معجزه مردم!؟

مصطفی خرمی ۹:۰۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
معجزه مردم!؟

«معجزه مردم!؟»

زیر زمین مسجد جامع ولیعصر شهرک انگوری جاغری- در دست ساخت.

زیر زمین مسجد جامع ولیعصر شهرک انگوری جاغوری- در دست ساخت.

تابستان سال ۹۲ که تصمیم گرفته شد، تا کار بازسازی و نوسازی «مسجد جامع ولیعصر(عج) بازار انگوری» آغاز شود، هیچ کس فکر نمی کرد، که پروژه ای با آن بزرگی و عظمت، بدون کمترین بودجه و هزینه مشخص، امکان بازسازی داشته باشد. با تغیر در نحوه اداره مسجد از «تک کاری و تنها کاری» به کار جمعی و تشکیل «هیأت امنأ» بر اساس بافت اجتماعی منطقه و انتخاب افراد از میان بازاریان متدین، خیّر و خداجو؛ خوشبختانه این طرح جدید، کاملاً در میان مردم جا افتاده و «هیأت امنأ» مؤمن و دلسوز بخوبی توانسته اند اعتماد مردم و خیّرین منطقه را به خود جلب نمایند.

داد خلق داد خدا !

ساختمان در دست ساخت مسجد جامع شهرک انگوری

ساختمان در دست ساخت مسجد جامع شهرک انگوری

هفته گذشته که گذرم به شهرک انگوری افتاد و میزان پیشرفت کار را نظارگر بودم، کاملاً به این ضرب المثل پدری ایمان آوردم که «داد خلق داد خدا !» خوشبختانه کار بازسازی که از بهار سال جاری عملاً آغاز گردیده، از چنان سرعت و پیشرفت خوبی برخوردار است که دیگر برایم شکی باقی نماند که «معجزه مردم» تحقق یافته است. اعتقاد راسخ پیدا کردم که اگر کسی بتواند اعتماد مردم خود را بدست آورد، بهترین منبع خدادادی را بدست آورده است. این مسجد که به مساحت ۲۵ در ۲۵ متر، بصورت هشت ضلعی در نظر گرفته شده با نقشه بسیار عالی و امروزی با اسکلت کاملاً پخته و بتونی در دست بازسازی است. خوشبختانه کار زیر زمین این مسجد، حدود هشتاد در صد پیشرفت فزیکی داشته است. «هیأت امنأ» که در آغازین روزها با ناباوری کار را آغاز کردند، امروزه بحمدالله به ادامه کار امیدوار و به یاری مردم ایمان پیدا کرده اند. لذا، تصمیم گرفته اند که کار اسکلت هر سه طبقه را به اتمام رسانده، آنگاه در فرصت مناسب کارهای دیوار چینی، زیبا کاری، برقکاری، کلکین ها، دربها و… را به مرور به پایان برند.

مسجد جامع یا مرکز فرهنگی بزرگ؟

مسجد جامع شهرک انگوری (3)

مسجد جامع شهرک انگوری (۳)

در پاسخ پرسش بالا برای روشن شدن اذهان عموم مردم خیّر و نیکوکار در سراسر جهان، لازم است نگاشته شود، دست اندرکاران این بنای عظیم، از همان آغاز در نظر داشتند، که نه تنها مسجد مذکور را بازسازی نمایند؛ بلکه، در کنار مسجد، باید یک مرکز عظیم فرهنگی راه بیندازند. یعنی از همان آغاز پلان بازسازی مسجد جامع ولیعصر تنها ساخت یک مرکز عبادی صرف نبود؛ بلکه، قرار بود که یک مسجد چند کاربره به سبک روز و مدرن و امروزی ایجاد شود. با توجه به موقعیت استثنایی این پروژه و نیز نیاز جدّی منطقه و مردم، لازم و ضروریست که یک مرکز فرهنگی، عبادی و آموزشی در کنار هم ایجاد گردد. تا بتوان حداقل بخشی مهمی از نیازهای اجتماعی، دینی، فرهنگی و حتی آموزشی جوانان و نوجوانان منطقه را در این مرکز پاسخگو بود. اما، قرار بر این شد که بهتر است این طرح عظیم فعلاً با این گستردگی رسانه ای نشود؛ زیرا، چه بسا ممکن است باعث وحشت بسیاری از خیّرین گردیده و کسی باور نکند، که چنین پروژه ای عظیم، آنهم تنها وتنها با تکیه بر کمک های مردمی قابل عمل و اجرا باشد!؟

