مصاحبه مدیر غرفه افغانستان با ایرنا

شوکت محمدی شاری ۹:۳۷ ب.ظ ۳

مصاحبه مدیر غرفه افغانستان با ایرنا

نوروز یک فرصت طلایی است

تهران – کارشناس ارشد فرهنگی و مدیرغرفه ی افغانستان درجشن جهانی’نوروز’ گفت: جشن جهانی نوروز ۱۳۹۰ در تهران یک فرصت طلایی سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی برای همه ی کشورهای شرکت کننده در این جشن بزرگ است.شادی غرور آمیز مهاجران افغانستانی در نوروز

آقای شوکت علی محمدی’ روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به برگزاری دومین جشن جهانی نوروز در تهران اظهار داشت: نوروز در تاریخ و فرهنگ مشترک حوزه ی فرهنگی ایران باستان که امروزه در کشورهای مختلف منطقه برگزار می شود ریشه دارد.
وی افزود: ما یک روح مشترک در چند پیکر و نماینده ی کشورهای مختلف با فرهنگ ها و زبان های مختلف هستم که نماد آن نوروز است و ریشه در تاریخ مشترک حوزه ی فرهنگی کشورهای فارسی زبان دارد.
وی تصریح کرد: جشن جهانی نوروز امسال (۱۳۹۰) یک فرصت طلایی است تا فرهنگ های مختلف ریشه های مشترک شان را پیدا کنند.
محمدی گفت: فرهنگ های مختلف می توانند با استفاده از فرصت طلایی نوروز با سنت ها و آیین های یکدیگر که به طور قطع ریشه های مشترک دارند گره بخورندو به سوی یک تشکل واحد فرهنگی پیش روند.
مدیر غرفه افغانستان ادامه داد: ما در این همایش که با حضور کشورهای مختلف و فرهنگ ها و قومیت های مختلف داخل ایران برگزار می شود با آیین های بومی محلی و ملی آنها آشنا می شویم.
محمدی گفت: در غرفه ی افغانستان صنایع دستی مردم این کشور و آثار باستانی مان به نمایش در آمده است و گروه های هنری و موسیقی افغانستان نیز در این جشن بزرگ حضور دارند.
این کارشناس فرهنگی افغان افزود: سه آیین مخصوص نوروزی مردم افغانستان ، از جمله به اهتزاز در آوردند، پرچمی با عنوان پرجم حضرت امام علی(ع) است که طی آیین خاصی در سراسر افغانستان اجرا می شود و ما به عنوان نماد فرهنگ مخصوص افغانستان و بلخ باستان در تهران آن را اجرا می کنیم.
وی گفت: درحقیقت این پرچم به استنباط پژوهش های تاریخی ما همان پرچم کاوه ی آهنگر است که مردم مسلمان افغانستان قهرمان آن را به مولا علی تغییر داده اند و آن را به عنوان نماد ملی و مذهبی شان هرسال در عید نوروز در آیین خاصی با سلام و صلوات و جشن و شادی و یاعلی یاعلی گویان بلند می کنند. شادی کودکانه در جشن نوروزی
وی افزود: یکی از رسوم مردم افغانستان در نوروز هم نمایش ‘پیرک’ است که در ایران به ‘عمو نوروز’ معروف است ، این نمایش در یک آیین خاص در سراسر افغانستان اجرا می شود ، این آیین ویژه ی نوروزی خوشبختانه در افغانستان حفظ شده که در چند پرده اجرا می شود.
محمدی گفت: سومین آیین خاص نوروزی مردم افغانستان جشن ‘سمنک’ است که در این آیین زنان افغانستان یک شب قبل از نوروز شب نشینی دارند که ما این آیین را در دومین جشن جهانی نوروز در تهران اجرا می کنیم.
وی با اشاره به آیین های ویژه نوروز در افغانستان گفت: جشن نوروز در سراسر افغانستان و در میان قومیت های مختلف افغان اعم از فارسی زبان ، پشتو زبان ، ازبک ها و سایر اقوام با آیینی تقریبا شبیه به هم اجرا می شود و ما به عنوان نماد فرهنگ قدیمی هفت میوه را داریم که همان هفت سین ایرانی است.
وی افزود: هفت میوه ترکیبی از میوه های خشک است که از آن شربت درست می کنند و در سر سفره ی هفت سین و در کنار قرآن و سایر اقلام هفت سین می گذارند ، هفت میوه فرهنگ مخصوص افغانستان است.
این کارشناس فرهنگی افغان گفت: در افغانستان در آغاز سال بزرگترها قرآن را باز می کنند و با دعا و سلام و صلوات سال نو را آغاز می کنند و به کوچکترها هم عیدی می دهند.
محمدی افزود: البته آیین های خاصی در این زمینه هست که بچه ها شعار می دهند و شعر می خوانند و از بزرگترها عیدی می خواهند که بزرگترها هم به آنها عیدی می دهند ، با هم روبوسی می کنند و سال نو را نیز به یکدیگر تبریک می گویند و دعا میکنند که سال خوبی داشته باشند.

۱۳۵۵** ۱۹۱۸

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر ۳۰۳۱۳۴۱۴

در سایت راسخون و در سایت های دیگر 

+;نوشته شده در ;شنبه بیستم فروردین ۱۳۹۰ساعت;۲۱:۳۷ توسط;مدیریت بخش المیتو – شوکت محمدی; |;

957بازدید

۳ دیدگاه »

 1. غفوری حمل ۲۱, ۱۳۹۰ در ۹:۰۸ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۹:۸

  ای والله از این کارشناسی ارشد تان خوشم آمد

 2. صابر حمل ۲۱, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۶ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۲۶

  آغای … ، خیلی گشنه شهرتی ! مثل اینکه این داستان نوروز تو و آغای …. تمامی ندارد !؟ کشتی ما را ، ده نظرم این گزارش با این عکس تکراری تا نوروز بعد ادامه دارد ! بس کنید بخدا دیگه شور شور شده و همان مزه گزارش های نخست را هم کم مزه کردی آغای مدیر سائب نوروز نو … !؟ .

 3. محمدی حمل ۲۱, ۱۳۹۰ در ۶:۴۰ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۴۰

  سلام دوست صبور و صابر من!
  چه کسی از شهرت بدش می آید؟ گذشته از شوخی فرصت نبود عکس جدید بگذارم! تمام عشق ما شادی مردم است که پس از سالها لبخند غرور آمیزی بر لبان شان نقش بسته بود و یک نوروز به یادماندنی را گذراندند!
  دنیای مجازی دنیایی است که تحمیلی وجود ندارد و انسان فعال است و می شود به راحتی چیزی را ندید! متاسفانه عکس ها نمی تواند تمام زوایای جشن مردمی نوروز را پوشش دهد! و خدا به من و شما صبر بیشتر دهاد!
  از صبوری آقای صابر ممنونم!