. برای اطلاع بیشتر خدمت ولسوال محترم جاغوری جناب  آقای ظفر شریف رسیدیم  تا اطلاعات تکمیلی را از زبان ایشان بشنویم .

با عرض سلام خدمت شما و تشکر از اینکه در این گفتگو با ما شرکت کردید .ولسوال صاحب محترم شب گذشته شاهد بارندگی های شدید و جاری شدن سیلاب ها در اکثر نقاط مختلف جاغوری بودیم. مردم ما از نظر مالی  خساره مند شده اند شنیدم شما نیز هیئت های را برای براود خسارت ها به مناطق آسیب دیده فرستاده اید لطفا دراین زمینه برای ما وخوانندگان جاغوری یک توضیحات ارائه نماید ؟  

بنام خدا سلام خدمت شما و تمام خوانندگان محترم جاغوری یک تشکر از شما و از زحمات شما .

 با کمال تاسف از سه شب گذشته مورخه ۱۶/۵/۸۹ تا دیروز ما و شما شاهد یک بارندگی شدید در جاغوری بودیم که در  اثر این بارندگی ها در مناطق مختلف جاغوری سیلاب ها سرازیر شدند .

خودم با دوستان و جمع پرسنل ولسوالی جاغوری درصحنه بارندگی در بازار بودیم و سیلاب های از مناطق مختلف جاغوری سرازیر شد
که از جمله زیاد ترین خسارات را منطقه ممدگ و چال متحمل شده است.   همچنان گذارش از منطقه سخته لومان ، باریک ، شهر زایده ، بوسعید و …  داریم که خسارات انگفت به مردم وارد شده است .

مومن زاده : تشکر ولسوال صاحخسارات جانی هم گزارش شده است ؟ب تا حالا برای شما 

ظفر شریف : الحمدالله تا حالا از خسارات جانی برای ما گزارش  نشده و انشاء الله خسارات جانی نداریم بخاطریکه این بارندگی و جاری شدن سیلاب ها از طرف شب بود و تمام مردم در خانه  خود به سر می بردند .

مومن زاده :  باوجود که راه های موصلاتی کاملا تخریب شده است و بعضی جا ها که پل چک های نه محکم و اوستوار بودند  اینها نیز به اثر سیلاب ها از بین رفته است قطعا و تعداد راه ها موصلاتی بعضی از مناطق نیز قطع شده است . با توجه به این وضعیت برای باز سازی راه های مواصلاتی  در آنیده چه پلان دارید و چه نوع همکاری را به مردم خواهید کرد ؟

ظفر شریف در محل کارش

ظفر شریف : تشکر شب وقت که بارندگی شروع شد مسله را با مقامات ولایت غزنی در جریان گذشتم که با والی صاحب ولایت غزنی ، معاون صاحب ولایت عزنی و ریس ضد حوادث در ارتباط شدیم که همین قسم باران شدید  ولسوالی جاغوری را زیر پوشیش گرفته است و فردا آن شب نیز راپور را به مقامات ولایت دادیم و در این رابطه هیئت های را در تمام نقاط ولسوالی جاغوری توضیف ساخته ایم تا خسارات که بالای مردم وارد گردیده است لیست بگیرند و راپور دهند و تا ما این اطلاعات در مرکز ولایت انتقال بدهیم . اما در ارتباط داخل منطقه تا حالا ما کدام امکانات را در دست نداریم در زمینه همکاری مردم را می خواهیم  سعی کنند و تلاش کند توسط جوانان سرک ها را دوباره بسازند و پل ، پل چک های که تخریب شده است ما راپور های اش را در ولایت می دهیم تا از آن طریق کدام کمک های بیاید .

مومن زاده : تشکر ولسوال صاحب محترم در سال گذشته دقیقا در همین موقع سال بارندگی و سیلاب های بسیار شدید در ولسوالی جاغوری جاری شد و بعضی مردم بشتر از سیلاب شب های گذشته  خساره مند شده بود اما از سوی حکومت و دولت کدام کمک ویا همکاری صورت نگرفت آیا کدام تضمین وجود دارد که حکومت با کسانی که بشتر خسارمند شده است همکاری نماید چرا این نابسامانی ها وتبعیظ دردولت وجود دارد  همین الان دولت در بسیاری مناطق سیل زده کمک می کند ولی در مناطق هزاره جات خبری نیست ؟ !!!.

ظفر شریف در دفتر کارش زمان مصاحبه

ظفر شریف : تشکر ممکن با تلاش نماینده های مردم حتما همکاری صورت می گیرد ولی خوب  افغانستان است دیگه . مشکلات در سطح افغانستان وجود دارد و این بارندگی تنها در ساحه ولسوالی جاغوری نیست بلکی تعداد از ولایات دیگر نیز شاهد باراندگی می باشد  از طریق رادیو ها و تلویزیون ها شنده باشند که بعضی از ولایات بسیاز زیاد خساره مند شده است با این حال شاید دولت همکاری داشته باشد و اگر هم هکاری صورت بگیرد شاید به موقع کمک ها به مردم نرسد و ممکین است که بعد از یک ماه و یا دو ماه کمک ها برای مردم هم برسند .