دفتر بازسازی در قسمت از ساختمان سابق

دفتر بازسازی در قسمتی از ساختمان سابق

اکنون که به یاری خداوند بزرگ و کمک های مردمی مردم خداجو و خیّر، کار پروژه با سرعت خوبی به پیش می رود و مردم خیّر و نیکو کار از سراسر جهان همچنان یاریگر هیأت امنأ هستند. باعث امیدواری است که ما بتوانیم به اطلاع عموم برسانیم که انشاالله این «پروژه عظیم» تنها یک مسجد جامع و یک مرکز عبادی صرف نیست. بلکه، قرار است یک مرکز عظیم عبادی- فرهنگی ایجاد شده و امیدواریم با کمک های شما خیرین گرامی هرچه زودتر این طرح بطور کامل عملی گردیده و هرچه زودتر به بهره برداری برسد و مورد استفاده عموم، بخصوص نسل جوان محصل قرار بگیرد.

افتخار داریم که به اطلاع همگان برسانیم که پس از آماده شدن طبقات فوقانی، درگام نخست زیرزمین این مرکز به نخستین کتابخانه مدرن و مجهز منطقه تبدیل و در اختیار تمام دانش آموزان و دانشجویان دختر و پسر قرار خواهد گرفت. کتابخانه ای که در دو شفت به خدمت رسانی خواهد پرداخت. هیأت امنأ همچنان به کمک های نقدی و غیر نقدی شما عزیزان نوع دوست و دیندار از وجوهات شرعیه و غیره امیدوار بوده و یقین دارند که شما مردم خیر و خداجو، بویژه جوانان وطن دوست در سراسر جهان این جمع خدمت گذار و بی توقع را تنها نگذاشته و همچنان یاریگر شان خواهید بود.

هیأت امنأ در حال بازرسی روزانه کار مسجد جامع شهرک انگوری

هیأت امنأ در حال بازرسی روزانه کار مسجد جامع شهرک انگوری

 «هیأت امنأ» افتخار دارد که پاسخگویی هرگونه پرسش های شما عزیزان بوده و چنانچه گذر تان به منطقه افتد، خواهشمند است که حتماً از این پروژه عظیم فرهنگی- عبادی دیدن نمایید. یادآوری این نکته مهم و حیاتی باردیگر لازم است که این پروژه به هیچ فرد، قوم، خانوار، منطقه و مردم خاص تعلق ندارد. بلکه، کاملاً فرا منطقه ای بوده و متعلق به همه ای مردم است. لذا، همچنان دست یاری شما عزیزان خیّر و نوع دوست را به گرمی فشرده و همچنان تک تک شما را همکار خود میدانیم.

اشک شوق!؟

سقف زیر زمین و طبقه همکف مسجد جامع شهرک انگوری

سقف زیر زمین و طبقه همکف مسجد جامع شهرک انگوری

در پایان؛ با افتخار تمام به اطلاع همگان می رسانیم: پیر زنی تمام دارایی خود را به دفتر مسجد تحویل داده و یا مادری دیگری که زرینه خود را که از جان برایش عزیز تر است، بدفتر بازسازی تحویل داده تا در ساختمان آن هزینه گردد و با کمال فروتنی خواسته اند که همچنان گمنام باقی بمانند! این داستان شگفت انگیز از معدود مواردی است که چراغ امید ما را به مشعل فروزانی تبدیل نموده و اشک شوق را بر دیدگان مان نشانده و ما را به ادامه کار بیش از پیش امیدوار نموده است.

و من الله التوفیق

دفتر بازسازی و نوسازی مسجد جامع و مرکز فرهنگی ولیعصر(عج) شهرک انگوری- جاغوری

تلفن: «۰۰۹۳۷۹۰۴۸۳۲۴۰» و «۰۰۹۳۷۹۰۴۸۳۲۴۱» 

منتظر تماس های شما هستیم.

1,480بازدید

کامنت بسته شده است.