مومن زاده : تشکر ولسوال صاحب محترم آیا امکان این نیست که شما برای موسسه آی آر دی که فعلا کار مسیر جاغوری مالستان را به عهده دارد پیشنهاد همکاری نماید چون آنها وسیله داردند و همچنان موسسه جار اس پی نیز تعداد از گلیدر و بلدوزر دارند از اینها در خواست  همکاری نماید ؟.

ظفر شریف : چرا حتما از این موسسه ها تقاضا همکاری می کنم جای های که زیاد تر خساره مند شده و حتی جا های که راه بند است از این ها کمک خواهیم گرفت  و انشاء الله از این موسسه ها کمک خواهیم گرفت .

تشکر ولسوال صاحب محترم در اخیر اگر کدام پیام برای مردم داشته باشید بفرماید ؟

ظفر شریف : تشکر  گب خواص ندارم صحت سلامتی همه مردم عزیز خود را از بارگاه خداوند مهربان خواهانم  . صرف برای مردم خود یاد آور می شوم که این قسم بارندگی ها می باشد و شاید باز هم باران شود و پشت سر داشته باشد مردم عزیز ما مواظب جان مال و خانه های خود باشند .

تشکر از شما جناب آقای  ظفر شریف ولسوال محترم ولسوالی جاغوری که لطف نمودید با جاغوری یک همکاری نموده  در این گفتگو شرکت کردید .

خبری از اطراف :

از اطراف نیز خبر میرسد که بارندگی های دیروز  و روز های گذشته سبب سیلاب های زیاد در آن مناطق نیز شده است . مناطق مثل  پشت چوب سیاه زمین چهل باغتوی پشی   و غوغه هیچه و … از این حوادث مصون نمانده است  ظاهرا غوغه هیچه از شدت بیشتر برخوردار بوده است . بگفته یکی از دوستان که تماس تلفنی به منطقه داشته است در غوغه خصوصا منکه خرابی های زیادی را در پی داشته است.

خبر که تازه از سیل در بابه به دست ما رسیده :

محمد انور

به گفته آقای محمد انور که خود را از  منطقه غوغه معرفی می  نمود گفت : بعد از ظهر دیروز یکشنبه  مورخه ۱۷/۵/۱۳۸۹ تعداد سه دانه موتر خورد سراچه و کورنا  از بازار بابه رد شده در منطقه به اسم چال گرفتار سیلاب هاشده و صاحبان این موتر ها را
خساره مند ساخت است .  این سیلاب ها  سه موتر مذکور را در حدود صد متر با خود می برد  و بالاخره موتر های مذکور به درخت های بند می شود و ایشان اضافه نمود : که من خودم در صحنه بودم یک موتر در ریگ گیر مانده  بود که سواری همین سه موتر می خواستند که موتر مذکر را از گیر ماندن نجات بدهند در همین وقت است که سیلاب بسیار زیاد  سرا زیر می شود و همه مردم فرار می کنند.  بلاخره موتر ها را با خود برده اند و الحمدالله کدام خسارات جانی نداشته صرف موتر ها بکلی از بین رفته است .

تشکر از دوست عزیز و برادر گرامی مان آقای محمد انور که لطف نمودند با ما و جاغوری یک همکاری نمودند . 

+;نوشته شده در ;دوشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت;۱۰:۵۴ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,109بازدید

۴ دیدگاه »

 1. ناروی اسد ۱۹, ۱۳۸۹ در ۱۰:۰۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۹ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۲۲:۰

  مومن زاده عزیز سلام .
  سوگمندانه سیلاب در چنین شرایط و آنهم وقت درو , و خرمن به جز ضرر چیزی عاید مردم بیچاره نمیشود . امید که جناب ولسوال با خلاقیت و پشت کاری بتواند از طرف دولت برای مردم متضرر , جبران خساره کند .خلیلی

 2. davoud اسد ۲۰, ۱۳۸۹ در ۹:۳۷ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۳۷

  همه آرزو دارند و یا حد آقل اکثر جوانان جاغوری آرزو دارند که مدیریت جاغوری در دست کسی‌ باشد که "کپی" کرزی نباشد…نمیدانم این "چپن" لعنتی از کجا وارد فرهنگ جاغوری شده؟ درست است که قبلا هم چپن وجود داشته اما هیچ کس تا حال از آن به عنون سمبول استفاده نکرده. این آقای ظفر شریف که عده ای وای را از روی بیسوادی روشن فکر می‌‌پندارند شاه کار نموده است!!!!! خودرا فتوکپی کرزی درست کردن واقعاّ هنر است! عجب روزگاریست که توسط "چپن" هم میتوان نوکری و وابستگی خود را با نمایش گذاشت…!

 3. سلطان اسد ۲۱, ۱۳۸۹ در ۱:۳۹ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۱ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۱:۳۹

  سلام!

  من هم با نظر داود موافقم، ای خو یگیر را که گردو نگدی چیز موشه

 4. davoud اسد ۲۱, ۱۳۸۹ در ۲:۳۴ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۱ مرداد۱۳۸۹ ساعت: ۲:۳۴

  thanks my friend, you have found the real name of "chapan"